Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   06-02-16 23:28

Преди седмица установих че доста хора ги мързи да четат статии, та сега да пробваме с по-модерна медия - YouTube!


Докато си цъках попаднах на тази 2 часова лекция по визуален дизайн във фотографията. Говори се за това как се правят хубавите снимки, какво ни пречи да правим хубави снимки, как хората преди нас са правили хубави снимки и как хората преди тях са правили хубави картини.

https://www.youtube.com/watch?v=o9RQ6YPVWhA


Дискутират се различните изразни средства, композиционни техники и т.. Лекцията е на достъпно ниво и се надявам да е интересна на повече хора с познания по английски език.

Хареса ми че показва много примери и анализира кое прави дадена снимка готина.

Надявам се да е по-лесно от четенето. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: fotograf123   
Дата:   07-02-16 00:08

За да стане снимката готина както казваш и останалите писания е нужно да си фотограф на общо основание тук сте вербалисти с лоши познания и претенция ... добра Фотография каквато липсва във ФФ с малки изключения няма да дойде докато някой не я покаже ...



Публикацията е редактирана (07-02-16 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   07-02-16 00:31

fotograf123 написа:

> За да стане снимката готина
> както казваш и останалите
> писания е нужно да си фотограф
> на общо основание тук сте
> вербалисти с лоши познания и
> претенция ... добра
> Фотография каквато липсва във
> ФФ с малки изключения няма да
> дойде докато някой не я покаже
> ...

Давай! Любезните стопани на сайта са направили раздели, където можещите да демонстрирате майсторските си умения.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: nyamago   
Дата:   07-02-16 00:44

Велик! [smilie24][smilie18] И в темата "Кой съм аз" изсра точно същото, сигурно като отговор на заглавния въпрос там. Несравним! [cool]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: rossen76   
Дата:   07-02-16 00:53

Нещо по на български нямаше ли клип

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: realnoncho   
Дата:   07-02-16 01:01

Rossen76 винаги е оставял впечатление, че никой език не му е силен (най-вече българския).

А за обективите да не говорим, там проблемът е още по-голям [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   07-02-16 01:05

rossen76 написа:

> Нещо по на български нямаше ли
> клип

Сигурен съм, че и във ФФ има поне няколко човека, дето при добро желание биха могли да опитат да сглобят подобна лекция. Ама не няма за сега.

За лекторката по-горе организирането на това събитие вероятно е реклама за платените и лекции, семинари, работа като фоотграф ....



Публикацията е редактирана (07-02-16 01:06)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: Konstantinov   
Дата:   07-02-16 01:14

Има машинни субтитри на български.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: colorphoto   
Дата:   07-02-16 01:21

fotograf123:[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-02-16 11:58

Благодаря на ХотСнейл за темите, които пуска.
Предишната съдържа много интересна публикация, с която съм напълно съгласен.
Тук, в това видео, имам някои забележки.
Дамата в това видео ни обяснява как можем да се научим да бъдем творчески личности, че това се учи, както се учи френски. Да си развием фантазията.
Почти успявам да се съглася с нея, но не съвсем.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: victory13   
Дата:   07-02-16 16:06

Има 2 по-нови лекции от миналата година, дето доразвива тезите си, като леко коригира част от тях... Едното видео е специално за теб [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: SameButDifferent   
Дата:   07-02-16 16:17

Видеото много ми хареса. Благодаря за това, че го споделихте. Малко е дългичко, та трябваше да го изгледам на части, но за мен лично беше по-полезно от статията.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   07-02-16 17:49

victory13 и на мен много ми хареса видеото за черно бялата фотография. Всъщност него гледах първо и после и видях другите видеа. Реших че това по-общото ще е по-полезно за тук.

Ето все пак линка към урока за черно бяло

Seeing in Black and White with Eileen Rafferty

(интересно е, че не намерих нейни готини черно бели снимки)


SameButDifferent,

радвам се, че Ви е харесало.


Може би си заслужава, да споделите видеа които са Ви харесали. Аз си имам един списък от тези в B&H Event Space.

Jerry Ghionis

In Camera Artistry: Using Any Light Source


Posing Everyone!

Frank Doorhof (този има и интересна книжка)

How to Master Photo Shoots with Models

Being Creative and Getting the Shot


Има и много други, тия някак са успели да ме задържат буден достатъчно дълго, да ги изгледам. Нивото на всичките е достъпно, но пък и не са много задълбочени. Имам предвид, че не заместват добре четенето и лекциите по история на изкуствата. Видеата на мацката за мен са по-задълбочени и затуй пуснах темата с нейното видео. Има и по-задълбочени. Лошото с тия по-задълбочените е, че лекторите понякога не си формулират и подреждат добре мислите - явно за час или два не могат да предадат цял семестър лекции...

Сериозно бих препоръчал уроци по живопис. За мен поне имаше доста интересни неща, не че ги използвам в снимките ми, но дават някаква идея кои неща изглеждат добре



Публикацията е редактирана (07-02-16 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: victory13   
Дата:   07-02-16 18:20

Има черно-бели работи, но не са точно снимки...

Лично за мен, Джери с всякаквата светлина е най-полезното нещо от тези лекции... нищо че е сватбарин [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-16 01:33

Bridging the Gap: Classical Art Designed for Photographers

2013-a тоя пич ми беше интересен. Мисля, пак да го прегледам. Може и на някой друг да му е интересно....


ПП радвам се да гледам кратки клипчета с представяния на интересни фотографи, пък после човек може да им изрови портфолиото. adorama представят разни инстаграм образи

https://www.youtube.com/watch?v=rW4qWPnYbK4


Кай избира по-интересни фотографи. Ето този с някоя и друга по-интересна идея за портрет....

https://www.youtube.com/watch?v=NGsmVw4tCWY

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hrup   
Дата:   14-02-16 04:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   03-03-19 20:55

Getting Started in Documentary and Conflict Photography



Публикацията е редактирана (03-03-19 20:55)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: asahi   
Дата:   04-03-19 01:54

За неврохириргия клибче има ли? За един преател питам.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: mihalo   
Дата:   04-03-19 02:17

Благодаря, че си повдигнал тази тема отново! Пропуснал съм я, не съм попаднал на нея навреме :( Прегледах само "по диагонал", и... ще се чете това!

hotsnail Благодаря ти пак!


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: uri64   
Дата:   04-03-19 02:32

> За неврохириргия клибче има ли? За
> един преател питам.

Малко неуместна закачка. За почти всичко вече има видео курсове, включително като част от официални програми за сертификации и получаване на специалност. Та може и в областта на невро-хирургията да има.
Последното клипче, а и другите линкове от темата могат да бъдат интересни на някой дори и като странична информация.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: mihalo   
Дата:   04-03-19 02:51

Сговорна дружина.. слепи ги ражда ):(( Не сме лоши хора! Нали?

(струва ми се, че идеята да се разменят частите на поговорките принадлежи всъщност на Антон Дончев.. някой да помогне!?)



Публикацията е редактирана (04-03-19 03:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: quazimodo   
Дата:   04-03-19 07:33

Ще превъзпитаваш целокупната българска интелигенция? Пий си спокойно пиенето, през днешния празничен понеделник, и ич да не ти пука! Наздраве[beer]

П.П. Не съм от упоменатат в началото група[smilie18]



Публикацията е редактирана (04-03-19 07:34)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: kvakioh   
Дата:   04-03-19 07:40

Тия клипчета...
Кирил, hotsnail, понякога имам чувството, че снимаш от 4-5 години, преди това си сбирал само материал.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: asahi   
Дата:   04-03-19 08:47

"Автор: uri64
Дата: 04-03-19 02:32

Малко неуместна закачка. За почти всичко вече има видео курсове, включително като част от официални програми за сертификации и получаване на специалност."

За имането - има. Само че са част от по-голям процес и имат конкретно място в него. Специално във фотографията често се случва така - човекът не е осъзнал как работи човешкото зрение, как светлината рисува образа, как се възприема изображението. Назобва се с филмчета и претенции, а не може да прескочи банален технически и ли идеен проблем.Само с гениалност и мерак не става.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: enizvk   
Дата:   04-03-19 09:17





Публикацията е редактирана (04-03-19 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   04-03-19 10:58

Вчера последното клипче ми стана интересно. Какви са предизвикателствата пред един фотограф искащ да снима на фронтовата линия. Явно има курсове, явно има доза страх, явно е интересно пътуване из човешката природа. Иначе не е кой знае какво.

На Б§Х традицията с лекции на известни фотографи малко се забави.

На Адорама има една серия с 6 сезона, която представя различни фотографи от САЩ. Канада и Европа. Може би, това е добра стъпка в процеса на индивидуално обучение на фотографа. Поредицата представя избрани автори със сравнително високо качество на фотографиите.

Тук са всички 96 епизода

Около 5 минути е всеки.


Асахи, разбира се, че за всяка стъпка си има време в пътя на един фотограф. Трудно е да бягаш, преди да си проходил. Нямам за цел да представя цялостна образователна схема за млади фотографи. Просто споделям подбрани клипове, които са ми направили добро впечатление. Бих се радвал да видя неща от други хора. Един колега ме упъти към канала на Sean Tucker и е доста интересно и полезно.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: uri64   
Дата:   04-03-19 12:12

asahi написа:

> За имането - има. Само че са част от
> по-голям процес и имат конкретно
> място в него. Специално във
> фотографията често се случва така
> - човекът не е осъзнал как работи
> човешкото зрение, как светлината
> рисува образа, как се възприема
> изображението. Назобва се с
> филмчета и претенции, а не може да
> прескочи банален технически и ли
> идеен проблем.Само с гениалност и
> мерак не става.

Да, така е. Иформацията е много и е хубаво да се ползва в някаква полезна последователност и като цяло структурирано. По това спор няма.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-03-19 16:44

Light - Science and Magic


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   24-03-19 01:43

Peter Hurley кратко и ясно за портретите.

Има още доста видеа от него. Двете, който споменава, са супер известни. Мисля, че са полезни

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-20 23:49

Малко нагоре темичката.

Попаднах на този индивид Thorsten Overgaard, докато си търсих чанта за бъдещия Sony A7C.

Има хубава лекция за стрийт фотографията в B&H

https://www.youtube.com/watch?v=NP9-_YrWrFg


Иначе прави страхотни чанти.....ама са малко по-скъпи от моите разбирания.



Публикацията е редактирана (29-09-20 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: ombre   
Дата:   29-09-20 09:35

https://www.youtube.com/watch?v=80KNIp7R-O8

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: I7   
Дата:   29-09-20 14:32

Аз преди време си купувах от тук книги за фотография :
lenswork.com.


Имат две много добри аудио книги:
http://shop.lenswork.com/Audiobooks_c_207.html

Горещо препоръчвам първата:
http://shop.lenswork.com/Letting-Go-of-the-Camera-Audiobook-by-Brooks-Jensen-187-MB_p_1290.html
ако човек иска да се съсредоточи върху фотографията вместо върху тела, обективи фирми и т.н.

Аз лично спрях да си купувам книги и да гледам видеота тип: как да станем по - добри фогорафи защото стигнах до едно малко тъпо заключение:
Според мен във фотографията (както и в шаха ) всичко вече е казано и показано. За пръв път се замислих върху това когато установих, че дори и снимки правени от световни величия във фотографията не ме впечатляват. В това чиско включвам горе цитираните автори както и много други.


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   29-09-20 16:12

I7, ombre благодаря за линковете.

Може и да греша, но си мисля, че е полезно, да се гледат идеите на други хора. Дори и само произведенията им като в поста на Омбре, Може пък да слушаме само размислите в аудио книга. Обогатяваш си културата и в случая с фотографията визуалната култура. После като правиш снимка, дори на подсъзнателно ниво имаш идея, кое седи добре и кое е пошло или трудно за възприемане.... знам ли ...... тия дни някакви хора ми гласуват за стари кадри....ми честно казано не бих се излагал сега с тия кадри останали във Фото Форум т.е. видял съм доста работи от тогава и сега мисля по-друг начин.......



Публикацията е редактирана (29-09-20 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   03-10-20 03:08

https://youtu.be/KJQy3lqZrUU


Лекция за стрийт. Човека се е объркал да снима с Фуджи, ама явно от предишен живот има добри попадения в лекцията. За съжаление явно води и по подробен курс и препуска през интересните детайли :-)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: ombre   
Дата:   04-10-20 19:08

https://www.youtube.com/watch?v=ijb0amENO0E

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   23-12-20 01:44

има продуктово позициониране, но все пак интересен разговор с интересен фотограф

Getting Closer: A Walk with Eli Reed

Magnum: Eli Reed

Leica Gallery



Публикацията е редактирана (23-12-20 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: serjy   
Дата:   23-12-20 06:17

мен, книгите на национал георграфик са може би, най-дорото, което начинаещ фотограф може да чете, ако има талант, това ще му е напълно достатъчно за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   24-12-20 01:46

Серджи,

от ходене на лекции/курсове на Петър Абаджиев, Бони Бонев и Никола Борисов съм запомнил една обща теза. За да си изградиш визуална култура, която да ти позволи да правиш красиви снимки, трябва да гледаш много и то качествени произведения.

В тая връзка ще споделя едно видео, както си e темата. Тази фотографка(@meg_nlo) пресъздава творби, а вече и реинтерпретира творчеството на признати художници в снимките на децата си. Много интересни неща има.

Meg Loeks: Looking to Art for Inspiration

Също и двама автори от близки нам народи ми правят подобно впечатление, макар да не съм ги слушал как разсъждават.

Kiril Golovan

Alexander Sviridov - има и друг account в който има по-ралзични кадри. Просто този ми изглежда по класически

Lindsay Adler пуска редовно снимки със страхотно осветление, върху които може да мислиш как са направени.

Ето тук един списък с модни фотографи с много добри кадри и може да са ти интересни

Jacques Olivar
Mert & Marcus
Peter Lindberg
Vincent Peters
Steven Meisel
Tim Walker
Paolo Roversi
Camil Akrens

Според зависи колко не си човек на изкуството отнема различно време да осъзнаеш някои неща. На мен ми отнема много време и гледане например :-) Но пък като си гледам някои по-нови кадри ги харесвам повече от по-старите ми опити. Като тръгна да снимам нещо сега имам някакви идеи как да го предам по визуално интересен начин.

Та има полза да се гледа повече от една книжка или учебник. Ако имаш в предвид да гледаш просто кадри на NatGeo. Вероятно стигат. Там има страхотни фотографи.

А следя ето този български фотограф публикуващ в NatGeo Evo Danchev

ПП Филмите са нещо много интересно от към визуални внушения. Дори цели стилове културни/визуални идват от кинематографията. Особено напоследък в някои филми и сериали има страхотни неща. Онзи ден гледах Джеймс Бонд Спектър (новия) - има много впечатляващи кадри, дето бих си ги изрязал за снимка



Публикацията е редактирана (24-12-20 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   10-02-21 01:13

Are You Expressing Your Creativity or Just Pressing Buttons? | Adam Marelli

Тегав ми е за гледане, но пък има интересни тези. Пускал съм и предни видеа с него

ПП обсъжда и някои от наболелите теми на форума.

ПП яко е видеото, дето пуснах. Ама ето друг поглед. Явно това е терминологията модерния анализ на фотографско/визуално изкуство - Subject / Point of View, Form, Content

https://youtu.be/46KOBAs9oPE




Публикацията е редактирана (10-02-21 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   15-02-21 22:08

Много добра дискусия, лекция за светлината. Ето че хората рисуват със светлина и в пещерите и с четките и с камера....

If It was Good Enough for Rembrandt

Силно препоръчвам. Има много примери, техники, връзки с живописта.

За снимане на портрети, сватби, събития, абитуриенти дава интересни идеи.

ПП Разбрах какво е пленер....En Plain Air...рисуване под открито небе.

ППП Ще замоля хора с малоумни политически виждания, да не гледат видеото и да не коментират. За всеки политически коментар печелите доживотен бан от темите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-02-21 10:28

Аз си трупам интересни снимки в пинтерест

В дискусия с фотографка, леко изморен, говорим за фото и се онесох. И по едно време ме пита какво мисля за триъгълника. И, понеже не знаех какво точно е станало, казах напосоки: "Триъгълникъ, според мен, трябва да се поддържа."
А тя ми вика: "На Рембранд триъгълника, бе, заспи!"

Та, какво мислите за триъгълника на Рембранд?

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: uri64   
Дата:   16-02-21 13:04

Аз мисля, че портретистите трябва да му мислят за този триъгълник...пейзажистите принципно хич няма смисъл да ги е еня за него...стрийтаджиите също едва ли ги брига... :)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: nyamago   
Дата:   16-02-21 15:00

^ Това буквално. Но ако екстрполираме без триъгълници, значението на светлината като посока (и по-общо - като количество и качество) важи и в другите жанрове, особено за обемно възприемане на двумерно изображение?

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: uri64   
Дата:   16-02-21 15:22

Естествено. То по това няма и какво да се дискутира даже :)


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: petervassilev   
Дата:   16-02-21 17:19

"Допирателна" по темата за светлината, портретистите и Рембранд в линка на hotsnail: Една от най-интересните (според мен) книги на Джоузеф Хелър след "Параграф 22" е "Игра на въображението" (Picture This). В центъра на сюжета е тази картина
https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-02/1613486873_dsc03814.jpg

(Аристотел с бюст на Омир) на Рембранд, която е в музея Метрополитън и пред която почти няма хора. Вероятно малко хора са чели книгата, а и в този музей по принцип няма много посетители, макар че на практика е почти безплатен.

Тази картина си стои там и не съм я виждал в "сборните" изложби на Рембранд в Европа през последните години.



Публикацията е редактирана (16-02-21 17:23)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   16-02-21 22:01

Аз от стрийт не разбирам хич. Май светлината там може да направи шедоьвър от проста сцена

Сетих се за Фен Хо


https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2014/08/street-photography-hong-kong-memoir-fa



https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2014/08/street-photography-hong-kong-memoir-fa



https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2014/08/street-photography-hong-kong-memoir-fa


и някак веднага изплуват примерите от лекцията за edge lighting


https://dam-13749.kxcdn.com/wp-content/uploads/2017/11/paintings-family-food-tables-thanksgiving-nor

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: uri64   
Дата:   17-02-21 00:13

Светлината при стрийт има значение разбира се...ама чак Рембрандов триъгълник (за който се повдигна въпрос) да тръгнеш да търсиш при в тоя жанр не ми се вйрва [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-02-21 08:31

Мисля си за стрийта.
Светлината допринася, но не прави сцената.
Всичките примери, които си показал, са случки.
Има нещо. Етюди.
Светлината подсилва внушението на сцената.
Иначе... понеже ловиш моменти, светлината не ни е ориентир, че няма да има снимки после, ако чакаме хубавата светлина, като при пейзаж, например.

И понеже това е публичен форум, за да не се случва като с някои да мешат стрийт с пейзажна фотография, или кучетата и луканките, ще посоча основната разлика - при пейзажната фотография хората снимат нещо, дето е мърдало за последно преди 2 милиона години. Чакат си светлината. А това също означава, че могат да помъкнат и нещо от сорта на 8х10 инча камера, ако са мераклии. Но със сигурност поне среден формат на филм.
За разлика от стрийта, дето се снимат неща, дето са в тази конфигурация секунда-две. Може и по-малко, може и повече.

Има един стрийт фотограф, дето никога не го споменавам.
Специално за Юри -
та-даааам
Edouard Boubat
Не отстъпва на никого с нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-02-21 08:40

И, понеже да не е всичко спам, по темата.

В една книжарница има книги.
Някои книги са в раздел Фотография.
В раздел Фотография има два вида книги:
а/ Как да правим добри снимки?
и
б/ Албуми на велики фотографи

И човек си казва - ето, купуваш си книжка как да правим добри снимки и почваш да снимаш като тия от секция Б.
Обаче.
Има уловка.
Тези с правилата и съветите как да снимаш, нямат албуми. Известни са като автори на книги по фотография, но не и като фотографи.
И още по-лошо.
Онези с албумите нямат книжки със съвети и правила.

Какво ще се случи, ако човек хване книжки от Сектор А?
Почват се едни бленди, едни иса, един шум... почва да си търси идеалната техника... И това търсене на идеалната техника може да продължи цял живот, щото ще се коментират къде било копчето за исо-то, как гривната за еди-кое си не се въртяла достатъчно плавно и прочие. Все едно сте център на Вселената. Аз също съм имал такъв етап, когато намирах основно кусури във фотоапаратите, без изобщо да се досещам, че този, който го е произвел, е мислил доста повече от мен защо този фотоапарат да е такъв, а не друг. Живи и здрави.

Отиваме в Сектор Б.
Почваме да гледаме. В главата ни оживяват картини.
И започваме да снимаме. Без да съзнаваме, че не сме с най-добрия фотоапарат или че той ни ограничава и не можем да снимаме окото на орела.

Един ден за мен това беше сериозен пробив. Стоях, гледах книжките със съвети и акъли и търсех в интернет тези автори каква фотография правят. Никаква. Не фигурират като фотографи, а като учители. Нямат издадени албуми.

Вярна излиза приказката, поне в този случай, че като не умееш нещо, стани учител, поне да го преподаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: asahi   
Дата:   17-02-21 08:42

Малко се поувлече. Ако светлината не е от такова значение снимай през нощта със същия успех както през деня. Пейзажите не са мръднали 2 милиона години, но природата и ние мърдаме.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-02-21 08:52

Асахи, звучиш като програмист.
Ако не е "феноменалната" светлина, остава единствен вариант да няма светлина.
Няма междинни варианти.
Ще ме караш да пусна сега едно 20 снимки в кофти светлина. Не мои.

Ако природата мърдаше, както се опитваш да ми търсиш кусур, Ансел Адамс нямаше да снима от тавана на автомобила си с камера 8х10 инча, а щеше да ходи с Фед Микрон в джоба. Но тогава цялата идея за негатива отива на кино.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: swqaz   
Дата:   17-02-21 11:19

hotsnail, много добре си го написал тук! Просто чудесно!

"Дискутират се различните изразни средства, композиционни техники и т.. Лекцията е на достъпно ниво и се надявам да е интересна на повече хора с познания по английски език."

Защо ти е това заглавие на темата тогава?

Това са техники, а не правила.
Хора казват своето мнение по въпроса, и ние решаваме дали да се съобразяваме с това мнение или не.
Не знам защо го виждаш като правила и спазване то им, или неспазването им.

Всички тези видеа са много интересни, и полезни също, за да научим мнението на хора, които се очаква да имат опит в материята. Но моето мнение, е че възприемането на чуждото мнение за субективни неща като правило, няма нищо общо с творческия порив, който пак според мен се движи от мотиви, които са много различни от простите физиологични нужди като шофирането, които се извършват на подсъзнателно ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: nyamago   
Дата:   17-02-21 14:24

Според мен несъзнателното нарушаване на правила, за които не си чувал, не се брои. Нарушаването става творчески подход когато знаеш какво нарушаваш и защо го правиш.

В това виждам главния смисъл на познаването на правила, а не за сляпото им следване. [smilie8]



Публикацията е редактирана (17-02-21 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: Slivenski   
Дата:   17-02-21 14:56

Автор: nyamago
Дата: 17-02-21 14:24

Според мен несъзнателното нарушаване на правила, за които не си чувал, не се брои. Нарушаването става творчески подход когато знаеш какво нарушаваш и защо го правиш.


-----------------------------------------


[smilie24]

Което си е вярно, си е така... както би казал Божинката. [smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-02-21 16:16

Едно време ми бяха казали, че имало правило да не снимаш срещу слънцето. А днес се оказва, че главно така снимам. Но не го възприемам за нарушаване на правило. Щото такова правило няма.
Снимаш това, което ти харесва, от мястото, което ти харесва.
Или с правилото на третините.
Като снимам, не ми минава през ума, че сега ще го наруша правилото. Никаква възхита не буди в мен това правило. Като не го бях чувал, пак не го спазвах.
Златната спирала е друго нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: Synthy   
Дата:   17-02-21 16:34

my.point.of.view, защо спиралата да е друго нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: my.point.of.view   
Дата:   17-02-21 17:01


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-02/1613573959_bulgaria-2015-141.jpg



Ето една фотка, дето събира критики.
Не разбирам защо? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: swqaz   
Дата:   17-02-21 18:00

Изглежда Джорджано пак е останал без внимание


Нямаго, днес е невъзможно да нарушиш каквото и да било правило, защото автоматично с нарушаването на едно, спазваш някакво друго :)
Дори да си новородено, пак ще открият схема в творбата ти. Ще кажат, че майката докато е носила детето в утробата си е предала на подсъзнателно ниво нещо, което е видяла, и новороденото рисува несъзнателно по някакви правила.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: nyamago   
Дата:   17-02-21 18:25

> Нямаго, днес е невъзможно да нарушиш каквото и да било правило,
> защото автоматично с нарушаването на едно, спазваш някакво друго

И това е вярно, до там сме стигнали - обаче има едно просто правило ([smilie5]) за излизане от тая ситуация:

Всички правила са равни, но някои правила са по-равни от другите

Правилните хора се ръководят от неща като:

- Кой го е казал и къде го пише (правилото на професор Да Винчи от Станфорд е по-правило от правилото на бай Генчо от Кънчево)

- Какво ще спечеля, ако го спазя? ('Б' точки, клиент за сватбена сесия, мацка за тая вечер?..)

- Какво ще ми направят, ако го наруша? (Глоба? Бой? Срам?.. )

След такива сериозни преценки се тегли чертата и се отсича:

"Тия правила истинските творци ги спазваме, а ония правила са измислени за леваците."

и вариант:

"Вижте ме как смело нарушавам правилата!" (подбрани от ония, левашките, дето не боли от тях)...

Просто и лесно? [smilie11] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: swqaz   
Дата:   17-02-21 18:36

[beer] [smilie18]

Трябва да напишеш правило относно това!

Формулирай го по-точно, и поръчай да ти напишат приложение, г-н бъдещ милиардер.

Аз ще си го купя със сигурност!

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: nyamago   
Дата:   17-02-21 19:04

> Формулирай го по-точно, и поръчай да ти напишат приложение

Ей - това е баси идеята: Мобилен ап за правилност! [cool]

Нещо като 'Това -да, това - не' (Swipe right / swipe left).

Първо си въвеждаш целите в живота, както и главните заплахи за благоденствието ти. Линк-ваш към профила си във ФотоФорум та AI (по-изкуствен, отколкото интелигентен, разбира се) да ти анализира снимките и изчисли що за творец си.

Въвеждаш и кратка таблица с няколко(стотин) дребни лични данни: адреси, политически убеждения, сексуална ориентация, банкови сметки и пароли за тях, едно-друго... - дребни формалности, ап-ът ще ги пази 'на сигурно място' [smilie3] )

И - voilà! Излизат ти препоръки кои правила да спазваш и кои - да нарушаваш, за гарантиран успех! Струва само 9.99 - кво му плащаш?! (Едновременно пускам и пиратска версия безплатно от 'несвързани' сайтове, заредена естествено с мощни шпионски и грабежни подпорграми [smilie5] )


> Аз ще си го купя със сигурност!

Какво купуване? Чакай бе - ти не беше ли нещо от ония - програмистите? Търся бизнес партньор с IT development умения - и утре отваряме дюкяна!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: swqaz   
Дата:   17-02-21 19:08

[smilie18]

Нарочно ти го изиграх така, сам да ме поканиш! [smilie3]

Приемам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: hotsnail   
Дата:   21-02-21 00:37

Art Movements Through Photography

Интересна може би за някои хора във форума дискусия. История на фотографията и изследване на някои течения.

Още в началото говори за конфликта в дефиницията на фотографията - изкуство или технически процес.

Отговори на това съобщение
 Re: За правилата и нарушителите
Автор: swqaz   
Дата:   21-02-21 09:15




"Visual ideas combined with technology and personal interpretation equals photography". (Arnold Newman 1918-2006).

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »