Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   27-11-16 01:20

Здравейте, знам, че темата е малко банална вече, но и на мен не ми е лесно тук.
От 2 месеца се каня да взимам и най- накрая се реших като мислех дори днеска да поръчам, но постоянно излиза някой друг модел, а покрай него и въпросителни, та реших да е консултирам И тук.
Бюджет- 500лв /+,- 20-30лв/

От една страна си го бях измислил вече с Dell U2414h.
След доста изчетено стигнах (и някои от сравняващите), че по- старият 2414h е малко по- добре от по- новия 2417h. A онези 120точки по вертикалата в 2412m и 2415h реших ( и видях), че мога да мина и без тях.

Дотук добре, но взех да гледам и за 27 инчови варианти в същия клас и стана една мусака тука... Под мусака имам предвид Acer-и, LG-та и други подобни за тези пари.
Ето 2 харесани lg-27MP68VQ-P

dell-P2717HB DELL-ът много ми допада, но с тая цветова гама съм скаран като информация

И още един Acer подобен на LG-то..

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   27-11-16 01:22

От друга страна в момента всичко, което редактирам е на лаптоп с обикновен гаден дисплей, а от време на време и към телевизора закачам, но това не е живот така и съм сигурен, че каквото и да е ще видя огромна разлика, но като се стигне до купуване на техника и се поболявам с търсенето...



Публикацията е редактирана (27-11-16 01:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 04:20

Аз и в една друга трма ти го бях писал, ама пак ще ти кажа. Тая 2*17 серия на Dell не я хвалят много. Имаше нещо дето бях чел, но не помня какво точно за нея и по съвет на приятел, пък и от прочетеното излизаше, че 2*15 е по-добрия вариант! Порови се в нета за ревюта и сравнения и ще разбереш какво се има в предвид, аз наистина вече не помня... С U2415 съм, за тия пари е супер, нищо общо с дисплея на лаптопа! Нямам представа какво имаш предвид под това "...но с тая цветова гама съм скаран като информация" [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   27-11-16 09:29

За цветовата гама имах предвид, че като видя на написано srgb еди колко си процента и знам, че е добре например, но като видя написано CIE 1931 или NTSC и някакви проценти след тях си нямам много идея добре ли е или не.
Колкото до 2*17 сериите. Конкретно 2417 не е с IPS дисплей, а с алтернативата на Samsung- PLS. Уж са сходни, но не напълно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: slyn4ogled   
Дата:   27-11-16 09:35

17-та серия на Dell си е супер, по нищо не отстъпва на 15-та (това са всъщност годините за промотиране на модела).

Първата основната ралика между двете серии е в матриците - в моделите от серия 15 са на LG, а в новата 17-та - Samsung, което съвсем не е по-лошо.

Втората е в лага на двете серии - т.е. тоталното време за обработка на входящия сигнал - тука новата серия издиша, защото по някаква неведома причина лага й е средно 20ms, докато на по-старата серия е 12ms.
Но това второто ще ви касае основно ако искате да разцъкате и някоя FPS-игрица помежду обработката на снимки и видео [smile]

Отделно от това пък по-старата серия (15) има някаква неразбория ако ползвате видеокарта AMD - това се оправяше лесно, ма сега не мога да възстановя процедурата (не е смяна на видеокартата обаче [smile] ).

Относно питането на автора на темата - Dell излизат с индивидуална хардуерна калибрация, за което всеки монитор си има лично негова си карта с данните (говорим за професионалната серия на Dell - U*****), и аз лично бих ги предпочел пред Acer и LG... Отделно че на черния петък в Ar*es.bg новата и старата серия бяха на една цена - говорим за U2717D и U2715H, но тия модели малко надхвърлят зададения бюджет [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: realnoncho   
Дата:   27-11-16 10:04

Аз бих гледал модел за модел, ясно е че няма перфектни в този клас. Примерно Dell U2414h не е нещо видимо по-добро сравнен примерно с AOC I2471FXH, който пък е със 100+ лв надолу в цената.

Повечето модели в този клас са с подобни LG матрици и е въпрос на конкретни неща като дизайн и удобство за това какво ще се избере. Освен това от бройка до бройка има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: kjey   
Дата:   27-11-16 14:10

За тези пари трудно ще намерите нещо читаво, ако покупка втора ръка не е проблем за Вас вижте това:
http://rmania.net/monitori-hp----lp2475w-h-ips-adobergb-1299.html

Имам такъв в офиса - качествена матрица H-IPS 24bit, много по-добре от всичко ново което можете да намерите за 500лв.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   27-11-16 14:58

Нончо, за AOC имам още по- малко инфо. Този, който показа е хубав, да
Kjey, в случая да. А и като цяло май. Знам, че ги хвалят навсякъде, но не съм почитател на подобен род покупки

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   27-11-16 23:18

Последно да питам.. за Dell P2717h
Не пише нищо за sRGB покритието, но пише това:
CIE 1976- 82%
CIE 1931- 72%
От четене доколкото разбрах това е приравнено към NTSC, и тези проценти г/д отговарят на 100% sRGB. Така ли е?

Сега за 27те инча и резолюцията ми е ясно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: Мандевски   
Дата:   28-11-16 14:47

С Dell U2415 ще спечелиш повече от колкото с 27 инча и 1080 по вертикала. Ще ти стане много по-остро изображението. Също така загледай и Dell U2515H. Той пък е 1440 по вертикала. Кеф е да не виждаш пиксели. Ако досега си бил с 1080 при това на малък екран като на лаптоп и минеш на 27 инча пак с 1080 няма да ти хареса картинката. Отделно с 1200 или 1440 по вертикал ще имаш повече инструменти. Тия P-серии на Делл нещо ми се виждат компромисни. Гледай U-сериите. Успех с избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-11-16 15:15

Аз по същите причини при прехода лаптоп->монитор избрах Dell U2515, но го бях и видял в действие в един приятел. U2415 e класика в жанра, преди време беше най-предпочитания и хвален монитор за непрофесионална употреба!

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-11-16 15:16

Аз по същите причини при прехода лаптоп->монитор избрах Dell U2415, но го бях и видял в действие в един приятел. 2412 e класика в жанра, преди време беше най-предпочитания и хвален монитор за непрофесионална употреба!

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   28-11-16 16:00

Мандевски написа:

> Dell U2515H. Той пък е 1440 по вертикала.
> Кеф е да не виждаш пиксели. Ако
> досега си бил с 1080 при това на
> малък екран като на лаптоп и минеш
> на 27 инча пак с 1080 няма да ти хареса
> картинката. Отделно с 1200 или 1440 по
> вертикал ще имаш повече
> инструменти. Тия P-серии на Делл
> нещо ми се виждат компромисни.
> Гледай U-сериите. Успех с избора!

Надхвърля ми бюджета 25цата, но и друго има. Лаптопът ми няма да е особено щастлив с тази 2к резолюция, а и други належащи неща имам за купуване и компютърният ъпгрейд ще се отложи за лятото май :)
В момента се целя на другата ми 24ка вкъщи и се чудя какво не и е наред като големина, за да поискам 27ца :D
Но ме разубедихте поне от тоя p27

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: sibirska   
Дата:   29-11-16 14:21

За 500 лева не трябва да се очаква много. Това че пише 97% RGB не значи че ще работи като EIZO за 1500 лева. Монитора е добър като за 500 лева. Каквото и да вземеш за тези пари е добро за парите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   02-12-16 09:51

Подсказаха ми нещо и затова искам последно да попитам какво мислите за моделите на Benq с mva матрица. На хартия всичко изглежда розово, но цената им от 250-350 лв някак много ме съмнява.
По- късно ще дам и линкове, че сега съм с телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: slyn4ogled   
Дата:   02-12-16 10:18

VA-матриците имат много ясно изразен дебандинг на цветовете като ги гледаш под ъгъл - особено по вертикала.
И аз се бях засилил към един 27" BenQ 1440p, но като прочетох това за матрицата, и се отказах някак рязко :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   02-12-16 13:57

slyn4ogled написа:

> VA-матриците имат много ясно
> изразен дебандинг на цветовете
> като ги гледаш под ъгъл - особено
> по вертикала.
> И аз се бях засилил към един 27" BenQ
> 1440p, но като прочетох това за
> матрицата, и се отказах някак
> рязко :)

Благодаря :) Ще си остана на първоначалния вариант май, че вече взех да изпушвам

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: enizvk   
Дата:   02-12-16 14:00

http://desktop.bg/displays-iiyama-iiyama_prolite_x2888hsb1

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   02-12-16 15:00

enizvk написа:

> http://desktop.bg/displays-iiyama-iiyama_prolite_x2888hsb1

Тия също ги гледам, но вече поне се отказах напълно от вариант 27 и затова:
http://desktop.bg/displays-iiyama-XU2590HSB1
?

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: enizvk   
Дата:   02-12-16 15:14

Имам същия 25" и съм адски доволен. На този модел подсветката не е с ШИМ и много пази очите. Цветовете също са доста истински, без калибрация принтовете ми почти нямат значителни разминавания.

Взимай и пробвай, който си харесаш имаш правото да връщаш ако не ти хареса.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   02-12-16 16:05

Чета мнения, коментари... Освен оплаквания защо аджеба са му отдолу бутоните и тук- там за поставката, друго не се чува... Good job, iiyama :D

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: rlk   
Дата:   03-12-16 05:11

Ей този от време на време го пускат на $100 :

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1204609-REG/asus_vp239h_p_23_widescreen_led.html



Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   03-12-16 10:00

Май ще остана с предложената Iiyama... Не знам вече :D

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   05-12-16 21:02

Да ви досадя още малкo.
Прочетох, че НЯМА истински 8bit IPS 1920x1080 матрици... Вярно ли е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: didesignbg   
Дата:   05-12-16 21:10

Вероятно има някое изключение, но да повечето са 6 битови + FRC. Точките по вертикалата за обработка на изображения имат доста голямо значение - печелиш реална площ все пак снимките са със съотношение 3:2.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: kiten   
Дата:   05-12-16 21:53

За тия пари какво очакваш? Изчакай до м март-април и тогава ще има истинско намаление на цените/ в момента е само фиктивно /или !
Взимай 4к и няма никак да съжеляваш много е добре за обработка на фотоси.
6 битова 4K e по-добре от HD а останалото е до софтуер и видеокарта.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: nsirakov   
Дата:   05-12-16 22:31

от 5 години съм с ДЕл У2412М и лично аз съм пре доволен от качеството... а за съотношението 16:10 е по-добре от 16:9... убедих се в това (поне за работа със фотообработващи програми)

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-12-16 23:05

Аз се чудих чудих и между U2715H и UP2716D избрах първия и нова видео карта. Втория е по-добър, истинско 8 бита и хардуерна калибрация ама... почти 200лв отгоре, а като ги дам за ново видео ще си позабързам фото и видео обработката и ... така ми дойде.
И за 6 битовите - ами гадничко е :). От друга страна зависи какво се прави, ако се работи за печат определено поне 8 битов дисплей. Ако се работи за уеб където всички гледащи са с по-кофти дисплей мисля, че и sRGB покриващ екран стига. Поне да е IPS, че да няма грижи с ъгъла на гледане. И така... затова и аз избрах по-слабия модел. Ако искаш да видиш обаче какво правиш със снимки и видео - определено wide gamut дисплей си струва парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-16 00:04

sRGB и 6 бита е горе долу равностойно на 8 бита и adobeRGB от гледна точка плавни преливки. По-скоро въпроса е имаш ли нужда от AdobeRGB.
Напиши си на едно листче кои са ти приоритетите, резолюция, размер, цветно пространство, съотношение на страните. За работа бих предпочел адоубРГБ 24ка 16:10. За вкъщи бих гонил нещо над 27 със сРГБ, и по широкоекранно. Ако ще влизаш в някакви бюджети, иначе колкото повече толкова повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: alext   
Дата:   06-12-16 00:27

Понеже имаше чуденка в една друга тема това adobeRGB след обработка на файла реално каква му е ползата? Принтерите са sRGB профил масово

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: kiten   
Дата:   06-12-16 01:13

[smilie18] и аз да питам каква е ползата от стария геймърски размер 16-10 ? Само не ми казвайте че е подходящ за обработка на снимки - стари лакардии излезли от мухъла. Стандарта отдавна не се произвежда обаче тука се възхалява като панацея.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: mogila   
Дата:   06-12-16 08:00

kiten Явно не обработваш снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: realnoncho   
Дата:   06-12-16 08:20

Нещата с 16:9 и работното пространство се решават много лесно - на мен лентата със задачи ми е отстрани вместо отдолу, повечето фотошопски менюта например също са отстрани и в средата си остава чудесно място за 3:2 снимки. Това важи при достатъчно голям монитор, ако не стига мястото не помагат тънките сметки.

U2715H и UP2716D споменати по-горе са много прилично решение, но съответно за повече пари от това, което се обсъжда в темата. В офиса съм с първия и бях поръчал втория за вкъщи, но дойде дефектен и не можаха да го заменят в срок. Това го пиша просто за да имате едно на ум, че при непрофесионалните монитори може да има повече проблеми отделни бройки и ревизии. Така в крайна сметка си взех друг на подобна цена с малко по-добри възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-16 09:55

Да на 27ца с 1440 пиксела, наистина не е от значение, но при 24ката не е точно така.
Китния да ходи да обясни на ейзо и нек да спрат да правят 16:10 24ки че са мухлясали.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: petrov88   
Дата:   06-12-16 14:03

Това за съотношението на страните наистина си е повече до личното удобство и всеки сам трябва да си прецени дали има нужда или не. Вярно, че не са много 16x10 моделите, но все пак още си се правят.
И аз не мога да се съглася с kiten, че не са подходящи за обработка на снимки, но пак... всичко е до лично виждане. За мен 16x10 не е мониторa, който търся.
Четох и в чуждите форуми по въпроса за 8 vs 6bit+ frc и там доста се подкрепя тезата, че ако не става въпрос за сериозни рекламни принтове може да се мине и с подобна матрица за обработката.
Както казах не съм фен на втората употреба.
От друга страна има и 8bit предложение, което мога да го натъпча в бюджета- Dell u2515h, но там проблемът е резолюцията- 1440px.
Да, хубаво е и не, защото:
Intel graphics 3000 и ge force 540m.. :) А ми предстои и не малка инвестиция за фото техника (там няма да спамя с теми :D) и новия компютър ще се отложи във времето.



Публикацията е редактирана (06-12-16 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден избор на монитор...
Автор: johnny_fx   
Дата:   06-12-16 20:30

Питане за монитори


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »