Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   02-03-16 21:10

Усещам мода в критиката сред членовете на фотографското общество във форума. Тя се базира предимно на моралното задължение на всеки един от нас да бъде благ, мек и задължително да преглъща слабите моменти в даден кадър. Изтъквайки само положителните такива. Ако пък случайно не вижда подобни, като "градивен критик" е длъжен да си ги измисли. Само по този начин може да се приеме критиката за градивна. Останалото е злобно заяждане и мерене на фокусни разстояния. ;)
От не малкото време прекарано тук, прозрях няколко вълшебни зависимости между онова, което се вижда и казаното.
1. когато липсва фокус:
- О, прекрасен мек фокус!!!
2. видимо краден сюжет:
-Страхотна идея, как ти хрумват?
3. преекспониран кадър:
-Ееее жесток олд скул!
4. снимка на приятел:
- Отново супер
5. снимка на познат автор:
- !!!
6. снимка, която от всякъде крещи НЕ!
- ДА!
7. снимка на пейзаж:
- Вълшебна приказка!
8. снимка на дете:
– О какви чисти очи!
9. Снимка мината през софтуерен HDR:
- Майстор!
10. снимка на гола жена:
-cool!
Мога да продължа до безкрайност, но смисъла си остава същият. Така, че ще спра до тук.
Ако случайно се възпротивиш, разкритикуваш нещо , което по субективни причини не ти е доставило наслада, ставаш лош. Агресивен и тъмен балкански субект, който пие и се заяжда с творците. Комплексиран индивид, дето му минават номерата само тук, но по "западните" форуми няма да го търпят. Пиша тази тема за да разбера какво е според нас критика и евентуално дали има почва тук!?
Винаги съм се водил от убеждението, че нещата не бива да бъдат лицемерни!
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 21:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: realnoncho   
Дата:   02-03-16 21:56

Общо взето съм съгласен, че различните хора имат различен праг на търпимост към лицемерие. Авторът на темата понякога така се отклонява с коментара си, че не се разбира какво точно се критикува, а това е важно за мен за да е полезна критиката [smilie24]

Я, петък [beer]
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   02-03-16 22:10

Съгласен съм, но. Изкуството е лична и субективна материя. На мнение съм, че понякога нещата би трябвало да се убиват в зародиш, за да не избояват в последствие с лоши последици. Убеден съм също, че средно интелигентен човек би усетил посока, която води към "мис малко коте".
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: ikoveliko   
Дата:   02-03-16 22:27

Авторът на темата една снимка ми е коментирал (критикувал) преди доста време... понякога се връщам към нея, за да изчета отново написаното. Мило и драго давам, ако под всяка имам подобни забележки. Искам да имам насока, по която да работя. Никога не съм се дразнил, а напротив - замислял съм се .... [smilie24]



Публикацията е редактирана (02-03-16 22:29)
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-03-16 22:49

Един професионалист преди време разглежда един мой албум със снимки и каза-"Имаш 3-4, които са директно за изложба, показвал ли си ги някъде?" Оттогава не ги показвам...Думите не топлят.[smilie3]
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   02-03-16 23:08

kvakioh и това не е вариант. Всеки автор показва с намерението да намери комуникация, а всеки зрител търси подходящ кадър за комуникация. Показването не е ексхибиционизъм , то е жажда за диалог. Именно поради тази причина се ражда критиката. Липсата на диалог. Отрицанието се съдържа в думата критика и това не бива да обижда автора, защото диалог има едва когато зрителя и автора са на едни и същи честоти на възприятие. В двете крайности на плоскостта има автор надградил възприятието на зрителя срещу тях зрител с повече очаквания от произведението на даден автор. Имам моменти, в които зрителят надгражда казаното от автора и обратното, но при всички случаи двата компонента на една творба се срещат в съзерцанието и анализа. Покажи тези работи, няма да сбъркаш със сигурност.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-03-16 23:17

Има ли висшо ниво на възприятие има по-висшо. Едно от основните правила на метафизиката. Снимането за мен е вид метафизика. Оптимистично желание за знание.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: ishootraw   
Дата:   02-03-16 23:31

Дори и силно субективно личното мнение във формата на критика е доста полезно.
Хубаво е да се види как зрителят възприема рабатота, един друг ъгъл, дори и да е различно от авторовото виждане е полезно. Стига да е добронамерено. Тук има хора, които не желаят обаче критика под кадрите си в стила "ако не ти харесва, подминавай", някой остро се обиждат и отвръщат на дори добронамерени градивнио-критични коментари в стил " къв си ти да ми коментираш,
кадрите". Нали това е форум, все пак. Пък има и поле за коментари.
За мен чуждото мнение е един плюс и често дава едно полезно
отрезвяване, пък и понякога човек научава нещо.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: rimohit   
Дата:   02-03-16 23:32

Мисля да отговоря на въпроса зададен като заглавие.
Критиката е нещо много сложно и относително . Не случайно в полето оставено под снимките пише "коментар" , защото там може да се пише всичко. За мен критиката е смислен коментар (сега не ме питайте какво е смислен коментар , защото това малко или много се пречупва през моята призма) дадена от автор , към който аз лично имам респект, видял съм , че този човек има необходимите качества , да твори , съветва , критикува , дава насоки и други. Няма как да възприема коментар от сорта на " фокуса леко е избягал" като критика от автор , който има снимки , които са перфектно технически изпълнени , но на мен не ми говорят нищо. Нямат внушение , емоция и т.н.. Нима аз съм толкова сляп , че да не го видя това. Че то първо това се вижда в една снимка. Това е само един прост пример.
Освен това аз обичам да контактувам с възпитани хора . Ако ще най големия гений да е , като се 'изака" под някоя снимка , ако ще и 100% да е прав , това за мен не е критика. Критиката , за мен , е нещо поднесено внимателно , с желание за помощ и конструктивизъм.
Вероятно това са си някакви мои виждания и те едва ли важат за широкия свят , но пък защо човек да се напъва да общува с хора , с които не му е приятно .
[beer]
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: iliyanb   
Дата:   02-03-16 23:47

И аз най- обичам с възпитани и ЕнтЕлегентни хора да си общувам[smilie18]

Ей тази критика или лично мнение или си го кръщавайте както щете под мой кадър ми е най на душа. Щото идва от корифей. Той като те ритне не боли. Опипва почвата с боц с надървен палец. Ако издържиш на шута и си дешифрираш казаното, имаш полза. Аз не мога да дешифрирам поради интелектуална немощ. Нетърпелив съм и нямам нерви за голямото изкуство. Ще си остана плебей. Благодаря за вниманието. Ето ви еталона. Директен копи-пейст:

"пич, тука се оля... дано имаш концепция, че иначе няма фактор дето да ме възпре. Слушам ти изложението!"

Като студент, дето ще взима последен изпит за цялото образование се почувствах и тамън да му врътна един хомосексуален м---т на професора, да си дам изложението, да зачервя бузки и предни и задни, и да получа заветната тройка, и осъзнах че съм си в реалния свят и не съм въобще длъжен да ставам отдушник на хорските комплекси.

Не разбирам модерно ли е вече всякакви лайна под снимки да се наричат критика?



Публикацията е редактирана (02-03-16 23:50)
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: graf_rayski   
Дата:   03-03-16 00:12

Критиката винаги е полезна. Дори лош и негативен коментар е по-добре от колкото никакъв, защото кадъра ти е подразнил и провокирал коментиращия. Това което аз бих харесал като коментар е по техническата страна на кадъра ми, а не по съдържанието му.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   03-03-16 00:49

Може би не случайно се интересувам именно от този процес.
Във фотографията прозира същността на автора. С очите си виждаш, като зрител цветовете, композицията, реалността,... с мозъка осмисляш идеята на творбата, анализираш... с душата усещаш посланието, заряда. Това произведение става колкото негово, толкова твое. Автора търси комуникация показвайки становището си. Лицемерно би било ако подминеш. Когато едно произведение напълни сетивата ти, лесно се благодари, но обратният вариант според много от нас е недопустим. И мигом превръща зрителя в комплексар или негативист. Ударените от същата мълния помнят до гроб болката от подобна реакция към техен продукт и светкавично застават зад "градивната критика". Градивната критика уважаеми е градивна, когато не критикуващият, а автора си даде сметка. Похвати много, колкото характери. Но да ми излизате с фрази "колко са цивилизовани на запад" и как "нежно" критикували... е чиста форма неразбиране. Повечето западни фотографи ще ви удавят с усмивка. Това е техният манталитет. Може би ако някой от вас не живее в България, Сърбия и Македония ще разбере.
iliyanb, всички тук сме хора обединени от желанието да снимаме. Приеми, че човек учи и се развива до края на живота си. Всеки от нас има етапи на развитие. Не е задължително следващият етап да е по-добър от предходния. Търси съвети от хора, които уважаваш, развивай се паралелно, не само технически а и идейно. Търси провокации. Недей да се дървиш на някой опитал да ти подаде ръка. Познавам творци и ще ти споделя, че за един творец този коментар би провокирал креативност. Възможно е автора на коментара да не те е преценил правилно, но комплексар не мисля, че е.
(още повече познавам се добре) :) пък и задочната ни близост явно ми е дала криле.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: hotsnail   
Дата:   03-03-16 01:56

как да критикуваме

Малко си натрапвам дискусията от преди няколко седмици, но вярвам, че принципите са валидни.

По темата - изключително важно е, да поднесеш критиката положително или поне неутрално и технически да съдържа конкретни ясни забележки и недвусмислени идеи за подобряване.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: ikar111   
Дата:   03-03-16 09:23

Преди години, в съвсем първите ми публикации на една снимка от яз. Лобош хоризонта ми беше крив. Между коментарите имаше два коментара, които бяха директни и конкретни. Единия беще: Е защо така с крив хоризонт!? Другият беше: Можеше да изправиш малко хоризонта! Разликата в тези два коментара беше огромна! Първия получи от мен просто гузна физиономия, НО от втория разбрах, че това нещо -хоризонта можело значи да се изправя. Ей това коментарче ме запозна с фотошопа, за който и не бях чувала. На това му казвам, градивна критика! Още го помня с БЛАГОДАРНОСТ!

 Re: Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   03-03-16 09:50

Честит празник на всички!
ikar111, внушението от едната е засилено от другата критика. Помисли за отношението към теб от първият коментар : "Е защо така с крив хоризонт!?" Този зрител би желал да разбере причината за твоето решение.Евентуално да се съгласи с него или да го отхвърли. Приема в по-широки граници твоето решение като автор. Другият коментар...позитивният според теб: "Можеше да изправиш малко хоризонта!". В този коментар липсва уважение към взетото от теб решение. А зрителя поставя собствените си критерии над тези на автора. Анализирайте не само кадрите, анализирайте и коментарите. Примера който даде е прекрасен.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: ikar111   
Дата:   03-03-16 10:02

Не съм съгласна! Написах по-горе, че става въпрос за снимка, а не за кадър. На днешен етап коментарите щяха да звучат така, както ти ги интерпретираш. Преди да критикуваме според мен е добре да знаем на какво ниво е автора, който ще критикуваме.Обезателно според мен. Сега, ако пусна такъв кадър, ще е пропуск от бързане или ,ако изкривя хоризонта, то ще е така, че да си личи, че е мое решение. Тогава, в началото никак не беше така. Кривнат беше леко на една страна, а аз идея нямах за софтуерни корекции. Рядко критикувам, но критиката ми винаги е съотнесена, към нивото на автора според това, което мога да разгледам допълнително в профила му. Критика не се прави с лека ръка, както лицемерието например :)

 Re: Какво за нас е критика?
Автор: rorus   
Дата:   03-03-16 10:17

Съмнявам се, че могат да се формулират общи правила. Хората са различни - и като критици и като критикувани... на едни ще им подейства меката критика, на други здрав ритник.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   03-03-16 10:28

Абсолютно съм съгласен с това, че критика не трябва да се прави с лека ръка. Но ръката на вторият коментар е по-лека от тази на първият и за преди и за сега. Не случайно помниш и двата коментара. Въпрос на анализ е да стигнеш до истината ... кой от двата те е мотивирал повече тогава...а може би и двата? ;) Всеки етап има заряд. В началото заряда е огромен а несигурността право пропорционална. Колкото повече неща научаваш, толкова хоризонта става по-широк. Истината и тогава и сега е една и съща. Това, че ти я приемаш по различни начини напредвайки в дадена сфера, не я променя а отваря път към нея. Лицемерието е фалш и притворство. Процес при който злонамереността слага маската на чистосърдечието и добротата. Би било чудесно да имаме крушка, която винаги светва при наличие на лицемерие. Уви трябва сами да се научим да анализираме.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: rimohit   
Дата:   03-03-16 10:44

Я ми кажи , ти като човек от изкуството нещо за следната ситуация.
Редица именити автори , утвърдени в рамките на форума , а и не само , използват един похват много често и грубо. Винетирането! Използват го за щяло и нещяло , без усет за мярка , естетика внушение и така нататък. Това последното обаче е според моето виждане за живота , вселената и всичко останало ( тоест "камбанария" ) . И какво трябва да стори човек? Да коментира изразявайки своето недоволство , че го правят или да приеме това за АВТОРОВ СТИЛ , който просто не ми допада и не е по моя вкус.
Хайде , за утвърдено име ще си кажа: Ами автора си е такъв. Или го приемам или не. Ами ако е някой утвърден , но непознат за мен ? Имам ли пак правото да му го кажа или това , че не съм запознат с авторовия стил си е мой проблем ?
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   03-03-16 11:43

Ок, айде дам дам моите 5 стинки по темата. Критиката е полезна и градивна, когато е ТЪРСЕНА умишлено и целенасочено от самия автор. Обикновено това е лично, скрито от останалите и се случва лице в лице с критикуващия, чиито съвети са поискани. Сиреч, някой, който авторът е приел за авторитет.Никой не е станал по-добър от масова критика по форуми от кого ли не.Обикновено авторите подобна критика не я вземат под внимание, съпротивляват се вътрешно срещу нея, защото не са я искали.Съответно тя не е полезна на самия автор.
Друг е въпросът, че голяма част от съфорумците (по-голямата част) нямат достатъчно знания във фотографията, за да критикуват чужди снимки. И се получават едни глупости под снимките.. [smile]
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   03-03-16 12:12

Според мен критиката може да бъде много полезна, когато е добронамерена. А намерението на критикуващия обикновено личи, независимо дали коментарът е грубоват или поднесен по засукан и дипломатичен начин. Естествено, аз предпочитам по-мекото изказване. Ако коментарът засяга нещо конкретно - още по-добре. Авторът ще прецени дали да вземе критиката под внимание за следващите си снимки.

Ако обаче критикуващият е злонамерен, коментарът може да се обърне в негова вреда. Да не говорим, че авторът на снимката е длъжен да заеме отбранителна позиция. [smilie3] Заяждането на дребно дори от най-големите корифеи не помага на никого. Поне така мисля аз. [shtrak]

 Re: Какво за нас е критика?
Автор: sayman   
Дата:   03-03-16 12:17

Нека не забравяме и нещо много важно, а именно разликата между мнение, критика и градивна критика. За неопитния щракач и зрител забелязвам, че няма никаква разлика, но всъщност нямат много общо и съответно водят след себе си към коренно различни последствия.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: bogdanov   
Дата:   03-03-16 12:45

rimohit, "Използват го за щяло и нещяло , без усет за мярка , естетика внушение и така нататък."
Това е твоята лична и критична оценка по темата. Макар и да звучи порицателна, би било правилно да се приеме за градивна. В твоето възмущение има анализ и естествена реакция. Критиката в случая не идва от субективна позиция, а е аналитично-съзерцателен процес последван от обективна реакция. Досадата от прекалено третиране на даден маниер, не е достатъчен за изграждане на стил. Дълбоко в нас е заложено знанието, като човешка основа за по нататъчни възможности. Забележката ти е безмилостна, но обективна. Някой от тях имат нужда да им го изкрещиш в лицето, защото сам виждаш, че са се оляли. Други сигурно ще искат докато им го съобщаваш, да ги галиш нежно по бедрото. Трети изобщо няма да те чуят. Но дали изобщо ще им кажеш е изключително твое решение.
 Re: Какво за нас е критика?
Автор: swqaz   
Дата:   03-03-16 13:01

Толкова ли сте умни наистина?
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.