Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   04-04-17 09:58

Здравейте.
Отварям нова тема, защото старата за тази система е затворена.

Решил съм да се прехвърля на микро 4/3. Свел съм избора до 3-4 тела, подредени са в реда от най-предпочитан надолу:
Panasonic Lumix DMC-G80
Panasonic Lumix DMC GX8
Panasonic Lumix DMC G7
Olympus E-M5 Mark II

Освен мнения за това кой да избера, моля да ме насочите и към някакъв бюджетен по-дълъг зуум. Не желая да бъде скъп, но пък и като гледам има 40 150 който е 190гр. (!) и пак такъв, който е 880гр.(вярно, 2.8)!

Другия обектив ще си избера сам, ще е един от трите по-широки зуума на 2.8 (12-40, 12-35 или 12-60).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: nice2mitiu   
Дата:   04-04-17 10:17

За видео - ако държиш да има IBIS, G80 е твоят избор. Ако не ти е нужен, можеш да спестиш някой лев с G7.
За снимки - Olympus.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: fisheye   
Дата:   04-04-17 10:22

С какво Олимпус е по-добър в снимките ? Ако сравним последните модели Панасоник срещу последните такива на Оли ?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: vth41   
Дата:   04-04-17 10:43

За мен, най-балансираното тяло цена/възможности, е Lumix DMC-G80, ако ти харесва DSLR-подобната визия, ако искаш по-малък - GX80 (губиш устойчивостта на пръски/прах) или Olympus E-M5 Mark II. Лошото е, че всичките са със стария (уж, подобрен) 16 МП сензор. Единствено GX8, от изброените от теб е с новия 20 МП сензор, но губиш добрата стабилизация (ако ти е важна). Имай предвид, че ако предпочиташ по-големите обективи от системата (12-40, 12-60, особено 40-150 и пр.), по-голямото тяло е по-удобно.

Относно дългофокусните варио обективи, от Оли имаш единствен бюджетен (както си посочил) вариант и това е 40-150/4-5.6. Наистина компактен и остър, и много пластмасов, но е достатъчно добър за парите си (особено втора ръка). От Пана изборът е доста по-голям - 45-150, 35-100 (за който казват, че е умалено копие на по-светлия вариант и оптически е много добре), 45-175 ( с предимство - вътрешно варио, но имаше някакъв проблем оптически, който го е ползвал може да пише) и 45-200 (имах го и беше много добър в ценовия си клас, остър до 150 мм с хубав дефокус, много по-добре направен от 40-150 на Оли), сега излезе и втора версия - не съм чел ревюта дали е по-добра (но, определено е по-скъпа [smilie3] )

Имаш немалък избор. Успех! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: yakumo   
Дата:   04-04-17 10:58

Подробни ревюта на e-m5 ii и gx8:
https://youtu.be/8Mr7CyNHTgc

https://youtu.be/TJFQCcFnuCk



Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   04-04-17 12:07

@vth41, защо да губя стабилизация с GX8, не е ли абсолютно аналогичен на G80? GX80 категорично отпада, много е неудобен, дори сравнен със Sony A6000. GX8 не го пробвах тогава.
Относно олито, със сигурност покрива изискванията ми (а възможностите даже надхвърля сигурно), обаче няма 4К видео. Не че снимам много видео в момента, но този път искам система за години напред. Освен това панасониците имат и нелоши фотографски функции на основата на това 4К.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: vth41   
Дата:   04-04-17 12:27

Не съм уточнил, че става дума само за видео, не я губиш напълно, но GX8 използва някаква "electronic image stabilization", която не работи с изместване на сензора:


http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-gx8/Z-panasonic_gx8-Dual_IS-comparison.JPG



"For video recording, the Panasonic GX8 offers a version of Dual I.S. here as well. The sensor does not physically move in this case, but the GX8 provides an electronic image stabilization system that works in conjunction with the lens-based 2-axis system for a combined 5-axis Hybrid O.I.S. system. There's a caveat here as well, in that the video Hybrid O.I.S. does not work for 4K recording mode; only Full HD and lower resolutions."


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   04-04-17 16:28

bobyn
Решил съм да се прехвърля на микро 4/3. Свел съм избора до 3-4 тела, подредени са в реда от най-предпочитан надолу:
Panasonic Lumix DMC-G80
Panasonic Lumix DMC GX8
Panasonic Lumix DMC G7
Olympus E-M5 Mark II

По моето скромно мнение, за снимки обърни реда на обратно, за видео Панасоника е по добър.
Останалото е въпрос на личен избор.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: SEURET   
Дата:   04-04-17 17:41

Бих препоръчал точно G7 или G80, както за видео, така и за фотография. G80 има някои изключително полезни функции, а стабилизацията му е страхотна.
Дори е в промоция, с подарък чанта - Panasonic G80


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: surr3a1   
Дата:   04-04-17 18:17

Помня, че сме говорили с теб в Сони форума.
Аз съм с G80 и според мен това е изборът без много, много да му мислиш.

Ако имаш време и желание можем да се видим на по бира да го разцъкаш.

Имам и 40-150 (лекия) и 12-40, така че дори и това ти покривам.

Пусни едно ЛС и ще измислим нещо.

Поздрави!



Публикацията е редактирана (04-04-17 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   06-04-17 11:16

А ако вкараме Фуджи в уравнението? Става дума за FUJI X-T20 с 18-55 2.8-4.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: io_bs   
Дата:   07-04-17 00:51

Аз имам предшественика му (Х-Т10), смятам, че новият е едно много добре балансирано тяло като параметри и цена. С правилните обективи може да се получи една много компактна и способна система. А качеството е доста по-добро спрямо м4/3.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   07-04-17 11:39

bobyn
Не знаех че Фуджи са микро 4/3 [smilie5], но със сигурност са най скъпата безогледална система.
Микро 4/3 със сигурност е най бюджетната безогледална система.
Всяка система си има плюсове и минуси, а конкретния избор зависи от много фактори.
Въпроса за много по доброто качество при фуджи спрямо м4/3 е доста спорен, изключително зависи от конкретните параметри за сравнение и в никакъв случай не ограничава ЗАУ.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-17 11:46

Мда, благодарности, че Фуджи не са м4/3. Иначе всичко останало са пълни глупости :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   07-04-17 11:57

Верно глупости са [smilie24]
Фуджи са най евтината система [cool] undefined, а М4/3 изобщо не става за снимане (доказват го снимките и изложбите на Темелко Темелков както и тези на Бони)



Публикацията е редактирана (07-04-17 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-17 12:16

Това, че не е най-евтината, не значи, че е най-скъпата. Например Оли E-M1 е по-скъп от най-скъпата кропка на Фуджи - Т2/Про2. К'во пра'м? А това, че някой има реални шедьоври с телефон (да, наистина има) - това први ли автоматично телефона най-добрата система?

Верно, глупости си писал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   07-04-17 12:24

Много полезни последни 4 мнения, благодаря. Не съм пуснал темата, за да си мерите п*****е. Или ако го правите, поне го правете така, че да бъде полезно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   07-04-17 12:29

bobyn
Извинявам се за спама, който неволно предизвиках.
Повтарям мнението си:
- за снимки избери Олито;
- за видео Панасоника (не мога да препоръчам модел)
Успех с избора [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-17 12:33

bobyn: не си уточнил добре какви са ти приоритетите. Ако искаш евтина, суперкомпактна и лека система, с добро 4к видео, която да те държи години наред - наистина не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   07-04-17 13:31

lamerko, и аз не бих могъл по-точно да определя целта си по-точно, отколкото ти си го направил. За момента не снимам почти никак видео, но с растежа на детето това ще се промени, затова искам задължително 4К. В момента съм със СОНИ А6000 и един куп обективи (китов 16-50, 19/2.8, 30/1.4, 50/1.8 и 55-210), която система ми върши перфектна работа за снимки, но: няма светъл и сравнително универсален зуум, което изключително ме дразни. Искам системата ми да има НЕ ПОВЕЧЕ от 3 обектива, два от които да ползвам само в специални случаи (един дълъг зуум без големи претенции към него и един портретен). Третия е светлия китак, така да го наречен, който няма да слиза от апарата (нещо от рода Olympus 12-40 2.8 или 18-55 на Fuji).
Та основно желанието за смяна е продиктувано от: желанието за универсален зуум, намаляване броя до обективите (и с това и теглото на чантата) и като бонус 4К видео и стабилизация.
Проста работа, нали? Сега вече може да помагате по-конкретно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-17 13:53

Ами м4/3 не мога да давам акъл - там само съм тествал набързо и резултата, сравнен с други системи не ми е харесвал (за снимки). За Фуджи - имал съм X-T10 (предшественика на 20-ката), а сега има Т2, който е със същата матрица като на 20-ката. Като качество на картината е много добре (трябва да имаш наум, че x-trans на Фуджи има особености, които трябва да се вземат впредвид при конвертирането). Видеото на 10-ката беше зле (тук няма какво да го мъчим), но с новите тела дойде и една малка революция в тази насока. За мен качеството на видеото на Т2-ката е отлично, за 20-ката не знам - по слецификация поддържа същите режими и кодеци, но с по-ограничен битрейт за 1080p. За семейни кадри предполагам, че ще е напълно достатъчно. С обективите - 18-55 е един от най-добрите китаци въобще. Имай предвид, че телата на Фуджи нямат стабилизация и макар китаците им да имат такава, тя няма да е толкова ефективна като на Оли-тата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: марвес   
Дата:   07-04-17 14:06

Panasonic LX100
24-70 f/1.7-2.8
4K видео
бърз фокус
много компактен и лек, по-малък от обектив 12-40/2.8 топуз
не се занимаваш със смяна на обективи - пъхаш в джоба на чантата и знаеш, че е там, готов за снимане.

Запазваш си A6000 системата (докато установиш, че LX100 практически изпълнява всичко, което сонито може с повечето от наличните ти обективи за него, освен 50/1.8 и дългия китак).

Ако искаш съвсем да спестиш от тегло и обем - Panasonic FZ1000, отново 4K, огромен светъл зуум от 24 до 400мм , само на сумрак и слабо осветени помещения ще те затормозява. Има и нов модел FZ2000, както и разни нови Sony–та RX10.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: SEURET   
Дата:   07-04-17 17:55

LX100 е страхотна камера, поне за мен, покрива повечето неща които снимам, а отделно има и видео.
FZ2000 също е много хубава камера, имах възможността да я изпробвам за около 1 седмица и съм много впечатлен от нея.
Все пак, ако трябва да избирам и търся повече възможности, бих взел G80!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   09-04-17 00:23

Марвес, SEURET, благодаря, много интересни предложения. Жалко, че няма как да ги взема под наем за по 2-3 дни, иначе ги разгледах в магазина и много кефят.
А aко трябва да се прави микро 4/3 система само от твърди обективи (да кажем два, без теле) какво бихте избрали вие?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: vth41   
Дата:   09-04-17 09:14

"А aко трябва да се прави микро 4/3 система само от твърди обективи (да кажем два, без теле) какво бихте избрали вие?"

14/2.5 или 20/1.7 + 25/1.7 или 45/1.8. в зависимост от нуждите.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   09-04-17 13:24

Странен проблем: вчера тествах G80 един час с моя карта. Като се прибрах на нея нямаше и следа. А там със сигурност преглеждах снимки на апарата.
На същата си стояха само папките от предишни тестове с едно Сони и три други Панасоника, единия пак g80.
Да няма някаква настройка да му се казва изрично, че трябва да пише на картата? Недоумявам какво е станало.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   09-04-17 16:13

vth41
17/1.8 + 45/1.8


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: vth41   
Дата:   09-04-17 17:16

dtangelov, имах 17/1.8, това е единственото Оли, което не харесах. Оставих си 20/1.7 с всичките си недостатъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: Pac   
Дата:   09-04-17 18:37

Ако Фуджи е опция, значи Фуджи. По-голям сензор и според мен по-добра оптика. За видео тепърва ще подобряват нещата, отскоро работят стабилно в тая посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   09-04-17 19:03

vth41
И аз изпитах първоначално разочарование от 17/1.8, но не като оптика, а като визия.
После осъзнах от какво е така. 17 ММ на м4/3 е широк, а не нормален обектив. Той е еквивалент не на 35 ММ, а на 31 ММ фф, което вече е в зоната на широкото.
Точно и за това го включих в системата от два обектива.
За мен поне минимално системата е от три твърди:
1). 12/2; 25/1.8; 45/1.8 - бюджетна.
И
2). 12/1.4; 25/1.2; 42.5/1.2 - за душата [smile]



Публикацията е редактирана (09-04-17 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: victory13   
Дата:   10-04-17 04:21

"... Той е еквивалент не на 35 ММ, а на 31 ММ фф..."

Е от къдя на къдя...

Цялото упражнение ми се вижда без много смисъл при изградена до някъде система. Изберете един от двата варианта:
1. На марвес и SEURET /без G80/;
2. Огледайте се за 6300/6500... и обективи, даже с преход...

Успех! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   10-04-17 09:26

victory13
Дата: 10-04-17 04:21

"... Той е еквивалент не на 35 ММ, а на 31 ММ фф..."

Е от къдя на къдя...

Физика victory13 физика.
Учи се още в 8 клас [smile]

Интересно защо на въпрос за система М4/3 масово и "компетентно" се изказват хора които май никога не са я ползвали.

bobyn пак се извинявам за спама [smile]



Публикацията е редактирана (10-04-17 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: vth41   
Дата:   10-04-17 10:08

dtangelov, и аз не разбирам, при кроп-фактор х2 за м4/3, 17мм би тябвало да е 34 мм... [smilie11]

На мен, лично, не ми хареса "плоската" картинка от обектива. Иначе, по отношение на бързина на АФ, компактност и изработка си е Ок. Но, това е моето субективно мнение, все пак...

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   10-04-17 11:20

vth41
Популярно е останало че кроп фактора при м4/3 е 2
Да ама не е [smile]
2 е отношението на диагоналите на квадратите от дългите страни, отношението на диагоналите на м4/3 и ФФ е 1,88, а отношението на диагоналите на квадратите на късите страни е 1.77 (при APS-C сензора тези отношения са 1.5 и в трите случая), а и зрителния ъгъл не се мери не в мм. (мм-те са приети за удобство при означаване на обектива).
така, че като се вземе предвид разликите в отношенията 4/3 и 3/2 и това че имаме отношение на зрителни ъгли грубо се получава около 31 мм.

За плоската картинка не знам, но установих (поне за мен), че с него трябва да се снима като със широк обектив - задължително нещо изпъкващо на преден план.



Публикацията е редактирана (10-04-17 11:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   10-04-17 12:11

dtangelov: обектива осветява област с форма на кръг. И по тази причина, най-ефективния вариант е квадрата, но не винаги се възприема. В този смисъл м4/3 със своето отношение на страните има повече ефективни пиксели при еднакъв диаметър от 3:2, но това не променя зрителния ъгъл. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   10-04-17 13:07

lamerko
Зрителния ъгъл не се променя от нашето знание или незнание за него [smilie5]

Дяволът е в подробностите - зрътелният ъгъл не се променя но той се измерва в друга мерна еденица [smile]

ако изчислим като кръг в който е вписан квадрат (най ефективно в кръга се вписва квадрат) тогава квадрата на м"4/3 е със страна 13,5 мм. и диагонал 27,5 мм., а при ФФ е вписан квадрат със страна 24 мм и диагонал 33,94 от което следва че кроп фактора е 1,23 [smilie5]

ако се вземе съотношението на диагоналите между м4/3 13,5х18 и ФФ 24х36 тогава кроп фактора е 1.92

"Ко прайм ся" [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   10-04-17 13:28

Кръга си е кръг и вписания в него правоъгълник без значение от пропорциите ще е равно на (a + b) / 2. Ако вземем стандартните размери на m4/3 на Оли например - (17.3 + 13) / 2 = 15.15мм, като се включват и неефективните области. За истински ФФ 36х24 имаме съответно 30мм диаметрър, включвайки неефективните области или около 1.98 съотношение между двата формата при диаметъра на кръга. Другите интерпретации ги оставям на дявола :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: vth41   
Дата:   10-04-17 13:37

Супер! Тези сметки са ги обсъждали неведнъж във форума и сигурно са верни, далеч съм от тази материя и честно казано за мен няма голямо значение дали 17мм са 34 или 32мм (толкова излиза по твоите сметки) приравнени. При по-широките обективи, това би имало значение със сигурност.

Но, така, или иначе, по-пластичното изображение е в полза на 20/1.7 (доколкото това е възможно при този размер на матрицата), нищо, че е бавен, с шумен мотор и бленда (важно за видео).

П.С. Уведоми и Олимпус за сметките, защото в сайта си твърдят, че Оли 17/1.8 е 34мм приравнен. [smilie3]



Публикацията е редактирана (10-04-17 13:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: victory13   
Дата:   10-04-17 14:23

"... Физика victory13 физика.
Учи се още в 8 клас [smile] ... "

Никога не смесвайте физиката с некачествена химия [smilie5] .

Най-хубавия ви кроп фактор е 1,955, най-лошия - 1,959... това от чистата физика... другото нямам идея от къде идва [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   10-04-17 15:29

lamerko; vth41; victory13

Няма да споря.
Безсмислено е.
Само оспамихме темата, за което съжалявам и се извинявам се още веднъж на bobyn.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: victory13   
Дата:   10-04-17 16:45

dtangelov , това не е спам... човек трябва да е наясно какво печели и какво губи с прескачането на дръг формат и размер.
За съжаление има микро 4/3 фенове, за които кроп фактор 2 е нещо изключително лошо, и ползват невероятни схеми за коригирането му... абсолютно неразбираеми за мен. Няма да ви питам коя е тая камера с отношение на диагонала на квадрата по дългата страна 1,88 спрямо фф [smilie5]
Не познахте и за друго... Всъщност притежавам LX100, и с чиста съвест бих го препоръчал преди да се скочи изцяло в системата... Винаги е с мен в Микстейпа, на стативче и нон стор видео, заедно с фф или 1,5 кроп със светли обективи за снимане [smilie18] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   10-04-17 17:06

victory13

Явно нещо не съм разбран правилно
1,88 е грешка при писането, по долу съм го написал коректно 1,923

"2 е отношението на диагоналите на квадратите от дългите страни"
това е при класическо съотношение 13,5/18 за м4/3
ако дългата страна е А късата В а диагонала С по питагоровата теорема се получава:

Вписване в окр. При при приравняване на диагоналите от 3/2 към 4/3 формат
А А2 B В2 С2 С кроп фактор
32 1024 24 576 1600 40
18 324 13.5 182.25 506.25 22.5 1.778

Вписване в окръжност без приравняване на диагоналите
(ъгъла се променя)
А А2 B В2 С2 С кроп фактор
36 1296 24 576 1872 43.26
18 324 13.5 182.25 506.25 22.5 1.923

средно
1.778 1.923 1.85

повече няма какво да добавя

За мен м4/3 е перфектна система и не ограничава никого за нищо. Не казвам че няма недостатъци но всяка система си има своите плюсове и своите минуси.



Публикацията е редактирана (10-04-17 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: victory13   
Дата:   10-04-17 17:47

Дяволът е винаги в детайлите... Липсва ви още едно изчисление, с "приравняване на диагоналите от 4/3 към 3/2 формат"... там също ще получите цифричка, и заедно с двете ви вече получени може да търсите "средно"... ако изобщо има смисъл [cool] .
Аз пак не разбрах коя е тая камера с 18мм ефективен сензор по дългата...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   10-04-17 18:45

Приравняване трябва да има, за да се запази зрителния ъгъл един и същ.[smile].
Без приравняване не е коректно.
Приравняването винаги се прави към по запълващата кръга фигура (4/3 е по запълваща от 3/2).
Ама кой разбрал разбрал!
Който не е разбрал това, няма да разбере и останалото,нищо че ясно съм го написал.
Като чета мненията - само "Нобелови лауреати", а що не разбират, това вече не знам. [smile]

Лек ден и много шедьоври (кой с каквото ги може)!



Публикацията е редактирана (10-04-17 19:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: victory13   
Дата:   10-04-17 19:26

Единствения лауреат в темата сте вие... Наедро ще ви коригирам, и пак посмятайте... Сензор микро 4/3 с ефективна площ за снимане 18/13,5мм НЯМА!!! Намерете коректната, и смятайте пак, щом държите на точност до милиметър [smilie5]
"... Приравняването винаги се прави към по запълваха кръга фигура (4/3 е по запълваха от 3/2)..." - прави се щот ви е по-удобно, а не винаги [smilie18] ... а на мястото на щ поставеното х предполагам също е израз на гениалност [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: lamerko   
Дата:   10-04-17 19:32

Наистина голям спам стана. Тук от Олимпус твърдят следното:

"M.ZUIKO DIGITAL 17mm (34mm*) е обектив с ултра ярка бленда 1:1.8 за снимки...

*35mm еквивалент
"

Изпрати им твоите сметки да си поправят информацията или просто приеми, че дявола е най-вече в желанието, а не в детайлите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   12-04-17 13:06

Някой може ли да помогне с линк за сравнение между APS-C и MICRO 4/3. По-точно една и съща снимка направена с двата сензора и с еднакви (приравнено разбира се) обективи?



Публикацията е редактирана (12-04-17 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: dtangelov   
Дата:   12-04-17 18:34

bobyn
Ето едно сравнение, но добри статии по въпроса има и във Фото форум на Бони има и едно сравнение и във Фотокафе.
Прочети разгледай и реши.

http://www.stevehuffphoto.com/2015/02/23/mirrorless-battle-micro-43-vs-aps-c-vs-full-frame/


ПП: По моето скромно мнение, но и доколкото съм чел и на доста водещи фотографи, както в България така и по света, няма система без плюсове и без недостатъци спрямо останалите и няма съвременна система която да ограничава когото и да е, в каквото и да е в почти всички случаи.

Успех с избора.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   19-04-17 11:52

Да продължа с тъпите въпроси след празниците. Стабилизацията на обективи (Power O.I.S. , MEGA O.I.S.) работи ли на тела без стабилизация?
Коя от двете стабилизации е по-добра (доколкото разбирам Power-a е по-новия вариант)?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: mouzata   
Дата:   19-04-17 13:08

Работи и на тела без стабилизация. Power O.I.S e по-добрата от двете, като голяма част от обективите, които я имат, са съвместими със стандарта Dual IS 2 при най-новите панасонишки тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: surr3a1   
Дата:   19-04-17 18:01

Тези празници най-накрая успях да поснимам при добри условия с G-80.
Пускам малко снимки със дъртото стъкло Minolta MC Rokkor PF 58 1.4 и с Olympus 12-40 2.8. Не претендирам за никакво майсторство или умения.

Minolta MC Rokkor PF 58 1.4

https://c1.staticflickr.com/3/2885/33755026210_5599bf4efc_h.jpg

board.v4

Olympus 12-40 2.8

https://c1.staticflickr.com/3/2809/33982504302_3bb8f7c4ce_h.jpg

pine

Olympus 12-40 2.8

https://c1.staticflickr.com/3/2843/34140073015_9a68f218f9_h.jpg

blossom.v1

Olympus 12-40 2.8

https://c1.staticflickr.com/3/2831/33328498583_c3d6ea7e9d_h.jpg

blossom.v3

Olympus 12-40 2.8

https://c1.staticflickr.com/3/2889/33328518693_589da3ac38_h.jpg

board



Публикацията е редактирана (19-04-17 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   20-04-17 00:52

@surr3a1, дай някакви портрети ако имаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: Kalimas   
Дата:   20-04-17 10:13

Ако може да дадете и няколко примера как се държат на исо 1600, 3200, 6400 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: surr3a1   
Дата:   20-04-17 11:11

това е най-близкото до портрет :))).
Знам, че фокусът не е там, където трябва да бъде, но с тая ръчка толкова успях да постигна : )


https://c1.staticflickr.com/3/2857/34154085085_fed55aa176_h.jpg

rocky


На 3200 вкъщи и то с OLYMPUS M.40-150mm F4.0-5.6 R:


https://c1.staticflickr.com/1/344/32206137691_22137733a0_h.jpg

cofee-pot



Публикацията е редактирана (20-04-17 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: neoneno   
Дата:   21-04-17 11:03

Gx-8 и Оли 25 1.2[shtrak]

https://c1.staticflickr.com/3/2940/33736645452_77510605f7_o.jpg

P1140742 by Neno Ivanov, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: neoneno   
Дата:   21-04-17 11:05

Gx-8 с 35-100 2.8

https://c1.staticflickr.com/3/2820/33049590784_d97da31fc7_o.jpg

P1150040 by Neno Ivanov, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: neoneno   
Дата:   21-04-17 11:17

В темата на микро 4/3 около 22.10.2016 съм качил тест на 3200 исо GX80 i Fiju xt 10 с китаци.
От които тестове изхождам че с видгане на шумоподтискането с DxO или Лайтрум се достига нивото на Фуджи.
И при същите моменти снимане в полусумрак фокуса и следящия фокус на Пана са много по добри от Фуджи, и една идея по добри от Оли М5 мк 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: nd48qwert   
Дата:   21-04-17 12:55

Всичките тези терзания за да снимаш детето? Това е като да имаш Ауди и да се чудиш дали да го смениш с БМВ или Мерцедес за да си го караш из квартала. Оползотвори ги тези пари с нещо по-смислено, някой може да има по-основателна нужда:)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: surr3a1   
Дата:   21-04-17 13:08

Странно... има ли нещо по-важно за снимане в тоя живот от детето ти?

Апарата го купих именно заради детето, нали не си снимаш твоето с телефона?



Публикацията е редактирана (21-04-17 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   21-04-17 13:49

nd48qwert, всеки снима каквото го вълнува. Някои снимат буболечки, други китки, те с опели ли са?

Иии не си прочел внимателно целта на занятието:
"Та основно смяната е продиктувана от: желанието за универсален зуум, намаляване броя до обективите (и с това и теглото на чантата) и като бонус 4К видео и стабилизация." - на първа страница на темата е.

Освен това, за да те успокоя по финансовия въпрос, смятам да сменям системата, а не да си взимам още една, при това по възможност без допълнителни разходи или с минимални такива(само в краен случай).

[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: EresSs   
Дата:   21-04-17 14:10

[smilie3] E-M5 II + 12-100/4 PRO OIS [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   21-04-17 16:53

Някой ще ми обясни ли на какво се дължи колосалната разлика в цената между Е-М5 II и Е-М10 II, ми те са като близнаци направо?! Едно Weather Sealed Body струва ли тия пари?!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: EresSs   
Дата:   21-04-17 17:17

Едва ли са еднакви като цената е двойна [smilie3]

Стабилизация
Визиор
Капацитет батерия
Материали / изработка (магнезии - vs - алумини)
Синхронизация светкавици
Върти се екрана
Може батерии в грип вертикален

има и други предимства по-скъпия М5 II

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-17 17:43

Визиор
магнезии
алумини


Вечерно училище ли си завършил?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: samurai2   
Дата:   21-04-17 17:51


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-04/1492786227_12592362_1319954728089612_18600922946735



Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: EresSs   
Дата:   21-04-17 18:00

Майка ми не е учителката по български и литература.
Пиша от телефона затова стават грешки

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: samurai2   
Дата:   21-04-17 18:02

EresSs [smilie24]
не му обръщай внимание,такъв си е [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-17 18:34

Разбирам. Телефонът и майка ти са виновни, че си полуграмотен.



Публикацията е редактирана (21-04-17 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: EresSs   
Дата:   21-04-17 18:56

Замърсяваме на човека темата с ненужен баласт, усещаш ли DP ?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: mmjm   
Дата:   21-04-17 19:31

Не е ненужен, разбра че има Й в телефона и започна да го използваш, остава да откриеш, къде е ь, кога се употребява и да не го пренебрегваш, нищо че е малък.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   21-04-17 23:28

Изборът е направен, сега ще чакам доставка.
Някой да търси изгодна Сони техника?
_______________________________________________

Сега може да продължите с развиването на петъчната насоченост на темата. Или пък да вземете да качите по някоя снимка, без това оригиналната тема е затворена...



Публикацията е редактирана (22-04-17 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-17 23:43

Автор: bobyn
Избора е направен


А ти за пълен член чувал ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: bobyn   
Дата:   22-04-17 00:17

Съжалявам, рядко греша, но бях развълнуван ;-)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на микро 4/3 система
Автор: EresSs   
Дата:   24-04-17 11:44

който има GH5 и GX800 може да упгрейтва*:

GH5 Firmware 1.1

_______________________
* поздрави на Гена DP [smilie3]



Публикацията е редактирана (24-04-17 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: Kalimas   
Дата:   25-04-17 12:39

@bobyn
На кое тяло и обективи се спря? [smile]
П.П.
Чакаме и снимки, като го подхванеш. [smilie5]



Публикацията е редактирана (25-04-17 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   27-04-17 12:39

За съжаление поръчката, която направих, ми я канцелираха. Беше уникална оферта за OMD E-M5 II + 12-40 2.8 PRO, чак ме накара да прежаля 4К видеото, ама не стана...
Та отново съм във филма, така да се каже. Последната ми идея е Panasonic GX80 + 14-140 + един-два твърди обектива (между 15/1.7 и 30/1.4, или 25/1.7 и 42.5/1.7 - 45/1.8). Най-много се доближава до критериите, които обсъждахме в началото, май ще преглътна лошата ергономия на тялото поради компактността му.
В общи тяло в комплект с 14-140 ще търся, защото иначе обективът идва скъпичък (другите възможни варианти са ми G80 и GX8).

П.П. На порой от снимки от моя страна не се надявайте, защото както съм споделил, съм "семеен снимач". Но вие защо не качвате нямам идея?! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: dtangelov   
Дата:   27-04-17 15:10


https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-11/1447133353_PB090084.jpg



Една плоска със 17/1,8

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: kvakioh   
Дата:   27-04-17 21:22

Коя от всичките палачинки с фиксирани мм е най-яката и остра? Няма значение парите, важното е да е компактна и да е отлична картинката. За GM-5 питам.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: mmjm   
Дата:   27-04-17 21:55

17/1.8 на оли малко към катма отива, но на мен ми беше любим(гепиха ми го преди да съм му се нарадвал), може би сравнително по-новата пана 15/1,7 да е по-добрия вариант за ГМ-5

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: valmar_70   
Дата:   28-04-17 08:43

Pana 20/1.7 първа или втора версия (аз имам 2-рата). Ползвам го с GM1. Идеална комбинация. Ако имаш и OLY 45/1.8 става супер.



Публикацията е редактирана (28-04-17 08:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: kvakioh   
Дата:   28-04-17 10:17

Мисля, че ще вземем Панасоник 15/1.7, харесва ми тип Лайка врътките и номерцата на блендата за ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: vth41   
Дата:   28-04-17 10:30

Още един глас за LUMIX G 15MM F/1.7 LEICA DG SUMMILUX [smilie24]

Няколко пробни с GM1, директен Jpeg от камерата:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-04/1493364422_P1110455.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-04/1493364421_P1110445.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-04/1493364420_P1110444.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: crocodile   
Дата:   29-04-17 14:38

Bobyn... Като татко на 2 малки деца не ти препоръчвам да купуваш каквато и да е системна камера , камо ли с няколко обектива (освен ако нямаш бавачка и ти си фотограф а не и гледач на децата си)
Panasonic LX100 или LX15 ще са перфектния избор за теб ( може и друга марка но от същия клас ,компакт със светъл зум) . Представи си излизаш на разходка с малко ,бързо и палаво дете , кое по напред да вардиш , детето или скъпата безогледалка и чантата с обективи ?!

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   30-04-17 14:47

@crocodile, принципно си прав, но за момента се справям с положението. Като качество на снимките със сигурност ще са ми достатъчни, но все нещо ми липсва (я дисплея е неподвижен, я зуума е малко, я нещо друго). Затова ще взема нещо, което с един два допълнителни обектива ще покрива всички изисквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: EresSs   
Дата:   03-05-17 12:18

Като за старт и снимки на деца - [smilie24] Panasonic LX15 изглежда много удачен избор. Едва ли ще даде по-слаба картинка от m4/3 + китов (12-32mm 14-42mm 12-60mm F=1:3.5-5.6)
Само му липсва визьор.
SONY RX100 V може би е максимално доброто устройство, ама цената... тя не е лесна за преглътване

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   03-05-17 12:41

Вече поръчах тялото - G80. По-обемен, но по-удобен, влагозащитен, двойна стабилизация и т.н. Сега на ход са обективите...

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   04-05-17 10:38

Колеги, помагайте за обективите. Не мога да реша дилемата по-голяма универсалност (вариант 1) срещу по светли твърдаци (другите варианти). Изкажето по едно мнение с аргументи по въпроса, че тялото сигурно днес ще тръгне, а нямам обективи :-(
1. Pana 12-35/2.8 и Pana 45-150/4-5.6
2. Pana 14-42/3.5-5.6 II и Pana 42.5/1.7 и Pana 25/1.7
2.a Pana 14-42/3.5-5.6 II и Oly 45/1.8 и Pana 25/1.4
3. Pana 14-140/3.5-5.6 и Pana 42.5/1.7
3.а Pana 14-140/3.5-5.6 и Pana 25/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: rimohit   
Дата:   04-05-17 10:46

Ползвам 25/1,4 и никога не бих се отказал от този обектив. За мен 1,4 си е необходима светлосила , като си снимам децата в къщи на налично осветление. Ползвам оли45/1,8 .Взимай по изгодния от двата .Едва ли ще намериш разлика с паната.
12-35/2.8 , този обектив не съм му фен , заради високата цена, а не получаваш кой знае какво от него.



Публикацията е редактирана (04-05-17 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: vth41   
Дата:   04-05-17 10:52

Мисля, че Panasonic 12-60 + 25/1.4 и 42.5/1.7 са добро начало. При необходимост може да се добави и дълго варио, като описаното.

П.С. Нямам общо с продавача, смятам, че цената е добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: luboar   
Дата:   04-05-17 11:47

бих избрал: 14-140, 20/1.7 и 45/1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-05-17 11:50

и 9-18

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-05-17 11:51

на оли 17/1.8 какво не му харесвахте?

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: luboar   
Дата:   04-05-17 11:59

търсим най-универсалния и компактен минимум

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-05-17 12:04

по принцип ми беше любопитно за 17/1.8 много у се чудя, въпкеки че 15/1.7 ми е на сърце най универсален 14-140, най компактен и универсален 20/1.7 според мен. въпреки че и 15/1.7 също си е универсален в повечето случаи (30мм ФФ) но цената ;(

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: luboar   
Дата:   04-05-17 12:17

Вече зависи какви са индивидуалните предпочитанията към широкото, и какво точно обича да снима, а и компактността е важна, и парите, така че сложно е да се избира комплект на друг човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: luboar   
Дата:   04-05-17 12:49

Директен jpeg от Оlympus E-PL1 с 45/1.8(на 1.8)

https://www.flickr.com/photos/61544390@N06/11062903494/in/photostream/lightbox/



Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   04-05-17 13:19

@rimohit, имах 30/1.4 на APS-C и ми идваше леко дълъг за евридей, това ме притеснява в 25-та. А Пана 42.5/1.7 е стабилизаран и ще работи с DUAL I.S., смятам го за предимство пред 45/1.8.

@vth41, 25/1.4 и 42.5/1.7 едновременно не мога да си позволя, трябва да правя компромис с едната дължина.

@luboar, засега не си падам особено по широкото (например 19мм на кроп ми е широк в повечето случаи). А 20/1.7 има някакви проблеми с фокуса при видео и не е стабилизиран, вероятно затова го игнорирам за момента, като мм най-много ми допада. Не искам вие да ми избирате комплекта, само събирам мнения (за които ви благодаря) и накрая като ударя чертата, ще реша. Че зависят до някаква степен нещата и от финанси, за съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: rimohit   
Дата:   04-05-17 13:37

Прав си за стабилизацията . Аз хич не я отчитам , защото не ми върши много работа ! Като снимам хлапетата ми трябва скорост за да ги "хвана в крачка" и за това винаги предпочитам светлосилата.
Бландата на 25/1,4 има в предвид , че цъка и се чува. Прочети това удачно ли е за видео. Като , че ли имаше писано нещо по този въпрос. Ако видеото ти е приоритет , може би 25/1,7 е по-добре.
20/1,7 е чудесен , компактен , но и по муден от към АФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: vth41   
Дата:   04-05-17 16:37

20/1.7, освен, че е бавен АФ и мотора се чува при видео. След като и 25/1.4 отпада, вариант е 25/1.7 или Оли 25/1.8, които и ценово са по-ниско позиционирани.


Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   04-05-17 17:33

не знам защо не е популярен оли 25/1,8, но според моя опит е много добър и надежден. Излизат добри предложения в ибей, около 550лв и е доста универсален

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   04-05-17 19:35

Много си е популярен даже и никак не е лош, но е два пъти по-скъп от панасоника, а не е по-добър като картинка в реалния живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: dtangelov   
Дата:   04-05-17 19:54

Знам,че "разбирачите" сега ще наскачат, но разликата между 25/1.8 Оли и 25/1.7 Пана е доста по драстична от разликата между 25/1.8 Оли и 25/1.4 Паналайка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   04-05-17 19:56

А какво ще кажете за сигма 19/2.8? Като мм е перфектна.
И Newly Developed Linear AF Motor For Near Silent Auto Focus.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: luboar   
Дата:   04-05-17 22:23

Не съм и чувал за този обектив, но следвай интуицията си. Харесва ми по параметри.
Обектив се избира първо по ъгъл който харесвате, и после по светлосила.
Винаги са ме учудвали съпоставките между (в съответствие с темата)
да кажем 17/1.8 и 25/1.и нещо си.
Това са несъизмерими обективи, не се дублират, и не за заменяеми.
Това са обективи за различни задачи.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: dtangelov   
Дата:   05-05-17 10:37

luboar
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   05-05-17 12:05

Причината за избор на пана 25/1.7 пред оли 25/1.8 е оправдано да е финансова :) Технически доводи няма какво да давам, просто много си го обичам това обективче!

та аз бих заложил на 25 и 45/1.8 - напълно достатъчни за начало. 14-45 китовия панасоник е много полезен, намира се за 200 лева макс. 40-150 пак китовия олимпус - полезен. Като има бюджет 2.8про много лесно се купуват [shtrak], щом има нужда

м43 ползвам заради компактност/качество

17, 25, 45, 75 [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   05-05-17 13:34

@luboar съгласен съм с това как се избира обектив. Затова се опитвам да взема един 14-42 II и с него ще разбера 17 или 25!

@ЧЕПАТ, 14-45 китовия пише, че няма да поддържа двойната стабилизация, затова взимам 14-42.

Иииии пак заради стабилизацията се спрях на 42.5/1.7.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: rorus   
Дата:   05-05-17 21:19

Няма по-универсален обектив от 20/1.7!
Чудесен!
Кой снима видео с автофокус?

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: pganev   
Дата:   05-05-17 21:48

rorus, не съм съгласен с твърдението ти! Имах 20/1.7 и затова го знам много добре. Вярно, че е малко по-остър (най-вече периферно) от 17/1.8, но това се забелязва само при 100% кроп. Иначе всичко е на страната на Олито - много по-бърз, по-качествена изработка, не шуми и най-вече 40 мм въобще не са подходящи за затворени помещения. Разкарах Паната и сега съм с 12/2.0 + 17/1.8 + 45/1.8 - все чудесни обективи, но в 70% от времето завъртян на Пена е именно 17/1.8. 34 мм са си най-универсалното фокусно разстояние. Китака 14-42 го разкарах веднага - много е посредствен оптически.


Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: luboar   
Дата:   05-05-17 22:26


http://toolsandtoys.net/wp-content/uploads/2015/09/Olympus17-67.jpg


Отново. Преценете кое е по-важното, компактност или ъгъл?

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: vth41   
Дата:   06-05-17 10:25

Според мен, въпросът не е само в компактността. 17/1.8, технологично е по-добър във всичко, като по-нов обектив. 20/1.7 е, пък по-бюджетното решение. Относно прословутите 35мм, не можах да се впиша в тях (това си е мой проблем), предпочитам, или 28, или 40мм.

[shtrak]

Като допълнение, виждам, че автора на темата има интерес към Dual I.S. Наличен е ъпдейт за 45-175, поддържащ Dual I.S.:

http://www.imaging-resource.com/news/2017/05/05/firmware-friday-panasonic-45-175mm-pz-lens-gets-dual...


[smilie24]



Публикацията е редактирана (06-05-17 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: serjy   
Дата:   06-05-17 12:27

Ако искаш един обектив 20/1.7 е за предпочитане, но по-добрия вариант е 25/1.4+17/1.8 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: dtangelov   
Дата:   06-05-17 12:58

то още по добрия вариант е 12/1,4; 25/1,2 и 42,5/1,2 ама ......[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: EresSs   
Дата:   06-05-17 21:59

dtangelov [cool] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: boni   
Дата:   07-05-17 10:20

А най-добре на единия апарат 42.5 , а на другия 10.9-34/ 1.7-2.8 :)
И в тази връзка една : статия със снимки от мен

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: crocodile   
Дата:   08-05-17 01:14

Аз съм имал и трите сигми ,19,30 и 60mm и имам само добри спомени от тях ,страхотни и резки по целия кадър още от F2.8.
Добър избор при ограничен бюджет , ако имаше и 12/2.8 със същите качества като горните 3 , щях да си остана на тази система.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 09:59

Има само един проблем със сигмите, вдигнаха им цената с около 30%, и вече не са толкова атрактивен избор. Аз имам 30мм и 60мм и съм супер доволен от тях. Купувани са на търг и напрактика са без гаранция в Бг., което крие определени рискове(примерно влизане в съседната тема да не дава Господ[smilie18] ).

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: rorus   
Дата:   08-05-17 23:47

Какво му трябва на човек?
Не повече от една шепа обективи:)

https://photo-forum.net//i/2065210


20/1.7
14/2.5
45/1.8
9-18/4.0-5.6

аааа, да и 1 тяло...

Вмъкването на снимка от фото-форум във фото-форум продължава да ме затруднява...

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: kvakioh   
Дата:   09-05-17 11:45

100-300.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: mladencho   
Дата:   09-05-17 13:23

https://goo.gl/photos/HZb9yykKqZ5BbCGn7


Напълно съгласен с rorus(на тялото е Пана 14мм2,5).
Ефтини,компактни и с добро качество.
9/18 и 100-300 ще са следващите .

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: ipolit   
Дата:   09-05-17 15:43

Някакви мнения за YI M1?
https://store.yitechnology.com/products/yi-m1-mirrorless-digital-camera


Това, което гледах по ревюта из нета е доста противоречиво.
Общото впечатление е, че има проблеми с фокуса, но никой не го пробва с обективи от Panasonic или Olympus.
И не знам калпавият фокус дали е от обективите им или от тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   10-05-17 17:46

Някой да има това книжле на PDF и да иска да услужи?
David Thorpe book, "The Panasonic G80/85 Menu System Simplified"

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: EresSs   
Дата:   12-05-17 13:13

Мисля, че попаднах на интересна статия:
сравнение на обективи 12-60mm

сравняват Lumix G 12-60mm f/3.5-5.6 vs. Panasonic Leica 12-60mm f/2.8-4

Оказва се, че евтиния не е особено по-слаб от скъпия. Значи явно снобария и фетишизъм, малко повече качество и цената х2.5 [smile]

Та който се чуди какъв основен варио да си вземе към тялото G80 изобщо няма какво да се чуди [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: vth41   
Дата:   18-05-17 17:17

Полезна (поне за мен) статия за електронния затвор, съвременните "бързи" камери, 4К снимките и др...

Цък

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   22-05-17 15:54

Ако някой се интересува от 12 2.0, има промоция. Мисля, че е само днес.
12 2.0

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: lamerko   
Дата:   22-05-17 16:27

В официалните дистрибутори в немско ги има от два месеца. Аз си го взех преди месец и половина за Фуджи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: io_bs   
Дата:   22-05-17 16:59

Аз го уцелих като беше на промоция в щатите - $280 кинта [cool] Също го ползвам на фуджи и е отличен обектив, още повече за парите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   06-06-17 17:59

Този уикенд пробвах Panasonic 35-100 2.8. Уникален за мен обектив. Много по-добър от пробвания преди това 12-35 (и двата от павилиона). В тази връзка другаде дават ли обективи под наем, защото имам някои съмнения относно бройката 12-35, която ползвах. Не може на една и съща камера да има такава драстична разлика в остротата с 35-100.

Отговори на това съобщение
 Re: Микро 4/3 система - снимки, новини, слухове, обсъждане
Автор: bobyn   
Дата:   09-06-17 17:29

Ако някой е позарувал определени модели Panasonic камера от UK в периода 12/04/2017 - 30/05/2017, до 30/06/2017 има право да получи +3 години към гаранцията (става 2+3).

http://promotions.panasonic.co.uk/promotions/promotions/view_terms/190

Проверено от мен, работи.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »