Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: dimidumi   
Дата:   06-01-17 02:52

Хахахахаааааааа, Pif, ти си толкова красив, навярно [smilie5] , направи едно селфи бе човек, не ни дръж в напрежение, може да ти излезе късмета, а и 1-на снимка ще си качиш в профила. Дай да те видим, не се крий красавецо [smilie5] , красотата трябва да се показва! Не пиши глупости във форума, а ни дай да видим твоята красота, може да бъде муза за някои, а други може да се погнусят [smilie5] , ама така е в изкуството...не лъжи хората Издиславе, разкрий "красотата" си пред ближния и поеми човешката "Осанна" [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: piknik   
Дата:   06-01-17 06:16

"cvetanov95" - защо "ЗАПИТВАШ" ?

Питане - не е ли по-разбираемо? Питам - защо използваш 2 букви повече...
"Запитване се ползва към институции - Президентсво, БАН и др, - много официално...

Благодарим Ви, все пак, че имате Фото-форум за институция...
Желаем бъдещи успехи и наслука...

П.С. Аз съм Тъпанар - признавам си - не желая обяснения...



Публикацията е редактирана (06-01-17 06:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: OIM   
Дата:   06-01-17 07:40

Пиф , Законът за авторското право казва- чл 15 , че авторът има право да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи мястото и начина , по който да стане това
Щом си излязъл на обществено място , ще търпиш да те снимат и разгласяват , макар и да не ти харесва закона


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   06-01-17 10:15

Пифе,
последното пуснато от мен, са цитати на мнения от двама адвокати в мрежата по този въпрос.
За мен те изчерпват всичко казано, няма какво повече да се тълкува.
Както казах всичко друго е празни приказки и преливане от пусто в празно.
А въпроса за моята острота или тъпота го оставям съвсем без внимание, някак си ми е под достойнството да се връзвам на мнения от индивид, де не ме познава, ни ме е виждал, ни сме си казвали "Наздраве".
Така че мнението си е ваше, а ваденето на заключения за личност която не познавате, може да се тълкува само като изграден стереотип на индивид, който мрази да мисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Kalimas   
Дата:   06-01-17 10:53

@Антивик - тия адвокати ги четеш като дявола Евангелието, айде прочети си ги пак. [smilie5]

Те са ти писали, че не може да се снима без разрешение и това е. Има няколко изключения когато може да се снима - тях са ти обяснили. Прочети си ги пак. Ако кажеш, после мога та ти ги цитирам и аз, че сега нямам време за дълги послто. Виж си и чл. 13 от закона за авторското право, той казва, че ако снимката е някакъв вид портретна (та и на улицата да е или групов) => задължително искане на разрешение, иначе нямаш право да снимаш.


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: bg2014   
Дата:   06-01-17 11:05

Нека всеки да се образова малко и после темата да продължи.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: pif   
Дата:   07-01-17 02:37

бг2014,
това, че някой блогър си е написал каквото душата му сака не означава, че то е вярно.
Човек може да извършва лични дейности и обществени дейности.
Когато аз вървя по улицата извършвам лична дейност. Ти като гражданин нямаш право на информация за това каква дейност извършвам. В противен случай се нарича следене. Ти искаш да си информиран за обществените прояви на дадено мероприятие. Както и да разпространяваш информацията която си придобил за съответното мероприятие.
Аз, човекът И.И. ходейки по улицата не е обществено мероприятие. То не касае нито теб нито обществото. То касае само и единствено мен. Ти по никакъв начин нямаш право над моето минаване по улицата както нямаш право на информация кой съм аз, защо минавам по улицата, как се казвам, какво ми е ЕГНто, кой е номера на паспорта ми и останалите лични мои данни. Правото на информираност и разпространение на информация не включва изобразяване на лица и личните данни включително изображение на тяхното лице (портрет) в произволна медия под какъвто и да е предтекст. Това вече не е информация а изкуство и използване на образи принадлежащи други му (лицето си е мое, не е твое) с комерсиална цел.
Няма съдия който да се върже на подобна аматьорщина, че видиш ли ти имаш нужда от разпространение на придобитата от теб информация как лицето И.И. върви по улицата и затова си го публикувал в твоя профил на някой сайт или си направил изложба с неговия портрет само защото е минал по улицата.
Няма закон който недвусмислено дава право да публикуваш абсолютно всичко което си заснел особено лицата на граждани които не са ти дали съгласие. Вратичката в закона за повишения обществен интерес и обществени личности не може да мине с лицето И.И. който просто се разхожда а ти го преследваш и шпионираш. Точно тогава лицето И.И. може да те съди за незаконно преследване и намеса в личния живот с цел тормоз и уронване на личното достойнство. Как ще докажеш, че след като си ме снимал не си ме следил? Аз имам доказателство, че си ме следил и шпионирал - заснел си ме и си публикувал моя снимка на която аз не съм в качеството си на обществена личност или държавен служител. Не участвам в митинг или протест. В този случай влиза в сила друг член от закона който гласи, че не можеш да извличаш ползи при нарушение на закона. Не си спомням точния цитат. Ако си в закононарушение не можеш да се възползваш от ползите които си придобил посредством това закононарушение. Ти нарушаваш закона като целенасочено ме следиш и фотографираш. Имам доказателство в твоите снимки които си публикувал.
Колкото и да се въртиш и усукваш ще загубиш делото.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   07-01-17 07:37

Kalimas,
а аз да съм казал нещо наопаки, що се отнася до личност....
Аз твърдя, че всеки има право да си снима на обществени места ако някой е против го заявява и го прескачаш, ако не го заяви, фактически се съгласява с дереджето и да се сърди на себе си.
Какво е отношението на някаква си личност, била силно хубава, красива или па грозна, не ме вълнува, що не снимам хора. Коментирам само снимането на обществени места, което не са специално обозначени със забрана за снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: bg2014   
Дата:   07-01-17 09:52

Колега pif, всичко което казваш е вярно, но:
Трябва малко допълнение към разсъжденията ти за лично пространство и личността И.И. След като ти си извършваш личните дейстивие, като минаващ и, АКО аз ти преча, че снимам ....то тогава имаме конфликт. Ти ми пречиш с твоето минаване. Аз може да съм пръв и ти да си влязъл в кадъра, и да си ми провалил снимачния ден.
Да те съдя за това ли? Това са смешни аргументи на хора без ангажимент към обществото.
Обществено място е онова, което не ни принадлежи. Защо тогава предявяваме претенции в този момент на такова място?
Публично пространство е онова, където няма индивид, а група от хора.
Защо някой иска да направи ЛИЧНО това пространство, това усещане, това действие?
Само като предложение:
Иди в Англия и там на улицата кажи, че си против да те снимат. Нали си с претенции ... а там камери на всеки 50 м. Снимат та се късат.....
До тук само разсъждения (каквато е идеята на горния Блог- тълкуване на нещо размито).
И след празните приказки отиваме към "използване на тези снимки, кадри". Тук вече нещата стават различни. Това което съм снимал НЕ МОГА ДА ГО ползвам за разпостранение под каквато и да е форма БЕЗ СЪГЛАСИЕТО на всеки в кадъра. Това съм писал в началото - ако искам да го ползвам за разпостранение дори да съм аз в кадър - ТРЯБВА да напиша САМ НА СЕБЕ СИ разрешение, съгласие.
Какво неясно има в двете действия- снимане (което е разрешено под всякаква форма) и ползване на кадъра (което е разрешено при определени условия).
Кое е неясното?
Който не може да направи разлика между двете неща, той мисли този казус за труден и неразрешим. А той е морално и законово ясен.
Снимането на обществено място е разрешено.
Ползването на кадрите за разпостранение е забранено, ОСВЕН след ПИСМЕНО съгласие на заснетите лица.
Това е повече морално усещане, ......за който го има.
Който няма морал - има съд и тълкуване на закона. [beer]
Нали спорим с усмивка, а не с лошо.....видя ли те ще те снимам.....[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: pif   
Дата:   08-01-17 23:39

бг2014:
тука изникват 2 нови казуса:
Казус 1: ти като частно лице или като институция извършваш съответното заснемане. Това, че си първи там дава ли ти изключителни права върху по-голяма територия от площада отколкото на мен. На мен ми трябва 1 квадратен метър за да премина. На теб ти трябват няколко стотин квадратни метра за да снимаш. Имаш ли право да заемаш толкова голямо пространство от площада след като има и други хора които искат да ползват площада.

Казус 2: Събираме се група хора и започваме да ритаме топка на площада. Ние там сме отишли първи. Ти искаш да преминеш по площада но ние не ти позволяваме като ти пречим с ритането на топка. Ако преминеш ние ще те ударим с топката и може да те блъснем. Ти имаш ли право да преминеш необезпокояван през площада? Ние имаме ли право да играем топка на площада без ти да ни пречиш, като преминаваш?

А що се отнася до Англия - мисля, че няколко колеги тук се оплакваха от арести точно там. На мен 2 пъти ми се е разминавало точно за случайно попадане на хора в кадъра ми в Англия. Другото подобно място по спомен беше Франция.

Като цяло спора е в претенциите на някои "фотографи" които са си купили снимачна техника и смятат, че това им дава право да снимат който си поискат по улицата и да го показват където си поискат защото те държат авторските права на съответното произведение.
В едно сме съгласни всички - снимането на хора които не желаят е неморално, показването им - незаконно. И тъй, като в БГ всяко нарушение на закона е малко - какво като съм спрял на забранено, какво като съм минал на червено, какво като съм навлязал в насрещното - то това не е голямо нарушение - така е и с фотографията ни. Какво като съм публикувал някой който не ми е разрешил. Проблема е в материала както се изрази някой преди години.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: piknik   
Дата:   09-01-17 03:17

Не мога да чета 3 страници дълги постове със закони и мнения...

Случвало ми се е 2-3 пъти в живота ( винаги когато снимат - се навеждам, за да не влизам в кадър и да не преча...), та...
2-3 пъти са ми казвали: - "покажи си тимберицата, да я снимаме..." - не се крий..., но не бяха Българи - за съжаление...

При нас е: " Крий се , щото ще ти е$а майката..."

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: localhost   
Дата:   09-01-17 06:17

Един ме попита защо го снимам, на което му отговорих с усмивка: ако искате да ви снимам, ще ви дам оферта и ако сте съгласни с цената ще се договорим за време и място. А аз сега снимам сградите отсреща.

Ако иска да си извади заповед за обиск и да ми прегледа картата дали го няма на някой кадър.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-01-17 12:19

Автор: pif
Дата: 08-01-17 23:39
...В едно сме съгласни всички - снимането на хора които не желаят е неморално, показването им - незаконно....

Автор: bg2014
Дата: 07-01-17 09:52
...Ползването на кадрите за разпостранение е забранено, ОСВЕН след ПИСМЕНО съгласие на заснетите лица.
Това е повече морално усещане, ......за който го има....




...абе , тия горе , двамата, изглежда не знаят , че Изкуството е НАД ВСИЧКО!...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Maximize   
Дата:   09-01-17 12:39

Законите са трдна работа.
Аз когато снимам на улицата просто го правя, ако на някой му стане интересно му показвам и обяснявам защо го снимам, даже понякога питам хората дали мога да ги снимам. Ако някой се разтрои прекалено много и настоява да изтрия снимката , трия е. Това е. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mitpis   
Дата:   09-01-17 13:37

Много се проточи тази тема, нещата са ясни- има хора които не обичат да бъдат снимани по една или друга причина и това тяхно желание трябва да се уважава.
Аз лично не виждам проблем да попадна в нечий кадър, какво пък толкоз, даже бих се радвал да се видя в някоя изложба или в някой фотографски сайт, ама де тоя късмет...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »