Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 20:05

Забелязвам напоследък една тенденция към опластмасяване на моделите. Младо момиче с перфектна кожа-ретуш, детенце на 5 годинки-ретуш. Дърво-ретуш. Балон-ретуш. Е, чаках тази мода да мине, ама не ще. Само преди две-три години, който цъкне ХъДъРъ копчето на фотошопа се превръщаше в майстор. Сега е същата тягост с ретуша. То се маже, то се ближе, то е чудо ...окото се плъзга като по лубрикант. А отдолу едни пъшкания и охкания, едни "да", едни "ОХ КЕФ", да се надърви човек, пък на снимката-пейзаж.Та въпроса ми е: Къде според вас може и трябва да се използва това достъпно "майсторство" ?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-16 20:12

Всеки път, когато фотографа така е решил... все пак крайната версия е отражение на личното виждане на автора. Не можеш да напишеш 5 правила и всеки, който ги спазва да стане величие в бранша :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Imaginarium   
Дата:   14-04-16 20:23

bogdanov, всичко това е породено от бруталната липса на естетика у хората.Точно тези думи, които си написал, няма ти казвам колко пъти са ми минавали през главата, но и 1000 теми да има по въпроса, все тая.Тва е същото като със saturation слайдера, ходи им обяснявай, че тревата не трябва да е отровно зелена, а небето електриково синьо, еми не става брат.
Вкус и естетика се искат за таз ралта :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 20:23

lamerko, благодаря за включването. Но наистина не се шегувам с темата. Автора има критерии. Автора се води от тези критерии. Автора прави каквото поиска. :)))) Изкуството е диалог не монолог. Къде отиват приоритетите на "автора" , когато той е завладян от подобна преходност? Какви "автори" са продуктите на "планета пайнер" ? Лесно е "автор да се подхлъзне, нали? Но защо е следващият въпрос. И на каква цена? Чудесно оправдание на съвременният "автор": - Аз така съм решил! Ама кой си ти? Защо така реши? Са въпроси, които самият "автор" би предпочел да избегне. Представи си, че блесне мотива... Прекрасна концепция, нали? :))

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 20:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   14-04-16 20:42

:)



Публикацията е редактирана (15-04-16 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   14-04-16 20:43

Едно време му се казваше "креватна живопис", сега му се казва "пейзажна фотография" [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: stzz   
Дата:   14-04-16 20:44

...........що бре, това е ОК за бизнеса с козметични продукти и услуги!

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: ishootraw   
Дата:   14-04-16 21:04

Концепция ли? По мои наблюдения тук, тя идва често след заснемането на кадъра. А особено страшно става когато ретушът е цел, а не средство. Ама то с тези плъгини, как човек да не заглади кожата с две цъкания. И после едни удивителни, аплодисменти, особено ако се комбинира с добре замазан фон, пък ако се сложат и малко драскотини. Бижу!
Щото хубавия ретуш си е едно 3-4 часа.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 21:13

Хубавият ретуш... това словосъчетание ми звучи, като нещо, което всеки е чувал, но никой не е виждал

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: agop4o   
Дата:   14-04-16 21:14

Това как да го разбираме.Като бояджията да сложи два пръста кит та да оправи кривините на тенекиджията ли.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-16 22:13

Драматичните и пресилени похвати винаги ще привличат повече внимание и по-масова оценка. Всъщност какво е майсторство? Аз например изпадам в ужаст само като си помисля за всички форми на кубизма...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: GZS   
Дата:   14-04-16 22:19

То си има и приказка за това: ... и като и падна кита - дим да ме няма! [cool] [smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: piknik   
Дата:   14-04-16 22:32

Напред към био-роботиката.

Цитирам "bogdanov":
Младо момиче с перфектна кожа-ретуш, детенце на 5 годинки-ретуш.

Не е ретуш - вица за циг@нск@та "Червена шапчица"...

Бабо - защо ти е толкова гладка кожата . ???
- Щото съм на 16-се.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 22:40

lamerko, почти бях убеден в подобен развой на комуникацията. Повярвай, не можеш да докажеш една теорема, ако не си чувал за нея. Един велик човек беше казал преди време, че "всички се опитват да разберат изкуството, но никой не сте опитва да разбере песента на птиците". Ще го напиша веднъж само. Масовият вкус не е критерий. Всяка крачка в подобна посока е крачка надолу. А нарастването на последователите е правопропорционално на опошляването. Маниера си е маниер. Всеки може да го припознае за свой собствен, а успеха се превръща в шанс. Това претворява реалното постижение, в евентуално бъдеще, а пошлостта в натрапчиво настояще. Имам усещането, че наше задължение, като автори е да си даваме шанс. И да не толерираме "макарената" в пътя си. Усещам го, като задължение... не знам. Творци с реален потенциал, залитат и се припознават с еднодневките. На мен лично това ми е тъжно, пък ти ако искаш продължавай да ми обясняваш, как нищо лошо не виждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 22:49

Bogdanov, тенденцията за която пишеш е стара като света.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qxgx0198.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/sczs0039.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-04/ygqf3487.JPG


https://artrenewal.org/artwork/031/31/4209/virgin_of_the_adoption-large.jpg



Лесно е да се подхлъзнеш...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-16 23:08

bogdanov: грешно ме разбра - не поддържам тезата за масовката. Но смятам, че пътя към майсторството минава през нея. Това как да създадеш свой собствен стил никой не може да ги го каже - правиш грешки, подражаваш, па ако имаш капацитет - развиваш се до нещо уникално. В описания от теб феномен също така трябва да вземеш и комерсиалната страна на нещата - това си е бизнес, който до голяма степен се е отделил от творчеството към автоматизация и се диктува именно от масовката. Това не означава, че целия жанр отива в канала :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:21

steeens, стара е да. Но Жан Огюст Доминик е име, което е познато единствено в средите на изкуствоведи и познавачи. Още повече през 1858 подобна трактовка се е считала за трудно постижима. Аз говоря за днес. 14.04.2016г.
Кому е нужно? Какво се цели? Драпането с нокти, пиленето на зъби, мазането и оливането... не в текст, във визия... Защо се прехлават? Нали еволюираме?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 23:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: asahi   
Дата:   14-04-16 23:27

Кога да ретушираме? Когато ни платят, не по-рано.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:33

lamerko, ти за феномен ли го приемаш?
Виж какво ще ти предложа: нека оставим пътя към майсторството за майсторите. Ние се опитваме да бъдем творци... или греша...
Не за друго, ами на скоро един майстор ми прави банята. (между другото, останах доволен...истински майстор)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:34

asahi
[smilie24]
де да беше така...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:37

sasko_stamatov:))
другата половина какви са?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 23:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Daniel_P   
Дата:   14-04-16 23:42





Публикацията е редактирана (15-04-16 07:51)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »