Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Пирин
Автор: alext   
Дата:   06-03-17 13:39

https://makeyourmark.panda.org/bg/pirin


1 минута време, за да спасите Пирин от това да се превърне в ски писти, хотели и машина за пари. След поредните безумни решения(60% от територията на парка да бъде застроена [smilie2] ) На Националния празник пожертваха Национален парк „Пирин“ . Важно е всички да се включат.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: peter_m   
Дата:   06-03-17 13:44

60 % защото върху останалите (на високо) няма дървета и е каменисто ... Т.е. реално всичко което може да се сече и навсякъде където може да се строи.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   06-03-17 14:07

направо вече е късно......
последните дни пущах из суратефтеря какво мисля по въпроса...
толкова нещо има вече настроено и е толкова абсурдно и невероятно, че горе по пистите хората са като в кушет вагон - един в/у друг...направо не ми е ясно за какво идват некви чужденци тука...честно!
а беше толкова хубаво преди 15 години...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: mitpis   
Дата:   06-03-17 14:13

Не знам дали е късно, аз си изпратих емайла на горния линк. Чух, че министърката щяла да отмени решението си...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   06-03-17 14:25

ми и аз ще го пратя...ама мен силно ме смущават разни определения, както и фиксирането само в/у сечта. според мен в основата на всичко е безмерното строителство долу с цялата алчна грандоманщина. ПИРИН НЕ Е АЛПИТЕ...
цековците реват за 2-ра кабинка...ми къде точно ше идат тия ора?! то НЯМА къде...таа планина да не е на 3Д принтер да я размножиш?!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: ZENON   
Дата:   06-03-17 14:38

Може да ви дойде малко крайно, обаче без обесени по цариградско мисля че в БГ няма да има оправия.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-17 14:52

Zenon, влачени по цариградско до жълтите павета поне...
Подписах.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: lorddemonic   
Дата:   06-03-17 15:59

Отменя се решението на служебния министър на околната среда и водите Ирина Костова за предварителното изпълнение на решението, с което е преценено да не се извършва екологична оценка на проекта на актуализация на Плана за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023 г. Това става ясно от съобщение на екоминистерството.


Нищо не е свършило докато не свърши ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   06-03-17 16:19

и няма да свърши добре като ни управляват прости хора

Герджиков, който уточни, че е скиор, се застъпи за развитието на ски съоръженията в планините. "Нима Алпите са със съсипана природа, като имат толкова много ски съоръжения", попита той.

къде са Алпите по площ къде е Пирин бе гержичка- околко 100пъти е разликата

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: chukov   
Дата:   06-03-17 16:46

Не се отменя решението

Само се оставят няколко дни срок и пак се въвежда. Колкото да имат време гражданите да обжалват.

Без да искат изтърваха това в сайта си и после се коригираха

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   06-03-17 17:29

Пичове, вие сте заблудени. Лично мнение.
Знаете ли като обявят дадена територия за защитена или за парк какво се случва. Аз вече знам.
1.Затваря се територията за достъп.
2.Минава се единствено по пътеки, които са АБСОЛЮТНО неудобни за туристите.
3. Могат да секат САМО те уж за прочистване, обаче не е така.
4. АКО си позволите да влезнете дори случайно в тази територия - получавате акт от 500 до 20 000 лева.
5. Дори да няма обозначителни табелки пак сте престъпник защото сте влезнали.
6. На сигнали колко се сече бракониерската отвръщат ("ние знаем, но няма какво да им вземем" и "не можем да им забраним да носят резачка в гората")
И се оказва, че аз съм голям престъпник. Трябва да ходя по различни институции да обяснявам какво търся в на майка им гъ..за и подобни. Бесен съм!
Ние подписваме не присъдата на гората. Това е лъжа.
Ние подписваме собствената си присъда и не се усещаме, че утре децата ни НЯМА ДА ИМАТ ПРАВО да ходят там без разрешението на разли чиновници, дето гора не са виждали.
Не! Няма да подпиша. Не подписвайте и вие.
Казва ви го човек, който от 25 г, вече всеки ден е в гората. Откакто се направиха защитени зони,защитени територии и ловни резервати гората НАМАЛЯВА. Загубва се. Животните намаляват. Бракониерството се увеличава.
Знам, че не ви се вярва. Когато повярвате ще е късно.
Не подписвайте, моля ви. Точно толкова силно обичам гората, колкото и тези дето ви молят да подпишете.
Аз малко повече, но няма как да се измери.
Само времето ще покаже.
Колкото и да подписвате - утре ще има писти. След поредния пожар....
Дано съм лош пророк. Замислете се преди да заемете страна.
Аман от еколози, дето нищо не правят за горите, а само за точно една територия. Защо ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: victory13   
Дата:   06-03-17 18:20

чудесно... цеко минев фор евър... всички други да духат супата... ма верно сме много прост народ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   06-03-17 18:54

bg2014 Аз живея в Рила и нямам твоите описани проблеми :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: t.marev   
Дата:   06-03-17 20:54

bg2014 написа:

> Пичове, вие сте заблудени. Лично
> мнение.
>

Не всички, не всички!
Напълно те подкрепям, нещата са точно, както ги описваш. Обявяването на защитена зона, значи защитена от нас, за тях!Само те могат да правят каквото си искат и те го правят, вЕрвайте! Секат си, строят си, ловуват си, а всеки посмял да си направи пикник на някоя полянка, може да отнесе глоба, колкото едноседмична почивка на луксозен хотел. Е, не казвам че това става постоянно, но а са рекли, а са ти вгорчили живота! Същото важи за всякакви забрани, прикрити под много привлекателни мотиви. Забраната обслужва забраняващия,а тези които я подкрепят, въобразявайки си, че е в тяхна полза, са просто едни наивници!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   06-03-17 21:19

Автор: bg2014
Дата: 06-03-17 17:29

Пичове, вие сте заблудени. Лично мнение.
Знаете ли като обявят дадена територия за защитена или за парк какво се случва. Аз вече знам.
1.Затваря се територията за достъп.
2.Минава се единствено по пътеки, които са АБСОЛЮТНО неудобни за туристите.
3. Могат да секат САМО те уж за прочистване, обаче не е така.
4. АКО си позволите да влезнете дори случайно в тази територия - получавате акт от 500 до 20 000 лева.
5. Дори да няма обозначителни табелки пак сте престъпник защото сте влезнали.
6. На сигнали колко се сече бракониерската отвръщат ("ние знаем, но няма какво да им вземем" и "не можем да им забраним да носят резачка в гората")
И се оказва, че аз съм голям престъпник. Трябва да ходя по различни институции да обяснявам какво търся в на майка им гъ..за и подобни. Бесен съм!
Ние подписваме не присъдата на гората. Това е лъжа.
Ние подписваме собствената си присъда и не се усещаме, че утре децата ни НЯМА ДА ИМАТ ПРАВО да ходят там без разрешението на разли чиновници, дето гора не са виждали.
Не! Няма да подпиша. Не подписвайте и вие.
Казва ви го човек, който от 25 г, вече всеки ден е в гората. Откакто се направиха защитени зони,защитени територии и ловни резервати гората НАМАЛЯВА. Загубва се. Животните намаляват. Бракониерството се увеличава.
Знам, че не ви се вярва. Когато повярвате ще е късно.
Не подписвайте, моля ви. Точно толкова силно обичам гората, колкото и тези дето ви молят да подпишете.
Аз малко повече, но няма как да се измери.
Само времето ще покаже.
Колкото и да подписвате - утре ще има писти. След поредния пожар....
Дано съм лош пророк. Замислете се преди да заемете страна.
Аман от еколози, дето нищо не правят за горите, а само за точно една територия. Защо ли?



ето подобни подозрения ме карат да се въздържам.
подписах. но сега ми се струва, че е грешка.
и понеже много добре знам как ВСЕКИ е лесен за манипулация по въпроси, които не познава, гледам да внимавам...тоя път пост6ъпих прибързано.

освен това много ми се иска някой да ми обясни какво по дяволите значи тоя текст, който се появява в тоя линк:
http://www5.moew.government.bg/?p=55168


не ми позволява да го копирам - проблемът не е в мишката ми...
подозирам, че изобщо не е в мен. и подозирам, че тоя и без друго неясен текст мимикрира постоянно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   06-03-17 21:19

Боже...имало прогледнали.
Благодаря ти колега t.marev! За първи път виждам някой реалист, без предразсъдъци и заблуди. Явно си патил....
Жалкото е, че в момента се изсичат гори с много по-големи площи от пистите в Пирин планина. Гори, които няма кой да защити и да пусне подписка. Няма далавера....
Това е зашитена територия, резерват...и няма кой да я защити.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/tvox2591.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-02/1487663424_15_47.jpg



Това е законна сеч в защитена територия. ЗАКОННА!


https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/uydp1049.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-02/1487663428_15_42.jpg



Не ми се пише повече. Просто мислете преди да подкрепите ЕКО защитници. Не мога повече да си мълча при подобни призиви. Писна ми. Бесен съм да има "ЕКОлози" и да няма екология. Само лъжи...и безотговорност.
За да е фотографско мнението пускам снимките. Имам безброй снимки и клипове от цялата страна, а не само около Пловдив. Трагично е положението с бракониерството, с резерватите и с безхаберието на чиновниците.[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: ksuhorukov   
Дата:   06-03-17 21:21

Напълно подкрепям bg2014!

Момчета и момичета, преди да подписвате мислете. Мислете с вашите собствени глави. Кой от вас е прочел новия план за управление и се е убедил, че се предвижда застрояване и увеличаване на сечта? Никой от вас! Защото дори тези, които са решили да го четат, не са открили подобни текстове, тъй като такива липсват.

Новият план умишлено се саботира от хората, които са автори на сега действащия. Виждате ли какво се случва в планината през последните 15 години? Не ви ли харесва? Е, това са предвижданията на действащия план. Незаконна сеч, безобразна паша на едър рогат добитък в сърцето на природния парк, АТВ-та и какво ли още не. В същото време хижите са останали в по-миналия век.

Мислете с главите си. Работят ви, нагло ви работят. Искат екологична оценка за този план. Искат я хората, които са правили сега действащия план, който не е минал екологична оценка. Двойни стандарти. Става въпрос за пари, за много пари. Мислете и не позволявайте да ви използват!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   06-03-17 21:26

имам снимки на много поредни години - за рила става дума - поляната до искъра, над говедарци!
дърветата са подсичани за борина и/или смола! огромни, стари, прави дървета! след известно време те падат и мераклиите просто ги извличат. долу има преработвателни предприятия. на пътя за бели искър преди имаше пункт за проверка! ама те до там не стигат!
писала съм и съм сигнализирала НА ВСИЧКИ възможни места!
обаждали сме се в тоя пунки, когато го имаше. казвали сме в горското - и се е получавал винаги един голям к-р!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: dtangelov   
Дата:   06-03-17 22:41

bg2014, ksuhorukov,мара
[smilie24]
ЕКО мафията не иска да си изпусне далаверата и финансирането.
Странно що не протестират срещу незаконната сеч, що не се борят с дървената мафия, що не организират ЕКО патрули срещу туристите с резачки?
Не им вярвам нещо на ЕКО -тата ама хич не им вярвам!



Публикацията е редактирана (06-03-17 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: roburt48   
Дата:   07-03-17 00:30

Аз не знам за Пирин, но бат Герджиков се държи сякаш му остават още 20 години, а не 20 дни !!! Барабар с изцепката Пирин сътвори още хиляди простотии в секунда !! ... че даже успя да намери купувач за БДЖ ... Ако греша моля да бъда поправен, но основната задача на всяко временно правителство е подготовката за парламентарните избори... Аз до сега не съм чул нещо свършено по този повод, освен че машини за гласуване няма да има [smilie5]. Бог да е на помощ на изстрадалия ни народец !!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Kalimas   
Дата:   07-03-17 07:44

Обединявате два проблема в един и на тази база отричате цялата идея. А това според мен е грешно.
Паркове и защитени територии трябва да има, за да остане природата.
В същите, трябва да има по-голям и реален контрол, регулации и поддръжка, за да няма нелегална сеч, бракониерство и други простотии. Ако трябва и горска полиция.

Аз лично си спомням времето, когато като седнеш на кафе в Банско, се виждаше планината. Вече ходя там само по работа. То от хотели и простотии едвам виждаш Вихрен, пък да не говорим за Пирин. Всичко се е концентрирало върху сезон от 3 месеца в годината и после реве, че няма пари и не стигат лифтове и писти. Ми да бяхте направили място между бетона, за целогодишен туризъм, отдих и разходки. Сега като тръгнеш от центъра към планината и 2-3 часа вървиш между хотели и единствената зеленина е от обрасли бъдещи или фалирали бетонни площадки.



Публикацията е редактирана (07-03-17 07:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bo6o   
Дата:   07-03-17 09:01

Нещо много бъркате нещата.
Първо, с решението на МОСВ, просто няма да се прави екологична оценка на проекта, която екологична оценка, вероятността да бъде купена е много голяма, но въпреки всичко е искрица надежда за спиране на безумията. Това е просто преценяване на положителните и отрицателните въздействия върху флората и фауната в района, но няма да навлизам в подробности.
Само ще спомена, че ако няма такава оценка и проекта предвижда още писти и лифтчета в Банско(нямам идея всъщност), за които тъпите селяни бленуват, подклаждани от мастити мафиоти, Банско ще е следващия Бисер, следващата Мизия и т.н., но това простите селяни, които ги мързи и гледат лесното, както и конспиративните специалисти тук, няма как да го знаят. Есента им се спече дупето, като се понапълни р.Глазне от рехавия дъждец...

Второ, относно отклонението от темата за незаконната сеч - там са съвсем други фактори, като се почне от мафията в държавното управление та се стигне до липсата на средства за контрол и страха на упражняващите контрол, че могат и да не се приберат живи, ако се опитат да си свършат работата. Щото ако имаха правомощия да стрелят на месо, техника за адекватно придвижване и стимулиращи заплати, ако нямаше държавно-мафиотска закрила, никой нямаше да гъта незаконно горички...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   07-03-17 09:59

ма що да ги гъта незаконно, кат в държава кат нашта, законите "се коват" по поръчка? а дребният бракониер е друга бира...макар че и той не е дребен...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: victory13   
Дата:   07-03-17 10:00

Ма къде по-лесно е да се нахокат "тъпите селяни" от жълтите павета, от колкото да идете там юни и юли и да ги питате как я карат [smilie11]
А "мафията" няма да я пипнете, щото бие през пръстите без изобщо да ви опонира...
Нямало пари [smilie18] ... милиони се дадоха да се излюпят две яйца, да се преброят бързо прелитащи костенурки, и да се сложат пътни знаци по виа понтика [smilie18] ... и ред други полезни за "тъпите селяни" дейности...
Маре колко сте хитриии... /по телевизионно му/

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bo6o   
Дата:   07-03-17 10:08

Това, че понякога се пилеят пари за глупости, като съответно част от тях се прибират, е факт, който няма да оспорвам. За "интеграция" на циганите колко милиона потънаха? Пак отклонявате темата. За това сме виновни и ние!!!

За тъпите селяни се хващаш - ами до сега, въпреки мафиотите, няма разрешение за нови писти и кабинки, точно защото има останали няколко кадърни специалиста по министерствата, които знаят какво ще стане, ако позволят да се направят. Това че на селянина му е по-лесно да продаде земята на дедите си, за да барне хотел, както стана с бостаните по морето, не го прави умен селянин. Има къде, къде по-интелигентни начини да си изкарваш прехраната на такова място с малко земя...Няма да влизам в спорове, защото процесите виновни за мисленето на сегашните селяни, са започнали доста преди да се родя...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Тед   
Дата:   07-03-17 10:10

Вижте, понеже проблемите са сериозни и повсеместни във всички сфери на нашия живот, без изключение (някой, ако твърди обратното, да даде пример), като причината са самите хора, а не самата мизерия, вследствие на тяхната простотия, предлагам да се направи Референдум и да гласуваме за 4-ири доказани държави, които да ни окупират/управляват, като например: Англия /доказана, където е минала, всичко работи както трябва/, Германия / пословичен ред, и ромите дори няма да оцелят при него/, Франция / Наполеон, имат традиции за свобода, в момента са с атентати и не е много вървежна, но е перспективна страна, но езикът им е труден/, САЩ / само за мирис в брошурата, имат ГМО и там какво ли не/. Може и други да предложите.
За какво ни е този парламент... нито законите са закони, само псувни и глупости мислят...Защо ни е правителство, който даде повече $ има закон за него ...ами то след влизането ни в ЕС, ако не знаете това е съюз, който е близък повече до федерацията, отколкото до конфедерацията. Т.е. държавата е изгубила своята самостоятелност и независимост, но има функциониращи вътрешни с-ми.
Да се избира само областен управител вместо президент...да решава местните битови въпроси.
Без това администацията на брой е повече от работещите...т.е. само началници.

Ако тези, които са ни освободили на 3 Март, са знаели какви ще ги натворим, нямаше да ни освободят, а щяха да ни унищожат.[smilie8]
Не ставаме за нищо, тук-таме някой тенисист измива егото на всеки българин и той се чувства горД.

Проблемът не е в мизерията, а в простотията, която води до мизерията...Тука простотията извира отвсякъде, което е факт. Не може да се запушат тези дупки, няма шанс.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: asahi   
Дата:   07-03-17 10:16

Освобождението е по-късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: victory13   
Дата:   07-03-17 10:23

Ами ето, гениалността идва, под формата на блянове за диктатура, и побеждава всичката простотия...
Тук е единствената територия на Земята, мечтаеща да се окове [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   07-03-17 10:27

[smile] Зеления октопод в лицето на най-едрите НПО-та винаги е обслужвал определени кръгове и политически поръчки срещу много пари - знаете ли колко пари се усвояват по различните проекти, проект за екопътека, проект за преброяване на птиците в конкретно езеро, проект за преброяване на делфините, проект за проучване на размножаването на есетровите риби - милиони и милиони евра се усвояват и потъват някъде, а в същото време на учените, които са наети като професионалисти от тези НПО-та да им свършат черната работа на терен се подхвърлят стотинки от 20 до 60лв на ден да кажем, а проекта е разчетен за една година, 60 теренни дни, т.е. за един екип от 8 човека учени им плащат 30-40-50 000лв, а останалите от този 1 000 000 евро къде отиват??? и при КОЙ?... но както и да е... то българина е лесен за манипулация и не знам дали ще се оправи изобщо нещо в България в скоро време.
Моето лично мнение е че още една ски писта няма нищо да унищожи, даже ще окаже благоприятно влияние на цялата екосистема там, защото се образува една полянка между горите - екотонна зона, предлагаща много по-различни условия и биологичното разнообразие ще с увеличи като цяло. Една писта да кажем 3 км и широка 50 м е нищо, това не е съсипване на природата! Въпросът е да се пазят изцяло горите, да се засаждат нови такива! И най-лесното споразумение е да се накара концесионера да компенсира изсечената територия на ски пистата със засаждане на 10-20-30 пъти по-голяма територия с цел на възстановяване на горите в региона - лошо ли ще е? Ама не, трябва да се слушат добре платените "еколози" които реално не разбират нищо от самата природа, животните, растенията, функционирането на цялата система....



Публикацията е редактирана (07-03-17 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   07-03-17 10:30

victory13 не работи демокрацията щом демоса ти е мангали,турци, наркомани и пияници дето бият жените си всяка вечер ... Не работи демокрацията когато всеки гледа далаверата от чистачката в община дето краде веро до кмета, който прибира подкупи за обществени поръчки... Тая плява има нужда от диктатура ... не сме дорасли изобщо за народна власт ... ей тва е ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Тед   
Дата:   07-03-17 10:37

LorDDemoniC, това ми е другият проблем - искам да захвърля автомобила и да си върша работа предимно с колело напук на всички сноби, е няма да остане мое и ще си смени собственика за не повече от 15 минути...
Правихме експеримент, на самата Главна улица и не роми, а трима бели бродяги, с лична карта дето пише "българин" се завъртяха около пилона, където е вързано...
За верото- краде се, истина е...Смятайте нагоре какво става по веригата...[smilie25]
Единият краде веро, другия цели складове с веро, зависи си къде си по въжето [smile]

Вирус ли ни е инжектиран, крадливо племе ли сме - с гени от ромското ... не съм доктор да установя..но всичко е сбъркано.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Kalimas   
Дата:   07-03-17 11:01

@1swamp2frogs - Проблема не е още една писта и още един лифт. А това, че идеята е освен тях, да се освободи и застрояването с хотели на буферната зона. От там - допълнителната писта и лифт, ще се препълнят и после пак ще се ревне за нови. Просто целта е да се сече и да се строи, без да се мисли. Да не говорим, че аз на писта до сега ни лете ни зиме съм видял елени, зайци и т.н. Те животните бягат от шумотевицата, освен ако не са прегладнели.

Иначе и аз съм умувал върху подобни работи. Защо не се урегулира, всяка фирма, занимаваща се със сеч, да засажда на следващата година обекта с нови фиданки от собствен разсадник.



>victory13
> идете там юни и юли и да ги питате как я карат [smilie11]


И да ида, ще кажат че чакат сезона или половината работят по копията на същите бетонни хотели по бетонните курорти по морето. [smilie5]
Само дето никой няма да седне и да се почуди, как да се направи така, че в едно от най-приятните времена за разходка и почивка в планината, да се привлекат туристи там (да не похващаме и близките населени места с минерални извори). Ама важното за повечето от тях е да шитнем 200-300м^2 от семейната земя, да купим по един туарег (S-класа, BMW, Audi...) и после да ревем, че нямаме пари и за винетка и липсва парко място между бетона и тухлата. И да живеем на принципа "Ден година храни" и с идеята да ударим в сметката някой пиян турист.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: rody   
Дата:   07-03-17 12:06

Проблемът на Пирин е, че Банско е презастроен с много излишни хотели и сега се търси удобството на многото туристи по пистите. Пистите са предостатъчни за един зимен курорт. Всяко сравнение на Пирин с Алпите е демагогия, защото Алпите са многократно по-големи по площ и средно 1000м по високи от Пирин. Подкрепям протеста срещу презастрояването на планината.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   07-03-17 12:09

Бях на банско около 15 дни този сезон - в зоната на концесията аз празни пънове не видях. Отсечените дървета до лифтовете си стоят на земята до корените.

Защото зоната на концесионера се охранява - собствениците знаят че ако има нарушения/бракониерство ще имат проблем със сто алчни и гладни чиновници и няма къде да избягат. Затова пазят зоната от посегателства и мераклиите не смеят да вилнеят. Частникът ще намери начин да си опази имота когато знае, че ще има проблеми после...

Но мръднете настрани в т. нар. природен парк - виждате цели зони оголени от гладните местни жители. Защото държавата е най-лошият стопанин.

Ако Банско беше в Австрия всичките около върхове щяха да са с лифтове и в обща ски зона, като междувременно всичко наоколо щеше да е в гори и полянки, с беседки за отдих, спокойно и приятно.

Отсекли били 20 дървета заради лифтовете - голям рев се надава.

Я вървете в Стара планина да видите какво значи сеч. Секато по 20 дървета на час всеки ден. Къде са зелените да спрат камионите с жива верига? Защо не тормозят управата на парка да спре сечта?

Всичките гледат да си хапнат от народната трапеза с минимални усилия. Ако може и блажничко да е - най-добре.

Същата простотия е и в Кресненското дефиле. Какво ги бърка да направят скоростен път на две нива на мястото на съществуващия път? Не можеее - трябва тунел да се направи! Трябва да се заобиколи!

БГ простотия...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bo6o   
Дата:   07-03-17 12:54

Мне. Такива изказвания, без да разбираш материята, водят до такава простотия - https://vesti.bg/bulgaria/bedstvie-v-bansko-poroj-zalia-kyrdzhali-i-smolian-6061232


След още 2 пистички, ще им трябва 6 метрова стена пред хотелите, да не почнат да карат водни ски, след всеки дъждец и всяка пролет.

А мерки за запазване на хабитатите при строежи на магистрали и пътища, има и в доста по-назадничави страни, които бихте нарекли прости.

Просто е, ама някак ви е трудно да го разберете...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: victory13   
Дата:   07-03-17 13:01

Наистина трябва да се спре с тези писти вече... В статията споменават и пистите в Кърджали и Златоград до какво са довели [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bo6o   
Дата:   07-03-17 13:05

Поредния коментар, който цели да покаже, че у нас, всеки разбира от всичко - и от горско стопанство, и от ерозия, и от екология, и от хотелиерство, и от бизнес, па даже и от фотография... [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: victory13   
Дата:   07-03-17 13:13

Коментарът ми е единствено да покаже колко тъп е пърдон, вашият предишен, за последния да не говорим. Щеяхте да ми се издигнете в очите, ако бяхте дали карта на района, с водосбора на реката, с количеството валежи за последния ден преди бедствието, и за съществената роля на пистите в този водосбор. Но понеже няма да видим нищо такова, държа да отбележа тъпотата на коментара [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-03-17 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bo6o   
Дата:   07-03-17 13:34

Г-н Каролев,
Да, не мога да ви представя такава информация, защото не разполагам пряко с нея, но съм разговарял със специалисти, а не с подскачащи еколози или невръстенични икономисти или великия хидроинженер от сараите, и в комбинация с образованието, което имам, смея да си отстоявам позицията и да твърдя, че съм прав.
Понеже спорът явно е безсмислен, отстъпвам като по-мъдър [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   07-03-17 13:53

Малко от кампанията на wwf.. красотата на планината, Боян Петров и т.н

https://www.youtube.com/watch?v=1ndobxFvLuw


https://www.youtube.com/watch?v=AkjPSP0nj44


сутрешен блок


Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: fmj   
Дата:   07-03-17 13:56

Капитала иска печалба,обикновения човек иска устойчиво развитие(доходи),зелените девствена природа.[smilie18]За да има такъв който да се къпе във злато ,трябва такива дето се валят в калта. "Уредените" държави си изнасят мръсното производство и бетонния туризъм. Ние като заден двор на Европа какво очакваме ? Колко от вас помогнаха на комшията да си облагороди жилището ?[smilie18] Колко от вас са съгласни в тия изостанали райони да плаща на хората със допълнителен процент данък върху дохода си ? Или ти във София богопомазания,искаш хората по тия места да мизерстват ? А чий проекти са това? На местните ? Кои банки стоят зад тия инвестиции? Български? Посочете ми една Българска банка без чуждо участие. Както винаги,хората биват манипулирани за да не могат да открият причинно следствената връзка.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: asahi   
Дата:   07-03-17 16:18

Български банки:
БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ
ИНВЕСТ БАНК
ОБЩИНСКА БАНКА
ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА ФИБАНК
ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА
ЧПБ „ТЕКСИМ“ (2.33% чуждестранно участие)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: ksuhorukov   
Дата:   07-03-17 17:17

Може ли някой да ми цитира текста от новия план на Пирин, в който се предвижда изграждането на ски писта - каквато и да е, където и да е или да ми цитира текста, в който е предивдено изсичането на определена част от гората.

Мерси!

Всякакви други отклонения от темата са опит за разпространяване на фалшиви новини, насаждане на изкуствено напрежение и игра със страховете на хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Jk.freeman   
Дата:   07-03-17 18:07

Че нас не ни е страх, просто ни е жално...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   07-03-17 18:23

Рамковите планове едва ли казват какво точно ще се сече и строи. Самия изпълнител на плана казва, че стария е твърде рестриктивен и не отразява желанията за развитие на общините около Пирин. Тъй че изобщо няма какво да се чудим дали ще има нови писти и лифтове.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Ivodam   
Дата:   07-03-17 18:41

И аз подкрепям с две ръце bg2014 и Сухоруков, за когото нямам съмнение, че е един честен и почтен човек.

През последното десетилетие имах много пъти възможност да се убедя, че така наречените зелени са една от най-страшните форми на мафия у нас. Под лозунга за защита на природата между няколко зелени организации се води надпревара за парцелиране и феодализиране на българската природа. Става точно това, за което пише bg2014 - извършва се завладяване на територии и ограничаване на достъпа до тях за обикновените хора. Искат се специални допуски, прави се бизнес с допускане за правене на снимки на дивата природа срещу заплащане. Заплащането е под формата на договор за доброволно дарение. Лично съм ставал жертва на такова зелено изнудване от великата организация Зелени Балкани.
Битката за феодализирането обаче не е за моите и на ентусиасти като мен 200-300 лв. Битката е за хранилката на разните фондации, по линия на разни проекти уж за защита на някой вид или местност. Чрез такива проекти се грухат огромни суми от шепа хора, на които ако им свалиш зелените гащи, отдолу им лъсват червените комунистически задници. [smilie9]

Никога не забравяйте думите на чешкия президент Вацлав Клаус, че зелените - това са новите комунисти. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   07-03-17 18:53


Изобщо не става дума за някакви лифтове или писти, за дървета, животински видове и ландшафт.

Става дума за ПАРИ! За много ПАРИ!

Едните ги изкарват докато "пазят" гората, другите като експлоатират гората.

Като двата модела ни чукат нас - обикновените хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   07-03-17 19:18

Тука става въпрос за организация от величината на Юнеско, Световен фонд за дивата природа WWF. Това, че са направили 3 клипа и са стартирали международна кампания значи, че наистина има проблем и се цели популяризирането му в обществото. Най- малкото наште наглеци искаха да строят в защитените от юнеско територии, но им беше отказано.

@ksuhorukov
А колкото до проекта- никой няма да ти напише строим писта тука. Но вижте как се пишат забраните директно от документа

Специална „Буферна
зона“
Забрана за строителство, освен! на туристически заслони и хижи,
водохващания за питейни нужди, подземни комуникации,
пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на
управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни
комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни
и други съоръжения.


Зона за туризъм
Забрана за строителство, освен на туристически заслони и хижи,
водохващания за питейни нужди, подземни комуникации,
пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на
управлението на парка и обслужването на посетителите и за
инфрструктурна база на ПСС, подземни комуникации, ремонт на
съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения,
както и прокарване на пътища за преминаване на противопожарна
техника, при липса на пътища в съответния регион.


III. Зона за опазване на
горските,високопланинските,
тревните, езерни и речни
екосистеми
Забрана за поддържащи и възстановителни дейности в горите на
възраст над 160 години!!!!Забрана за строителство на сгради, пътища и спортни съоръжения,
с изключение на база на ПСС в м.Мозговица (отд.380),
туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди,
подземни комуникации, информационни табла/табели и
обезопасителни пособия (перила, въжета, дървени мостове и др.п.)
по съществуващи маршрути и траверси, както и на пътища за
противопожарна техника, при липса на такива.


Средната възраста на гората по данни от интернет е 110 години..., а забраната е за над 160..

Ходете го тълкувайте и всеки ще ви каже различно нещо и накрая всеки ще си строи я хотел под формата на съоражение за обслужване на посетители, я ски писта под формата на спортно съоръжение

Айде сега вижте площа какво остава незасегнато от парка, едно зеро


https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/xnny3739.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-03/1488906357_Untitled3.jpg



Ето проекта цък

В същия документ си пише Неточно е интерпретиран обхвата на „зона за туризъм“ и „зона на сгради и съоръжения“ по
отношение на постановките на ЗЗТ. Ски-пистите и съоръженията от „зона за туризъм“(ски-зона с
център Банско) са описани и в двете зони, без да се уточни конкретно за кои „други“ ски-съоръжения
става дума в „зона на сгради и съоръжения“. Спортните съоръжения следва да са съгласно ЗЗТ в „зони
на хижите, административните центрове за управление и поддръжка на парковете и спортните
съоръжения“;
и т.н все неща които уж са забранени, но с много вратички



Публикацията е редактирана (07-03-17 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: FMJ   
Дата:   07-03-17 19:30

Ах АСАХИ, АСАХИ https://www.youtube.com/watch?v=RWBKRE6kx3w
НИЩО НЯМА ДА КАЗВАМ. КОЙТО Е ДОРАСЪЛ ДА ГО ВИДИ ЩЕ ГО РАЗБЕРЕ.



Публикацията е редактирана (07-03-17 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   07-03-17 19:59

Аз изказах позицията си. Радвам се, че има колеги мислещи подобно на мен. Честно казано щеше да е по-радостно, АКО всички бяхте на друго мнение, а само аз да съм заблудения. ДА ама НЕ за жалост. Тъжно!
Сега малко лични наблюдения:
1. Пампорово - собственост на Цветелина Бориславова.
Ако се строи на Пирин губи Пампорово. Просто си мисля КОЙ плаща за "ПРОТИВ ПИРИН"? Досетете се.
2. Пирин - искат го хора, които не са собственици на Пампорово. КОЙ ли е той и кой са съдружниците му?
3. На никой не му пука за гората. Нито за Пирин. Нито за Пампорово.
Защо мисля така:
Когато гората беше държавна, ама наистина на държавата, горите бяха зелени и неприкосновени. Държавата се грижеше за сечта и за залесяването.
Сега гората е разделена на защитена и незащитена. За едните отговарят МОСВ, за другите ДГС с няколко подразделения вкл. частни горовладелски кооперации. Разделяй и владей ви е познато, нали.
Това разделение е наследено от ТУРСКО време. Срамно, но се върнахме в Турското време доброволно.
С подобни подписки и закони. Не европейски. Не! Не се заблуждавайте.
А кой налага в България турските мурафети - сещате се, нали?
И кой сече гората - най-много са фирмите от ДПС. Нито ГЕРБ, нито БСП.
Защитените зони - се стопанисват/надзирават от МОСВ. Те са АБСОЛЮТНИ БЕЗХАБЕРНИЦИ. Чиновници, дето дори закона не познават. В гората не са ходили. В резервати не са стъпвали. А бе - безхаберници. Съвсем точно казано.
Но ...с власт и позиция. Яко, а? Не дават кокала на никой...
И стана дълго....скучно.... и всеки се отказва да чете. Това е целта на дългите закони. На дългите дискусии. На дългите изборни пропаганди.
Целта е да ви доскучае и да ви писне. Тогава ги оставяте на спокойствие с мисълта "ТЕ ЕКОАКТИВИСТИТЕ ще се оправят". Вие само подписвате и после...емигрирате. ТЪЖНО, нали?
Срам ме е за тези редове. Тъжно ми е. И ми идва да стана хайдутин...
Извинете, че ви обезпокоих! Но:
Гората умира от БЕЗХАБЕРИЕ и от псевдозащитници.

И всеки един от нас е едно дърво от БЪЛГАРСКАТА гората...



Публикацията е редактирана (07-03-17 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: binaural   
Дата:   07-03-17 20:19

bg2014
Абсолютно на същото мнение съм! Безстопанствената гора ще е още по-голяма жертва на бракониерство и незаконна сеч!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: FMJ   
Дата:   07-03-17 20:20

bg2014 По точно не бих го написал. Аз ще дам аналогия със следното. Все пак сме фотографски форум и сигурно ще ме разберат. Омразното време на ТАТО ще го определя като тъмна стая. Стая със железни завеси и тежки врати. Стая в която от време на време влизаше светлина и можеш да зърнеш какво има в нея. Сега УЖКИМ демокрация, стаята я определям на убийствено осветена. Осветена с толкова много информация. На където и да се обърнеш само те заслепява светлина. Не виждаш нито контури, сенки или стени. Извода да си го прави всеки сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bo6o   
Дата:   07-03-17 20:21

Екологична оценка на проекта. Май затова е подписката, или бъркам. Или не знаете какво е това? Конспирацията дебне от всякъде, затова да си пишем глупости тук и да не правим нищо...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: FMJ   
Дата:   07-03-17 20:25

Пътят към ада е послан с добри намерения.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   07-03-17 20:25

еко оценката няма нищо общо с подписката, тя е за цялостното преразглеждане на проекта

"Уважаеми господин Министър-председател,
Cпасете Пирин, световно природно наследство, част от Натура 2000. Спрете опасния проект за нов план за управление на Пирин, строителството и стопанските сечи."



Публикацията е редактирана (07-03-17 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: venny   
Дата:   07-03-17 20:33

Някой спомена да не се сравняваме с Алпите защото средната височина на планините е с 1000 метра по-голяма от тези в България.
Аз пък казвам, че точно такова мнение е демагогия. Вместо да се седне и да се провери какъв процент от пистите в Аплите се намират над 3000 метра и какъв под 3000 метра и тогава да се правят оценки и сравнения, се дават категорични мнения след странни тези, като например тази със средната надморска височина.
Това изобщо няма и да го коментирам.

Моето лично мнение, относно Еколозите, е много резервирано и с това ще приключи коментара ми и към тях.

Да, България има проблем с паркове, гори, строежи и т.н. защото има три неща, които рязко ни различават от запада:

Собственост на горите
Манталитет
Вековни традиции в туризма

Ще дам пример с Австрия защото имам доста добри наблюдения там.

Държавни гори - 10%
Гори на организации, клубове и т.н. - 10%
Частни гори - 80%
Натура 2000 - 11%, за сравнение в България Натура 2000 е 33%.

7500км ски писти
1200 кабинкови лифта
2200 седалкови лифта
Само 30% от ски пистите са над 3000 метра надморска височина.

В България имаме:
около 300км ски писти
4 кабинкови лифта
40-50 седалкови лифта я ги има я ги няма.

Ски зона ШиАмаде има 800км писти като най-високата точка на ски пистите е около 2000м.

Долината Цилертал е дълга около 30-35км. От двете и страни се спускат писти с дължина около 400км, а най-високите им точки са на 2000м. В края на долината е глетчера Хинтертуксер него дори няма да го включва в тази статистика.

Всички писти всъщност са частни пасища или селскостопански площи за добиване на висококачествена трева. Една писта може да бъде на няколко собственика.

Стоял съм на легендарната писта Щрайф през лятото и от огради, крави, кози и трева никога няма да кажеш, че това е писта.

Да, там няма застрояване като на Банско, защото всяко село през 5-10км е пълно с хотели и къщи за гости. Ските, туризма и селското стопанство в тези райони е религия. Ако в дадено село се поднови стар лифт, забележете само поднови, на откриването всички са с национални носии, духова музика, празник и веселие.

Годишен бюджет на село с 1200 жители е около 10 милиона евро.

Частните собственици заедно с общините, туристическите дружества и кметствата регулират и управляват тези ски зони.
Годишния брой на нощувките само в област Тирол е 43 милиона, област сравнима по площ с тази на Северозападна България.

Онзи ден четох, че за миналия сезон зима/лято в община Берковица са отчетени 1200 нощувки.

Пълно е с дивеч с изключение на диви прасета, вълци и мечки.

Фундаменталните разлики между тук и там са големи и трудно могат да бъдат заличени.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   07-03-17 20:54

Какво значи трудно да бъдат заличени?

Вижда се как е организирано в Австрия и се прави тук.

Ако има къде да ходят снежните фенове при нормални условия - няма да стъпят на Банско да чакат на кабинката по 2 часа и на опашките по лифтовете...

Да гледат пияните чужденци по кръчмите и махмурлиите по пистите...

Какво толкова сложно има?

Аа - забравих -> става дума за едни дебели ПАРИ [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   07-03-17 21:09

Пистите в Австрия не са на голяма надморска, но Австрия не е на географската ширина на Пирин, нито пък има неговия климат.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: sherbit   
Дата:   07-03-17 21:12

Отивам да броя кафяви хартийки и после да консултирам държавата.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: ksuhorukov   
Дата:   07-03-17 21:16

Точно защото рамковия план не казва дали ще се строи или не е абсурдно да се спекулира с това, че щяло да се изсича и застроява масово. Нямам абсолютно нищо против, когато дойде едно конкретно инвестиционно предложение със съответните параметри, то да бъде подложено на най-строга оценка по абсолютно всички правила, закони и добри практики. Там е мястото за еко оценки до дупка. Не в плана за управление.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   07-03-17 21:18

Пампорово е частно.
1. Едно е да си частник със спечелени с труд пари. Внимаваш как и къде да ги инвестираш. Може да ги загубиш.
2. Съвсем друго е да си частник с целия бюджет на държавата (всеки, който е на власт), с половината от парите на фалиралата УЖ банка КТБ (КОЙ..КОЙ), с голяма част от партийните субсидии (лидерите на всяка партия), и с парите от Еврофондовете (300 фамилии от Европа).
3. Различно е да си частник с пари, пратени от емирите на ОАЕ И Саудитска арабия (ДПС) и от Турция (ДОСТ) за налагане на мюсулманската религия.
Тези от т2 и т3 си делят територията България, завладяват я постепенно и понякога си партнират срещу чуждия капитал.
Пирин не е изключение. Има частни интереси, а не народни, нито държавни, нито Европейски. Частни.
И в момента България се разпродава. Пирин е само едната стока.
Въобще... ДАЛИ имаме държава се чудя понякога...
Тежка тема стана. Заради мен. Извинявайте! Май сгреших...?
Идва ми в повече...ето една снимка в тон с настроението.
Това е Римския мост в град Смолян. Преименуван по Европейски проект
Как е, а? ПРОЕКТ? Европейски?


https://photo-forum.net/static/forum/2017-03/hsca6213.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-03/1488913657_20150215-085058.JPG



Как ли ще се казва Пирин ...АКО оставим на Еколозите да изпълняват нови Европейски проекти? Тъжно!
Спрях да пиша. Извинете!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: FMJ   
Дата:   07-03-17 21:49

bg2014 [beer] Продължавай [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   07-03-17 22:38

bg2014 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-17 00:48

Човекът е най-агресивното и вредно животно съществувало някога на земята-заради своята лакомия, комплекси и жажда за удоволствия е способно да унищожи всички останали видове и планетата на която живее, а когато от нея не остане нищо и всичко бъде опоскано-тогава какво ще прави-друга планета няма.
Ако толкова на някой му се кара ски- да кара фрийрайд :хем няма да вреди на природата, хем е по-голям кеф, ама не трябва да се строи, строи, да се съсипва почвата с химикали, да се унищожават други беззащитни видове и други подобни гадости за кефа на някой[smilie11]



Публикацията е редактирана (08-03-17 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: Han_Solo   
Дата:   08-03-17 09:04

Добре де едно не мога да разбера обаче.... ок еколозите са мафиоти, приемам го.... това обаче прави ли другите които съсипват природата по-малки мафиоти и трябва ли да си траем за техните безобразия, ето има хора които качват тук снимки, защо не ги качите например във фейсбук, че и да се поразшуми малко повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   08-03-17 09:45

ах, да бе...фрий райд...че ПСС да требе да наема хора с наборен закон, че да спасява кратунковците, хукнали, накъдето им видят очите.
понеже знам, че се налага смешката често да се обяснява, а иронията у тоя форум често е неразпознаваема, пояснявам - тук има смях зад кадър! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: fmj   
Дата:   08-03-17 09:45

mitpis Какво предлагаш? Защо говориш общо? Една шепа управлява и опосква ,а другите са принудени просто да оцеляват. Доброволна ефтаназия да опазим околната среда? Кой ще е пръв?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: asahi   
Дата:   08-03-17 10:16

Еколозите не са мафиоти, а заработват покрай мафията на хотелиерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   08-03-17 10:44

за шепата, дето опосква - факт.
но тя тая шепа не е вносна...в общия случай. тукашна е.
а аз най-редовно съм изумена от начина на мислене, включващ "ааа, да бе...а ти ако беше на негово място, нямаше ли да...?"
и тва е речено от хора, дето познавам и намирам за свестни хора!
чак не ми се мисли за останалите...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: venny   
Дата:   08-03-17 11:21

mitpis, защо си мислиш, че точно ски спорта е най-големия враг на планината и гората?

Ако пресметнем колко площ заемат всички стадиони в България, площ далеч по-голяма от всички ски писти, и колко природа е унищожена заради тях ми да ходят да ритат топка на платото на Витоша, чист въздух и т.н.

Според твоята логика хайде всички обратно по дърветата защото строенето на градове и села също и вреди.

Ските освен кеф, са и спорт.

Мафията, алчността и манталитета са част от проблемите не ски спорта!



Публикацията е редактирана (08-03-17 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   08-03-17 11:30

Проблемът се създава от безогледните действия - не само по планините, а и в равнините.

Я погледнете Кремиковци каква площ заема. Че и не работи.

Ами тецовете?

Ами цялата София каква площ заема?

Непрекъснато трябва да се правят компромиси и от двете страни.

В Кресненското дефиле всяка година загиват хора - ако някой роднина е от тях нещата ще са по-различни за пишещите.

Лесно е да се говори за екология, когато ползваш неща замърсяващи другото полукълбо (при производството).

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   08-03-17 11:42

venny - в планината (специално пирин и рила) няма нито стадиони, нито села. Това са едни от малкото места, където е останала що годе дива природа. И с оглед на това трябва да се внимава какво и как се прави, защото последиците обикновено са трайни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: venny   
Дата:   08-03-17 12:25

itilien - Хубавата природа си е хубава независимо дали е планина, равнина, пред Балкан, крайбрежие и т.н.

Рила и Пирин не са едни от малкото места останали с дива природа.
В Северозападна България вълците слизат до селата!

Не ми харесва фокуса върху ски спорта и ски туризма, че са виновни за проблемите на еколозите!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   08-03-17 12:32

Не е въпроса къде слизат вълците и къде не. И там, както и в по-голямата част на държавата селата са грубо през 5 км, а черните пътища кръстосват горите навсякъде. Освен това едно са гори в ниското - такива има навсякъде, друго е планина с алпийски характер, каквито нямаме кой знае колко. И големия проблем не са самите писти и влекове, а варварския начин, по който се случва всичко в тая държава.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: venny   
Дата:   08-03-17 13:02

Да добавим черните пътища и селата като враг на природата? Извинявай, но [smilie8] това си е същото, както вече споменах, да се връщаме по дърветата!

И все пак, тези черни пътища са прокарани от държавата и горските. Ако гората беше частна нямаше да ги има, нямаше да го има и Цеко.
На Запад има частни гори, в които е забранено и гъби да береш, само преминаваш през определената за това пътека.

Не съм сигурен, но дървесината от дъб не е ли по скъпа от чам?

За варварския начин и защо се случва така съм писал в първия си пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   08-03-17 13:53

Каквото и да се пише и говори факт е, че няКОЙ има ползва на важните постове да се назначават хора с ниски изисквания към това, което им е поверено. И освен това да се създават обръчи с клакьори в подкрепа "правилните" решения. Хората от това живеят-държавната хранилка.
А държавата я няма.



Публикацията е редактирана (08-03-17 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   08-03-17 14:32

venny - къде съм твърдял, че трябва да обявяваме селата и пътищата за враг на природата? Казвам нещо съвсем различно. 1 - по-голямата част от държавата ни е заета от пътища и села, където човешкото присъствие е силно. Само в някои планини има места, където това не е така. Не е нужно и там да застроим всичко. Особено в места с алпийски характер, които са още по-малко. Тук не говорим за връщане по дърветата, а просто да не позволяваме безконтролно застрояване на малкото останали незастроени места.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   08-03-17 14:42

В Банско, конкретно, не е застроена планината, а градчето.

И не е застроено, ами направо бетонирано, като Сл. Бряг...

Кой нормален човек ще прави огромни комплекси на баира? На равното е по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   08-03-17 15:35

ааа, и планината е яко "благоустроена"...мене аку питаш, аз и на влек моем да се возим! и без капани и кръчми мога! горе е един голям панаир!

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   08-03-17 16:30


Моем, моем и да серем и пикаем по храстите... 20 000 човека нали се сещаш колко е еко и био цялата работа...

Щото искаме и пистите да са като в Алпите - заравнени с рактраци, и лифтовете да са като в Австрия, за да не падат от кабинките и седалките разни дечиня...

Мене ако питаш ските и лифтовете са най-малкия проблем на горите и планините в БГ.

Ся гледам у Софето праховите частици 450 мкг/м3, а в Пекин 300 (дето бил много замърсен въздуха).

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   08-03-17 17:15

по въпроса с праховите частици има една мноооого сериозна спекулация по мое мнение...[smilie21]
...и там също стаа въпрос за едни пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: venny   
Дата:   08-03-17 19:17

itilien, аз не нещо не те разбирам! Ти искаш в нашата малка страна да има места диви като в Сибир ли?

Няма държава в света, която да не се възползва от съответните и природни дадености.

Опиши ми, моля те, твоята идеална визия за България относно тази тема, че пиша на посоки!



Публикацията е редактирана (08-03-17 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   09-03-17 10:13

venny - в момента в нашата малка страна от природните дадености се възползват само мафиоти, които създават монополи от които печелят единствено те. Без спазване на законите и без оглед на ресурсите и резултатите. Затова си имаме Слънчев бряг, затова имаме Банско бряг. Докато в тая държава не проработи съдебната система и не започнат да се спазват законите, предпочитам нищо да не се строи по тези места, защото едно, че щетите са огромни и друго, че построеното ще отиде за подхранване и усилване на мафиотите, а не на нормалните хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   09-03-17 10:57

Интересна позиция.
Който чел, чел. Всеки си има глава. Излишно е да се хаби човек за нищо. След 10 г. всичко ще ни е ясно.



Публикацията е редактирана (09-03-17 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   09-03-17 11:31

"И се оказва, че имам 500 дка в Пирин, около пистите (на 200 м от тях) с одобрен проект за инвестиция. "

Ами както се вижда, в моментното състояние такава схема не може да се случи именно защото не можеш да строиш в парка.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   09-03-17 12:17


А знаете ли защо всъщност в Банско няма втора кабинка?

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   09-03-17 13:38

Мутри на ЮЛЕН гонят екип на немската телевизия ARD

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   09-03-17 13:40

В няколко свои разследвания Биволъ разкри, че ЮЛЕН АД е собственост на кипърския безработен Георгиус Георгиу, който служи за параван на собственика на ПИБ Цеко Минев. ПИБ е и основния кредитор на ЮЛЕН, задлъжняла с над 90 милиона лева. Всъщност става дума за класическо източване на банката. Парите на вложителите се инвестират в хронично губещ ски курорт.

Единственият начин да бъдат покрити загубите на ЮЛЕН е да се изсече и продаде гората на Национален парк Пирин!

Това обяснява и постоянния натиск над властта да се приеме без екологична оценка разширяване на ски-зоната и на практика да се узакони поголовна сеч в парка.


Само не разбирам BG2014 какво 4 страница се опитва да обясни като говорим за едно и също нещо и какъв е проблема да се подпише следното нещо "Cпасете Пирин, световно природно наследство, част от Натура 2000. Спрете опасния проект за нов план за управление на Пирин, строителството и стопанските сечи."???



Публикацията е редактирана (09-03-17 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: imitev   
Дата:   09-03-17 13:57

Започна да се прояснява - няма втора кабинка, защото Юлен не иска/няма възможност да я направи.

Освен това няма и достатъчно време до края на концесията да си я изплатят.

Ако искаха - нито зелените, нито политиците, нито народа щяха да ги спрат...

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: venny   
Дата:   09-03-17 14:47

itilien, така е защото държавата никога не е била добър стопанин.

"Земята земеделска струва 100-300 лв/дка. Аз купувам земя 500 дка до Шумен."

bg2014, а цените защо са такива?
Пак ще дам пример с Австрия, там декар земеделска земя струва около 5000лв. и далеч не всеки ще се съгласи да продава дори и да му се предлагат повече пари.

Айде купи си на тези цени 500дка, опитай се дори да накараш някой да ти продаде такова парче! По-скоро ще ти го дадат на скъпа аренда за 100 години (често срещана практика там), но няма да го продадат защото знаят колко им ценна земята.

Ние какво правим в България, ако имаме земя я продаваме, защото работиме в цеха и не ни трябва, а ако имаме гора я сечем за огрев[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: itilien   
Дата:   09-03-17 14:58

Земеделска земя за 100-300 лева край Шумен няма. Много отдавна по тоя край земята е около 1000 лева за декар. За 100-300 лева може да се намери земя над 4-та категория някъде по други части на България.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: bg2014   
Дата:   09-03-17 15:37

Добре. Аз съм купувал 100 дка по 100 лв преди години. На 30 км от Шумен. Но това не е важно. Няма значение къде е земята. И не вярвайте, че няма земя по 100-300 лв. Има. 10 категория е толкова. Но и това не е важно.
Нека се върнем в темата.


Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: мара   
Дата:   09-03-17 15:39

и пак е евтина.
но да, опряхме в същината на нещата и комай няма никой, мойто да е на мнение, че изсичането...поголовното изсичане е нещо нормално.
общо взето всички сме на едно мнение.
това, което мен лично адски много ме дразни е витиеватата форма на изписване на юридическите и бюрократични формулировки, които позволяват да се случват разни неща.
разбира се, знам, че случайно нема - изсипи един вагот дивотии и гледай сеир!
светът функционира посредством подобни витиевати формулировки на прости неща, така можеш да прокараш каквото ти скимне.

Отговори на това съобщение
 Re: Пирин
Автор: alext   
Дата:   18-03-17 10:26

Bulgaren gegen den Filzр, Im korruptesten Land Europas


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »