Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Продажба на фотоизкуство
Автор: MM2   
Дата:   06-02-17 17:44

Уважаеми колеги,някой може ли да предложи небългарски сайт за продажба на творби худ.фотография/авторска/,а не просто снимки?Например Артфайндър продава,но всичко снимано,арта е голямо изключение. Благодаря предварително!

 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   06-02-17 19:23

Ще продаваш или ще купуваш ?
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: nyamago   
Дата:   06-02-17 19:34

Не съм нито създател, нито търговец на 'арт' фотография, но моето впечатление е, че онлайн не е най-подходящият първичен канал за това. В електронната (онлайн) търговия цари подсъзнателното вярване, че там всичко е масово и евтино. Възможността да се сравняват източници по цени и да се откриват изгодни оферти е създала едностранни представи за канала (медията). Не че няма сайтове за луксозни, екслузивни, уникални продукти (вкл. изкуство), но те или не са осбено успешни, или са допълнение към други канали.

Според моя опит, фотоизкуство се продава най-добре във физически контекст: където може не само да се види, но и 'да се пипне'. Не че някой иска (или някой разрешава) нещо да се пипа - преносният смисъл е за личното присъствие на ценителя пред творбата, възприемането ѝ в подходящо за целта пространство ('амбианс', на чист български), точната представа за въздействието ѝ в пълен размер, на физическия носител, за който е предназначена и от разстоянието, от което е оптимално да се общува с нея.

Не са маловажни и фактори като съвместното (групово) възприемане, обмяната на впечатления и мисли с други ценители или със самия автор и пр.

Затова намирам за най-обещаващо за един автор предлагането на творбите му чрез:

- галерии, специализирани в художествена фотография или по-общи - във визуални изкуства.
- търговски обекти за луксозни стоки (от най-висок клас, не просто масов лукс)
- изложбени порстранства в подходящи сгради и зали също от най-висок клас (топ хотели и заведения, други елитни интериори)

Когато този тип търговски канали са налице, онлайн присъствието става вторичен канал, който води към тях, но не е място за директна продажба. Това може да са общи тематични сайтове, които предоставят промоционално пространство, или собствен сайт - било на галерията или на твореца (където също се създава интерес и се насочва към физическите обекти, но не се извършват онлайн продажби).
= = = = = = = =

Това са лични мисли, незадължаващи никого. Изхождам от презумпцията, че говорим за истинско / сериозно Изкуство. По-демократичните му форми (утилитарно-декоративни) могат да се търгуват и 'на метър' и реално доста се продават 'на изгодни цени' из Интернет-а. Понеже оттам не бих купил маслена картина, трудно бих погледнал и за сериозна артистична фотография. Ако такива сайтове се търсят, не съм техен потребител и не мога меродавно да насоча към тях.

[shtrak]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: MM2   
Дата:   06-02-17 19:43

Благодаря на nyamago ,макар мнението му да не е оптимистично.Разбира се искам да продавам ,но от скромните ми опити досега съм много разочарован,затова очаквам колега с положителен опит и резултат.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: obscureman   
Дата:   06-02-17 20:40

nyamago според мен е прав, когато имаме предвид истинско изкуство. Също е много абстрактна дефиницията на "истинско изкуство" и съществуват много псевдо-творци, които искрено си вярват в "творчеството". Можеш просто да организираш една изложба, да представиш нещата си и да видиш как ще ги приемат хората - това не ми се струва толкова сложно или скъпо начинание.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: MM2   
Дата:   06-02-17 20:46

Благодаря колега,но вече имам шест самостоятелнии изложби и 45 международни участия- просто пълнят ми хард дисковете отдавна и реших да опитам продажба извън България...ако някой знае сериозен сайт или галерия,моля да помогне.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: obscureman   
Дата:   06-02-17 20:55

Чудесно, колега! След 6 самостоятелни изложби и 45 международни участия би трябвало да си вече изключително вещ в материята и едва ли някой тук може да ти даде нещо повече като информация.

В този ред на мисли ако под "международно участие" се визира онлайн фото-контест, то аз с голямо самочувствие мога да се похваля с минимум 200 международни участия, включително и с първи места по подобни световни, виртуални изложения (Боже, колко добре звучи...) сред няколко хиляди участници, но все още нямам самочувствието да се нарека "творец" - просто хората се кефят и гласуват, но не се считам дори и близо до понятието "изкуство" [beer]



Публикацията е редактирана (06-02-17 20:56)
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: BEYA   
Дата:   06-02-17 21:09

Не че нещо ама защо не качвате и тука
снимките си като имате изложби.Нека да ги разгледаме и ние любителите
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: caspin   
Дата:   06-02-17 21:18

Бреййй.Големи Афторе имало тука.[smilie18]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: nyamago   
Дата:   06-02-17 21:43

Да оставим международните участия, които рядко са търговски. Някоя от 6те самостоятелни изложби имаше ли търговски характер - продажби като главна цел? Как беше планирано и осъществено това?

Ако търсим материална (комерсиална) реализация на творчеството, действията трябва системно да са подчинени на това. А 'това' започва много преди изложбата: кристално изясняване на неща като:

- целева аудитория (кой ще дава пари и колко - за това изкуство? къде живее, работи и къде ходи в свободното си време тая аудитория? какво друго купува с парите си? кои вестници чете и кои телевизии гледа? кои уеб-сайтове редовно посещава? какво гледа на тях?...)

- канална стратегия (канали за реализация, напр. споменатите галерии и канали за комуникация с целевата аудитория - споменатите нейни любими медии)

- ценова стратегия (колко скъпо е атрактивно за търсачите на истинското и колко скъпо е твърде скъпо; ще се борим ли с евтиното или ще го игнорираме? еластичност на търсене спрямо цена и оптимална зона за най-добри приходи: малко бройки, но скъпи или много - евтини?)
- екосистема на 'играчите': търговски партньори и посредници, медийни и промоционални партньори, меценати и спонсори... а също - конкуренти и техните партньори и агенти)

Като се изяснят тия неща, планирането на търговско-ориентирана изложба е 'лесна работа'. Не че не иска сериозни усилия, но добре знаем какво правим, защо и как.

Мислил ли си по това?
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: obscureman   
Дата:   06-02-17 21:50

nyamago явно е от моята кръвна група и със сходен маркетингов или мениджърски опит. Няма какво да се добави към поста му [smilie24]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: mmjm   
Дата:   06-02-17 21:58

Далеч е от твоята кръвна група. В постовете му няма заяждане и ирония. И двата му поста в темата са полезни без да съдържат „би трябвало да си...“ и „аз с голямо самочувствие, но все още нямам самочувствието“[beer]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: nyamago   
Дата:   06-02-17 22:02

Не че не мога И ирония, но този Автор (засега) не я е заслужил. Obscureman я е опитал - и не ме е блокирал, което му прави чест.
[shtrak]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: luboar   
Дата:   06-02-17 22:24

Здравейте,
Покажете визуално с пример какъв е критерият ви за арт фотография /вашето понятие/. Стига това не са лигави изгревно-залезни картини, тип креватна живопис.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: obscureman   
Дата:   06-02-17 22:49

След като плоскостта на тематиката започва и тук да се променя след няколко поста, нека с риск малко спам (и без да бъда тълкуван като заядливец) да споделя логика (която разбира се може и да е погрешна) по отношение на иронията ми:

1. Авторът на темата е регистриран в сайта на 11.02.2006. Въпреки това в профила му има само една снимка и 15 мнения. По пътя на логиката авторът използва този форум единствено за да се опита да получи информация (тази тема не е първата му с подобна насоченост) и няма никакво намерение да споделя такава.

2. Липсата на снимки в профила, съчетано с търсене на канали за продажба на "худ.фотография/авторска/,а не просто снимки" означават, че участниците тук явно са маловажни и не дотам израстнали, за да заслужат привилегията да видят всичкото това професионално "творчество", което "пълни хард дисковете" на автора.

3. При толкова реални участия и изложби се предполага наличието на рутина, контакти в сферата на фотографията и арт-средите и за пореден път на логиката такива изяви биха отворили необходимия пазар и реализация на съответния автор, стига да е добър и публиката да проявява интерес към нещата му.

4. "но от скромните ми опити досега съм много разочарован" е изказ, който силно противоречи на "вече имам шест самостоятелнии изложби и 45 международни участия" - това противоречие ме кара да се съмнявам в каквито и да било твърдения.

5. Темата е насочена към съвет за "небългарски сайт за продажба на творби худ.фотография/авторска/,а не просто снимки", което по пътя на логиката означава омаловажаване на всички и издигане на пиедестал на АЗ-а - "Творецът", който авторски и художествено ни засенчва всички...


В заключение авторът е заслужил изцяло иронията ми, тъй като още в първия си пост в темата и с цялостното си поведение до момента във форума (или по-скоро липсата му) той счита себе си за нещо изключително и косвено иронизира всички тук. За пореден път ще напомня (лично мнение) идеята, че един форум представлява обмяна на опит и знания, за да се опитваме всички да еволюираме заедно. Хайде малко повече скромност, кацнете на земята и осъзнайте, че много, много милиони хора по тоя свят имат фотоапарати и снимат. Никой от нас тук не е нищо специално или център на вселената, уважаеми нашенци - примирете се!!! Хайде да спрем изхвърлянията и псевдо-самочувствието и наистина да си помагаме, както го правят хората във всяка друга държава!
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: r_rusev   
Дата:   06-02-17 23:13

obscureman - Изплющя като джапанка на теракот[smilie23]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: Dora93   
Дата:   06-02-17 23:21

https://www.saatchiart.com/


Но едва ли нещо от този сайт би могло да се продаде там.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: mihalo   
Дата:   07-02-17 03:51

По много интересен начин развихте темата приятели /ще ми разреште ли да ви наричам така?/!

Замислихте ме! :)

П.П. Егото (моето) настрана...

 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: MM2   
Дата:   07-02-17 08:35

Благодаря на всички включили се в темата!Вярно,след такъв актив би трябвало да съм наясно,но не съм-по търговската част съм нула...затова търся помощ,макар и късничко/провинцията сме извън талвега/.Колкото до това кой съм и какво правя,любопитните могат да видят в сайта ми - младенмиланов.ком
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: obscureman   
Дата:   07-02-17 09:33

MM2, радвам се, че успях да провокирам да споделите сайта си и част от снимките си, за да придобием по-добра представа за Вас и визията Ви по отношение на художествената фотография.
Предполагам не само аз мисля, че няма да е лошо да споделите и с аудиторията тук част от нещата си.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: Synthy   
Дата:   07-02-17 09:36

Ако MM2 иска да продава физически копия на снимките си, едва ли би било добра идея да споделя по този начин творбите си.
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: Jk.freeman   
Дата:   07-02-17 10:32

Първо искам да се извиня на автора за спама, няма да кажа нищо по темата му, защото нямам какво.

Обаче не мога да подмина тази простотия на Dora93: "Но едва ли нещо от този сайт би могло да се продаде там."

Ето един шедьовър за $520.

Ами Доре, наистина няма да можем да намерим подобно нещо у ФФ.

Само за протокола: бях на кон, но вече не съм, паднах.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: SaLInsKI   
Дата:   07-02-17 10:33

Аз това разбирам под "арт фотография",примерно само... :) Мислех да пусна тема за тоя пич,отделно.

Chris Mccaw

А това с продажбата на неща е ... силно относително и парадоксално явление , особено в нашата така красива България. Няма универсална формула,мисля. :)

Продажбата на снимки,картини и т.н. онлайн и същата такава в личен контакт са доста различни явления. Първото достига до повече хора,няма спор,ама от толкова насищане на снимки в интернет ще минат покрай собствените ти и няма да ги помнят след 5 мин (освен ако не са наистина "уау" нали).Второто - шанса да си намериш колекционер или по-сигурна публика е по-надежден,поне лично за мен,но там пък играят фактора галерия-връзка на галерията с публика/колекционери и какво ли още не.
Има статии една камара от сорта how-to-sell-your-art-online , там има полезна информация,ако искаш да се свържеш с такъв тип аудитория.
Стигнал съм до заключението,че трябва да се играе на голямо-като институция направо,за да може да има сериозен отзвук за това,което човек прави.Но какво да правиш по-напред - да снимаш,да правиш гифове/видеа,за това,с което се занимаваш,сайт/инстаграм/фейсбук/туитър/тъмблър ли да управляваш,връзки с галерии,медии,еди си какво.

Едно примерно клипче.Пича добре ги обеснява нещата...И все някой ще каже "да,ама това става въпрос за там". Тъпото е,че ще излезне прав. :)

How to build your art career on social media


ПС:Може и начина ми на разсъждения да не е прав,въпрос на лично мнение. [beer]
 Re: Продажба на фотоизкуство
Автор: CDman   
Дата:   07-02-17 10:43

Защо искате човека да качва тук ? Някой ще си купи ли негова снимка ? [smilie11]

г-н Миланов.

Мисля, че ще е най-добре да потърсите професионални арт-дилъри. Най-вероятно ще вземат комисионна, но поне са наясно с пазара, кой купува, какво се търси, колко може да се вземе и т.н.

Успех [smilie24]

 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.