Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 20:05

Забелязвам напоследък една тенденция към опластмасяване на моделите. Младо момиче с перфектна кожа-ретуш, детенце на 5 годинки-ретуш. Дърво-ретуш. Балон-ретуш. Е, чаках тази мода да мине, ама не ще. Само преди две-три години, който цъкне ХъДъРъ копчето на фотошопа се превръщаше в майстор. Сега е същата тягост с ретуша. То се маже, то се ближе, то е чудо ...окото се плъзга като по лубрикант. А отдолу едни пъшкания и охкания, едни "да", едни "ОХ КЕФ", да се надърви човек, пък на снимката-пейзаж.Та въпроса ми е: Къде според вас може и трябва да се използва това достъпно "майсторство" ?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-16 20:12

Всеки път, когато фотографа така е решил... все пак крайната версия е отражение на личното виждане на автора. Не можеш да напишеш 5 правила и всеки, който ги спазва да стане величие в бранша :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Imaginarium   
Дата:   14-04-16 20:23

bogdanov, всичко това е породено от бруталната липса на естетика у хората.Точно тези думи, които си написал, няма ти казвам колко пъти са ми минавали през главата, но и 1000 теми да има по въпроса, все тая.Тва е същото като със saturation слайдера, ходи им обяснявай, че тревата не трябва да е отровно зелена, а небето електриково синьо, еми не става брат.
Вкус и естетика се искат за таз ралта :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 20:23

lamerko, благодаря за включването. Но наистина не се шегувам с темата. Автора има критерии. Автора се води от тези критерии. Автора прави каквото поиска. :)))) Изкуството е диалог не монолог. Къде отиват приоритетите на "автора" , когато той е завладян от подобна преходност? Какви "автори" са продуктите на "планета пайнер" ? Лесно е "автор да се подхлъзне, нали? Но защо е следващият въпрос. И на каква цена? Чудесно оправдание на съвременният "автор": - Аз така съм решил! Ама кой си ти? Защо така реши? Са въпроси, които самият "автор" би предпочел да избегне. Представи си, че блесне мотива... Прекрасна концепция, нали? :))

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 20:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   14-04-16 20:42

:)



Публикацията е редактирана (15-04-16 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   14-04-16 20:43

Едно време му се казваше "креватна живопис", сега му се казва "пейзажна фотография" [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: stzz   
Дата:   14-04-16 20:44

...........що бре, това е ОК за бизнеса с козметични продукти и услуги!

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: ishootraw   
Дата:   14-04-16 21:04

Концепция ли? По мои наблюдения тук, тя идва често след заснемането на кадъра. А особено страшно става когато ретушът е цел, а не средство. Ама то с тези плъгини, как човек да не заглади кожата с две цъкания. И после едни удивителни, аплодисменти, особено ако се комбинира с добре замазан фон, пък ако се сложат и малко драскотини. Бижу!
Щото хубавия ретуш си е едно 3-4 часа.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 21:13

Хубавият ретуш... това словосъчетание ми звучи, като нещо, което всеки е чувал, но никой не е виждал

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: agop4o   
Дата:   14-04-16 21:14

Това как да го разбираме.Като бояджията да сложи два пръста кит та да оправи кривините на тенекиджията ли.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-16 22:13

Драматичните и пресилени похвати винаги ще привличат повече внимание и по-масова оценка. Всъщност какво е майсторство? Аз например изпадам в ужаст само като си помисля за всички форми на кубизма...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: GZS   
Дата:   14-04-16 22:19

То си има и приказка за това: ... и като и падна кита - дим да ме няма! [cool] [smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: piknik   
Дата:   14-04-16 22:32

Напред към био-роботиката.

Цитирам "bogdanov":
Младо момиче с перфектна кожа-ретуш, детенце на 5 годинки-ретуш.

Не е ретуш - вица за циг@нск@та "Червена шапчица"...

Бабо - защо ти е толкова гладка кожата . ???
- Щото съм на 16-се.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 22:40

lamerko, почти бях убеден в подобен развой на комуникацията. Повярвай, не можеш да докажеш една теорема, ако не си чувал за нея. Един велик човек беше казал преди време, че "всички се опитват да разберат изкуството, но никой не сте опитва да разбере песента на птиците". Ще го напиша веднъж само. Масовият вкус не е критерий. Всяка крачка в подобна посока е крачка надолу. А нарастването на последователите е правопропорционално на опошляването. Маниера си е маниер. Всеки може да го припознае за свой собствен, а успеха се превръща в шанс. Това претворява реалното постижение, в евентуално бъдеще, а пошлостта в натрапчиво настояще. Имам усещането, че наше задължение, като автори е да си даваме шанс. И да не толерираме "макарената" в пътя си. Усещам го, като задължение... не знам. Творци с реален потенциал, залитат и се припознават с еднодневките. На мен лично това ми е тъжно, пък ти ако искаш продължавай да ми обясняваш, как нищо лошо не виждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 22:49

Bogdanov, тенденцията за която пишеш е стара като света.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qxgx0198.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/sczs0039.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-04/ygqf3487.JPG


https://artrenewal.org/artwork/031/31/4209/virgin_of_the_adoption-large.jpg



Лесно е да се подхлъзнеш...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-16 23:08

bogdanov: грешно ме разбра - не поддържам тезата за масовката. Но смятам, че пътя към майсторството минава през нея. Това как да създадеш свой собствен стил никой не може да ги го каже - правиш грешки, подражаваш, па ако имаш капацитет - развиваш се до нещо уникално. В описания от теб феномен също така трябва да вземеш и комерсиалната страна на нещата - това си е бизнес, който до голяма степен се е отделил от творчеството към автоматизация и се диктува именно от масовката. Това не означава, че целия жанр отива в канала :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:21

steeens, стара е да. Но Жан Огюст Доминик е име, което е познато единствено в средите на изкуствоведи и познавачи. Още повече през 1858 подобна трактовка се е считала за трудно постижима. Аз говоря за днес. 14.04.2016г.
Кому е нужно? Какво се цели? Драпането с нокти, пиленето на зъби, мазането и оливането... не в текст, във визия... Защо се прехлават? Нали еволюираме?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 23:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: asahi   
Дата:   14-04-16 23:27

Кога да ретушираме? Когато ни платят, не по-рано.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:33

lamerko, ти за феномен ли го приемаш?
Виж какво ще ти предложа: нека оставим пътя към майсторството за майсторите. Ние се опитваме да бъдем творци... или греша...
Не за друго, ами на скоро един майстор ми прави банята. (между другото, останах доволен...истински майстор)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:34

asahi
[smilie24]
де да беше така...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:37

sasko_stamatov:))
другата половина какви са?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 23:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Daniel_P   
Дата:   14-04-16 23:42





Публикацията е редактирана (15-04-16 07:51)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:44

sasko_stamatov, шарени се казва! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:48

Малиии, къде се озовах?
Извинявам се!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 23:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   14-04-16 23:54

Daniel_P, не си българин нали?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 23:58

bogdanov написа:

> steeens, стара е да. Но Жан Огюст
> Доминик е име, което е познато
> единствено в средите на
> изкуствоведи и познавачи. Още
> повече през 1858 подобна трактовка
> се е считала за трудно постижима.
> Аз говоря за днес. 14.04.2016г.
> Кому е нужно? Какво се цели?
> Драпането с нокти, пиленето на
> зъби, мазането и оливането... не в
> текст, във визия... Защо се
> прехлават? Нали еволюираме?

Еволюираме ли? Съмнявам се силно. Съвременната трактовка включва като задължителна част мазането и пластмасата:


https://www.we-art-together.fr/img_produit/0/XL/1910.jpg



[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Daniel_P   
Дата:   15-04-16 00:04

Bogdanov- Българин съм, правописа ли не ми харесваш?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 00:13

steeens, добре де... настроен си да намериш под вола теле. И го правиш, ама следствието от това какво е? Примери за нездрав разум в съвремието Бог дал. И steeens открил ;) Нали аджабъ за това си говорим. Не проумявам все още на едно мнение ли сме или не. Бъди по-красноречив!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Daniel_P   
Дата:   15-04-16 00:22

Богданов така и не каза кво те притеснява, правописа ми или моето мнение? Правописа ми си е зле и си има фактори за това! Но не това е темата, ако нещо интересно искаш да кажеш спрямо мнението ми заповядай!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 00:23

Daniel_P, о не се обиждай. Структурираш изреченията си по непривичен начин. Аз самият не съм много на ти с правописа. По скоро трудно проследих логиката ти. За това помислих, че произлиза от друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 00:30

Богданов, не знам дали сме на едно мнение. И мен ме дразни същото което и теб, но това е масовия вкус. И не е нова тенденция, а древна по скоро. Предполагам знаеш, че прекрасните гръцки мраморни статуи са били оцветени с енкаустика и на времето са изглеждали почти като куклата на Такаши. Та затова и колегите мажат, търсят "красотата"... : )

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Daniel_P   
Дата:   15-04-16 00:53





Публикацията е редактирана (15-04-16 07:50)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   15-04-16 01:38

Дайте с малко примери! Тези как ви се струват?
Има ли нещо изкуствено в някои от тях?






Публикацията е редактирана (15-04-16 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: lamerko   
Дата:   15-04-16 03:21

Последната показва лични драми - не е за тук [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: colorphoto   
Дата:   15-04-16 03:49

Не приемам ретуша във фотографията.

При старите технологии поне беше по-умерен.

Особено ме дразни това масово и прекомерно ретуширане до неузнаваемост и пластмасовия изглед на живи хора!

Единствено при тежки козметични дефекти има резон да се ползва умерен ретуш,като главния майсторлък за прикриване на дефектите да бъде насочен към осветяването на обекта,а не мацането после със софтуер.



Лошото е че графичните дизайнери /мазачи/ искат да се докажат като такива и смело осират повечето корици.....

Добре че са папарашките кадри и донякъде телевизията,че долу-горе да можем да видим как изглеждат реално сниманите "знаменитости".



Публикацията е редактирана (15-04-16 04:01)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   15-04-16 05:42

Значи следва до уточним какво е ретуш, аджеба [smile]
Явно имате объркана представа, защото това в никой случай не е омазване и засиране, а напротив - изравняване на полутона, добавяне на текстура, детайл, светлина и т.н каквото ви дойде на ум, с цел подсилване на внушението. Изискват се железни нерви, търпение и точен усет кога да спреш. Ретуша е изключително бавен и почти изцяло ръчен процес!

Всичко от горните примери е пипано с цел постигане на реализъм. Интересно ми е виждате ли къде е ретуша? Можете ли да посочите кои от осемте не са снимки, а генерирани изображения?
Бас хващам, че писачите дотук ще сгрешат сериозно в броенето [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 07:04

Губиш баса. Всичките са генерирани изображения. Така както си го описал, то и класическото рисуване си е ретуш...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Антивик   
Дата:   15-04-16 07:58

Интересна тема, изчетох всичките мнения с интерес и това ме навежда на едно старо мое питане, до къде се простира истинската фотография и не се ли измества от компютърна обработка, графика, дизайн....
Не се ли праща по дяволите и не се заменя с просто компютърно натаманяване? Не се ли губи по този начин едно от главните и качества, което я прави уникална, нейната обективност/от там и обектив[smilie3]/, свойството и да запечата точно един единствен момент, такъв какъвто е /като се изключи студийната и натюрмортите(де може да се натъмънява)/ и това я отличава от рисуването де може да се прерисува и пробват различни варианти.
С това бърникане с шопето не става ли същото пренагласяне и пробване на различни мурафети и в края на краищата полученото е много по-различно от снимания обект....?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: usmihnatia   
Дата:   15-04-16 08:04

Steens....защо показваш портрети правени на zbrush ...това са 3д модели и там няма нищо общо с фотографията?защо сравняваш нещо което се прави с едно щракване на копчето и работа която отнема дни .

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: localhost   
Дата:   15-04-16 08:07

е аз тоя последния го познавам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: usmihnatia   
Дата:   15-04-16 08:09

Активик\ истинската фотография остава в къщи, не се показва. А завладените ретуши са за показване и за пред медиите.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: compur   
Дата:   15-04-16 08:27

явно темата отива в посока "за или против фотошоп"...

за класиците и любителите на старите процеси: какво бихте казали на портретите, правени от г-н Папакочев? Нещо ретуш? Това-онова? Рисунки върху "оригинала"?

Фотошоп няма нищо общо с процеса на ретуш. Той е просто инструмент и от използващия го зависи кога да спре...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Антивик   
Дата:   15-04-16 08:34

compur написа:

........................................
> Фотошоп няма нищо общо с процеса
> на ретуш. Той е просто инструмент и
> от използващия го зависи кога да
> спре...

[smilie24] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 08:38

usmihnatia написа:

> Steens....защо показваш портрети
> правени на zbrush ...това са 3д модели и
> там няма нищо общо с
> фотографията?защо сравняваш нещо
> което се прави с едно щракване на
> копчето и работа която отнема дни .

Сигурен ли си че мен питаш? Това което съм показал са репродукция на стара картина и снимка на пластмасова модерна скултура, никаъв zbrush няма в тях.
А изображенията дето е показал HTML са правени с Мая и 3д студио макс... пак греда.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: CDman   
Дата:   15-04-16 09:05

За мен лично по-гаден е словесния "ретуш" с който напоследък ни заливат. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   15-04-16 09:41

Не разбрах кое точно се прави с едно щракване на копчето ама карай.

Генерирани и ретуширани! Сега са само 3. Има ли фото измежду тях?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: ishootraw   
Дата:   15-04-16 10:06

Лошото е, когато ретушът е в главата, не толкова на слоя във фотошоп. На второто място може да се оправи по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: e-mil   
Дата:   15-04-16 10:19

Автор: Антивик
Дата: 15-04-16 07:58
"... едно старо мое питане, до къде се простира истинската фотография и не се ли измества от компютърна обработка, графика, дизайн.... Не се ли губи по този начин едно от главните и качества, което я прави уникална, нейната обективност..., свойството и да запечата точно един единствен момент, такъв какъвто е..."


Старото ти питане има стари отговори: не, не се измества. Всеки път, когато някой започне да мрънка против Фотошоп, всеки път някой отговаря, че тия неща се правеха и преди компютрите. Псевдосоларизацията например се практикува още от 19-ти век.
И примери сме пускали многократно, ама не ви увират главите. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 10:21

HTML написа:

> Не разбрах кое точно се прави с
> едно щракване на копчето ама
> карай.
>
> Генерирани и ретуширани! Сега са
> само 3. Има ли фото измежду тях?

За лъскавите лица от някои снимки в сайта и в интернет става дума.
Някои наистина стават с едно цъкване на копчето.
Не знам колко е ретуша след генерирането на изображението и дали има нужда изобщо. Щото основните текстури и детайли се слагат преди рендерирането.

От тройката която си спретнал сега, последното е снимка. Е як и добър ретуш. Не за такъв обаче е темата...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Антивик   
Дата:   15-04-16 10:27

e-mil написа:

> Автор: Антивик
> Дата: 15-04-16 07:58
> "... едно старо мое питане, до къде
> се простира истинската фотография
> и не се ли измества от компютърна
> обработка, графика, дизайн.... Не се
> ли губи по този начин едно от
> главните и качества, което я прави
> уникална, нейната обективност...,
> свойството и да запечата точно
> един единствен момент, такъв
> какъвто е..."

>
> Старото ти питане има стари
> отговори: не, не се измества. Всеки
> път, когато някой започне да
> мрънка против Фотошоп, всеки път
> някой отговаря, че тия неща се
> правеха и преди компютрите.
> Псевдосоларизацията например се
> практикува още от 19-ти век.
> И примери сме пускали многократно,
> ама не ви увират главите. [smilie23]

Съгласен съм, че доста чалъми имаше и преди компютрите и соларизацията, и фотографиката, и изохелия, и..., но тогава те си вървяха към фото ефекти и монтажи и не се изтипосваха директно като портрет, репортаж, пейзаж. Вървяха си като отделен жанр в художествената фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: roumen6   
Дата:   15-04-16 10:34

а тук има ли намеса?


http://e-vestnik.bg/imgs/papakochev2/Emil-Dimitrov-pop-singer.jpg




http://api.ning.com/files/MPmvdJsEOQGzSRwVQEAdJ-RPgCU2d46uJ8QhV-veR1xwu*gUKWcvsCWKTP3n-FzAW2c5JRgAhK



http://bven.blog.bg/photos/93715/original/Ari_Leschnik1977-20.jpg




http://senzacia.net/wp-content/uploads/2013/04/Asparuh-Leshnikov-00021.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: rimohit   
Дата:   15-04-16 10:36

Пак ще опрем до това , що е фотографията?!
Изкуство ли е , или не? Занаят ли е , или не? Средство за отразяване на обективната действителност , или не? Една красива илюзия ли е , или не ?
Истината е , че всики си има своята истина и си "тропка" около нея.
А всъщност тя е просто един инструмент ... А резултата , плода от него е нормално да бъде всякакъв.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: e-mil   
Дата:   15-04-16 10:38

Автор: Антивик
Дата: 15-04-16 10:27
"... но тогава те си вървяха към фото ефекти и монтажи и не се изтипосваха директно като портрет, репортаж, пейзаж. Вървяха си като отделен жанр в художествената фотография."


Не, не вървяха отделно. Жанр и техника на изпълнение са различни неща - портретът си е портрет независимо как е направен. Няма и не е имало жанр "Фото ефекти".
Репортажът, естествено е друга бира.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Антивик   
Дата:   15-04-16 10:42

Възможно е ... може и да греша или па да съм позабравил някои неща, а може и сам да съм си дал такова разделение по мое си усмотрение. Както казва горе Римо - всеки си има някакво негово виждане.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: pabadjiev   
Дата:   15-04-16 10:42

roumen6 всички показани от вас портрети са ретуширани ръчно върху планфилма на който са снимани.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   15-04-16 10:50

steeens, второто и третото са фото. Няма як и добър ретуш. Така са снимани.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 11:05

Ок. За колата съм съгласен, но ловджийката е ретуширана и то доста.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: stzz   
Дата:   15-04-16 11:21

Абе, като се говори за манипулиране на заснетото, не може да се прави сравнение между различни, отстоящи на 50 и повече години периоди от време!

Информационния поток, който ни залива днес/в частност, манипулираните до неузнаваемост и по калъп фотографии/, няма как да не формира критериите ни такива, каквито са и мирогледа ни, такъв какъвто е!

Дали това е за добро или не!
Ами НЕ!

[shtrak]



Публикацията е редактирана (15-04-16 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: dilomski   
Дата:   15-04-16 11:22

Жалка е цялата мода и желание да се наложи този пластмасов стил.Жал ми е и за жените, които вярват, че това е начина да си естетически красив в днешно време.И за мъжете се отнася, впрочем.

Натуралното винаги ще е на мода, но добре заснето, с подходяща светлина, композиция и всичко останало.Другото е мазане на шопа и измислици.

Между другото, в 500пкс е пълно с такива "шедьоври", които се харчат, и както казаха някои вече - хората нямат естетически вкус.Кво да се учудваме.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: stzz   
Дата:   15-04-16 11:31

Ааа да, сетих се още за портретите в близък план - всички са с едни изрисувани изцъклени очи!
Като го отвориш и си викаш......Уаууу!
Ми то в природата такива неща нема бре, все пак не е като космите да ги ускубиш ...[smilie18] ...- ...... [smilie18] ....вече не може да срещнеш не епилиран "мъж" бре мааму стара!

[smilie10] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: станчев   
Дата:   15-04-16 11:43

Истината май е по средата, по-скоро малко преди нея.А защо се говори за ретуш? Няма никакъв "туш или Кайлиц", просто си е една манипулация в графичен редактор.Аз почти не пипам нищо, много рядко само нива.Снимам RAW плюс jpg, но основно за работата ползвам второто,освен от някоя печатница да не искат "суровият" файл.
Какво се чудим? Във три от пет реклами по телевизията всичко е омазано.
Синьо-жълто-зелена снимка по времето на лентата беше голям гаф, а сега е голям кеф...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bo6o   
Дата:   15-04-16 11:43

Начи... Щом навсякъде никнат като гъби така ретуширани снимки, Начи това е, което се търси и това се продава, к`во мрънкЯте. Щото това се предпочита, пред един класически издържан портрет, без 2 кила китосване, или просто се харесват повече от нечии "художествени" шедьоври?
Мода като мода. Аз па не харесвам чарлстонки, ама ей го на - мине се не мине и пак са на мода. След 5 години ще е друго, ама и за него ще се мрънка от "худо-графите" или "фото-търговците", които сигурно са в криза в момента, щото Хабитюрентките искат такива снимки, а "художниците" или по-скоро "търгашите" на снимки, не знаят и не могат да я докарат тая визия?

Фотографията, слава богу, не е залепнала през 30те години на миналия век, а е нещо което се развива и променя, както и вкусовете. Вчера беше пресатуриран ХДР, днеска са китосани мУделки, утре ще е друго...
Диъл уит ит [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: roumen6   
Дата:   15-04-16 11:48

абитуриентите ще определят начинът ти на снимане? [smilie5]

клиентите ще ти казват какви кренвирши да произвеждаш? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: johnny_fx   
Дата:   15-04-16 11:55

Ретуш е широко понятие, но доколкото виждам авторът се тръшка от аматьорския "чалга" ретуш. За което е прав.

А от примерите на HTML по интересното е как 3д артистите правят каквото могат да вкарат дефекти, за да докарат реализъм, а от друга страна, пишман ретушорите мажат ли, мажат до неузнаваемост. [smilie5]
А отблясъците по жената (за да изглежда, като пластмасова) са рисувани после. Но това пластмасово е търсен ефект, не като на чалга-мазачите. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: smilen_k   
Дата:   15-04-16 11:56

Много интересно,следя темата с интерес...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bo6o   
Дата:   15-04-16 12:19

Автор: roumen6
Дата: 15-04-16 11:48

абитуриентите ще определят начинът ти на снимане? [smilie5]

клиентите ще ти казват какви кренвирши да произвеждаш? [smilie5]


E точно затова сигурно си от мрънкЯщите...

Ако ще продаваш, точно клиента трябва да слушаш какво иска, щото той ти дава парите.
Ако си "велик художник" - ще продаваш, ако някой реши, че продаваш шедьовър, през останалото време ще си мрънкЯш по модата и ще ядеш тоалетна хартия.
Третия тип ги няма много у нас, особено сред фотографските среди, или поне не истински такива - хора, които могат да ти продадат снимка, правена с телефон... лошото е, че и те си мрънКят.
Лошото, е че всичките са си останали на пещерни рисунки, и отричат всичко дето е рисувано на платно...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: e-mil   
Дата:   15-04-16 12:57

Автор: станчев
Дата: 15-04-16 11:43
"Какво се чудим? Във три от пет реклами по телевизията всичко е омазано.
Синьо-жълто-зелена снимка по времето на лентата беше голям гаф..."


Не беше. Крайният резултат пак беше въпрос на гледна точка и търсен ефект.

1957

http://prikachi.com/images/448/8753448J.jpg



1961

http://prikachi.com/images/449/8753449R.jpg



1962

http://prikachi.com/images/450/8753450p.jpg



1965

http://prikachi.com/images/451/8753451I.jpg



1975

http://prikachi.com/images/452/8753452U.jpg



Хелмут Нютън

http://pretacoture.com/wp-content/uploads/2011/11/Art-Book-Helmut-Newton-Polaroids-2.jpg



Отделно, че през 60-те има масово увличане по психеделичното изкуство и това продължи през 70-те. Там нещата са още по-изчанчени, но нямам време сега да извадя примери.


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: petrov88   
Дата:   15-04-16 14:13

Пиша не в качеството си на човек, който от едно кратко време се опитва да снима и ретушира, а просто като наблюдател.
Значи, не става така! Не може oт една страна хем да мрънкате тук и там срещу ретуша, и разни други по- съвременни похвати, a oт друга страна редовно да има негодуващи със слова от сорта на "как ще ги стигнем руснаците" и какво било там нивото, а тука какво е. Знаете я приказката, че еди кое си ново не ставало със стари...
Дори и да не знаех от коя страна се хваща фотоапарата, а само четях из тука, пак щях да го видя това.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 14:22

Ми не. Вярно е, че при някой от показаните примери лъха игрив наивизъм, но това е резултат от пространствено-времевият континуум и субективното припознаване на сходна естетика. Прекаленото тогава се възприема, като деликатно сега, именно заради преминаването на естетически граници и възможността всеки да приема себе си, като автор със собствено мнение. В снимките и 3д моделите, не видях нито един пример за настоящата върлуваща реалност.
Колкото до естественото или изкуственото...:)
И аз до сега не съм виждал естествено произведение на изкуството :)
Манипулацията на кадрите в редактираща програма е необходимост и е нелепо да се лишаваме от нея в името на висша идеология. Средствата са такива и дума да не става, че съм против използването им.
Жалко е, че се губи мярата. Жалко е, че не се осъзнава с какво може да се прекали и кое не бива да се жертва. Жалко е, че се страхуваме да не изгубим приятел и затова мълчим чрез удивителни и "ОХ"-кания. Но най-жалкото от всичко това е, че една лъжа повтаряна много пъти се превръща в истина.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: itilien   
Дата:   15-04-16 14:31

Ако се опитваш да показваш грешките на някой, който си е повярвал, няма да постигнеш нищо повече от това да го раздразниш. Нито пък ще промениш мнението на тия, които му харесват нещата.
И на мен ми е писнало от гадно обработени пейзажи без добра композиция, ама ако тръгна да пиша критика едва ли ще постигне нещо повече от обратно негативно отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 14:45


http://darkside45.blog.bg/photos/176233/original/Azis-16(1).jpg



Ако този тип снимка преди беше смях в залата, днес става стремеж. Не визирам конкретна личност или конкретен автор. Дори се надявам автора на снимката да не е тук сред нас. Защото причините за това може да са всякакви. Но безпричинната засилка в тази посока ми е непонятна.


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: ishootraw   
Дата:   15-04-16 14:50

bogdanov: "Жалко е, че се страхуваме да не изгубим приятел и затова мълчим чрез удивителни и "ОХ"-кания. Но най-жалкото от всичко това е, че една лъжа повтаряна много пъти се превръща в истина." [smilie24]

Много добре синтезирано!

И тази истина се превръща в ретуша в главата.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: BXMarkov   
Дата:   15-04-16 15:20

Мда, накрая стигнахме до мярата. Мярата!

Това е върлуващата реалност:


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1460554849_IMG_6300-Edit-Edit.jpg



И за да не е едностранчиво, ще дам пример то моя гледна точка относно границата за ретуш на портрет:


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1458477583_DSCF6609-2-2_SAIT_PORTRAIT.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: catandgoddess   
Дата:   15-04-16 15:30

Съвсем към началото, питанка към Богданов. Покажи снимка на дърво с ретуш, интригува ме идеята:) Всъщност, на какво казвате ретуш в по-общ смисъл, че темата се е разпиляла и започвам да не разбирам. Ако изчистиш няколко пъпки от младо момиче това ретуш ли е? Или ако и махнеш една -2 бръчки, резултата от лоша храна, недоспиване, дим от цигари, лош въздух и алкохол?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: itilien   
Дата:   15-04-16 15:34

То и едно време са правили ретуши, ама по по-прости начини. Къде със софт фокус обективи, къде с дифузерни филтри, къде при копирането... Ама вкусовете и модата се менят. И като става въпрос за комерсиално снимане, там нещата са ясни - каквото се търси, това се снима.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 15:39

BXMarkov, освен мярата е нужна и вярата. И разбира се пристрастието. Двата портрета стоят на една и съща целева позиция. Единият е ретуширан с мяра, да. Обаянието на Мария също помага за по-доброто излъчване. Истината е, че ми стоят добре един до друг. Мислил ли си защо тези, които се захласват по ретуша пренебрегват останалите неща в една фотография? Примерно пространство, композиция, цвят, светлосенки, идея?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 15:44

catandgoddess, на балон е още по-нелепо, а най-нелепо стои на дете. Ако изчистиш няколко пъпки на младо момиче е козметика, не ретуш.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: BXMarkov   
Дата:   15-04-16 16:00

bogdanov, прав си ама ме мързеше да пиша, че работата със светлината може да обезсмисли на 90% ретуша, композицията, цветовете, не дори нюансите са част от идеята и могат да я реализират или провалят. Създаването на усещане за измерения, като част от дадена реалност въплатена в идеята, наистина е висш пилотаж...в голяма степен резултат от състоянието на духа.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   15-04-16 16:04

Ретуш не е ли всяка една манипулация на изображението, независимо дали е на лице или дърво ? Друг е въпроса колко се увличат хората.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   15-04-16 16:28

току-що се появи отдясно

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1459628539_IMG_8944-Edit-8.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 16:35

Постигната е 3д визия....ама ако бе 3д щеше да има лунички поне...[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: BXMarkov   
Дата:   15-04-16 16:41

Каква ти ЗД визия? Омазано лице, плоско осветление, сива дреха на сив фон..модела не е лош, има потенциал, ама не е виновен, че автора не го употребява правилно [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: i_v   
Дата:   15-04-16 16:48

На мен ми харесват коментарите към творбата…

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 16:58

BXMarkov, този коментар ще стои много по-добре под кадъра. Смятам, че и за него това твое мнение ще бъде полезно. Потърси по-меки думи и му го кажи! Ако не останеш сам, автора ще се замисли. Ще се разрови, ще поразгледа и следващият път ще се постарае повече.(въпреки, че май го разчетох по скоро като завършен) Това няма да остане незабелязано. Няма смисъл от омраза и самонавиване. Тук врагове нямам, предполагам и вие нямате.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Pac   
Дата:   15-04-16 16:59

Ако 3Д визия означава да прилича на рендер на 3Д модел, точно така изглежда.
Сигурен съм, че е вложена много работа в тази снимка и визията е съвсем целенасочена... Но хич не ми допада. Почти със сигурност бих харесал същата снимка без никаква обработка повече от това. А оптималното е някъде по средата. Един микс 60% оригинал и 40% от това, вероятно би изглеждал добре. :)



Публикацията е редактирана (15-04-16 17:00)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: ZED   
Дата:   15-04-16 17:02

Всички знаем защо, но малко правят нещо. Докато не започнем да обучаваме и насочваме децата си от ранна възраст в посока към красиво, нормално и добро /без да го идеализираме/, няма да се случва прогреса.
Причините са абсолютно същите, които са и в цялото ни общество. Опростачването, липсата на естетика, ама от онази, която се възпитава от детските години, липсата на мярка и граници от същите години...
Абе болна, много болна тема. Мога да пиша с дни за това.[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 17:02

Pac , това имах предвид. Обаче софтуерните компании се надпреварват да предлагат нови продукти за обработка:

http://www.portraitprofessional.com/?gclid=CPuG97nmkMwCFYdAGwodwhEM5g


уфффффффф. Май не е нова, просто нова версия.
Това с промяната на осветлението обаче ми хареса.



Публикацията е редактирана (15-04-16 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Pac   
Дата:   15-04-16 17:06

Този продукт или поне примерите, които съм виждал реализирани с него... Пълен кошмар.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: i_v   
Дата:   15-04-16 17:06

Хората добре са го оптимизирали(имам предвид portraitprofessional.com), само не разбирам, защо им трябва снимка [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   15-04-16 17:22


http://retouchingacademy.com


Това е едно от местата ако се интересувате от качествен ретуш.


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Антивик   
Дата:   15-04-16 19:18

BXMarkov написа:

> bogdanov, прав си ама ме мързеше да пиша, че работата със светлината може да обезсмисли на 90% ретуша, композицията, цветовете, не дори нюансите са част от идеята и могат да я реализират или провалят. Създаването на усещане за измерения, като част от дадена реалност въплатена в идеята, наистина е висш пилотаж...в голяма степен резултат от състоянието на духа.

[smilie10] Ама...не беше ли баш това майсторлука на портретната фотография/хеле па студийната/, така да се види модела и да се светне, където трябва, а да се затъмни, където не трябва, че да се подчертае красивото, хубавото и да се оставят в сянка недостатъците. Освен това да се покажат емоции, чувство, изживяване, моментно състояние...
Отделно за прийомите във фотото от едно време утре ще пускам цитати и примери, че днес нещо не ми се седи пред компа и не ми се занимава със сканиране на литература.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-04-16 19:34

Антивик, нали и той това казва. Не ти се занимава с "майсторлука" , да си кажа право и на мен не ми се занимава. Защото освен, че мирише на нафталин, занимава единствено съзнанието на "майсторите". Сигурен съм, че и за ретуша има майсторлък. Азис няма да си похарчи парите на вятъра. Хубаво е човек да се насочи, но още по-хубаво е да експериментира. Онези "майстори" не ми ги хвали! Да подръжаваш на другите е естествен процес и няма нищо лошо в него. Но да подражаваш на себе си е много тъжно. Експериментирай си на воля и с мяра...да не те бърка! Не го мисли майсторлъка, че там киреч бол!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-04-16 22:52

Примери за уместен ретуш


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: realnoncho   
Дата:   15-04-16 23:25

^^ Уместен... На някои така е сменен цвета на очите, че изглеждат като чужди на това лице [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   16-04-16 00:02

Чукча не читатель... [smilie5]

Анна: «Хочу зеленые глаза, густые волосы, пухлые губы, нос потоньше и ровный цвет лица. Здорово было бы убрать морщины на шее и уменьшить носогубные складки».


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: catandgoddess   
Дата:   16-04-16 09:56

Ретуш като изразно средство - така го виждам аз. Ако е порочен, плитък, псевдоартистичен и често неуместен, пак не е повече от изразно средство.

Същото е като черно-бяло конвертиране, а с него се злоупотребява значително по-свирепо. И по един зъл начин с още по-странни мотиви[smilie5]
Пак си е изразно средство


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: catandgoddess   
Дата:   16-04-16 09:57

100 [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bo6o   
Дата:   16-04-16 10:23

101 [smilie21]

Да се върнем на бизнеса. Всички сме съгласни, че снимки, като тази долу са отвратителни(предобрен ХДР).


http://joelatterphotographer.com/blog/wp-content/uploads/2011/05/110425-0001-Terranea-Resort-Joe-Lat


Като снимате сватба или ХабитУрентка в 8ми клас у Факултета, където много се кефят на такива снимки и искат такива снимки, какво правим? Великия изтънчен художник отказва поръчката, от която в повечето случаи ще спечели повече, от колкото ако снима българска сватба, и отива да чопли семки, изтръскани от откраднат от нивата, недоозрял слънчоглед,
или
преглъща егото си с глътка "цар киро" и се покварява срещу 15 столевки, лепнати на челото му.

Същото е и с модната "фотография" - списанието иска пластмаса от художник, който пък обича изпръхнали пори и текстури - пие една студена вода(ако има пари да си я плати) или печели нови клиенти и удря едно уиски, па мое и некоя моделка?



За всички останали, които не изкарваме пари със снимане, въпроса е ясен - или е липса на вкус, или е период в развитието [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: realnoncho   
Дата:   16-04-16 10:26

Автор: HTML
Дата: 16-04-16 00:02
Чукча не читатель... [smilie5]

Анна: «Хочу зеленые глаза, густые волосы, пухлые губы, нос потоньше и ровный цвет лица. Здорово было бы убрать морщины на шее и уменьшить носогубные складки».


Чукча руски не чете и гледа снимки. Това, че удовлетворява исканията на човека не значи, че е добре направено. Щото и оная снимка на Азис пусната по-напред в темата сигурно е удовлетворила желанията на клиента.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   16-04-16 17:21

Нончо, не го казах с лошо. Момата хочи зеление глаза и човека затова показва.
Ако не я беше видял с кафяви нищо нямаше да кажеш. Азис е много по-различно омазан.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: johnny_fx   
Дата:   16-04-16 19:58

Абе хич не е уместен руският ретуш по-горе. Не знам защо се дава за пример. Просто някакъв проект в който ретушьорът изпълнявал желания на обикновени хора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   16-04-16 20:15

Ми добре се справя, без да прекалява. Ти какво неуместно видя?

Май са сменили някои от снимките или са добавили нови.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: nyamago   
Дата:   16-04-16 20:17

И все пак - КОГА да ретушираме? [smilie11]

Всички много умни, ма никой не отговори на цели 5 страници [smilie2]

Кога?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: catandgoddess   
Дата:   16-04-16 20:24

И все пак - КОГА да ретушираме?

Всички много умни, ма никой не отговори на цели 5 страници

Кога?


Когато преценим, че е нужно или уместно/ след това от другите ще разберем дали сме сбъркали[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   16-04-16 20:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: MikeDimit   
Дата:   16-04-16 20:43

Отговора е ясен - когато клиента го иска/очаква до степен , която отговаря на вкуса му. Останалите варианти са - или правите документална снимка ( не пипаш нищо), или рисувате до степен да стане нещо авторско, или правите каквото е по ваш вкус и заставате на пиедестала на авторитета си. Последното е рисковано - може да ви замерят с какво ли не или да се види, че нямате достатъчно тежест за да налагате своята "визия".

[beer]



Публикацията е редактирана (16-04-16 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: radomarinov   
Дата:   16-04-16 21:41

написа:

> И все пак - КОГА да ретушираме?
> [smilie11]
>
> Всички много умни, ма никой не
> отговори на цели 5 страници [smilie2]
>
> Кога?

Майсторе, може би когато искаш да кажеш/ покажеш нещо с ретуш.
Потърси отговор назад във времето

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: ejel   
Дата:   16-04-16 22:28

втор: nyamago
Дата: 16-04-16 20:17

И все пак - КОГА да ретушираме? [smilie11]

Всички много умни, ма никой не отговори на цели 5 страници [smilie2]

Кога?


---------

Когато bogdanov заповяда[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bo6o   
Дата:   16-04-16 22:47

Или когато някой реши, че неговия ретуш е критерия и пусне подобна тема :)
Без заяждане го казвам и наздраве!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   16-04-16 23:16

Късно се включвам, но всичко прочетох. :)

radomarinov, чудесен пример. Майсторлъка си е майсторлък, за жалост е далеч от творчеството.

ejel, ако беше толкова просто, знаеш ли колко излагации щях да ти спестя?

Според мен, а и не само (като чета коментарите) Ретуша е комплекс на модела. При така устроеният пазар за фотография по нашите земи, автора пренастройва приоритетите си на ниво сървайвър, като пренебрегва истинските критерии за сметка на хляб, бира и кренвирш( при варианта на bo6o, облагите са повече, но резултата същият) . Потърсете в световен мащаб извращенията, които се толерират на местна почва! Аз търсих-няма чак такива. До толкова започва да вярва на клиентите си, че започва да убеждава и колеги, че това е върховният успех, че това е най-сложното във фотографията. Съответно егото започва да се гради върху нестабилна основа...Лъже честа си, лъже модела си, лъже зрителя. Морала рухва и автора започва да става критичен към критиката. Ослепява по много избирателен начин. Но придобива сигурност, че зрението не е приоритет( на зрителят най-вече ), дори му пречи. За това започва по-дръзко да използва слабостите на хората. Докато не ги остави слепи за реалността и отворени за виртуален СЕКС.
Истински жалкото е, че тази язва загнива, гноясва и започва да мирише, заради хубавото на клиента. Малко проститутско звучи, но какво беше: който плаща...
;)



Публикацията е редактирана (16-04-16 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: fotograf123   
Дата:   16-04-16 23:24

Е то има ли смисъл от отговор на подобен въпрос ... всички световни имена във фотографията имат екипи и работят основно с НЕ дигитална техника а там ретуша и потенциала в кадъра са съвсем различни спрямо цъкнат с канонски пълноформатен дслр и зашит после в редактора с добавена претенция .. ама както и да е ..... кога да ретуширам ..


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   16-04-16 23:27

bo6o, не харесвам ретуша за който говорим. Примерите които дават колеги в темата за добър ретуш ме ужасяват. Не отричам, че фотографията трябва да се обработва, но преди да се стигне до там, има много, много странички предговор. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   16-04-16 23:29

Торби с цимент няма много смисъл да се ретушират.
Всеки сам решава. Зависи от багажа.. от много неща.
Не много по темата, според мен интересно мнение за липсващото наследство и традиции
Българските художници струват рамката и боичките

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: petrov88   
Дата:   16-04-16 23:31

написа:

> И все пак - КОГА да ретушираме?
> [smilie11]
>
> Всички много умни, ма никой не
> отговори на цели 5 страници [smilie2]
>
> Кога?


В предните мнения написаха хубави неща, но май пропуснаха нещо. Отвори някоя фейсбук група, страница, или направо сайт за фотография. Започни да scroll-ваш без да се заглеждаш много и след това си направи една бърза преценка кои кадри са се запечатали по- добре в ума ти. Почти съм сигурен, че ще са тези с по- тежката и по- явна обработка. Едно време е било едно, а сега е по- друго. Всяка минута се качват купища снимка и в целия тоя поток на информация се открояват по- често точно тези с по- различни и често нехарактерни цветове- това обяснява, и големия успех на HDR снимките в любителските страници, и групи.

Сещам се за няколко човека, която правят много хубави снимки и наистина страхотна и реалистична обработка, и това винаги е забелязвано, и оценявано в по- специализираните места, но в масовите среди (там където са клиентите) често получават много малко внимание.



Публикацията е редактирана (16-04-16 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   16-04-16 23:39

мда, общо взето нещата се продават на ниво тъмбнейл. Уцелиш ли го готов си

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   16-04-16 23:49

fotograf123, дай да не се възползваме от рефлекса и бликовете в сянката на "всички световни имена във фотографията, които работят с екипи и НЕ дигитална техника" Не знам какво е важното за теб, но зад-апаратното устройство е мисля значително по-важно. Има ли смисъл от отговор на подобен въпрос? ...Ти как мислиш, като се поогледаш? Прочети коментарите нагоре и се опитай да разбереш за какво иде реч. Лесно се стреля отдалече. Неприятно ми е, че нямаш фотографии в профила, за да изградя и аз мнение за събеседника си. Но пък така допускам, че наистина знаеш какво говориш. Преди време баща ми( Бог да го прости) каза на комшията ни : По-добре да си мълчиш и хората да си мислят, че си прост, отколкото да кажеш нещо и да разбиеш всякакво съмнение.
(за да не се засегнеш ще се опитам да изясня: с този цитат не искам да кажа, че си прост, а просто се съмнявам в обективността ти) ;)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   16-04-16 23:58

petrov88, е точно аз ли да съм против обработването? :) Не пич, говорим за "пайнер модата" и гнусният ретуш!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: fotograf123   
Дата:   17-04-16 00:03

Тук има буря в напръстник ... изобщо давате ли си сметка къде стоим ние имитаторите защото сме 100 процента такива във всяко отношение от обществения и културен живот та чак до личните ни отношения ... в случая това много личи в изображения натоварени от имитаторите със смисъл ..


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   17-04-16 00:11

HTML, мнението на този некадърник не струва и 5 стотинки. Откъде го изрови и защо?

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: fotograf123   
Дата:   17-04-16 00:17

най-вече защо ...


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-04-16 00:21

fotograf123, примери за тоталната щета от горният ти пост, мога да давам до утре, но това ще измести окото на бурята към ухото на личното ти его. Което освен всичко друго не е подплатено с име, кадър... Само претенция за fotograf(последното трудно убягва). Съжалявам ако съм те обидил с портрета на Азис. Казах, че мотивите ти биха могли да са много и различни. Не бих желал темата да се превръща в бойно поле. Тъжно е, когато човек започне да имитира себе си! Другото е естествен процес в който същият учи!
Желая ти повече живец и по-реална самооценка!

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: radomarinov   
Дата:   17-04-16 00:22

написа:


> Българските художници струват
> рамката и боичките

HTML ти пък даде пример[smilie23] , с някакъв световно неизвестен дето е познат на двама-трима в Ню-Йорк и е н'екъв авангарден, ама като гледам картини на Иван Милев, мисля че твоят човек е изхабил боичките.[smilie11]
То пък няма такава комплексирана нация на тема история и култура като американците[smilie5]
А за липсващото наследство.. "Криворазбраната цивилизация" е написана преди около 150 години.
[smilie21]



Публикацията е редактирана (17-04-16 00:31)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: fotograf123   
Дата:   17-04-16 01:06

Автор: bogdanov
Дата: 17-04-16 00:21


Да , не съм публикувал снимки , и при все това си позволявам критика ... [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-04-16 02:04

Е... тайнствений ценителю, снимки нямате, но освен голи жени, друга проява на фотографското виждане, май не приемате :-). Ясно личи по харесаните от вас кадри[smitten]
Чувтвам се леко прецакан, че толкова енергия изхабих за диалог с вас. Няма да се повтори. Ако все пак държите да добавите нещо към ”критиката” си, правете го бързо, докато клавиатурата се хлъзга, че после като почне да лепне сам ще загубите мотив[smile] . Много мъка има ей...

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: fotograf123   
Дата:   17-04-16 02:59

Дааам има мъка къде повече къде по малко ... [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: shampoanta   
Дата:   17-04-16 08:27

богданов, бегло погледнах в темата и се изкуших да запитам - тази тема дали няма да засегне някои от влъхвите ти, примерно мърокерката, ний-чето маркова и т н ... или те са изключение!??

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-04-16 18:11

...сега , последно, какво е ретуш и кога може да го ползваме!?...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: compur   
Дата:   17-04-16 19:08

винаги след баня! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-04-16 20:56

shampoanta, няма. И двете дами са далеч от обсебването за което говорим. Жалко е, че не виждаш отвъд. И при двете съфорумки, има отношение, композиция, цвят и характерна естетика. Колкото до нелепата асоциация с "влъхвите ти" (бих приел, ако не ми говориш на "ти") За жалост не познавам нито едната, нито другата колежка за да си позволя да ги намесвам или обсъждам в точно тази тема. Явно имаш някакъв проблем с тях.
Между другото да вметна, че в момента гледам "България търси талант", заради мой близък. Мария води предаването. BXMarkov
Дата: 15-04-16 15:20, даде пример за добър според него ретуш. Изумих се колко изящна шия и добре оформени рамене притежава тази жена. А фотографията, която според него е добър пример е ярък такъв, как трябва да се използва главата преди да се използва апарата.
Бях сигурен, че темата ще стигне до лични нападки и всеки момент смятам да я затворя.
fotograf123, нали знаеш, че всеки компютър си има IP адрес? Ако искаш комуникация с мен, отблокирай ме в популярният си профил. Освен това малко са хората със сходен изказ ;) Вдигаш булото, от простотия. Разбери не съм ти враг. Просто ме дразниш.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-04-16 21:54

fotograf123 това е твоят човек, не пропускай да поощриш ;)

[smilie21]



Публикацията е редактирана (17-04-16 21:56)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-04-16 21:55


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1460831552_DSCF6812-Edit.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: pumabg   
Дата:   17-04-16 22:34


http://s1.postimg.org/6ocyqp9of/1460456559_aaa.jpg


Тематично... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: steeens   
Дата:   17-04-16 22:43

Това си е направо ретро...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: fotograf123   
Дата:   17-04-16 23:25

Автор: bogdanov
Дата: 17-04-16 21:55

Салатата горе в дясно ...


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lorena   
Дата:   18-04-16 10:38

Супер тема, bogdanov! Аз съм за ретуша, но когато е в умерени граници. Не харесвам остър контур по лицето и пластмасова кожа. За деца пък съвсем.. все по-често виждам деца приличащи повече на кукли, отколкото на деца.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: CDman   
Дата:   18-04-16 10:51

^ Пиесата "Криворазбраната цивилизация" е актуална и в наши дни [smile]


http://img.izismile.com/img/img2/20091027/creepy_children_retouched_photos_04.jpg


ЦЪК


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lorena   
Дата:   18-04-16 14:12

CDman, това е извън пътя вече[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   18-04-16 22:16

CDman, брат... повърнах

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   18-04-16 23:43

#19 ми е фаворит!

http://img.izismile.com/img/img2/20091027/creepy_children_retouched_photos_19.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: BXMarkov   
Дата:   19-04-16 14:10

Има случаи, когато ретушът е пътуване, а не цел. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: bogdanov   
Дата:   19-04-16 14:31

Тук спор няма.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: nyamago   
Дата:   19-04-16 15:10

> Има случаи, когато ретушът е пътуване, а не цел. [smile]

Това не бих нарекъл ретуш.

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: imitev   
Дата:   19-04-16 15:48

По-скоро Колаж

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: Lycan   
Дата:   19-04-16 16:30

Не е ретуш или колаж.
Има си име. Композит. Близо е до колаж, дори означава същото, само че, колаж на български има да ги наречем академични утежнения :)

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: imitev   
Дата:   19-04-16 20:41


Като търся в гуглето композит и ми вади само някакви пластмаси [smile]

Колаж идва от френски - coller e лепя...

Все тая де - има ретуши които стоят много готино и красиво, има прекрасни колажи и композити...

Както и супер грозни и безвкусни от горните [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кога да ретушираме?
Автор: petrov88   
Дата:   19-04-16 21:47

Композитни се водят и в една книжка за обработка, която имам

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »