Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 1x - имате ли им доверие?
Автор: krist   
Дата:   10-02-17 17:50

Реших да направя втори опит, да продавам през някой по-голям сайт. Преди опитвах в Saatchi, без успех, но признавам, не положих и достатъчно усилия, малко разочарован от ситуацията с печата по нашите ширини. Тогава за мен беше по-приемлив моделът, при който сайтът е посредник, а фотографът сам се грижи за печатането, опаковането и предаването на куриера. Сега обаче искам да опитам другия модел, при който сайтът се грижи за всичко - имам няколко причини, поради които искам смяна на модела, и засега предпочитам да не ги дискутирам. Тъкмо се бях навил да опитам с 1x като най-реномиран, когато попаднах на посочената по-долу страничка, и тя ми върна всички стари притеснения относно втория модел, свързани с това при кой ще попаднат файлове на снимките ми в оригинална резолюция и може ли да се упражнява въобще контрол в тоя случай. На страничката вкратце иде реч за това, че 1x неотдавна са променили правилата и вече могат да продават и файлове от качените снимки с резолюция до 2.5 МП, като тия файлове могат да попаднат и при партньорите им. Авторът има сериозни притеснения, че всеки може от тия файлове после да прави и по-големи копия, на доста различни цени, като отдолу в коментарите има поне един човек, който разказва, че му се е случило точно описаното - видял е разпечатани големи формати на свои кадри на място, което не е оторизирал лично. Бих добавил още и това, че в клаузите пише, че ако си изтриеш профила, 2.5 МП файловете попаднали вече у партньорите на 1x си остават при тях, и няма как да им ги вземеш, което пък ме кара да се замисля, ако решат утре да вдигнат числото от 2.5 на 12 МП например какво става - автоматично гориш с още кадри и т.н.

Какво мислите по въпроса?

The reason why I deleted my account at 1x.com

П.П. Преди няколко дни имаше тук една друга тема за онлайн-продажби и изчетох подробно препоръките към автора да направи и изложба и да намери личен контакт, та може би да не го повтаряме това - взех си каквото е ценно от оная тема, нека са фокусираме върху 1x и казуса с това някой да ти притежава оригиналите, както и да ти извива ръцете с такива клаузи да може да ти продава файловете с резолюция 2.5 МП.


Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: dekov   
Дата:   10-02-17 19:15

Още един пример,че мегапикселите нямат особено значение.

Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: Xizario   
Дата:   11-02-17 02:40

Всичките лицензи по всичките сайтове в които можеш да продаваш снимки са royalty-free лицензи. Или с други думи, забрави някой да ти е длъжен да ти плаща.

Снимката ако е онлайн е въпрос на добра воля някой да ти плати за нея. Всеки може да я разпечатва, продава, променя и каквото се сетиш.

Най-стриктният от всички CC BY-NC-ND

You are free to:
Share — copy and redistribute the material in any medium or format
The licensor cannot revoke these freedoms as long as you follow the license terms.


В тази връзка, какво ти пука че те могат да продават 2.5мп файлове с твоето съгласие. След като реално могат в пълната резолюция да ги пуснат в сайта си и всеки да ги прави каквото ще?

Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: marrio31   
Дата:   11-02-17 09:39

Интересно мнение :) я разгледай тук лицензите,може и да я свалиш снимката без пари и да я ползваш за реклама[smilie18]
http://www.alamy.com/stock-photo-jaipur-city-architecture-travel-41333067.html

Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: krist   
Дата:   11-02-17 13:55

"забрави някой да ти е длъжен да ти плаща."

Извинете? И кой баламурник тогава ще си качва снимките на такива сайтове, при това в пълен размер?


Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: e-mil   
Дата:   11-02-17 16:49

Автор: krist
Дата: 10-02-17 17:50
"... 1x неотдавна са променили правилата и вече могат да продават и файлове от качените снимки с резолюция до 2.5 МП, като тия файлове могат да попаднат и при партньорите им."


Не. Не от "качените снимки", а от снимките, които си маркирал за продажба. Впрочем и не е "неотдавна". Статията е от 2015 год., а правилата впоследствие пак са променяни. Прочети актуалните:

https://1x.com/agreements/1-3.php

Автор: krist
Дата: 10-02-17 17:50
в коментарите има поне един човек, който разказва, че му се е случило точно описаното...


Но също има и коментар от основателя на 1x, който твърди, че маркирането за продажба е отделно за принт и отделно за файл. Щом те интересуват принтовете, не ги пускай за електронна продажба.
Неприятното е, че това разделяне не е уточнено в правилата. Така че ако го сега го има в настройките трябва да следиш да не изчезне.

Автор: krist
Дата: 10-02-17 17:50
"... в клаузите пише, че ако си изтриеш профила, 2.5 МП файловете попаднали вече у партньорите на 1x си остават при тях, и няма как да им ги вземеш,


Не, и това не го пише. Нито в статията, нито в актуалното споразумение.
Пише, че не можеш си вземеш само качените в социалните мрежи, което всички го знаем. Политиката на Фейсбук за качените снимки е многократно обсъждана. Впрочем те би трябвало да се окажат там, само ако си маркирал "Get extra promotion of your photos".

Партньорите за които става дума очевидно са търговските партньори, които препродават, а не социалните мрежи. И в статията, и в споразумението пише, че ако си спреш снимките от продажба може да отнеме до 6 месеца преди партньорите да реагират.
Изразът "1x’s Partner(s) still have the right to sell photos" също не е точен в момента. В актуалните правила пише, че на партньорите се дават до 6 месеца да спрат печата, рекламата и разпространението на вече купени снимки. И че имат право да продават вече напечатани копия до 1 година след като си обявил спиране. Което е нормално - представи си, че някой партньор току-що е платил лиценз, напечатал е много копия, платил е за маркетинг... Ако ти си спреш снимките от продажба, той не може веднага да реагира, защото гори с разходите. Разбира се, няма как да преценя дали 1 година е много или достатъчно. В някои случаи ще е твърде много. Но това е нещо, което не можеш да избегнеш, когато продаваш чрез толкова много посредници. Добър и бърз контрол можеш да имаш само при предния модел, който си пробвал.

Автор: krist
Дата: 10-02-17 17:50
"което пък ме кара да се замисля, ако решат утре да вдигнат числото от 2.5 на 12 МП например какво става - автоматично гориш с още кадри и т.н..."


Не би трябвало да гориш автоматично, защото размерът е уточнен в споразумението. Ако го променят трябва първо да се съгласиш с новото. Тайна подмяна би вдигнала много шум сред всички членове. Не е невъзможно, но е малко вероятно, защото такъв реномиран бизнес ще пострада доста. Не е като при Фейсбук, които имат толкова много потребители, че не им дреме дали ще ги напуснат 15-20% от тях, защото постоянно влиза огромна маса от нови.

Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: krist   
Дата:   11-02-17 22:49

e-mil, благодаря за изчерпателния отговор! Аз изчетох споразумението, и мисля, че пишеше точно каквото пише и на посочената страничка, но ще прочета пак, и ако греша, ще си посипя главата с пепел [smile] Бих искал разбира се, ти да си прав за всичко, а не страничката..


Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: Xizario   
Дата:   12-02-17 11:07

@marrio31, мерси за примера. Сега ако случайно дам 250$, колко от тях ще получи Mark Towner и колко ще отидат в сайта :)

Или ако случайно дам 29$ за ползване в сайт, кой ще спира потребителите на моя сайт после да я ползват за маркетинг?

Или ако пък съвсем случайно видя тази снимка в някой друг сайт, кой ме спира да я принтирам и продавам.

За примера, защо alamy не пуснат всичко фрии? щото и те искат да вземат пари. Защо плащат на авторите? защото иначе няма да има автори. Длъжни ли са да го правят: не. Да се върнем на добрата воля. Тези сайтове искат да печелят пара, вие също, надявате се всеки да си свърши работата. Сайтовете нямат полза снимките да изтечат, вие също.

Какво пише в Terms and Conditions?
...
You undertake that the person who created the Image has waived all moral rights in respect of use of the Image pursuant to this contract by Alamy, its Customers or any third parties.
...
You agree that You will not contact the Customer for any reason pertaining to this sale or the use of the Image.
...
Where your Image(s) are included in search engine listing and promotion, pursuant to clause 15.1, no claim will be made by you, for breach of copyright in respect of the Images displayed
...
Alamy may terminate this contract: Alamy decides to terminate its operation of the System.

Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: marrio31   
Дата:   12-02-17 11:40

Това за което говориш се нарича кражба.Никой не може да те спре както да откраднеш снимка,така и да откраднеш..примерно кола,просто после си носиш последствията.В нормалния свят едва ли някой си и помисля да краде по такъв глупав начин,законите действат.

Отговори на това съобщение
 Re: 1x - имате ли им доверие?
Автор: obscureman   
Дата:   12-02-17 11:41

Аз все повече се убеждавам, че всички такива големи онлайн банки и посредници са нерентабилни за потребителя чисто финансово вече, след което като се замисля и за това, че наистина всеки краде и ползва на воля от огромна и пренаситена фото-база... окончателно не ми се занимава. Убеден съм, че с милиони кадри от целия свят се злоупотребява и никой не може да даде гаранции, че не е така. Седя си с един профил в Shooterstock за гаргара и чат-пат качвам по нещо, когато имам време и желание - цялата тази хамалогия коства време и усилия, срещу които получавам чат-пат стойността на билет за градския транспорт :) Вярно е, че някои печелят от това, но да инвестираш 1-3 години търпение в подобен сайт, докато напълниш кадри за добра печалба... Много фотографски конкурси вече са също едни добре смазани машини за много пари - много хиляди хора внасят такса с някакви надежди, което прави една сериозна сума, а наградния фонд е някаква абсолютна шега - 500 долара или лед светкавица за смартфон и подобни щуротии... Навъдиха се какви ли не конкурси с гръмки маркетингови концепции и "традиции" също като марките бира по рекламите - всички са най-старата марка от 18хх година :)

Затова си гледам живота и си снимам и предпочитам да не взимам подобни алтернативи насериозно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »