Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: photoforce   
Дата:   16-11-15 14:50

Здравейте:) От скоро се занимавам по-съсредоточено със заснемане като услуга за клиенти и се уча. Как е най-добре да постъпим относно фактуриране?

А) Фактура през приятел? (Ако някой може да помогне, пишете на лична)
Б) Регистрация като ЕООД - но се оказва, че ще струва към 1500 годишно?
В) Регистрация по булстад(?)
Г) Друго (?)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: hrup   
Дата:   16-11-15 14:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: bg2014   
Дата:   16-11-15 14:56

Зависи от сумата и ти трябва фирма, която има регистрирана такава дейност - фотография, заснемане.
Иначе си плащаш ДДС-то и около 20 лева за услугата. НО, все пак зависи от сумата?



Публикацията е редактирана (16-11-15 14:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: photoforce   
Дата:   16-11-15 15:58

Колко малко мнения:) Хайде, дайте акъл:)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: БОНД   
Дата:   16-11-15 16:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: h_bio   
Дата:   16-11-15 16:02

За сива икономика ли си говорим?

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   16-11-15 16:40


Фотофорце - хващаш първият познат фирмаджия да напише фактура на клиентите ти. Плащаш си 20% ддс + 10% данък печалба и си готов...

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Slivenski   
Дата:   16-11-15 16:45

БУЛСТАТ като частно лице, граждански договор и банков превод на плащането?

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   16-11-15 16:45

Ако си апочнал от скоро да снимаш за пари и в рамките на един месец ти поискат повече от три пъти фактура, няма как да минеш без регистрация на фирма.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-15 16:50

hrup написа:

> Първо трябва да попиташ, дали
> клиента има регистрация по ЗДДС.
> Ако има :
> А.) Става, но трябва да му начислиш
> ДДС и да му го вземеш.

Глупости! Начисляването на ДДС зависи САМО от това дали издаващия фактурата е регистриран по ДДС.
Ако намериш ненатоварен адвокат, може да имаш фирма в рамките на 2 дни. И да, фирмата струва пари, затова снимките на легално работещите струват пари + минимум парите за издръжка на фирмата. Пък който мисли, че не може да си плаща задълженията на фирмата, за да снима и да печели от това, по-добре да се ориентира към друга дейност, за да не пречи на честно и почтено работещите.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Photoforce   
Дата:   16-11-15 17:24

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: bg2014   
Дата:   16-11-15 18:20

За къде става въпрос? (кой град)
За каква сума говорим?

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: sibirska   
Дата:   16-11-15 19:22

Как искате тази държава де се оправи, след като всеки иска да мине метър.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Slivenski   
Дата:   16-11-15 19:32

Аз не останах с впечатление, че човекът иска да мине метър.

Има поне 3 легални начина да се процедира в тази ситуация, според конкретния случай.

Някои от пишещите в темата допуснаха, според мен неоснователно и предубедено, че авторът ѝ пита как да заобиколи закона.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: SaS   
Дата:   16-11-15 20:08

Photoforce иска да мине легално, затова и пита.

Ето и моят отговор.

>А) Фактура през приятел? (Ако някой може да помогне, пишете на >лична)

Въпреки горните мнения, ще ти кажа, че за да излезнат едни пари легално от една фирма трябва да се плати ДДС-то (ако е регистрирана по ЗДДС), да се приспаднат разходи с фактури (ако има) и на остатъка се дължи 10% данък печалба от името на фирмата и на остатъка след приспадането на 10-те процента има още 5% данък дивидент, за да станат парите лични, а не на фирмата.
Т.е. ако имаш 120 лв с ДДС.
плащаш ДДС 20 лв.
На останалита 100 имаш 10% остават 90 лв
На тези 90 лв имаш 5% данък дивидент или остават чисти 85,50 лв.
Чак след това мислиш какво да черпиш, който ти върши работата.
Ако е за малко сума, ОК, но за големи суми или редовно започва да тежи заниманието.
Затова приятел е първа стъпка, после човек си прави негова фирма.


Б) Регистрация като ЕООД - но се оказва, че ще струва към 1500 годишно?

Регистрираш ЕООД ако видиш, че имаш клиенти.
И не е нужно ако имаш оборот под 50000 лв. годишно да се регистрираш по ДДС. Даже трябва да провериш дали не минаваш по някоя дейност за патентен данък. Та ако имаш фирма без ДДС, ще издаваш фактури без ДДС. То така или иначе на другите ДДС-то трябва да го слагаш отгоре.

В) Регистрация по булстад(?)

Това не го мисли сега.
Има си процедура по регистрация, която напоследък е доста бърза.


Г) Друго (?)

другото са много неща, но когато имаш фирма ще разбереш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Slivenski   
Дата:   16-11-15 20:16

Щом клиентът иска фактура, значи трябва или да си фирма, или да си физическо лице, регистрирано по БУЛСТАТ, и да му издадеш фактура. Или някой познат с фирма да ти издаде фактурата, а ти да му платиш всички данъци и прочие. Доколкото помня, може между две частни лица и договор, както примерно договорите за наем, който се декларира, ти си подаваш информацията с данъчната декларация и така нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: h_bio   
Дата:   16-11-15 20:19

Не ми е работа да се бъркам, но от заглавието на темата останах с впечатлението, че не photoforce, а клиентите му "искат да минат легално" (цитат от поста на SaS). [smilie5] Нещо, за което той очевидно не е подготвен. Имено по тази причина търси някой друг да издаде на хората счетоводен документ. Не знам какъв е юридическия му статус или този на клиентите му, но вариант може да бъде и сключването на граждански договор и заплащането на хонорар срещу приемно-предавателен протокол. След това сумите по служебната бележка за заплащането (в зависимост от дохода за месеца) се облагат със съответните осигоровки и ДОД.



Публикацията е редактирана (16-11-15 20:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: don_kolev   
Дата:   16-11-15 21:13

h_bio, ти измисли възможно най-сложния вариант.
Намери приятел или познат с фирма. Те ще ти кажат какво ще ти вземат за услугата. А може и да не ти поискат нищо, зависи какъв приятел ти.
Може и да има интерес да ти издаде... да е на възтановяване примерно и да трябва да плющи фактури, да не се набива на очи на данъчните.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: pepi34   
Дата:   16-11-15 21:16

Самия факт, че снимаш за пари без да имаш фирма е достатъчно показателен. Щом имаш желание да си редовен и да си плащаш данъците консултирай се със счетоводител.Винаги има легални начини. Но докато всеки собственик на фотоапарат има желание да снима за пари без фактура, няма как тези с фирмите да ги толерират, защото обикновено едните дават по-ниски цени от другите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: h_bio   
Дата:   16-11-15 21:16

Аз предложих законосъобразен, а не сложен варинт, но явно не това е целта на болшиството представители на свободните професии. Щетите които се нанасят на бюджета са доста по-гоелми от 20 метра меден кабел или кило череши изнесени от някоя овошна градинa...



Публикацията е редактирана (16-11-15 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: b0bb0   
Дата:   16-11-15 21:22

Без фирми и прочие, за еднократни сделки става с граждански договор. Само че се дължат (евентуално) осигуровки и (със сигурност) данък.

Примерно, при договор за 500 лв възложителят ще се изхарчи около 540 лв, а изпълнителят ще вземе чисто 440. Разликата е данъци и осигуровки. Ако питащият няма други доходи през месеца числата стават съответно 500 и 470. Разбира се, може да варират според конкретния случай.

ПП Видях, че h_bio е предложил същото.



Публикацията е редактирана (16-11-15 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   16-11-15 21:41

H_bio е участникът, познал верния отговор. Човекът се сетил за фактури, когато му поискали[smilie18] [smilie18] [smilie18] И разходите са далеч по-високи, отколкото ги изчислявате, но това е друга тема. Освен сухата материя и проценти ДДС-та, осигуровки и прочее, има и други неща, които човек без собствен бизнес дори и не предполага, че съществуват.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: graf_rayski   
Дата:   16-11-15 22:17

Мога да ти издам фактура като се приспаднат всички данъци споменати по-горе. Ако е в областта на фотоуслуги. Сума до 1200лв Държа плащането да се извърши по банков път. Ако те интересува пиши на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: shagy   
Дата:   16-11-15 23:15

pepi34, да приемам, че си краен некадърник, който има фирма и издава фактури, но мой познат снима по-добре, но няма фирма. Дали на мен ще ми пука, кой има фирма? Ти понеже уж плащаш данъци ще ми вземеш за два часа снимане, примерно 300лв, моят приятел ще ми вземе 150. Имах подобен случай тук в Пловдив с кръщенето на сина на моя позната. Бабите решили за подарък да наемат човек от фотото да снима, защото това фото е там от време оно, има офис, фирма, хората го зная и прочие. Фотографката тотално се умазва със снимките, директна светкавица, като за фототапет, все едно е снимано 2003-та година. Бабите плащат 250лв за няма и три часа, но фактура не получават, защото след получените снимки, майката беше решила да се разправя, но поради липсата на какъвто и да било документ за извършената услуга се отказа. Разочаровани от случката, родителите намериха чрез фейсбук едно талантливо момче от Пловдив, което за 100лв направи уникална фотосесия с детето и родителите му края на пролетта.
Колко фризьори, гримьори, автомонтьори, майстори работят на този принцип? Манго като ми оправи покрива на къщата, да не би да ми даде фактура и касов бон? Болшинството търси приемливи цени и до колкото е възможно приличен резултат. Това че имаш фирма, по никакъв начин не гарантира нито едното, нито другото. Грозно е, но на хората не му пука за Държавата и данъците. Още повече, говорим за хора, които за година от такива странични дейности изкарват 800-1000лв максимум, не за тези, които снимат сватби за по 2-3 хиляди на ден!!!
Въпреки че е НЕЗАКОННО и СИВА ИКОНОМИКА звучи много плашещо, не виждам как ще процъфтим точно от данъците на снимащите аматьори, които не плащат данъци. Ще снимам рожден ден на някой за 2 часа за 100лв и ще платя на държавата 20лв-30лв данък - е няма как да стане - абсурдно е, на фона на цялата ситуация, просто е абсурдно, така че не се палете толкова - бъдете реалисти, не четете закона като прокурори. Вие сте в правото си да се палите, но гледайте реално на нещата. Такива хора винаги ще има, без значение дали на хората с фирмите им харесва. Още повече, голяма част от тези хора са млади, ученици, студенти или хора, които работят нещо друго и техните работодатели плащат данъци.
Това го пиша защото много хора тук във форума парадират с фирми, плюят по другите много грозно, че не плащат данъци, а услугите които предлагат са на плачевно ниво. Познавам хора, тук от форума, които успяха да се развият в тази сфера, тръгвайки от цени на фотосесии от 20-25лв. За жалост това за десетки, на фона на хилядите, но не правете драми от това.
Нека не разводняваме темата, но не се настройвайте срещу младите колеги, които не се страхуват да признаят че СНИМАТ НЕЗАКОННО.
Като плати на държавата няколко пъти 1/3 от хонорара си, със сигурност няма да има стимул и желание да продължи да се развива и след време да стане ИМЕ, което на година да печели от снимане 30-40 хиляди, на които да плаща данък.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Saxon   
Дата:   16-11-15 23:31

Каква 1/3? Данъкът в БГ е 10%. т.е. 1/10. Преигравате.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   17-11-15 00:05

Шаги, смешни са ти примерите. Всеки средностатистически монтьор, фризьор и т.н. ще ти даде фактура и касова бележка, ако му поискаш. Е ако под монтьор имаш предвид комшията, който казват разбирал от двигатели, той няма да издаде касова бележка[smilie18] Дали искаш отчетен документ, е твой проблем. Трудно ми е да си представя да упражняваш често и сериозно каквато и да е търговска дейност или да извършваш услуга и в същото време да нямаш готовност да издадеш документ.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: icovalchev   
Дата:   17-11-15 00:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: GenaDP   
Дата:   17-11-15 00:13

иска да си приспадне 20% от ДДС

Ще приспадне, ако издателят на фактурата е регистриран по ДДС.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: axlastro   
Дата:   17-11-15 10:02

Какви 1500 лв годишно! Това е ако си регистриран по ДДС - там се изисква всеки месец да се подават сложни отчети.

Аз имам фирма, която не е и съм ЕООД. Издават се опростени фактури и ДДС не се начислява.
Плащам 400 лв на година на един счетоводител да ми води документите и толкова. Пиши на лично да ти дам координатите му - за малки фирмички върши чудесна работа и досега не ми е създавал проблеми.

Не бих се доверил на специалист в областта на визуалните изкуства, който не може да ми издаде фактура.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: pif   
Дата:   17-11-15 10:36

И пак опираме до образованието и кой има право да извършва услуга. Всеки хванал фотоапарата и вече е големия фотограф. И се напъва ли напъва. Клиента иска качество. Клиента иска документ за извършената услуга. Клиента иска да разчита на свършването на работата. Затова се работи с фирми а не с лица. Човека може да се разболее, да му се счупи фотоапарата, да го блъсне камион и т.н.
Клиента иска да разчита на организация която да извърши услугата. Тази организация трябва да е законна и да притежава всички необходими документи и сертификати както и обучени професионалисти. След като искаш да летиш високо - ще си направиш фирма. Другият вариант е граждански договор. Плащаш си данъците и осигуровките и така всички са доволни.
Има разлика между снимане на съседското дете за 20-50 лева и излизането на сериозния пазар.
То и аз по същата логика ставам лекар и започвам да лекувам и оперирам по домовете. Даже ще искам здравната каса да ми плаща за извършените от мен услуги. Смело мога да твърдя, че лекувам по-добре от някои истински лекари които само гледат парите на хората а не тяхното здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Slivenski   
Дата:   17-11-15 10:39

И какво като си направи фирма? Апаратът му автоматично става нечуплив ли? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: itilien   
Дата:   17-11-15 10:41

Pif, ти от де знаеш какво точно иска клиента? Клиентът не е един човек, тъй че не може да се обобщава какво иска. Ако клиентът искаше само това, което разправяш, то нямаше да има работа за несертифицирани и самостоятелни фотографи. Пък както добре виждаш това изобщо не е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Rand   
Дата:   17-11-15 12:36

Аз тук една малка фирмичка искам да развия. Фирмата може да е малка, сега да започва дейност, но е с големи амбиции. Харесах си тук едни снимки във форума. Сега нямам пари да ги платя, но като се разрасне фирмата и почне да печели 30-40 милиона ще си ги плащам. Та няма да се сърдите ако си сейвна няколко, това е инвестиция от ваша страна в бъдещето, когато ще получавате големи хонарари. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: pepi34   
Дата:   17-11-15 13:43

shagy написа:

> pepi34, да приемам, че си краен
> некадърник, който има фирма и
> издава фактури, но мой познат
> снима по-добре, но няма фирма. Дали
> на мен ще ми пука, кой има фирма? Ти
> понеже уж плащаш данъци ще ми
> вземеш за два часа снимане,
> примерно 300лв, моят приятел ще ми
> вземе 150. Имах подобен случай тук в
> Пловдив с кръщенето на сина на моя
> позната. Бабите решили за подарък
> да наемат човек от фотото да снима,
> защото това фото е там от време
> оно, има офис, фирма, хората го зная
> и прочие. Фотографката тотално се
> умазва със снимките, директна
> светкавица, като за фототапет, все
> едно е снимано 2003-та година. Бабите
> плащат 250лв за няма и три часа, но
> фактура не получават, защото след
> получените снимки, майката беше
> решила да се разправя, но поради
> липсата на какъвто и да било
> документ за извършената услуга се
> отказа. Разочаровани от случката,
> родителите намериха чрез фейсбук
> едно талантливо момче от Пловдив,
> което за 100лв направи уникална
> фотосесия с детето и родителите му
> края на пролетта.
> Колко фризьори, гримьори,
> автомонтьори, майстори работят на
> този принцип? Манго като ми оправи
> покрива на къщата, да не би да ми
> даде фактура и касов бон?
> Болшинството търси приемливи цени
> и до колкото е възможно приличен
> резултат. Това че имаш фирма, по
> никакъв начин не гарантира нито
> едното, нито другото. Грозно е, но
> на хората не му пука за Държавата и
> данъците. Още повече, говорим за
> хора, които за година от такива
> странични дейности изкарват
> 800-1000лв максимум, не за тези, които
> снимат сватби за по 2-3 хиляди на
> ден!!!
> Въпреки че е НЕЗАКОННО и СИВА
> ИКОНОМИКА звучи много плашещо, не
> виждам как ще процъфтим точно от
> данъците на снимащите аматьори,
> които не плащат данъци. Ще снимам
> рожден ден на някой за 2 часа за
> 100лв и ще платя на държавата
> 20лв-30лв данък - е няма как да стане -
> абсурдно е, на фона на цялата
> ситуация, просто е абсурдно, така
> че не се палете толкова - бъдете
> реалисти, не четете закона като
> прокурори. Вие сте в правото си да
> се палите, но гледайте реално на
> нещата. Такива хора винаги ще има,
> без значение дали на хората с
> фирмите им харесва. Още повече,
> голяма част от тези хора са млади,
> ученици, студенти или хора, които
> работят нещо друго и техните
> работодатели плащат данъци.
> Това го пиша защото много хора тук
> във форума парадират с фирми,
> плюят по другите много грозно, че
> не плащат данъци, а услугите които
> предлагат са на плачевно ниво.
> Познавам хора, тук от форума, които
> успяха да се развият в тази сфера,
> тръгвайки от цени на фотосесии от
> 20-25лв. За жалост това за десетки, на
> фона на хилядите, но не правете
> драми от това.
> Нека не разводняваме темата, но не
> се настройвайте срещу младите
> колеги, които не се страхуват да
> признаят че СНИМАТ НЕЗАКОННО.
> Като плати на държавата няколко
> пъти 1/3 от хонорара си, със
> сигурност няма да има стимул и
> желание да продължи да се развива
> и след време да стане ИМЕ, което на
> година да печели от снимане 30-40
> хиляди, на които да плаща данък.


Човеко, по смешна плеяда не съм чел, повярвай ми. Има начин да си винаги редовен, може да започнеш и без фирма и пак да си плащаш данъците.С това мислене и мисленето на автора на темата, до никъде няма да стигнем. Примера с бабите е супер неуместен. И при хората с фирмите има снимащи на различни цени и различно качество. Отваряйте си очите, като наемате някого! Закона е един за всички, никъде не пише, че ако данъка ти е 30лв може да не го плащащ. Виждам, че не желаеш да плащаш данъци, но вероятно те дразнят дупките да улицата пред вас? Ако утре в болницата умре някой твой роднина, защото няма достатъчно лекарства или няма квалифициран персонал предполагам ще дигнеш вой до небето. Ама брат, за без пари толкова, имай го впредвид. Ей затова сме мизерна държава и такива мирезници ще си останем цял живот. Още преди 100г. Буров го е казал :


‎"Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
Атанас Буров (1875 - 1954)

И с това мисля, че изчерпих темата и няма какво повече да напиша.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: itilien   
Дата:   17-11-15 14:00

Това щеше да е добре, ако наистина получавахме каквото трябва срещу данъците. Само дето кражбите на високо ниво и корупцията не оставят почти нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: hrup   
Дата:   17-11-15 14:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Slivenski   
Дата:   17-11-15 14:22

Човеко, по смешна плеяда не съм чел, повярвай ми.


Може би имаш предвид пледоария... или тирада.

Или пък може би да е плеяда от букви, думи и изречения... Не знам... [smilie18] [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: hrup   
Дата:   17-11-15 15:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: 798099   
Дата:   17-11-15 15:09

Безспирното увеличаване на администрацията води до такива въпроси! В началото на 90-те години на миналия век имаше един много лесен начин за узаконяване на "частпрома". Отиваш в данъчната служба, регистрираш се като занаятчия и оттам ти дават кочан с фактури - прошнурован както му е редът и с отпечатани номера. Фактурникът беше като чекова книжка - един отрязък за клиента, един за теб (разбирай, за данъчните). В началото на следвашата година отиваш в съответната ТДД, сдаваш кочана, получаваш нов и след време отиваш да си платиш данъка.

Ако след година-две ти потръгнат нещата, регистрираш си фирма и развиваш бизнес.

Е, това вече го няма... Що ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: hrup   
Дата:   17-11-15 15:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: itilien   
Дата:   17-11-15 16:41

То е ясно защо, щото много маймун на клона се е наредил. Иначе тоя начин би бил доста добър за започване на бизнес.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-11-15 17:07

Rand,
Очевидно искаш да започнеш бизнеса си с кражба на снимки. Това е не само неморално, но и подсъдно. Пък и къде си тръгнал с чужда пита помен да правиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: xm_style   
Дата:   17-11-15 17:09



Има ли фотографско сдружение (имам предвид на истински професионалисти фотографи с фирми)?
Само така един бранш може да се отърве от пиявиците паразити.

Като това да си професионален фотограф означава да си изкарваш прехраната със снимане и да си плащаш данъците, като съвестен гражданин на тази държава. А не да си печелил Х фотографски награди и да имаш безброй точки във ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: pepi34   
Дата:   17-11-15 17:24

написа:

> Rand,
> Очевидно искаш да започнеш
> бизнеса си с кражба на снимки. Това
> е не само неморално, но и подсъдно.
> Пък и къде си тръгнал с чужда пита
> помен да правиш?

Ми то другото е същото. Започваш бизнеас си с кражба на данъци и осигуровки. И печелиш очевадно предимство пред конкуренцията, ТОЕСТ цакаш яко конкуренцията под масата и и крадеш клиентите :) Какво неясно има до тук? После почват и въпросите - ама вие дето имате фирми всички данъци ли си плащате? Ми много ясно, че не си плащаме всичките данъци, иначе как може да сме конкурентно способни на останалите? След като те не желаят да се изравнят с нас, то се налага ние принудително да се изравняваме с тях и то как? Ами със същите способи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: FAQ   
Дата:   17-11-15 18:05

отговор Г/

Договор за изработка + разходен касов ордер.

Договорът за изработка е снованието за извършване на плащането. Вие всъщност сте сключили такъв с клиента, като сте се разбрали какво ще се прави и колко ще струва.
Разходния касов ордер РКО документира излизането на пари от касата на клиента. Във всяко счетоводство ги има на кочани.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Rand   
Дата:   17-11-15 18:07

chrisnoch

Разбира се, че е кражба на снимки, това беше идеята на поста ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   17-11-15 19:01


Каква кражба на снимки?!? Къде отидохте...

Човекът пита как да издаде фактура.

Щом се издаде фактура -> автоматично сделката се узаконява, като данъци, такси и рождени дни се плащат от фирмата.

Тоест върху въпросната сума се плащат данъци.

Дали ще имаш фирма и сам ще ги платиш, или друга фирма ще ги плати - за държавата е без значение. За клиента също. Ако трябва да сме честни - за доставчика на услугата също.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: lamerko   
Дата:   17-11-15 19:10

За диставчика - не е без значение. Въпросната фактура се явява приход на фирмата и съответно данък печалба (още едни 10%). Има счетоводни разходи и не на последно място много фирми не искат да попаднат под задължителна регистрация по ЗДДС, която до колкото помня последно беше задължителна при оборот над някаква сума за годината...

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Konstantinov   
Дата:   17-11-15 19:18

Най-добре е ако има възможност за единични поръчки да си платите данъка чрез клиента ,като му намалите цената с 10 -15 процента,нека той да плати тия 10 процента, да ви даде парите ,а вие си платете здравното осигуряване.Изобщо да не се занимавате с неща които не са ваша работа.
Аз съм имал хора на трудов договор и не съм ги занимавал изобщо ,плащах им данъци,осигуровки не съм им удържал и 1 лев,това дето карат хора с доход до хиляда лева месечно изобщо да плащат и да се занимават е ненормална работа.



Публикацията е редактирана (17-11-15 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: georgioiv   
Дата:   17-11-15 19:35

аре сега... за дребни суми до 1000 лева фирма да си отваря...
"сивите" бойци във всяка сфера работят "за клиента". Иначе "големите" фирми, преяли с клиенти и поръчки, започват да се отпускат...
Сивият сектор ги държи в кондиция, не се оплаквайте... Има си пазар, той е достатъчно добър регулатор - като искаш фактура и ддс - търсиш си фирма по ддс. Ако нямаш възможност и търсиш максимално добро съотношение цена/качество, търсиш други варианти.

Иначе ако питаш тия де издават фактури с ДДС - за тях най-добре е да има браншова организация с "висок вход" и да се събират на два месеца да обсъждат картелни споразумения.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: dekov   
Дата:   17-11-15 19:41

Тук трябва да е е отговора.
Форум счетоводство
И тук може да има отговор.
счетоводство


Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   17-11-15 20:57

Ламерски - доставчика на услугата не е фирмата, която пише фактурата, а извършителя.

Много ясно, че като ти напишат данъчна фактура за 1000 лева без ДДС (примерно) - дължиш 20% ДДС (200 лв.) и 10% данък печалба (100 лв.). Като реално вземаш от клиента 1200 лева с ДДС, а за тебе остават 900...

Тези 100 лева са данъка, които така или иначе държавата ще прибере от сделката (дали на граждански договор, дали като данък печалба).

Ако не си си направил добре сметката и предварителните уговорки сте ги пропуснали - търсиш опростена фактура (без ДДС), но те се намират трудно, защото всички се скатават да ги пишат, за да не се регистрират по ДДС.

Ако не намериш такава фактура - плащаш 30% на някой и ти пише данъчна фактура за стойността, за която сте се разбрали с клиента.

Иначе казано - кьорав карти не играе.

Възрастни мъже, а се правите на луди всички...

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Kalimas   
Дата:   17-11-15 23:08

@798099 Има. Казва му се "Свободна професия". Регистрираш се в НАП, вадиш си кочан и действаш. В края на годината отиваш с всички документи някой да ти попълни данъчната декларация.

Та по темата - Отиди при един добър счетоводител, да ти вземе една нормална такса за 2-3 часа работа и да ти обясни нещата и подготви документите. [smile] Защото има и начини това да е с по-малко данъци и осигуровки.Но ще трябва да си платиш за съвета. [smile]



Публикацията е редактирана (17-11-15 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: ecobo   
Дата:   18-11-15 01:29

написа:

> @798099 Има. Казва му се "Свободна
> професия". Регистрираш се в НАП,
> вадиш си кочан и действаш. В края
> на годината отиваш с всички
> документи някой да ти попълни
> данъчната декларация.
>

И това не е вярно. Като свободна професия трябва да плащаш всеки месец осигуровки и авансов данък. Демек, пак се води текущо счетоводство и се ходи всеки месец при счети.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: lamerko   
Дата:   18-11-15 01:32

Доставчика на услугата не е фирмата, която пише фактурата, а извършителя се води "изпълнител" и юридически няма никакво значение кой е изпълнителя за този дето издава фактурата и този, който я получава. Самото определение е просто задължителен атрибут в самата фактура. И точно там се изписва името и адреса на фирмата, която издава фактурата, а не твоето като изпълнител. Естествено няма нищо незаконно да намериш някой, който да ти издаде фактурата и съответно да се оправи с данъците от твое име (стига фирмата му да има предмет на дейност в същата сфера), но ако този някой НЕ е той близък роднина - забрави да се разминеш с 30%. Това е при фирми по ЗДДС. Ако фирмата не е такава - нещата стават много мътни. Няма вече "опростени фактури" - просто ДДС-то не се вписва, но фактурата се явява като приход на фирмата и се плащат данъци по някакви мътни схеми (най-вече с праговете за осигуровки).

Регистрация като свободна професия е решение, но само ако наистина ще си работиш сам за себе си, а не просто някой проект от дъжд на вятър. Безумно е заради 5 снимки годишно да регистрираш фирма или като свободна професия, понеже трябва да си плащаш осигуровки независимо дори ако това не ти е основна дейност и вече се осигуряваш през трудов договор.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   18-11-15 07:18

,Срещу 30% могат да ми напишат фактури поне 10 човека, които не са ми роднини.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   18-11-15 08:36

Imitev[smilie24] Аз се включвам и вдигам мизата. Ще намеря поне 100 за един ден при такива условия.
Някои не разбират нещата, но пък се изказват вещо.
Lamerko, предметът на дейност имаше значение през миналия век. Всички съвременни фирми са регистрирани по подразбиране за всяка дейност, разрешена от закона. Тоест аз може да продавам краставици, а утре да ти издам фактура за фотографски услуги, пране или ръчно миене на прозорците у вас. Въобще 3 страници празни приказки от хора дочули някога на маса нещо за ддс и осигуровки, и единици конкретни и точни мнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: pliska   
Дата:   18-11-15 10:24

Аз мога срещу 20%.Пиши на лични при интерес.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Vanquished   
Дата:   18-11-15 11:10

Може да се оправи заглавието. Някакъв член.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: sabin   
Дата:   19-11-15 22:33

Ако трябва да сме точни данъка е 15%!

След плащане на 10% корпоративен данък, печалбата остава с касата на фирмата. За да се извади от там трябва да се платят още 5% разпределение на печалбата. Изваждането е необходимо само ако фирмата е на печалба на края на годината, така че реално може и да се разминеш без да ги плащаш тези 5%, но не е сигурно.

Разбира се и 20% ддс общо стават 35% или малко над 1/3.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   19-11-15 23:04

Sabin, нежбходимост от изваждане по принцип не съществува. Акционерите в едно дружество разпределят печалба само ако решат и когато решат. Могат да не я разпределят с години ако им е кеф. Съответно не дължат данък. Просто трябва да разполагат със съответната касова или банкова наличност, която да покрива неразпределената печалба. Задълбавате в корпоративно облагане, което не е от най-простите материи, а човекът явно и елементарен булстат няма желание да си извади.



Публикацията е редактирана (19-11-15 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-15 06:44

Като кажеш на клиента, че трябва да плати 20% ддс и 10% данък печалба, в голямата си част спират да искат фактура[smilie18]

Освен това е добре това за фактурата да се знае предварително, за да може да се направят съотверните сметки и организации...

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: lamerko   
Дата:   20-11-15 06:49

Клиента ако е по ДДС - определено ще поиска фактура, понеже ДДС-то ще си го дръпне, а останалото му се води разход (т.е. -10%). А твоите 10% сам трябва да си ги покриеш [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   20-11-15 08:26

Imitev, на клиента няма какво да му казваш. По подразбиране прибирайки пари, трябва да издадеш фактура, ако ти поискат, а касова бележка задължително. В нея са включени всички данъци. Важи и за сиренето и за хляба в магазина, както и за фотографията. Не помня скоро да са ме питали хляба с ддс ли го искам или без ддс[smilie18] . Та в тази връзка тези данъци са си проблем на извършителя на услуга. Несериозно е да се начисляват 20 % ддс като тънка изненада в края на сделката. Е това е ако действаш според законите и правилата. Иначе семкари има бол. Чужденците са по-светнати и от нас. Случвало ми се е да им заблестят очите, котато не пожелая отчетен документ за извършване на услуга. При продажба на стоки нещата са по-сложни. Но при всички случаи са имали готовност да издадат документ, ако пожелая. На договорената цена, а не на нея + данъци, щото съм си поискал документ.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-15 10:18


Доообре...

Теоретици [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: Vanquished   
Дата:   20-11-15 10:20

КлиентЪТ иска, клиентЪТ е, дадох фактура на клиентА.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-15 10:24


Приемам бележката!

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   20-11-15 10:39

И практици imitev. Със собствен бизнес, далеч от гаражната търговия и продажба на захарен памук...

И за да ме разбереш, ако можеш естествено:

Не съм против неиздаването на фактура. Трябва да съм луд. Против съм липсата на готовност и легитимност за издаване на такава, както и корекция на цената при поискване на отчетен документ. Неиздаването на фактура трябва да е един вид бонус за търговеца, а не нормална практика, а издаването на документ не е нолмално да променя цената. Както искаш го разбирай.



Публикацията е редактирана (20-11-15 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: victory13   
Дата:   20-11-15 11:08

"...Несериозно е да се начисляват 20 % ддс като тънка изненада в края на сделката."

Това не е така. Стойността на услугата трябва да е без ДДС. Ако оценяваш услугата си на 1000лв, и ако клиентът иска фактура с ДДС, ще плати 1200лв. Така или иначе след няколко месеца 200лв ще му се върнат във фирмата. Иначе твоята услуга, оценена на 1000лв става 833лв, или 16-на % назад само заради издаването на фактура с ДДС.
Ако съм краен клиент ще е глупаво да искам фактура с ДДС, а не проста... или изобщо да искам фактура... но както казаха по-напред, е редно да се изиска такъв документ и касов бон.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   20-11-15 11:18

Victory13, ти като краен клиент не можеш да определиш каква фактура ще получиш - данъчна или опростена. Това не влиза във възможностите ти. Това зависи само от издаващия я. А "след няколко месеца ще му се върнат във фирмата" е доста разтегливо понятие. Могат да се върнат като се приспаднат насрещни разходни фактури, могат да се върнат и като си ги възстановиш от държавата, което автоматично означава, че си на загуба за съответния период. Аз съм от тези, които имат опит с това как държавата връща пари. Не бих искал да ми правят данъчна ревизия за суми, които не си заслужават. А това е единствения вариант да вземеш пари от държавата[smilie18] . Не познавам легално работеща фирмата, чията цел е да е на постоянна загуба и да преживява от възстановяване на ддс след ревизии. Е има и други видове фирми, които се създават с тази цел, но едва ли това обсъждаме тук. И отдавна приеха, че цените трябна да вклюват в себе си ддс. Това е за улесняване на крайния клиент физическо лице. Иначе всички щяха да работят като метро. С 2 етикетчета.



Публикацията е редактирана (20-11-15 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-15 14:22

Аз познавам вносители, които постоянно възстановяват ДДС без да им правят проверки всеки месец.

Както казах по-горе - има разминаване между теорията и практиката. [beer]

Всеки гледа от собствената си камбанария. Когато човек си мисли че е прав, това не винаги е така...

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   20-11-15 14:54

imitev, няма различни камбанарии[beer]
Има редовно и нередовно. Когато се намери начин да се съчетаят е най-добре.
Говорим си общо взето глупости. Това, което твърдя, че дори и полусериозно да се занимаваш с какъвто и да е бизнес, трябва да имаш готовност да се отчетеш със съответен документ, когато имаш приход. Всичко друго за напразни философствания.
Тук постоянно чета за подбивания на цени. Как всеки купил апарат с китов обектив тръгнал пари от снимане да изкарва и т.н. И всъщност няма как от едната страна да сложиш този човек, а от другата човек с фирма, счетоводство, банкова сметка на фирмата, касов апарат, осигуровки, легален софтуер, да не продължавам...

Относно ДДС това, което споделям е /то и в елементарните книжки го пише/ е, че то се поема от крайния клиент, винаги. Не може навсякъде по веригата да е плащано, а крайният клиент да не го плати. Няма такъв филм, или търговецът трябва да е луд и да работи благотворително. Щото и тези без фирмена регистрация по ДДС правят всичките разходи за продукти и др., заплащайки си ддс-то. Пример: Отваряш ресторант, продаваш ястия и алкохол. Купуваш продукти от някой дистрибутор или производител. Той ти издава фактура с ддс, щото няма как да е иначе. Фирмата му е със сериозен оборот и той е задължен да има ДДС регистрация. Идва фирма в твоя ресторант и си прави фирмен банкет. Иска ти фактура. Ти нямаш ддс регистрация, щото скоро си почнал и нямаш оборот, а доброволно не си си направил регистрацията по ддс, което също е опция. Включваш ли ддс-то в крайната цена или не? Бас хващам, че го включваш, щото си го платил и на месото и на сиренето и на кашкавала и т.н, от които си направил ястията. Просто не фигурира в опростената фактура като разбивка, но крайният клиент си го плаща и то му влиза в сметката. Това е теория, но от тази теория мърдане няма, ако искаш да имаш нормален, печеливш бизнес, ако ще и 10 практики да ми посочиш. А аз практиките ги знам. Те са измекярски. Зареждаш нелегално месо внос от Зимбабве, на което не е платено ддс-то, алкохолът ти е на бай Пенчо от нелегалната спиртоварна. И там не плащаш ддс, щото няма[smilie18] . Е после с чиста съвест можеш да предложиш на клиента стока с 20% по-ниска цена от конкуренцията, демек без ддс, щото никъде не си си го вадил от джоба.



Публикацията е редактирана (20-11-15 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: victory13   
Дата:   20-11-15 18:56

Приказката тръгна от там, че клиентът не би трябвало да се изненадва с начисляване на ДДС, и трябва предварително да му е сметнато във фактурата за услугата. И когато той смята да си "го вземе", то той също има регистрация по ДДС, за да може да го направи.
Възстановяването на ДДС става само срещу ревизия от НАП, и е несериозно някоя фирма да смята да си въстанови това ДДС, а да не е готова да посрещне такава проверка... даже нелепо ми звучи.
Другите частни случки са си частни случки. Като цяло смятам, че не е трудно да си редовен пред закона, като нивата на преките данъци са поносими.
Социалното и здравното осигуряване са друга тема, и трябва счетито ти да си поиграе с нивата за да се намери баланс, а има и вратички, все още... макар че хлопват една по една... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: sherbit   
Дата:   20-11-15 19:02

клиента ако ако преочете тези драми ще се откаже да иска фактура

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   20-11-15 19:19

Victory13, прав си да. Всяка фирма трябва да е готова да посрещне ревизия от НАП. Ревизията от НАП е свързана с доста бумащина и с още повече загуба на време, а понякога и на средства заради това. Доста фирми са готови да преглътнат дребни суми, които се отказват да си възстановяват, точно по горепосочените причини, а не защото са неизрядни. Съжалявам, но ако съм само на 200 лв. възстановяване за последните няколко месеца, няма да се възползвам от опцията. Само който е ходил редовно по офисите на НАП знае как се процедира там и че бюрокрацията е на ниво 19 век. Сигурно корпорации с милиони годишен оборот се обслужват по друг начин, но за обикновения данъкоплатец нещата не са розови.
Продължавам да твърдя, че ддс-то навсякъде си го плащаш. Но понеже темата е фотографска, по същество: бих се задоволил с опростена фактура и невъзможност за приспадане на ддс, ако фотографската услуга ще е по възможностите на точно този фотограф и аз търся него, а не просто който и да е. Тоест ще си платя ддс-то, защото фотографът ще ми го калкулира, независимо, че няма да ми го фактурира с данъчна фактура. Същият този фотограф си го е платил примерно при изработката на сайт, при покупката на техника, при плащането на сметките му за телефон, гориво и т.н. Тоест той ще не ще ми го включи в цената, ако иска да печели. Аз няма да мога да си го осчетоводя. Недоумявам единствено отказа за издаване на какъвто и да е документ при поискване на клиента. Всички други неща са разбираеми и гъвкави. Това не.

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-15 22:49

Продължаваш да гледаш от собствената си камбанария.

Има всякакви фирми с всякакви сфери на дейност. Не са само ресторанти и търговия. Зависи от това какво влагаш в производството си, какви са ти клиентите.

Ето ти, например, с радост би взел всякакви фактури, които ти минават за разход, за да си намалиш данък печалба.

Но има фирми с мега големи наличности в склад (които ги няма) и с радост биха ти написали фактура срещу 20%ДДС, само и само да се отърват от наличността (дето я има по документи, но реално я няма в склада).

И много ясно, че клиентът ще получи 20% начисление върху цената, щом иска данъчна фактура, съответно има хиляди варианти да си получи нещата без документ и без тези 20%. А ако все пак намериш кой да ти напише опростена фактура, тя ще е без ДДС. А това в случая няма да е проблем, защото ти ДДС няма да платиш, но ще си приспаднеш фактурата от оборота и съответно от данък печалба.

Затова не е добре да се следва твърдата позиция по проблеми, позволяващи гъвкаво решение [beer] Позволявайте и на другите да имат гледни точки...

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: iliyanb   
Дата:   20-11-15 23:17

imitev, гледай сега. Аз не отстоявам никаква твърда позиция, още повече да я налагам. Не познавам участниците в темата, така че не знам кой какво прави. Сред тях може и да има такива с тотално нелегален бизнес и да не ги интересува нито ддс нито нищо. Нямам ресторантьорски бизнес. Но пък съм регистриран по ДДС и съм платил не малко от този хубав данък през последните 15-тина години. Така, че на мен и такива фактури ми вършат работа[smilie3]. Но както казах ако фотограф може да ми свърши работа по-добре от друг, кирливите 20% процента неизписани във фактурата, няма да ме спрат да наема точно него. Може би така съм по-ясен. Дадох пример с ресторант, защото ми беше най-лесно и е нещо, което много от нас ежедневно ползват и съответно си оставят парите в него. Продължавам да не разбирам обаче някои неща. Вносители внасят нещо, в последствие то изчезва от склада, но се води на склад. С радост биха ми написали фактура? Могат да цъкат фактури ежедневно на Пенчо Пенчев Георгиев, на Георги Пенчев Пенчев и т.н. Ти обаче казваш, че те си връщат ДДС-то масово и постоянно, а също така и безпроблемно без данъчни ревизии, защото нямат реални приходи, а само разходи. В същото време с удоволствие ще ми напишат фактура срещу 20 % взети от мен, щото предпочитат от мен да си ги вземат, а не от държавата, която пак според теб лесно и безпроблемно връщала пари. Освен това обаче стоките от склада им се изпаряват, явно нередовно и без фактури или по някаква си тяхна схема, която мен, а сигурно и теб не ни грее, но пък те искат и документално да я изпарят. Доста се усложниха нещата като се замислиш, че въпросът в темата беше от сорта "Снимам чат пат за пари, но ме шокираха с искане на фактура..." От елементарен въпрос за разни ДДС истории, които могат гъвкаво да се решават, отидохме в някакви примери, и то от твоя страна, за нещо, което клони към сива икономика.
От обикновен бизнес, който да функционира нормално, и от който евентуално да се печели, и от който човек да си купи автомобил или жилище без да се притеснява, че не може да докаже доходи, стигнахме до някакви гимнастики с едни складове, дето уж били пълни, пък всъщност били празни. Демек викаш те продават без ДДС това, което са купили с ДДС, щото клиентът за тях е господ и искат да му угодят, взимат си чат пат нещата от държавата и усилено търсят някой будала на голяма печалба, който да прежали 20% и да им върже гащите, за да си спести 10 ил 15 % данък, а ако може така тяхната липсваща стока да си я заприходи също така липсваща в собствения склад[smilie18] [smilie18] [smilie18] ?
На Илиянци в София дълги години можеше да си вземеш фактура за каквото желаеш и общо взето на стойност, каквато желаеш. Може и още да е така, не знам. Това обаче са неща, които нямат нищо общо с един фотограф или друг средностатистически човек с малък до среден бизнес, който се опитва да върже нещата така, че хем да е що годе изряден, хем и да си докарва доход някакъв приличен.[beer]



Публикацията е редактирана (20-11-15 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Клиента иска фактура. А сега накъде?
Автор: imitev   
Дата:   21-11-15 09:57


Какво казах по-горе за камбанарията?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »