Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нека говорим - на 27МHz
Автор: nsirakov   
Дата:   11-12-16 21:26

Съжалявам, ако темата не е много фотографска, но смятам, че би било полезно за някои...


Приятели, за да снимаме поредния си кадър, много от нас изминават дълги разстояния с автомобил. Зная, че всеки от нас има "мобилен" план с толкова безплатни минути, че едва ли могат да се изговорят, но си мисля, колко по-хубаво би било, ако поне някои се насочат към "алтернативна" комуникация.

Разумна инвестиция, според мен е радиостанция в автомобила тип "CB - band". какво е това? Това е радио, което работи в обхват на т.нар. "граждански честоти". То не изисква специален лиценз, може да се ползва свободно от всеки, покрива разстояние от 20тина километра около автомобила ни, а при използване на т.нар. "папагали" или ретранслатори на сигнала има райони (например около Пловдив),където можете да се чуете с колеги на разстояние повече от 50-100км от вас. Ако някой от вас е пътувал в Румъния, Полша, Гърция, може би му е направило впечатление, че почти всяка кола там има допълнителна антена на покрива, това са страни, в които масово се ползва на пътя подобна комуникация. В България уви използването на този тип комуникация не е толкова популярно, доста хора с пренебрежение говорят за това като за "тираджийски телефон".

Предимствата на подобно радио са много... от това да се чувате с приятелите си в съседната кола, докато карате към мястото, където ще снимате, до това да чуете какво се случва на пътя пред вас или недай си боже да се наложи да повикате помощ... Има райони, където можем да снимаме прекрасни пейзажи, но където мобилните ни телефони нямат обхват. Тогава радиото си остава и основната алтернатива за комуникация.

Инвестицията не е голяма, цената на мобилно радио и антена е по-ниска от средно статистически CPL филтър :)

Оставям ви за днес и се надявам с времето да се чувам с повече хора на 27Мхза из пътищата на България...

[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   11-12-16 21:39

Не споменавай за мобилно радио, че сега се чудя за какво да събирам пари - за едно готино стъкло, дето съм си го харесал или за радио [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Frenchev   
Дата:   12-12-16 10:25

Интересна тема, но не е ли по-добре станцията да е мобилна. Тоест да можем да я сложим в раницата и да е с нас в планината.

В една друга тема наскоро писах, за това колко е полезно да има човек една радиостанция в себе си за всеки случай. Може да се ползва за комуникация при планински преходи ако групата се разкъса или някой е решил да се отдели за малко. Но най-вече в случай на нужда от помощ и липсва на обхват на мобилните телефони.

Та не е ли по-добре да е мобилна а не за в колата. Хубаво е ако някой пише за подобни станции, направо да пусне линк към въпросната. Мой приятел работи в национален парк и там ползват едни подобни, но те са висок клас и са бая цифра. Но знам че има такива и за около 100 - 150 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-16 11:41

Токита всеки може да си купи за по 50-на лева, но те са в най-добрия случай до 5-6 вата и с малки антени, докато мобилното радио е в порядъка 30-50 вата и може да закачиш антени в тон с вратовръзката :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Bobi   
Дата:   12-12-16 11:46

За по-големите мощности трябва лиценз. Свободно се ползват CB - 27MHz до 4W и PMR - 446MHz до 0,5W.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-16 11:52

Да, така е, но лиценз 2-ри клас (по-нислия) се вади елементарно. На изпита нямат за цел да те скъсат. Пак не може да използваш много високи мощности и си по-ограничен от към диапазони, но все пак ако те влече - ще вземеш и първи клас. Дори за целта съм написал набързо тестова система (която смятам да бутна козметично тези дни, че е в първоначалния варинат) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Блясък   
Дата:   12-12-16 12:22

СВ-то 4 вата са му таман! И 40 да се излъчат, по-далеко няма да могат да те чуват, само ще почнеш да пречиш на някой СВ-джия в Япония :))) Специфики на разпространението...

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Bobi   
Дата:   12-12-16 12:38

Аз лично ползвам комплект евтини PMR при пътуване, разходка и снимане и досега не съм усещал ограничението от обхвата. Под евтини имам предвид под 100 лв. комплекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: batsali   
Дата:   12-12-16 13:15

Какви са спецификите на разпространението?

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Тед   
Дата:   12-12-16 13:51

Дайте предложение откъде да се купи подходящо.
И питам - как ще намеря точния човек да му кажа накъде пътувам? Или пък да не ме слуша 1/@ България?

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Тед   
Дата:   12-12-16 14:16


https://photo-forum.net/static/forum/2016-12/emmm1523.JPG


https://s18.postimg.org/ceg0xhreh/image.jpg



Toва би било трудно за монтаж в колата.
PMR като че ли е по подходящ и по мобилен. Иначе 4Вата антена над главата не ми харесва много идеята.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-12-16 14:20

уха, тази джаджа има ли гейн контрол?

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: batsali   
Дата:   12-12-16 14:38

Като говориш по телефона имаш 2W залепени за главата.... Нищо ти няма. Още повече, че ламарината на покрива те варди от черната магия на антената. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-16 14:49

Какво да кажем за 5 ватовите токита :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-12-16 14:50

джаджа - огън пали, и упътва мечки [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: m.djorov   
Дата:   12-12-16 14:57

Гледам, обявили са датите за новите изпити за радиолюбители за 2017. Смятам да се запиша за изпита в Пловдив другия месец. :) Само да науча отговорите на въпросите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: virosh   
Дата:   12-12-16 15:23

Догодина мисля да взема изпита за клас 1 и най-накрая да монтирам едно такова на колата. За момента се мъкна само с джобното като прескачам по рипитрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: r_rusev   
Дата:   12-12-16 16:48

Мисля, че СВ обхватът в БГ е умряла работа. Ако на някой му се слушат простотии - може.


Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-16 16:53

Има някакъв трафик от чуждестранни тираджии, които понякога се набутват и в любителските честоти...

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: asahi   
Дата:   12-12-16 17:09

Не желая да си превръщам колата в командно-щабна машина. Който има зор ще ме намери. За когото имам зор знам как да го намеря. За връзка със съседния автомобил имам чифт Мотороли с добър обхват.

Наскоро разговарях с радиолюбител от моето поколение. Казва, че си носи УКВ станцийката само когато ходи в планината. Друг смисъл не намира.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: nsirakov   
Дата:   15-12-16 09:15

Асахи, всеки с вкусовете му :), аз пък предпочитам да имам...

Тед, 4вата не пречат никому, още повече на здравето ти.
Идеята на СБ банда е да имаш връзка с участниците в движението около теб, с приятели ако сте повече коли и за гъдел ( понякога има далечни прохождения - вчера си говорих с един любител от Португалия - атмосферните условия позволяват понякога сигнала да иде на хиляди километри).

За планината, за гората най-удобна е портативната радиостанция - след придобит лиценз, който струва 20 лева и научаване на 40 въпроса свързани с ток и малко физика - научават се точно за 2 прочитания...

Ако не ти се вади лиценз има станции т. нар. ПМР които са свободни за употреба но мощността им не позволява диапазон повече от 1-2 км на открито, в планината е още по-зле

Портативната радиостанция може да е 5Вата, но с нея можеш да се свържеш с национален или регионален репитър на стотина километра от теб - от Пирин съм се свързвал с връх Ботев, от където на практика мога да говоря с цяла България, от Синая в Румъния (на върха) също се хваща връх Ботев... идеята е да викнеш за помощ ако недай си боже нещо се случи а нямаш обхват на ГСМ-а... иначе за лични разговори си имаш избрана от теб честота, на която си говорите само ти и този с който говориш..

Мобилни станции много - аз лично съм си взел едно китайче с големина на цигарена кутия, не ми е нужен даже монтаж, антената е на магнитна основа - свалям и слагам когато искам... идеи много...

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: darex   
Дата:   28-07-19 17:23

Tук си в абсолютна грешка.....без радиолюбителски лиценз и то клас 1....нямаш право на повече от 4 Вата.....

lamerko
Токита всеки може да си купи за по 50-на лева, но те са в най-добрия случай до 5-6 вата и с малки антени, докато мобилното радио е в порядъка 30-50 вата и може да закачиш антени в тон с вратовръзката :)



Публикацията е редактирана (28-07-19 18:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-19 19:31

darex: клас 2 има право на 5 вата VHF/UHF. Не знам откъде го изкопа това 4 вата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: tvk75   
Дата:   28-07-19 23:07

тази тема доста ме заинтригува [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: lamerko   
Дата:   29-07-19 12:38

tvk75: ако те интересува сертификацията, информация има на страницата на КРС ИНФОРМАЦИЯ ЗА РАДИОЛЮБИТЕЛИ Тестовете за клас 1 и 2 ги има на сайта във вид на PDF, а аз съм пуснал преди време едно сайтче със симулация на реални тестове - тестове. Преди няколко месеца направиха някои промени в техническите изисквания и съответно има няколко промени в тетовете, които не са отразени на моя сайт, ама все не остава време да ги обновя... то и нова версия има на самия сайт де, "почти" завършена [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: virosh   
Дата:   29-07-19 15:48

@lamerko, браво за сайта с тестовете. По едно време имаше един който обаче забегна някъде точно когато се чудех дали да не взема да изкарам и изпита за Клас 1. Сега пак ме хвърли в размисъл.
73!



Публикацията е редактирана (29-07-19 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: asahi   
Дата:   29-07-19 15:59

"Изкарването" на тези класове все повече губи смисъл заради западането на хобито. От моите познати стари радиолюбители повечето практикуват в интернет или на маса.

Отговори на това съобщение
 Re: Нека говорим - на 27МHz
Автор: Krassy   
Дата:   29-07-19 17:53

Много мразя да "усещам" със закъснение теми от 2016 година [smilie7]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »