Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16     всички  напред  последна
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 15:45

Жоро даде половината отговор още преди да питам.

Иначе писах в темата, защото държах да видя мнение точно от тебе и bogdanov. Но понеже последния трудно ми отговаря, ще сметна всичко за точно. [smilie5]

Благодаря Ви! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: J0R0   
Дата:   24-06-17 16:01

Богданов - може и с всичкото да не съгласиш :)

Няколко уточнения, специално за теб, защото оставам с впечатлението, че съм грешно разбран.
Първо - не съм противник на модерното изкуство.
Напротив, харесвам го повече от класическото. В някакъв смисъл, защото (поне тия неща които харесвам, абстрактната живопис, джаза и т.н.) залага на по-първично въздействие (нещо за което стана дума по-горе) цвят, звук, ритъм и форма. А не толкова на познаване на съдържанието.

Второ - няма как да излезеш сух и неоцапан от това блато, освен ако не теглиш дебела разделителна линия между изкуството (въздействието) от една страна и вторичните му проявления от друга, като социална, финансова и всякаква друга реализация.

И да, дадаизмът, виенският акционизъм, защо не и социалистическият реализъм - не са изкуства. Те са социални експерименти. И много други неща в изкуството не са изкуство.

Стана дума за черния квадрат на Малевич.
Защо е изкуство? Ако утре Светлин Русев нарисува черен квадрат ще ли е изкуство? Или кой да е...
Какво излиза, че само Малевич ли като рисува черни квадрати това е изкуство? Само Чорни като боядисва такове, само Уорхол като сложи кенче от кока-кола на пиедестал, или само Джон и Йоко голи в леглото...

Един от хората дето най ме кефят е чехът Стовода, самопревел си името като Хундервасер.
Хундервасер за мен е изключителен художник. В най-най топа ми е.
Хундервасер е и смел социален експериментатор. Част от групата на виенските акционисти.
Хундервасер един ден се появява само по пищов в университета, където преподава (има ги снимките в Гугъл, да не цапаме сайта с подобни картинки)
Андрея се появява по цици увита в националния флаг пред публикта си.
А някакъв ексхибиционист се появява по патлак прев НБУ и си го размахва пред студентките.

Ако питаш бай Генчо, веднага ще им налепи етикетите.
Третият, понеже никой не го знае, е за психиатрията.
Андея е чалгарка, а Хундервасер е артист от най-висока класа.
Което до известна степен е така.
Обаче като го попиташ защо е така, той не може да ти обясни.
Почват едни изсмукани от пръстите глупотевини за изострената сензитивност, която на теб ти липсва и в крайна сметка се стига до обиди, че си неграмотен, тъпак, не разбираш от изкуство и т.н.

Като че ли кой знае каква изострена сензитивност трябва да имаш, за да ти въздействат черни квадрати и голи пишки на живо. Или на картинка.

Кой и какъв в последна сметка трябва да си, че като си покажеш половите органи на живо или на снимка, това да е изкуство? И защо когато един го прави е хубаво, а друг - лошо?
Излиза двоен аршин. И е така. А който те обвинява в непоследователност и безпринципност е прав.

Затова както казах - няма как да излезеш сух и неоцапан от това блато, освен ако не теглиш дебела разделителна линия между изкуството (въздействието) от една страна и вторичните му проявления от друга.

Хундервасер е велик художник.
Но да се изтупаш гол пред студентите си не е изкуство, какъвто и етикет да му залепиш (примерно Акционизъм).
Да намацаш черен квадрат не е изкуство.
Да се изпикаеш върху разпятието не е изкуство.
Дори лулата дето не е лула на Магрит не е изкуство.

Това са социални експерименти.
Това е гражданска позиция.
Като направиш това разграничение - нещата си идват по местата.
И Хундервасер и Андрея и мацката по цици ("Свободата") на протестите от 2013 не правят изкуство, те изразяват своята гражданска позиция по определени въпроси.
Като използват скандално телата си.
Омазването на паметника на Съветската армия, колкото и да ме кефи, също е гражданска позиция, социален или политически бунт, а не модерно изкуство.

Трето - реализацията и проекциите във времето.
По повод репликата - "автори, които не са следствие, а причина нещата да вървят в определена посока"
Това не съм си и помислял да го оспорвам.
Кандински има едно есе за пирамидата. Първо нещата се харесват (разбират) само от автора им.
После почват да харесват на приятелите му. После на някакъв по-широк кръг от хора, да го наречем условно интелектуален елит. После на много хора - мода. Накрая на почти всички - чалга.
Самият Кандински е пример в това отношение.
Днес постери с негови неща се продават по хипермаркетите, има го на картички, на запалки, на стикери, репродукции във фоайетата на долнопробните хотели и къде ли не.
А само допреди половин век Кандински беше достъпен и разбираем за някакъв елит.
Нима произведенията му са станали по-различни?
Не, същите са си.
Тогава са били елитарни, днес са чалга. Или поне масова култура, хайде, че думата чалга отнесена към Кандински баш, звучи доста грубо.

Но това са неща които нямат общо с изкуството.
Имат общо с медиите, с пазара, с възпитанието, със социума и т.н.
Вторични са спрямо изкуството.

С една дума - хората на изкуството не правят единствено и само изкуство.
Правят и социални експерименти, изразяват гражданска позиция, защитават каузи, правят си майтапи, бъзици, правят и глупости, и неща за пари и т.н. и т.н.
Хубаво е да се различават тия неща.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-17 16:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   24-06-17 16:25

третата дали няма да е по-гот монохромна ?


Ако тоя въпрос е отправен към мен, моят отговор би бил "не" (друг би могъл да мисли по друг начин). Снимката показва претрупана с предмети стая и жена, която вероятно живее там. Ако целта е да се покаже претрупаността, какъв би бил смисълът да се маха нещо от кадъра, било то и цветът? Авторът е направил цяла серия от такива снимки, в които внушението е едно и също: 100 х 100.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 17:09

SameButDifferent [smilie24] добре, съгласен съм.

Казах го заради моето възприемане. Струва ми се, че дребните нещица в червено, които са пръснати из кадъра, се открояват, даже крещят. Поне при мене веднага червеното избива. И погледа подсъзнателно почва да се лута из кадъра и да се опитва да ги синхронизира, не знам защо. И в този момент почвам да губя допирните точки с портрета.

ма все едно, че не съм казал нищо де...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 18:36

J0R0, винаги съм те уважавал. Сега дори повече от преди. Но двойният стандарт е факт. За твореца той винаги е съществувал. Нека не заприличваме на учителки по литература по време на комунизЪма, задаващи въпрос "какво е искал да покаже автора" но да имаме правилният отговор написан от директора на последната страница на учителският тефтер!
Хундервасер е гениален... гениален е и Шиле... и още доста преди и след тях... дали са се правили на интересни или наистина са били такива, само можем да гадаем. Имах щастието да разгледам музея на Ван Гог в Холандия. Това беше момента в който го намразих. Ако си попадал на ранните му работи, ще разбереш колко велико е чувството в този полу-човек. И колко е взела от него модата на импресионистите... В друг момент поглеждаш Сезан и си казваш: "СЛАВА НА БОГА"! На интересен ли се е правил Пикасо когато е рисувал "Герника" ? Или това е бил точният момент в който е бил готов да измъкне максимума от главата си? Във времената на антична Гърция, хората са приписвали човешки качества на на боговете си, за да обяснят по някакъв начин Сюреалистичната им, а по някога абстрактна същност. Днес ние повтаряме фолклора обаче в обратен ред. На обикновени хора придаваме божествени същности. Но и идеалите идват с обратен знак и стават причина за ретроградност. За справка, погледни темата за "руската школа" както и вече ясно очертаните коловози. Изкуството няма родилен дом, но има места и среди където не вирее. Причините да се прави са безбройни, но критериите да бъде... ясно установени. Може ли всеки?
...днес може. А ще бъде ли всеки? ... със сигурност не!
Покажи си пишката ако искаш, но ще бъдеш един от всичките, които си я показват. Де да можеше вчера да си я беше показал... Ама вместо теб го е направил Хундервасер. Но не с това е запомнен.
Време-не време, Място-не място...
По отношение на Кандински...Мечтая за такава чалга!(същото стана и с Климт...ама той си го заслужава.) Между другото това става и с Исус Христос. Има го на айробиончета във Ватикана (чудно на какво ухае?).
Виж Жоро хората на изкуството правят само изкуство (това е двигател) , а какви качества ще им препише времето, само можем да гадаем.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 18:51

Jk.freeman това дето го написах по-горе и за теб се отнася :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   24-06-17 19:58

Днес посетих две изложби , едната на Иван Милев , другата на съвременник фотограф в галерия Виваком . Когато влязох в залата с фотография,първото изображение пред мен беше на младо Африканско момиче в крупен план ... кзах си може би останалите са по различни от десетките милиарди подобни снимки и продължих ..тръгнах си неудовлетворен но все пак с усмивка . Експозицията на Милев е далеч с не най-характерните му работи но имаше една пред която престоях повече от десет минути и тръгвайки си помислих как някой друг след мен също няма да иска да си ходи ...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 20:14

Само до преди две годинки всички вкупом се възхищаваха на импресионизма. Днес обаче повечето интелигентни събеседници споменават сецесион. :) Има ли надежда за това, което се създава днес? ... ;) [beer]



Публикацията е редактирана (24-06-17 20:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   24-06-17 20:48

J0R0 написа:

> Богданов - може и с всичкото да не
> съгласиш :)
>
> Няколко уточнения, специално за
> теб, защото оставам с
> впечатлението, че съм грешно
> разбран.
> Първо - не съм противник на
> модерното изкуство.
> Напротив, харесвам го повече от
> класическото. В някакъв смисъл,
> защото (поне тия неща които
> харесвам, абстрактната живопис,
> джаза и т.н.) залага на по-първично
> въздействие (нещо за което стана
> дума по-горе) цвят, звук, ритъм и
> форма. А не толкова на познаване на
> съдържанието.
>
> Второ - няма как да излезеш сух и
> неоцапан от това блато, освен ако
> не теглиш дебела разделителна
> линия между изкуството
> (въздействието) от една страна и
> вторичните му проявления от друга,
> като социална, финансова и
> всякаква друга реализация.
>
> И да, дадаизмът, виенският
> акционизъм, защо не и
> социалистическият реализъм - не са
> изкуства. Те са социални
> експерименти. И много други неща в
> изкуството не са изкуство.
>
> Стана дума за черния квадрат на
> Малевич.
> Защо е изкуство? Ако утре Светлин
> Русев нарисува черен квадрат ще ли
> е изкуство? Или кой да е...
> Какво излиза, че само Малевич ли
> като рисува черни квадрати това е
> изкуство? Само Чорни като боядисва
> такове, само Уорхол като сложи
> кенче от кока-кола на пиедестал,
> или само Джон и Йоко голи в
> леглото...
>
> Един от хората дето най ме кефят е
> чехът Стовода, самопревел си името
> като Хундервасер.
> Хундервасер за мен е изключителен
> художник. В най-най топа ми е.
> Хундервасер е и смел социален
> експериментатор. Част от групата
> на виенските акционисти.
> Хундервасер един ден се появява
> само по пищов в университета,
> където преподава (има ги снимките
> в Гугъл, да не цапаме сайта с
> подобни картинки)
> Андрея се появява по цици увита в
> националния флаг пред публикта си.
> А някакъв ексхибиционист се
> появява по патлак прев НБУ и си го
> размахва пред студентките.
>
> Ако питаш бай Генчо, веднага ще им
> налепи етикетите.
> Третият, понеже никой не го знае, е
> за психиатрията.
> Андея е чалгарка, а Хундервасер е
> артист от най-висока класа.
> Което до известна степен е така.
> Обаче като го попиташ защо е така,
> той не може да ти обясни.
> Почват едни изсмукани от пръстите
> глупотевини за изострената
> сензитивност, която на теб ти
> липсва и в крайна сметка се стига
> до обиди, че си неграмотен, тъпак,
> не разбираш от изкуство и т.н.
>
> Като че ли кой знае каква
> изострена сензитивност трябва да
> имаш, за да ти въздействат черни
> квадрати и голи пишки на живо. Или
> на картинка.
>
> Кой и какъв в последна сметка
> трябва да си, че като си покажеш
> половите органи на живо или на
> снимка, това да е изкуство? И защо
> когато един го прави е хубаво, а
> друг - лошо?
> Излиза двоен аршин. И е така. А
> който те обвинява в
> непоследователност и
> безпринципност е прав.
>
> Затова както казах - няма как да
> излезеш сух и неоцапан от това
> блато, освен ако не теглиш дебела
> разделителна линия между
> изкуството (въздействието) от една
> страна и вторичните му проявления
> от друга.
>
> Хундервасер е велик художник.
> Но да се изтупаш гол пред
> студентите си не е изкуство,
> какъвто и етикет да му залепиш
> (примерно Акционизъм).
> Да намацаш черен квадрат не е
> изкуство.
> Да се изпикаеш върху разпятието не
> е изкуство.
> Дори лулата дето не е лула на
> Магрит не е изкуство.
>
> Това са социални експерименти.
> Това е гражданска позиция.
> Като направиш това разграничение -
> нещата си идват по местата.
> И Хундервасер и Андрея и мацката
> по цици ("Свободата") на протестите
> от 2013 не правят изкуство, те
> изразяват своята гражданска
> позиция по определени въпроси.
> Като използват скандално телата
> си.
> Омазването на паметника на
> Съветската армия, колкото и да ме
> кефи, също е гражданска позиция,
> социален или политически бунт, а
> не модерно изкуство.
>
> Трето - реализацията и проекциите
> във времето.
> По повод репликата - "автори, които
> не са следствие, а причина нещата
> да вървят в определена посока"
> Това не съм си и помислял да го
> оспорвам.
> Кандински има едно есе за
> пирамидата. Първо нещата се
> харесват (разбират) само от автора
> им.
> После почват да харесват на
> приятелите му. После на някакъв
> по-широк кръг от хора, да го
> наречем условно интелектуален
> елит. После на много хора - мода.
> Накрая на почти всички - чалга.
> Самият Кандински е пример в това
> отношение.
> Днес постери с негови неща се
> продават по хипермаркетите, има го
> на картички, на запалки, на
> стикери, репродукции във
> фоайетата на долнопробните хотели
> и къде ли не.
> А само допреди половин век
> Кандински беше достъпен и
> разбираем за някакъв елит.
> Нима произведенията му са станали
> по-различни?
> Не, същите са си.
> Тогава са били елитарни, днес са
> чалга. Или поне масова култура,
> хайде, че думата чалга отнесена
> към Кандински баш, звучи доста
> грубо.
>
> Но това са неща които нямат общо с
> изкуството.
> Имат общо с медиите, с пазара, с
> възпитанието, със социума и т.н.
> Вторични са спрямо изкуството.
>
> С една дума - хората на изкуството
> не правят единствено и само
> изкуство.
> Правят и социални експерименти,
> изразяват гражданска позиция,
> защитават каузи, правят си
> майтапи, бъзици, правят и глупости,
> и неща за пари и т.н. и т.н.
> Хубаво е да се различават тия неща.
>
> [beer]
Жоро, как успя да направиш Хундертвасер чех?[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   24-06-17 20:52

Автор: bogdanov
Дата: 24-06-17 20:14

Има ли надежда за това, което се създава днес?
__________

Ами има надежда да но е сложно според мен фотографията съвсем не се е появила в Бг. за традиция и школи дума да не става и от там се явяват куп проблеми видни едва днес , липсата на наследственост и памет в тази посока ни превръщат в папагали на създаденото до момента и така ще остане във времето няма да станем нация с уникални автори фотографи това трябва да е ясно на всички


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 21:09

fotograf123, поляците също са се сблъсквали с този проблем и знаеш ли... точно със същият, след бума на социалната фотография. И те търсели да подражават на старомодни "красотии"( странно, че посоката е била същата, като тази сега тук, само, че преди 40-50 годинки). Добре, че световната сцена ги отхвърля с отвръщение и подигравка, за да се върнат към себе си и успеят да дадат на фотографията онова, което са дали. В България не липсва наследственост в тази област. Тук започват от горното стъпало... наистина по-късно, но ще ти издам малка тайна, дори и тук във форума има значими :) Лично аз се сещам за двама. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   24-06-17 21:43





Публикацията е редактирана (25-06-17 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   25-06-17 16:18

JORO
Стана дума за черния квадрат на Малевич.
Защо е изкуство? Ако утре Светлин Русев нарисува черен квадрат ще ли е изкуство? Или кой да е...
Какво излиза, че само Малевич ли като рисува черни квадрати това е изкуство? Само Чорни като боядисва такове, само Уорхол като сложи кенче от кока-кола на пиедестал, или само Джон и Йоко голи в леглото...

[smilie24] Благодаря! Снощи за първи път заспах толкова спокоен.



bogdanov
Jk.freeman това дето го написах по-горе и за теб се отнася :)

[smilie24] На тебе също Благодаря !

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: victory13   
Дата:   25-06-17 22:33

Автор: bogdanov
Дата: 24-06-17 20:14

Има ли надежда за това, което се създава днес?



Естествено, че има! Онзи ден в Глостънбъри публиката аплодира неистово 3 минутното настройване на китарите от Рейдиохед, мислейки го за нова песен [cool]

Ако го издадат, вероятно ще е най-успешната песен от новия албум [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-17 23:37

^ Това с насторйването не е точно така. В съвременната музика си е просто прието публиката да посреща нейните мега-звезди с бурни овации. Шум се вдига не за настройването (нито дори за смислените ноти, ако е интро на песен) - а просто за появата на живите идоли на сцената...

Но преносният смисъл на примера ти е ясен и валиден [smile]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: J0R0   
Дата:   30-06-17 12:45

Автор: bogdanov
Дата: 24-06-17 18:36
Виж Жоро хората на изкуството правят само изкуство (това е двигател)...


С това няма да се съглася. И е незащитимо като позиция.
Вземи който искаш от големите - Бийтълс, Стинг, Ален Делон, Анджелина Джоли, Стефан Данаилов, Мадона...

Всеки от тях е правил и голямо изкуство и големи глупости.
Когато Стинг пее Fragile и Englishman in New York, това е чиста проба изкуство. Когато пее частушки на рождения ден на руски олигарх, това е халтура, прави го за да вземе едни кинти. Това му е двигателя, не изкуството. Като Джо Кокър на сватбата на Баневи :)

Сержант Пепър, примерно на Бийтълс преобръща концепцията за съвременна музика по онова време. В същото време имат изяви, за които Джон твърди в интервюта "не знаехме какво правим там и защо изобщо бяхме там"... или "Ринго се излигави, пък ние го записахме".

Анджелина Джоли има невероятно дълбоки роли (примерно "Подмяната") и супер тъпотии ("Лара Крофт").

Стефан Данаилов има прекрасни роли в театъра в "Бесове", "Хамлет" и т.н.
Не можем да задраскаме тия му роли от полето на изкуството.
Нито преподавателската му дейност в Академията.
В същото време не можем да наречем изкуство предизборния му клип със Станишев, дето карат трамвая. Нито откровените ТВ халтури. Политическите му изяви пък изобщо няма да коментирам.

Тъй че ще се самоцитирам "Хората на изкуството не правят единствено и само изкуство, правят също така и халтура, и глупости, и социални експерименти, и гениални и банални неща, шедьоври и простотии и т.н. и т.н. и е добре да разграничаваме едното от другото."

ПП. Даже няма да е пресилено ако кажа, че повечето хора на изкуството като направят нещо значимо, после цял живот лежат на тия лаври и къртят халтура и глупости. (Някои като Рейгън, Шварценегер, Стефан Данаилов, Хайтов и Радичков - осребряват активите си в изкуството в политическа или административна кариера). Единици са тия дето държат висока летва през целия си живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   30-06-17 13:46

Като спомена Стефан Данаилов (Ах този син балон, родния Ален Делон) ми припомни нещо:

Вече бе известен актьор със сериозни главини роли и в едно новогодишно TV шоу с Николай Николаев, така добре се превъплъти в шута Кънчо, че си рекох това момче наистина много го бива!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   30-06-17 19:43

J0R0, нямаме разногласия по тези въпроси. Повечето са така наистина. Особено в тази посока. Но аз залагам на автори, като Нам Джун Пайк, Бил Виола, Уиткин, Йозеф Боис... и много други...
И музика слушам, Джон Зорн, Тул, Тайгър Лилис, Франк Запа...
Това за което говориш... и него не пропускам, но е разочароващо, та гледам да си вземам поуки, и да не съдя чрез тези проявления. Всъщност един успешен проект на споменатите от теб автори, по-скоро го отдавам на добра екипна работа. Другото е шанс и реклама, което пак си е труд(не е за подценяване). Респект към всяко значимо постижение, избягвам да влизам ролята на съдник и това да кажа "НЕ" на нещо направено се оказва най-трудно. Но обективността не зависи нито от време, нито от мода, нито от пространство...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Beijing   
Дата:   03-07-17 04:24

Фотографията е изкуство.
Изкуството е гледна точка.
Гледните точки са повече от "моята".
Критикувам, когато има възможност за градация, а не защото не ми харесва.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: tishovsx   
Дата:   24-07-17 14:21

Да изтупаме темата...

https://www.youtube.com/watch?v=_ZDUHbIVaz8

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   10-08-17 19:57

https://www.facebook.com/CollegeHumor/videos/10154993551507807/



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »