Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   07-04-17 12:46

Здравейте на всички,
Нов съм във форума и имам два въпроса.
Искам да си закупя апарат като съм се спрял на Nikon D5100 и D5200 и то втора ръка-за толкова ми стига бюджета.Да ли е правилно решението ми или не като съм отворен и на други предложения.
Ще го използвам за любителски снимки но естествено с по-добро качество.
И втория въпрос - да ми помогнете с избор на дадена книга която да ми помогне да правя по-добри снимки но както съм написал не професионално.
Просто избора е огромен и е по-добре да ми предложите отколкото да се лутам.Смятам,че е наложително ограмотяването от моя страна както се казва от А до Я, но без да се натоварвам с много излишна информация и термини които няма да са ми от полза.
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-04-17 13:08

Първо прочети това:
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=TRAINING&request=read&id=26

Пет страници са, няма да те натоварят излишно!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: MuHaTa123   
Дата:   07-04-17 13:37

После можеш да минеш и през това - https://photo-forum.net/ebook/start.htm
- въпреки, че е старо като модели за образец, нещата са си валидни и днес.



Публикацията е редактирана (07-04-17 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   07-04-17 14:03

От прочетеното разбирам,че съм в грешна посока и че системата DSLR не е определено за мен и че по-добрия вариант е SLT или някой хибрид /това малко не разбрах дали SLT и хибридната система са едно и също/.
Аз работя в гората и ми е нужен апарат с компактен размер и основно да снимам природа и животни както в близък така и далечен план.
Може ли да ме насочите към марка или по конкретно модел.Нямам много финансов ресурс - до около 600-700лв,нямам нищо против и да е ползван.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: MuHaTa123   
Дата:   07-04-17 14:20

Sony RX100 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: jdrogojdrogo   
Дата:   07-04-17 14:42

Здравейте, имам никон д 3200 когато фокусирам във визьора фокусните точки светваха в зелено, но някой си е играл и сега при фокусиране не светват в зелено. Моля помогнете.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   07-04-17 17:40

Иска ми се малко по-голямо от този модел.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   07-04-17 17:44

Е то RX100 е от най-големите в класа си. Колко по-голямо искаш? Следващото е безогледален апарат (NEX-нещо си).

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: pdimitrov   
Дата:   07-04-17 18:00

По-голямо и не със сменяеми обективи е примерно Fuji X100. Чудно апаратче, ако не е проблем твърдият обектив. Само не разбирам защо трябва да е по-голямо. Хората си купуват DSLR-и и сума ти стъкла и после се опитват да намалят размера и теглото :)

За отдалечени животни бюджетът не стига.

Добре е да се запознаеш с термините, тъй като те са в основата на техническата част на фотографията. Идеята не е апаратът да върши всичко вместо ЗАУ-то, а ЗАУ-то да знае как да накара машинката да направи нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: SEURET   
Дата:   07-04-17 18:13

Нищо по-компактно също е добро решение, например Panasonic GX80 или някой Olympus.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   07-04-17 19:05

От този тип няма ли да ми върши работа или греша

Panasonic FZ300 Black
Panasonic Lumix DMC-FZ200
Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Не казвам,че това е марката просто пример.Може да дадете предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   07-04-17 20:51

Последният - Panasonic FZ1000, e идеален за теб [cool] .

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-17 21:11

Pavlov написа:

> Последният - Panasonic FZ1000, e идеален за
> теб [cool] .

Не съм сигурен, че някой ще му продаде такъв за 600 лева[smile.]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: SEURET   
Дата:   07-04-17 21:12

FZ1000 също е вариант, просто няма стабилизация и някои други важни екстри, налични в по-новите модели. Честно казано, повече бих препоръчал FZ82


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-17 21:16

SEURET написа:

>
> FZ1000 също е вариант, просто няма
> стабилизация и някои други важни
> екстри, налични в по-новите модели.
> Честно казано, повече бих
> препоръчал
>
> FZ82
>

Не само, че има стабилизация, но даже е 5-осова. Дал си линк пък не си дочел до края[smile]

П.П. За какво му е тъмен обектив като на FZ82 в гората?



Публикацията е редактирана (07-04-17 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: steeens   
Дата:   07-04-17 21:27

Браво на Панасоник! Доста интересни неща са пуснали...ФЗ 300 също е добра опция, ако успее да го намери за 600 лж.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   07-04-17 22:00

Мисля, че FZ300 е добър вариант.Финансите ще ги нагодя някак.
За него намерих това - https://www.panasonic.com/bg/corporate/news/articles/201604-articles-03.html

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: SEURET   
Дата:   07-04-17 22:42

Тъй, тъй, посипвам си главата с пепел за стабилизацията. Обърках се с FZ100
Пък дали FZ82 e по-тъмен от FZ1000, можем да обсъдим. Само ще кажа, че FZ82 е f2.8 в широката част и f5.9 в дългата, а FZ1000 е съответно F2.8 и F4.0... Обаче, дългата част на FZ82 е 1200mm(60кратно увеличение), а на FZ1000 е едва 400mm(16кратно увеличение). С други думи, въобще не съм убеден, че FZ82 на 400mm ще е по-тъмен, дори си мисля обратното.
В широката част, също отстъпва със своите 25mm срещу 20mm за FZ82.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   08-04-17 07:49

Спрях се на тези двата модела и мисля,че за това което ми трябва апарата ще ми вършат работа - как мислите?
Panasonic Lumix DMC-FZ300 Black
Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   08-04-17 07:54

FZ300 е с уникален обектив с постоянна светлосила F/2.8. Но пък FZ1000 е с по-голяма матрица ...
Аз бих избрал втория, ако имам парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   08-04-17 08:42

Благодаря за напътствието.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-04-17 20:17

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90896

Грабвай го, докато не са те изпреварили. Обективът ще ти дойде къс за животни, но цената е направо ниска, ако фотоапаратът е в добро състояние.
FZ1000 на старо върви 900-1000 лв. Имаше един в базара, но се продаде бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: zbonev   
Дата:   08-04-17 20:20

Прав е колегата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-17 20:52

Щом точно Ночев ти предлага Панасоник а не Сони явно има защо[smilie5] [beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-04-17 23:14

Споко, quazimodo, аз имам няколко Панасоника (FZ1000, LX100, LX7 и т.н.), та отправям препоръки от първо лице! Сони имат подобни решения, но са по-скъпи. Колегата има ограничен бюджет, все пак! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: quazimodo   
Дата:   09-04-17 00:12

Ам чи тъй де! Аз с добри чувства го казах, но под шеговита форма. И аз имам един Панасоник - Л-10, който е най-точнофокусиращият ми апарат и с четирите ми налични обектива. Ни грам фронт или бекфокус[cool] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 08:49

Четох,гледах и т.н.,и се оказа че дилемата при тази техника е голяма и объркването в мен е още по-голямо и разбираемо за начинаещ и неразбиращ много неща.Разбрах със сигурност че универсалност няма но все пак искам да си купя нещо за което да не съжалявам и затова си задавам въпросите тук към разбиращите.
Насочих се към тези двата според финансовите си възможности.Кои е по-удачен според вас.
Има ли смисъл да си купувам DSLR при условие,че няма да правя професионални снимки а малко по-качествени.

https://brosbg.com/panasonic-lumix-fz1000-product-9558

https://brosbg.com/panasonic-lumix-lx100-product-9816

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: bg2014   
Дата:   20-04-17 08:58

byalka написа:
Има ли смисъл да си купувам DSLR при условие,че няма да правя професионални снимки, а малко по-качествени.

Не, няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   20-04-17 09:42

"Има ли смисъл да си купувам DSLR при условие,че няма да правя професионални снимки а малко по-качествени."

Да, има смисъл! Голямата матрица, възможността да си подбираш специализирани за дадена цел обективи, и многото настройки за различни ситуации са полезни и важни неща, дори и за непрофесионалисти. През 2009-а смених сапунера с DSLR, и нито за миг не съм съжалявал.
Естествено, тогава тези двата модела на Panasonic в поста ти не съществуваха [smile] . И те са нелоша алтернатива. Въпрос на вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 10:04

Ако ще завинти отпред някой 18-ххх зум, едва ли има смисъл от DSLR. Хубавият "компактен" апарат ще прави не по-лоши снимки. FZ1000 или LX100 са идеални за случая на byalka.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-17 10:15

Pavlov: когато аз си направих смяната на сапунера с DSLR - шока и ужаса беше голям [smilie18]

На първо място по него време DSLR-a нямаше лайв вю - нещо, с което бях неизменно свикнал при сапунерките. Абе има си джам, ма нема картина дайба... шок и ужас! Дойде следващоя стес - зуум-а х "в пъти" на сапунерката не съответстваще с новия такъв - голям топуз, а нема зуум [smilie18] А да не говорим за разочарованието, когато се оказа, че голямата и черна техника, наричана сега "професионална" не снима хубаво. Не и в сравнение с ония кадри из нетя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 10:22

byalka[smilie24]
Няма нищо страшно да си купиш голям черен апарат[smilie3]
ако имаш приятел с такова чудо отиди да си пощракаш с него и прецени дали е за теб туй чудо[beer]
Ако си от София обади се имам два такива черни и големи ще ти дам да си поиграеш с тях[beer]
/ срещу един шоколад [smilie18] /
Поздрави Боби.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   20-04-17 10:57

lamerko - ами, съжалявам за теб [smile] .
При мен преходът донесе само кеф, и мисълта: "Защо не съм го направил по-рано?..."

ПП. Вярно, че имах зад гърба си 8 години със Зенит 11 - без звтоматични режими, зуум и LiveView [smilie5] , ама все пак ...



Публикацията е редактирана (20-04-17 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-17 11:26

Ами какво да кажа - разочарованието ми беше напълно логично. На първо място нямах познат с подобна техника, но за сметка на тов аобръщах прекалено много внимание на разни писаници, явно повечето от хора, които също не са въждали такава. Внушителния външен вид предразполагаше някакво "про" качество, нищо че техниката беше възможно най-нисък клас (но пък струваше 1000 лв, което не беше никак малко за мен тогава). Въпреки, че съм снимал години наред с лентови SLR-и години преди това, практически нямах достатъчно подготовка за преминаването към дигитален такъв. Имаше една схемичка за етапите на развитие на типичния фотограф - нещо подобно се получи и при мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 11:50

Абе ако иска да си вземе голям черен апарат момичето, нека си вземе. Лошо няма. Лошото е, че за тези пари, които дамата е отделила, сапунерата ще прави по-добри снимки. DSLR за да прави по-хубави снимки от сапунерче са му необходими хубави стъкла, а те не влизат в бюджет 600-700лв. Или ще е само един обектив и ще и е недостатъчен, за да си снима наляво/надясно. Един LX100 е доста по-смислен пакупка в този случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   20-04-17 12:09

LX100 също не влиза в бюджет 600-700 лв [smile] . В Павилиона го гледам, че е 1300. За тези пари спокойно се купува 100D с 18-55 IS STM, даже май ще останат пари и за 55-250 IS. Което дава много повече възможности за снимки наблизо и надалеч. За тези пари се взима и Nikon D3300 със 18-105 или 18-140 VR. Вярно, малко по-големи са на размер, но не мисля, че е проблем, след като се разглежда и FZ1000 като възможност.

ПП. Питащият е господин, а не дама [smile]



Публикацията е редактирана (20-04-17 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 12:15

Извинете тогава, за дамата :)
Някой преди мен даде обява в базара за LX100 за 600лв. Ако говорим за нова техника - ОК, не стигат. А и цитираш 18-нещо си обективи. Точно тях визирах и аз по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   20-04-17 12:31

Това, че ти си "визирал" нещо, не значи, че е вярно [smilie18]
Едно Канонче с 18-55 IS STM дава по-добра картинка от Panasonic-ите. Ако не вярваш - направи си справка в сайтовете за тестове.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 12:35

За себе си съм прав :) Затова и давам такъв съвет (и защото ми е скучно в моомента да работя де [smilie5] ). Спрямо никонските такива обективи - абсолютно поддържам съвета. За канонските.. явно са някакви извънземни [smilie3] Не съм снимал с тях де, само предполагам.

Офф: отивам да обядвам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 13:46

Между другото си вдигнах бюджета до около 1500лв, спрямо първия пост но ще помоля за взелите участие в темата за конкретни съвети защото от това че си мерите обективите аз не получавам яснота по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-17 13:56

За 1500 лева вече има доста варианти, и то нелоши. Първо обаче трябва да си изясниш какво точно искаш, а след това как го искаш. На тези въпроси сам ще може да си отговориш след кадърен курс начално ниво (силно препоръчително). За книжки на български - лично аз не съм виждал нищо, което да си заслужава парите. Има едни поредици на Келби - ако питаш мен, бягай далече от тях. Ресурси в нета има доста, но наистина ти трябва някаква база, а която да знаеш какво точно да търсиш и пак се опира до един начален курс. За техниката - пак казвам има едни два въпроса какво (тип на системата) и как (обектив(и)) я искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 14:26

[smilie18] [smilie18] [smilie18] пак се започна с тез курсове [smilie18]
човека иска да купува не да учи [smilie18] [smilie18] [smilie18]
еееее боже ,божеее ....

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-17 14:55

Не си прочел втория въпрос, ама както и да е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 14:59

lamerko [smilie3]
човека иска книга не курсове[smilie3]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
И втория въпрос - да ми помогнете с избор на дадена книга която да ми помогне да правя по-добри снимки но както съм написал не професионално.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-17 15:02

samurai2: ти самия си пример как НЕ трябва да се снима, но в същото време си против най-добрия начин, който може да помогне за правене на по-добри снимки и избор на техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 15:05

lamerko
щом казваш съм съгласен,аз поне снимам работя ... не пиша глупости като теб [beer]
и все пак незабравяй че сме нови в бранша и още се учим [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-17 15:13

Няма никакво значение дали бълваш масовки на колограм или си нов - самия факт, че си ПРОТИВ кадърно обучение направо обижда. Явно идеята да се даде някой лев за нещо, което не се яде или пие, е табу и напук ако ще да е, не се допуска, че може да е вярна. Между другото (да си спокоен) - не организирам курсове, не преподавам и не си вадя хляба с тази дейност. Нито пък лансирам за някой определен.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 15:15

lamerko[smilie24]
никъде не съм написъл че не трябва да се ходи на курсове [beer]
написах какво пита автора на темата
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 15:36

1, За курса съм навит аз искам да се ограмотя и смятам,че това е най-добрата инвестиция но въпроса е да намеря къде да изкарам такъв - аз съм от Ловеч и не съм чувал тук някой да провежда такива курсове, ще проверя в Плевен-може би.

2, А като говорим за DSLR системата/да речем реша да си взема/
към кои модели да се насоча в границите на тези пари и какви обективи ще са ми нужни,защото там е за мен одисеята и с разнообразието и парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 15:43

За ДСЛР системата: нисък клас тяло на 2-4 години от базара, и за останалите пари хубави стъкла. Каква марка... никон или канон (защото има достатъчно стъкла в базара за тях). Което си решиш. Ако ще е нова техниката - пак същите препоръки.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 15:45

И друго което пропуснах - от доста прочетеното из форума много хора съветват такива като мен че е по-добре по-евтино тяло а пък по-качествени и скъпи обективи - оправдано ли е това?
Аз смятам,че не са ми нужни повече от два обектива за да покрия това което искам-задавам този въпрос за да си сметна възможностите при закупуването. И нямам нищо против размерите и габаритите на DSLR-те.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 15:45

byalka
има един колега в ФФ от Ловеч с ник petrov88
ако искаш се свържи с него - може да ти покаже това онова [smilie3]



Публикацията е редактирана (20-04-17 15:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 16:29

bayalka написа:

> И друго което пропуснах - от доста
> прочетеното из форума много хора
> съветват такива като мен че е
> по-добре по-евтино тяло а пък
> по-качествени и скъпи обективи -
> оправдано ли е това?
> Аз смятам,че не са ми нужни повече
> от два обектива за да покрия това
> което искам-задавам този въпрос за
> да си сметна възможностите при
> закупуването. И нямам нищо против
> размерите и габаритите на DSLR-те.

Понеже аз съм един от тези съветващи, да кажа мояите доводи:
Тялото е консуматив. Ако купиш по-висок клас тяло, това значи повече пари. След като бюджета е ограничен, това значи по-малко за обективи, следователно те ще са по-лоши (образно казано). Но ако вземеш по-евтино тяло (т.е. нисък клас), тогава ще можеш да вземеш по-качествени обективи. Разликата между нисък и висок клас тяло не е в сензора, който регистрира образа => нисък клас тяло с хубав обектив ще направи по-красива снимка, отколкото висок клас тяло оборудвано с по-обикновен обектив. Това е чисто технически. Тук идва и един важен фактор: ЗАУ. Тъй като то е константа за системата, приемаме (чисто технически), че евтино тяло с качествен обектив е най-доброто, което цялата система може да предостави. Ако бюджета не е фиксиран от горе, тогава вече купуваш висок клас тяло с хубав обектив, но твоят случай май не е такъв. След време, когато решиш, че ТЯЛОТО те ограничава, защото искаш повече фокусни точки, изнесени контроли, фина настройка на фокуса и т.н., тогава вече ще вземеш по-висок клас тяло. Обаче хубавите обективи ще си останат и така ще направиш хубав ъпгрейд. Ако ли пък ниският клас тяло напред във времето те задоволява напълно и не ти трябва нищо повече, то тогава за теб няма смисъл от високият и отново ще си направил добра покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 17:04

Много благодаря за напътствието.
Сега дилемата е на какво да се спра при избора си.Виждам,че и в базара има приемливи оферти ама като съм още така да се каже невеж ми е трудно да избера.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   20-04-17 17:07

byalka, допускаш една голяма грешка. Питаш тук във форума: "Какво да си купя?..." [smilie5] . Ами, каквото и да ти отговорим, ще е грешно. То е все едно да влезеш във форум на готвачи, и да кажеш: "Момчета, сега почвам да се уча да готвя. Кажете каква печка и тенджери да си взема, че да стават само вкусни манджи!" Не е толкова просто.
Тук всеки ще ти препоръча това, което на него му харесва. Но не е сигурно дали на теб ще ти допадне, и дали ще става за това, за което ти трябва.
Аз лично бих ти препоръчал да не се изхвърляш с големи суми. Снимам и с Nikon, и с Canon, и за момента препоръчвам последните. Вземи си един EF-S 18-55 IS STM, и някакво евтино тяло с останалите пари. Поснимай известно време с тази комбинация, свикни, прочети малко инфо за бленди, скорости, фокусни разст. и т.н, и след време вече ще си по-наясно какво ти трябва.
Само за справка - снимката на завоя на река Арда в профила ми е точно с този обектив, на най-ниския клас тяло 1100D.



Публикацията е редактирана (20-04-17 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 17:28

Да разбирам че искам съвет на които всеки ще отговори по своему.
Като за последно поне някакви препоръки спрямо тези оферти-за моя финансов ресурс са добре,даже ще ми остане за допълнителен обектив.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90079

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90004

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90662

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=91024

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=91381

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Synthy   
Дата:   20-04-17 17:30

според мен 2, 3 и 4.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   20-04-17 17:32

аз бих си взел никона .но другите колеги дето са по навътре в материята ше ти кажат по точно [smilie3]

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90662

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: kombainera   
Дата:   20-04-17 18:10

Аз бих поровил в нета за сайтове като този
Преди това имах възможност да гледaм снимки от приятели, от галерии в интернет. Изясни за себе си какво качество те устройва на снимката.
Защото тя е определяща при теб какво ще си купиш.
Аз отначало дебнах, дебнах и попаднах на промоция - около 250 лева надолу май беше.
Втория обектив и него взех от промоция - 200 лева надолу.
Нямам претенции да се бутам сред "профитата".
Искам да снимам каквото ми харесва и снимката да ми допада после.
П.П. Избери си фотоапарат, рзгледай му снимките.

Примерен сайт за сравнение на DSLR тела
Примерен сайт за сравнение на DSLR и снимки направени с тях
За начало мисля че си заслужава.
[smilie24]



Публикацията е редактирана (20-04-17 18:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   20-04-17 19:22

написа:

> Аз бих поровил в нета за сайтове
> като
>
> този
> Преди това имах възможност да
> гледaм снимки от приятели, от
> галерии в интернет. Изясни за себе
> си какво качество те устройва на
> снимката.
> Защото тя е определяща при теб
> какво ще си купиш.
> Аз отначало дебнах, дебнах и
> попаднах на промоция - около 250
> лева надолу май беше.
> Втория обектив и него взех от
> промоция - 200 лева надолу.
> Нямам претенции да се бутам сред
> "профитата".
> Искам да снимам каквото ми харесва
> и снимката да ми допада после.
> П.П. Избери си фотоапарат, рзгледай
> му снимките.
>
>
> Примерен сайт за сравнение на DSLR
> тела
>
> Примерен сайт за сравнение на DSLR и
> снимки направени с тях
> За начало мисля че си заслужава.
> [smilie24]
>

>
> Публикацията е редактирана (20-04-17
> 18:21)

Това наистина е много полезно[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-04-17 05:11

byalka,
Уви, хич не ти е полезно на този етап!
С твоите знания няма как да извлечеш полезна за теб информация от тези сайтове, а само ще се объркаш още повече.
Има смисъл да инвестираш във фотографска система (тяло със сменяеми обективи) САМО ако си готов да инвестираш в нея доста пари (поне 5'000 през първите две години) и имаш амбицията да се развиеш поне до ниво "напреднал любител" (което изисква много четене, още повече работа и ужасно много време).
Ако искаш да знаеш това-онова за фотографията (ще рече, да прочетеш поне една дузина сериозни книги) и да снимаш за кеф, фотографска система не ти трябва.
Повечето хора, които ти пишат в тази тема, снимат сравнително отскоро или от доста отдавна, но все още не са стигнали до ниво "напреднал любител". Аз снимам от 42 години, НЕ съм професионален фотограф (нищо, че съм учил фотография на академично ниво), а режисьор, но съм минал през какво ли не (лентови фотоапарати, дигитални системи от различни марки - огледални и безогледални, "сапунерки" и сериозни компактни камери ...), та ти пиша от личен опит: най ми е кеф да хвана Panasonic FZ1000 или LX100, да мисля за това, което искам да снимам, и да "пуцам" на воля, вместо да се чудя дали пък не ми трябва точно този обектив, който именно днес оставих вкъщи, защото раницита ми е голяма и тежка, но пак не побира всичките ми стъкла.
Любителската фотография трябва да е кеф, а не финансово бреме, гарнирано с болки в кръста, причинени от тежки раници. За да направиш вдъхновени снимки не е задъложително да мъкнеш голям черен фотоапарат и купчина обективи. Техниката ограничава само тези, които търсят в нея оправдание за творческата си немощ.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: k7   
Дата:   21-04-17 08:27

Автор: byalka
Дата: 20-04-17 17:28

Да разбирам че искам съвет на които всеки ще отговори по своему.
Като за последно поне някакви препоръки спрямо тези оферти-за моя финансов ресурс са добре,даже ще ми остане за допълнителен обектив.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90079

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90004

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=90662

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=91024

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=91381



номер 2 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   21-04-17 15:44

написа:

> byalka,
> Уви, хич не ти е полезно на този
> етап!
> С твоите знания няма как да
> извлечеш полезна за теб
> информация от тези сайтове, а само
> ще се объркаш още повече.
> Има смисъл да инвестираш във
> фотографска система (тяло със
> сменяеми обективи) САМО ако си
> готов да инвестираш в нея доста
> пари (поне 5'000 през първите две
> години) и имаш амбицията да се
> развиеш поне до ниво "напреднал
> любител" (което изисква много
> четене, още повече работа и ужасно
> много време).
> Ако искаш да знаеш това-онова за
> фотографията (ще рече, да прочетеш
> поне една дузина сериозни книги) и
> да снимаш за кеф, фотографска
> система не ти трябва.
> Повечето хора, които ти пишат в
> тази тема, снимат сравнително
> отскоро или от доста отдавна, но
> все още не са стигнали до ниво
> "напреднал любител". Аз снимам от 42
> години, НЕ съм професионален
> фотограф (нищо, че съм учил
> фотография на академично ниво), а
> режисьор, но съм минал през какво
> ли не (лентови фотоапарати,
> дигитални системи от различни
> марки - огледални и безогледални,
> "сапунерки" и сериозни компактни
> камери ...), та ти пиша от личен опит:
> най ми е кеф да хвана Panasonic FZ1000 или
> LX100, да мисля за това, което искам
> да снимам, и да "пуцам" на воля,
> вместо да се чудя дали пък не ми
> трябва точно този обектив, който
> именно днес оставих вкъщи, защото
> раницита ми е голяма и тежка, но
> пак не побира всичките ми стъкла.
> Любителската фотография трябва да
> е кеф, а не финансово бреме,
> гарнирано с болки в кръста,
> причинени от тежки раници. За да
> направиш вдъхновени снимки не е
> задъложително да мъкнеш голям
> черен фотоапарат и купчина
> обективи. Техниката ограничава
> само тези, които търсят в нея
> оправдание за творческата си
> немощ.

Много добре казано [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   21-04-17 18:42

В крайна сметка се спрях на два модела
Panasonic Lumix DMC-FZ1000
Panasonic Lumix DMC-LX100
В понеделник като отида в магазина ще реша кои ще един от двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: mmjm   
Дата:   21-04-17 19:16

Те са много различни, LX100 е по удобен за улична фотография, по-малък, по-лек, по-малко стряскащ, като го насочиш към непознат. FZ1000 е по-универсален, заради по-голямото варио, малко по-голям и по-тежък Ако имах възможност бих взел двата, за себе си бих взел по-малкия, но това е строго субективно.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: kombainera   
Дата:   21-04-17 21:27

Все си мисля че когато човек реши да даде една шапка пари за фотографска техника чете, пита, пак чете, пак пита.
Само с питане няма да стане. Колкото снимащи, толкова гледни точки. [smilie8]
Затова не е лошо да се запознае човек с информация от подобен сайт като този:

Матрица - параметри, видове

След това да прочете статии от типа на тази:

Избор на фотокамера

После се пита, ако има неясноти.
[smilie24]
П.П. Ето малко инфо и за обективите:
Зрителен ъгъл на обективa



Публикацията е редактирана (21-04-17 21:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   24-04-17 10:26

И така последно се спрях на Nikon D5300

Решил съм да си взема към него и следните обективи
За снимки в близък план 50/1.4

универсален:
Обектив Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6 G ED VR

Смятате ли,че е добър избор или бъркам някъде?

Мисля,че с тези двата ще си покрия почти всичко което искам - единствено без снимки на животни за там ще трябва един телеобектив ама по нататък

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 10:29

byalka [smilie24]
по големите разбирачи сега ше си кажат мнението
за мен Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6 G ED VR е добър избор
само чуденката ми е ,85 ца не е ли по добре от 50/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: byalka   
Дата:   24-04-17 10:36

Може да го взема и във този вариант - даже го има в базара
Nikkor 18 - 140mm f3.5-5.6
Nikkor 35mm f1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 10:37

35 е дървен

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   24-04-17 12:19

"Автор: samurai2
Дата: 24-04-17 10:37
35 е дървен"

Пишеш глупости, както винаги [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 12:20

Pavlov
а без обиди моля.Все пак имам право на мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: Pavlov   
Дата:   24-04-17 12:23

Къде видя обиди?... За теб не съм писал нищо. Изразих мнение за твоето "мнение". Имам право на това, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 12:24

Жив и здрав да си - давай по темата сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-17 12:29

За кропка 35мм идват баш като нормален обектив. samurai2: какво имаш предвид под "дървен"? Зрителния му ъгъл (не забравяй, че на D5300 и D750 той е различен), визия или просто кофти зуум 1?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 12:34

lamerko
Що намесваш д750 [smilie3] имаме и 7100
35 та някак си къса идва-може и да бъркам все пак вие повече разбирате ще обясните.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-17 12:36

Ами просто ми е интересно. Фуджито ми е кропка със същия фактор (1.5), а любимия ми обектив е точно 35/1.4 - на практика ми стои вместо капачка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 12:39

lamerko
на теб ти е любим но на нас още не е - има някаква вероятност да вземем 35 или 50 но още се консултираме [smilie3]
Като поснима и с двете дължини автора сам ше разбере кой обектив е за него.[beer]



Публикацията е редактирана (24-04-17 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет
Автор: samurai2   
Дата:   24-04-17 12:49

Автор: Pavlov
Дата: 05-03-17 20:12
Темата "Nikkor 35 срещу 50 мм" е дъвкана многократно във форума. Изводът е прост - въпрос на лични предпочитания.



Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »