Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   28-05-17 20:06

Здравейте. Пиша във форума за първи път, поради това, че сметнах това място за най - подходящо за моя въпрос. От известно време съм се решил да си купя Фотоапарат, но ми е нужен съвет на какво тяло и на какъв обектив да се спра. Целта ми е най - вече нощни снимки на звезди и пейзажи. Като вариант обмислях Никон Д5100 + Никкор 35мм 1.8 Разглеждал съм най - вече модели на никон, но нямам предпочитания и не ми пречи да си взема Канон ако имам добър избор. Цената, която мога да отделя е около 800-900лв. Бих предпочел дори да е втора ръка, по възможност на по - малко кадри. Благодаря ви предварително ! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Mytronix   
Дата:   28-05-17 20:34

35 мм на кроп не става за повечето пейзажи, освен ,ако не станеш на луд да сглобяваш панорами ... Вземи си никон д7000 има мотор в тялото и ще шуми една идея по-малко от 5100 .Обектив Тамрон 17-50 2.8 без вц като за начало . 600 лв тяло 350 обектив . С малко пазарлъци влизаш в парите [beer]



Публикацията е редактирана (28-05-17 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: io_bs   
Дата:   28-05-17 21:04

D7000 + Tokina 11-16 f/2.8 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-05-17 05:57

Във форума има десетки подобни теми.
Защо не ги потърсиш, вместо да отваряш нова?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   21-07-17 04:16

Пиша отново в темата, макар и малко стара, с надеждата някой отново да я отвори по случайност.. Та четох малко повечко и съм по на ясно с целите си.. бюджета ми вече е около 1200-1400лв. Въпроса обаче в момента е дали да се спра директно на wide angle обектив, тъй като главната ми цел е астрофотографията. Евентуално ако си взема Tokina 11-16mm няма да имам друг избор освен да ползвам само него.. И другия въпрос който ми изниква в главата дали ще е толкова фатално да взема някой по нисък клас тяло като D3200 или D3300/D5200 .. D5300 си държи цена дори за тяло почти колкото D7000-D7100. Като най - удачен вариант ми се вижда D7100 с 11-16 но знам че трябва да събирам още и че ще се изръся доста над бюджета.. Искам да видя просто мнение на някой на какво тяло/обектив би се спрял ако има същата дилема? Отново да поясня, че главната ми цел е астрофотография/пейзажи и евентуално ако ми се наложи (то ще ми се наложи понякога) да направя някой друг портрет.. За варианта за тяло Сони не съм мислил защото не знам при тях как стоят нещата а при Канон-Никон мисля, че на нисък клас Никон са си по силни.. Отворен съм за всякакви мнения.. Благодаря ви !

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Gaiver   
Дата:   21-07-17 08:17

Вземи си 3200. При кроп телата от 7100 и 3200 няма да усетиш голяма разлика в исото. По-важна би била пост обработката. Като стакнеш няколко кадъра да се намали шума с 3200 ще имаш също добри резултати. Добре си се насочил към обектива. Тялото е консуматив след време ще го смениш .

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   21-07-17 09:04

Aз бих гледал като минимум Д3300, защото най-новите обективи на Никон не се погаждат с по-старите тела[smile]. Знае ли човек, може пък да ти хрумне да купиш нов обектив от магазина [beer].

П.П. И ако някой ти казва, че Д7000 не шуми - не му вярвай[smilie18].



Публикацията е редактирана (21-07-17 09:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: pdimitrov   
Дата:   21-07-17 09:44

Sony A6000 + Samyang 12mm f/2 ? Tokina 11-16 е чуден обектив, но има повечко запетайки. Еквивалент на 12/2 за DSLR в този ценови клас май няма. За портрети даже един Pentacon 50mm f/1.8 ще е достатъчен, но зависи дали ти харесва . Ако ще е само за астро и портрети, не бих взел кроп DSLR към този момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   21-07-17 10:08

LittleWarior, един съвет - когато някой ти препоръчва някаква техника в темата ти, цъкни му на профила, и виж дали има някакви хубави снимки на звезди, или пейзажи, или портрети. Ако няма - не придавай тежест на написаното.
Защото тук "професори" теоретици много [smilie18] .

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-07-17 10:19

D3300 + 11-16 + 35/1.8G DX или A5000 с 12/2 и 50 (но губиш визьора).

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-07-17 15:14

ТРябва ли да си пускам снимки нощни в профила? Май не е задължително...
Бих взел следното като комбинация, за всичко+ достатъчно широко за пейзажи, нощни и т.н. Може би за звезди не е най-доброто, но се събира всичко в парите.
Канон 100Д и Токина 16-50/2.8. Става за почти всичко тази комбинация.
За друга, изгодна комбинация, може както вече беше казано А6000 и Самянга 12/2 (ръчен фокус), макар че ще е трудно да се влезне в 900лв. Има си после и добрия китак 18-55 евтино за всякакви останали кадри. Има и светлия Самянг 21/1.4, който ще е още по-добре, макар че като мм е недотам широк.
Освен всичко това си трябва и статив за пейзажно/нощно, което са едни поне 100, даже 200лв. ако се иска стабилност.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: pdimitrov   
Дата:   21-07-17 16:43

Моя грешка, по някаква причина си мислех, че бюджетът на автора е до 1500лв. Може би съм чел друга тема в съседен таб :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   21-07-17 17:47

@pdimitrov всъщност толкова споменах за бюджета ми във второто ми мнение когато осъзнах че 900 ще са ми недостатъчни. Всъщност нямам строго фиксиран бюджет защото още не знам със сигурност на какво да се спра.. Не бързам защото искам да направя правилния избор и ще събера колкото е нужно.. Просто не ми се дават повече от 1500 като за начало. И на други места четох доста добри отзиви за а6000 но нещо не ме грабва.. Мисля че избора ще е между д3200/3300 за тялото. А бихте ли препоръчали място където пускат обяви за втора ръка техника освен продавалника и тук в базара тъй като не винаги намирам оферти за тела и обективи които искам.. И каква цена би била нормална за никонския 11-16? До сега не съм поръчвал от чужбина но ако нещата са сигурни и това нама да го изключа като вариант..

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-07-17 17:56

olx, продавалник и т.н сайтове НЕ са за такъв тип покупка, колкото и сигурни да изглеждат.
Ако няма толкова притеснения за парите до 1500, Сони А6000, 18-55, и Самянг 12/2 са напълно достатъчни като начална система за почти всякакъв тип снимане, като ръчния Самянг е за нощното.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: aab72aab   
Дата:   21-07-17 19:12

Предполагам искаш да снимаш Млечния път, за целта се иска високо исо /колкото по- не шуми, по- добре/. За целта фул фрейм най не шумят. Второто е широк светлосилен обектив - за фф 17-35 F2.8 или подобен.
Всяко нещо надолу от това е компромис. Съберат ли се повее от 2 или 3 компромиса не си заслужава труда. Няма да се получи резултат от който ще си дори и малко доволен и ще отидеш пак на началния вариант. Сметни си и ако не стигат пари, по- добре събирай и вземи каквото трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: fallenfbsd   
Дата:   21-07-17 19:12

.



Публикацията е редактирана (21-07-17 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   21-07-17 20:13

@aab72aab Благодаря Ви за мнението, и че се опитвате да помогнете, но моля ви без такива несериозни отговори.. Изрично споменах 5 пъти, че това ми е първа техника, която ще закупя и с какъв бюджет разполагам а Вие ми предлагате ФФ с обективи за по 3500лв.. не звучи ли малко глупаво ? Не желая да правя снимки на страшно професионално ниво, искам просто да навляза в този вид фотография и да се уча. Ако за напред се закача много ще ъпгрейдвам. Хората дори с китови обективи успяват да уловят млечния път.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: aab72aab   
Дата:   21-07-17 21:02

Сметни колко ще струва да купиш някаква техника на доста ограничен бюджет. Като видиш че, не стават нещата, ще се сетиш че "и аз мога и тате може, ама за козата си требе пръч" и айде нови харчове за нова техника. Двоен разход на пари. Кое е по евтино? А ти коя звезда по- точно искаш да снимаш та ти трябва апарат не по- висок клас от NIKON 5100. Апарат тук от базара и обектив подходящ, няма да струват повече от 2000 лв. Пример миналата година си купих тук от базара Nikon D610, Tamron 17-35 F 2.8- 2100лв. За нови кой ти говори? Несериозно е да искаш да постигнеш нещо с нищо. Желая ти успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: pdimitrov   
Дата:   21-07-17 22:17

Според мен има достатъчно примери, показващи, че човек няма нужда да дава толкова пари за много прилични резултати. Отделно безогледалната система е доста по-удобна за ползване в ежедневието, при пътуване и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   21-07-17 22:36

@aab72aab Разбирам те напълно и оценявам мнението ти и помощта ти ! Но това са си сравнително много пари за мен като за съвсем първа стъпка.. дори в самото начало 1000лв си ми беше множко.. при положение че до сега нямам дори един опит за заснемане на такъв кадър или с обработване на снимки мисля че дори обикновена кропка с широкоъгълен обектив ще ми свърши страшно много работа и ще ми отнеме много време докато наистина разбера какво се изисква за една наистина добра снимка. Както казах не съм сигурен в себе си изобщо че да се мятам толкова на високо.. предпочитам след време когато преценя че обикновената кропка не ми е достатъчна тогава да ъпгрейдна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   21-07-17 22:50

Автор: LittleWarrior
Дата: 21-07-17 04:16

Въпроса обаче в момента е дали да се спра директно на wide angle обектив, тъй като главната ми цел е астрофотографията. Евентуално ако си взема Tokina 11-16mm няма да имам друг избор освен да ползвам само него.. И другия въпрос който ми изниква в главата дали ще е толкова фатално да взема някой по нисък клас тяло като D3200 или D3300/D5200 .. D5300 си държи цена дори за тяло почти колкото D7000-D7100. Като най - удачен вариант ми се вижда D7100 с 11-16 но знам че трябва да събирам още и че ще се изръся доста над бюджета.. Искам да видя просто мнение на някой на какво тяло/обектив би се спрял ако има същата дилема?

По първия въпрос - няма лошо. Аз като си купих първата Tokina 11-16/2.8, почти половин година не я свалих от тялото [smile] . DSLR е отворена система, в смисъл - винаги можеш да си добавиш в бъдеще и друг(и) обектив(и), ако почувстваш, че имаш нужда.
По другия въпрос държа на това, което ти писах и в другия форум - по-добре е тяло по-висок клас, може и предно поколение или втора ръка, отколкото за същите пари ново по-нисък клас. Твърдя го от опит, сменил съм два D5xxx и два D7xxx .

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   21-07-17 23:39

@Pavlov за кой друг форум става въпрос ? Каква е твоята препоръка тогава? Разбирам че ще е по добре да взема нещо по висок клас но дори да се спра на д7100 с 11-16мм трябва да дам поне 1600лв втора ръка и тялото и обектива.. за а6000 наистина много хубави отзиви но нещо не мога да му се надъхам на това малко апаратче .. не искам да си купувам апарат като сапунерка

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: ikoveliko   
Дата:   22-07-17 00:19

http://ivanmiladinov.com/blog/noshtna-fotografia/


прочети внимателно и 2-те части на статията :)
Не съм достатъчно компетентен, за да давам съвети, затова ще ти кажа аз с какво снимам нощна фотография: Sony A6300 + Samyang 14/2.8 (или Sigma 19/2.8) Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: ipitar   
Дата:   22-07-17 12:29

Първата и основна инвестиция при този вид снимки е трупането на опит. Ако имате фотокамера, просто започнете с нея и полека-лека ще разберете от какво имате нужда. Не очаквате, че ще насочите камерата и светлосилният обектив, доброто шумопотискане ще направят снимката. Ще имате най-различни ситуации. Съществуват различни техники при този вид снимки. Когато избирате широкоъгълен обектив, най-напред проверете каква кома дава. Повечето аберации се лекуват, но ако имате звезди на чертички, ще трябва да ги цъкате една по една. Разбира се, ако ще публикувате в екранна разделителна способност - това не е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   23-07-17 13:41

Готина комбинация също е Сони А6000 и Сигма 30/1.4 и 18-55 китовия, ще стигне за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   23-07-17 15:04

Последно се спирам на D3300 тяло и 11-16 за обектив. Колебаех се между 3300 и 5300, но 5300 е по - добър само заради Wi-Fi-a и въртящия се екран и фокусните точки.. мисля, че D3300 ще е по - добрия вариант..

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: nokoniko   
Дата:   23-07-17 15:21

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=94797
- виж това 7100 за 900лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   23-07-17 16:50

@kvakioh да разгледал съм всички обяви и тук и в продавалник .. въпроса е че когато сметна и обектив и статив ще надвиша доста бюджета си .. иначе се замислих за този вариант също.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   23-07-17 18:37

За D3300 трябва да търсиш втората версия на Tokina 11-16/2.8 . Иначе ще я ползваш само на ръчен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   24-07-17 00:49

@Pavlov Благодаря ти много ! Всъщност бях пропуснал този детайл.. утре ще прочета повече как стоят нещата с това тяло и този обектив.. Ще се обмислят отново нещата..

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   24-07-17 09:35

Вече е утре, четѝ [smile] :
За Nikon има два вида обективи. По-старите нямат вграден мотор за автофокус, и се налага да има такъв в тялото. Връзката между двете е механична, с т.нар. "отвертка". По-новите модели си имат мотор, връзката му с тялото е електрическа.
Телата от по-нисък клас нямат вграден в тях мотор, съответно и "отвертка". Те не могат да управляват безмоторни обективи, така че с такива нямат автофокус. Това са: D40, D40x, D60, и всички D3xxx и D5xxx. Останалите са с мотор, и си имаш фокус с всички обективи (освен най-старите ръчнофокусни, разбира се).
Дали един обектив има мотор се познава най-добре по броя контакти на байонета. Тези със са 8 или 10, а тези без - 5:


http://www.microglobe.co.uk/images/tokina_11-16mm4.jpg





http://www.kenrockwell.com/tokina/images/11-16mm-ii/D3S_8909-straight-1200.jpg



Всичко това за в бъдеще ще има все по-малко значение, тъй като политиката на Nikon е да се разработват вече само моторни обективи. Но все още се намират много без мотор, които държат и по-ниски цени. Това включва и първата версия на Tokina 11-16/2.8. Тъй като си се насочил към безмоторно тяло (D3300), ще трябва да я ползваш само на ръчен фокус, или да търсиш по-скъпата втора версия.
А бе, в крайна сметка пак ще стигнем до D7200 [smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   24-07-17 11:41

@Pavlov Благодаря ти ! Помогна ми много :) Май май ще се вложи още малко за по - ново тяло.. А освен разликата с мотора 2те версии на обектива имат ли някаква друга значителна разлика ? заслужава ли си парите да се дадат за втората версия а не за по висок клас тяло ? Щом си споменал че ще се стигне до 7200 май ще е по добре да ги дам за тяло..

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   24-07-17 12:42

Щом толкова залиташ по астрофотографията може да погледнеш и Пентакс. Не съм се интересувал издълбоко, но има тела от по-висок клас, които могат да следят звездите за даден период от време и определени градуси. Така и така искаш да стигнеш до Д7200[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   24-07-17 15:54

Quazimodo, абсолютно си прав. В момента Pentax предлагат най-доброто за снимане на звезди - комбинацията К-1 и 15-30/2.8 .
Само че цената от 8000 лева леееекичко надхвърля бюджета [smilie18] .
Tokina 11-16/2.8 има един сериозен проблем - дава много флеъри при наличие на източници на светлина в кадъра. Това са паразитни отражения между лещите вътре в обектива, проявяващи се като светли петна по снимките. Говори се, че втората версия е с подобрени покрития на лещите, точно да се намалят тези флеъри. Но не съм я ползвал, и не мога да кажа дали наистина е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: LittleWarrior   
Дата:   24-07-17 17:47

Бих се радвал ако някой изкаже мнение за разликата между 2 те версии на 11-16. Ако взема тяло D7xxx ще има ли смисъл да инвестирам и във втората версия на обектива ?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-07-17 19:16

Няма толкова съществена или забележима. Има нови 11-20/2.8 и 14-20/2, които са по-добри, но са цифра.
Аз съм повече за Сонито А6000 и някакъв светъл обектив.
Струва ми се, че не е само за нощно и звезди като техника, затова по-скоро нещо по-стандартно. Този 11-16 си е доста широк обектив.
Няма значение от по-старите версии с или без мотор. Тялото- също. 3200-3300.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   24-07-17 19:31

kvakioh, тяло Sony A6000 в българските магазини е 999 лв. Какъв широк светъл обектив за него предлагаш, в рамките на бюджета?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-07-17 20:00

Стига с тия нови неща, базарът на втора ръка е ултранаситен! Никога не говоря за нов апарат, цитирането на цени и т.н никак не ми е забавно, всеки знае колко струва ново от магазина!
ЗА 650-700лв се намира един А6000, намира се или една Сигма за Канон с адаптора за още 500-550, или направо Сигмата за е-mount за Сони и се снима в пъти по-добре отколкото с тази Токина. После се взима за 120-150лв един 18-55.
Един филтър е 22лв за всякакво снимане на дълги експозиции посред деня и нещата заспиват. Достатъчно широко, максимално възможно светло, ако си е за e-mount Сигмата фокусира супер бързо и точно.
С тия Токини и широкото само дотам...Колкото и да е готин обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: Pavlov   
Дата:   24-07-17 20:42

Базарът на втора ръка в Англия може да е пренаситен, ама не и тук. В момента във Фото форум и в Olx се продава общо един брой Sony A6000, на скромната цена от 1199 лв. Sigma-та за Canon, дето я цитираш за 500-550 лева с адаптера, и тя трудно се намира. А е по-тъмна от Tokina 11-16/2.8. 18-55 за Nikon се намира и за 100 лв, и не е по-лош от сонешкия. Обаче вместо него може за 300 лв да се вземе и 18-105 VR. Колко струва по-гадният Sony 18-105?...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-07-17 20:44

Не знаех, че Сигма 30/1.4 Арт във версиите си за Канон и Сони е по-тъмна от Токина 11-16/2.8 и 11-20/2.8...[smilie21] Може би пластмасата е по-черна.
Точно па тоя Olx, дето е център на мизерията ще коментираме...Мъка!!!
Не правя сравнения между техника, предлагам личното си мнение, което е в повече от някакви магазини за нова техника.
Който търси-намира. Ново всеки знае. От Англия доставки има ежечасово до БГ, не само в Англия има пазар втора ръка.
Отделно е и че съм най-малкото изпробвал техниката, за да го говоря, че е по-добре и изгодно.



Публикацията е редактирана (24-07-17 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: марвес   
Дата:   24-07-17 21:00

Още един глас за Sony E-mount + Samyang 12/2

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на фотоапарат?
Автор: colorphoto   
Дата:   24-07-17 22:28

И аз съм за безогледалка Сони с нещо широко и светло.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »