Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 17:14

Колега прав си.
Просто темата нещо се разпиля.
Пък и въпросът наистина е прост, ама ти работиш с машина за 10000 долара и няма да ми кажеш как да намаля тъпото напрежение.
Не искам никой да ми реболва ACPI чипа.
Питам как се намалят 5 V на 4.3 и в същото време да носи на ампер и половина.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: asahi   
Дата:   25-04-17 17:23

Та въпросът е как се намалят 5 V на 4.3.

Конкретно на този въпрос отговорът е лесен - включваш диод последователно в права посока и той ти осигурява пaд около 0.7V. Примерен диод - P20L200.

По другите разисквани въпроси не давам акъл, защото вече е даден. Само внимавай с жичките и зареждачките, че батерията може да цъфне с гръм.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: pch_bg   
Дата:   25-04-17 17:30

5V -> 4.3V
Най-простия начин е да захраниш телефона през един диод 1N5400 (max 3А)
или 1N4004 (max 1A).
Изходното напрежение ще зависи от изходния ток и ще е ~4.5-4.2V

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 17:38

Благодаря много.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Konstantinov   
Дата:   25-04-17 17:40

Аз имам такъв проблем с гигабайт гх2 за 420 лева и не изкара и година. 2 пъти го носих в ЦАПК-Прогрес,хората са любезни ама не можаха да го оправят -върви по 3-4 месеца,трябваше да го нося трети път да ми го сменят ама не ми се занимаваше, гаранцията изтече и така сам си го оправих като му купих батерия от по-малък модел и я уплътних с дунапран ,предната част е същата и телефона ми работи 6 месеца нормално,причината е била в чипа на оригиналната батерия-същите неща спира ,блокира и не ще да са събуди и го нося и там му сменят дъното гаранционно,дори ми върнаха парите за втора батерия, която се наду за 2 месеца и бях купил от тях ,под 30 лева беше не са скъпи.
Извода от цялата работа е ,че колкото и да е скъп телефона като се повреди го продаваш за 50 лева в олх и си вземаш нов ,иначе 4 ходения до БАН в Слатина ,загуба на време и търсене на батерия в интернет -не си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: oolliivveer   
Дата:   25-04-17 18:07

Имах същия проблем с един таблет и го реших с тази платка за зареждане от олх.Струваше 4 или 5 лв.
https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-04/1493132439_DSC08610.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: JohnyWalker   
Дата:   25-04-17 18:59

Ето ти един модул.
клик

Всичко от 3,3 до 4,3 Волта би ти свършило работа.

Ако ще го ползваш в кола, този модул бачка и на 12 Волта ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: sherbit   
Дата:   25-04-17 20:46

Мениджъра на заряд не е ли в батерията, най-малкото датчик за температурата ?

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: batsali   
Дата:   25-04-17 22:17

Много диоди много нещо! [smilie5]


Ако искаш да ползваш външно захранване някакво, например 12V и телефона да ти е за музика в колата, решението е елементарно и се нарича линеен регулатор на напрежение. Има ги под път и над път. Трябва ти и някой друг резистор, да си настроиш какво напрежение да има на изхода. За да не се влиза в излишни подробности тая интегрална схема работи на следния принцип. Подаваш някакво стабилно или нестабилно напрежение на входа, тя върши магии и на изхода имаш да речем заковани 4.2V каквото и да се случва на входа. Входното напрежение задължително трябва да е по-високо от изходното с 1.25V, но има и low dropout регулатори, които могат да работят при по-малка разлика в напреженията. Разликата между входното и изходното напрежение "гори" в тая ИС, затова според зависи каква е тая разлика и колко ток искаш да теглиш, може да се наложи да ѝ сложиш радиаторче. Плюса на това решение е, че може да работи с широк диапазон на входно напражение, а изходното остава, каквото си го задал. Това е все пак идеята на регулатора.

Ако ще захранваш телефона с някаква друга батерия, най-добре е да настроиш напрежението да е 4.2V или по-високо, защото гледам, че LiIon клетката на снимката е от по-новите химии, които са с по-високо максимално зарядно напрежение. Идеята е да хабиш по-малко енергия, за да топлиш регулатора. Ако захранваш от запалката на колата няма значение, само ще ти грее регулатора повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: batsali   
Дата:   25-04-17 23:05

Кажи дали искаш с power bank да го ползваш, само в колата на 12V или и двете, за да ти намеря подходящ регулатор.

Но на първо четене това например

https://store.comet.bg/Catalogue/Product/17171/


или това, но 1A може да дойде малко

https://store.comet.bg/Catalogue/Product/81121/




"Самата батерия е завита във фолио.
Една разглобих да търся контактите. Голяма мизерия. Под фолиото е като пластилин и смърди нечовешки."


Май си отворил клетката. НЕ ПРАВЕТЕ ТАКИВА РАБОТИ МОЛА ВИ СА!!! Може да се запалите и/или да се понатровите!

Мойта батерия като умре от време на време, я зареждам директно на полюсите да я събудя.
Слагам си и едно инструментче да меря. Познай с USB от компютър какви резултати съм постигал - 5А. И тия процедури ги правя на 3 интервала от по 15 секунди. Ама е опасно така. Токът на заряд се регулира, ама не от зареждачката, а от тоя чип дето ми е прецакан.
Възможно е и батерията да е причина за това, понеже е бързо зарядна и може да се зарежда и с 9v. Ама на полюсите не трябва да се зареждат батерии.


Също много лоша идея! Не може да се зареждат такива батерии с 9V, каквото и да си имал предвид тука. LiIon химията се зарежда с постоянен ток (има си максимална стойност според капацитета на клетката и конкретния вариант на химията) докато напрежението им не достигне 4.2V или 4.3-4.4V, след което се регулира това напрежение, а тока започва постепенно да пада като за 100% заредена клетка се търси тоя ток да падне до към 1-3% от началния заряден ток. Най-критичното в целия процес е точното мерене на това максимално напрежение, защото тая химия хич не обича презареждане.

http://www.richtek.com/~/media/Richtek/Design%20Support/Technical%20Documentation/AN024/EN/Version1/...



Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: sherbit   
Дата:   25-04-17 23:13

LM 317 примерно. Но не върши работа от 5 волта. Трнзистор и ценер.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: sherbit   
Дата:   26-04-17 00:04

с германиев транзистор и ценер 3.9 v

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: asahi   
Дата:   26-04-17 00:15

Универсално решение за за $0,7


Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   26-04-17 17:36

Пробвах с диоди, ама не стана. Напрежението го свалих, обаче не може да се пусне. Явно му трябва по-голям ток да тръгне.
Без диоди на 5 V тръгва и почва да мига. С диодите не ще да тръгне. Гледах характеристиките на диодите - с повишаване на ампеража, пада напрежението. Явно като го пускам има някакъв голям стартов ток и му пада напрежението.
Следващата стъпка е да си намеря някакво LDO, дето ще свърши работа.
Или наистина да взема да го изхвърля.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: PieroBG   
Дата:   26-04-17 18:24

Колега, миналото лято минах по този път. С една Нокия 1520. Същия проблем. Индикираше, че се зарежда, но батерията не се пълнеше. И през USB-то и през безжичното зареждане. Обиколих няколко сервиза, включително и оторизиран на Нокия - опитаха варианта с вуншен куплунг, но не би. Накарая си намерих цялятат дънна платка от един телефон със счупен дисплей и си реших проблема. Без пари няма как да стане...

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Baron_barbaron   
Дата:   27-04-17 19:00

Малко лирично отклонение ще направя, не ме разбирай погрешно. Обикновенно такъв род дефекти са следствие от нещо друго. Ти казваш, че смяташ да го ползваш като навигация и плейър в колата, защо не и като регистратор. То хубаво, ама има няколко неща които трябва да знаеш. Имам приятел чиято тойота се запали, заради видеорегистратор, с проблем в захранването. Да не изгоря цялата, но доста пластмаси си отидоха и сещай се как се чисти содата от пожарогасител, от тапицерия на кола. Също аз имах сходен случай. Аз извадих късмет, че моята навигация направи проблема докато бях в колата и усетих навреме. Навигацията беше със сходен проблем, като твоя телефон. Аз също търсих и намерих решение, обаче нямаше как да следя температурата. Запали се точно на Дунав мост и я изхвърлих в краката на един полицай, който минаваше покрай колоната пеша. Такива "техники" носят голям риск. Разбирам че си харесваш телефона, навярно има защо. Но помисли до какво може да доведе задълбочаване на вече проявения дефект.


Поздрави [beer] Аз акъли няма да давам, за това как да го съживиш. Тези интервенции, не водят до добри неща. Можеше вместо тойотата, да се запали жилището на човека [smilie10]



Публикацията е редактирана (27-04-17 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   18-05-17 16:02

Намерих подходящо LDO и успях да намаля напрежението. Но се оказа, че телефонът има нужда от по-сериозен ток при пускането. Дори и 2 А не му стигат.
Но хубавото е, че намерих дънна платка и вече си имам телефон.
Благодаря на всички включили се.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: sigmadelta   
Дата:   19-05-17 08:17

Свързваш последователно на + извод от банката два изправителни диода, после към телефона и проблема ти е решен !

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »