Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Кой снима на фотолента?
Автор: kamenvk   
Дата:   14-09-15 11:04

Ще се радвам да видя колко колеги тук снимаме на добрата стара фотолента.

Няма особен избор на пазара, особено при цветните филми, но пък важното е, че ги има, на фона на все по-дигитална среда за фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: kvakioh   
Дата:   14-09-15 11:07

Има голяма и специална тема за лентата, може да се погледне.
Иначе аз си снимам на 35мм и 120 рол, всякакви, вече почти всеки ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   14-09-15 11:12

Във ФБ има група Да снимаш на филм.

Във Фотосинтезис има филми, вярно, цветните малко пострадаха откъм избор в последните години.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: Антивик   
Дата:   14-09-15 11:22

От време на време си начесвам крастата да по щракам на черно-бяла 35 и 120, но при цена от 10лв. приблизително на лента/без доставката/[smilie2] не мога да си го позволя като постоянно занимание. Карам си ЧБ що мога да си ги проявя, а да давам цветните и да разчитам на чуждо проявяване....сърбал съм я тази попара. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: hrup   
Дата:   14-09-15 11:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: kamenvk   
Дата:   14-09-15 11:28

Антивик, вярно е, че и цените на филмите не са никак ниски. При цветните 10 лв. също е минимум за добра лента. По тази причина и аз снимам рядко, само по специални поводи. Отделно от това, че после се налага проявяване и принтиране във фотостудио, което също оскъпява процеса. Който има умения сам да си проявява филмите и да си принтира снимките, браво на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: Антивик   
Дата:   14-09-15 11:31

Е то аз за това карам на ЧБ...с цветно не се хващам.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: BEYA   
Дата:   14-09-15 11:48

Имам зенит,ако му сложа цветна лента ще работи ли.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: hrup   
Дата:   14-09-15 11:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: lamerko   
Дата:   14-09-15 12:03

При мен пък цветните ми идват по-евтино [smilie18]

От време на време си взимам някакви AGFA - нямам идея как стои въпроса при тях, понеже AGFA НЕ правят филми сега. На кутийката пише, че са производство на Lupus Imaging, които пък имат подозрително пъстър каталог... както и да е - идват сравнително евтино :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: batsali   
Дата:   14-09-15 12:03

Аз снимам на филм от близо 3 години вече. ЧБ си го работя сам и копирам на хартия. Цветно снимам от скоро и скенер имам също от скоро. Насочвам се главно към среден формат, но имам мераци да си сглобя самоделна 4х5 камера.

Относно цената - да не е особено евтино, но аз и не снимам особено много. Просто не виждам смисъл да хабя филм. Идва ми някаква идея, избирам си материалите, премислям и снимам. Най-лесния начин да се спре картечарството е да погледнеш наведнъж кадрите от един филм и да те хване яд [smilie5] Не можеш да триеш боклуците, а те са в непосредствена близост до шедьоврите. Винаги като си погледнеш негативите си припонмяш лошите попадения и това е голям коректив. От друга страна не виждам защо трябва да броиш стотинките при положение, че никой не те заставя да снимаш по 1000 кадъра на ден, камо ли да отпечатваш всичко. Който е пушач, с парите за цигари може да си позволи количества филм, които няма да може да използва редовно докрай. Не пушете, проявявайте!

Освен това ме кефят старите камери и стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: kvakioh   
Дата:   14-09-15 12:06

Хубава работа е това за цигарите и филмите. Подкрепям.
Може да се впусне човек в историята с лентите, стига само да има едно- желание.
Не струва толкова много, а и като усилия, може да не проявява и изкарва на хартия редовно, все още има студия за услугите.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: itilien   
Дата:   14-09-15 12:14

След няколко дена ще ми пристигнат 5-те книжки за копиране, които купих на старо от амазон за 50-60 лева :) Вече долу горе съм оборудван и си играя в банята, само да видим колко време ще ми задържи мерака.

Даже се чудя дали да не си взема пак една броника... :)

Иначе преди години (2007-2008) снимах на диапозитив и цифрово паралелно и като си гледам сега снимките, тия на диапозитива са определено по-добри. Но може би основно заради това, че са квадрати, а другите 3:2. Но понастоящем диапозитивите са твърде скъпа работа.

batsali - сканираш ли си принтовете - ако да, скенерът ти изкарва ли всичко в най-светлите и най-тъмните зони?



Публикацията е редактирана (14-09-15 12:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: batsali   
Дата:   14-09-15 12:23

itilien, още не съм пробвал, но не виждам смисъл за момента. Копирните ми обективи не са особено остри и не мисля, че ще има полза от тази допълнителна стъпка. Иначе хартията има по-малък динамичен обхавт филма, така че щом скенера се справя с филмите, не мисля, че ще има някакъв проблем с хартиените копия.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: mihajlov2   
Дата:   14-09-15 12:31

Възхищавам се на ентусиазма ви за ръчното проявяване на ЧБ! [smilie24]
С такива дейности в банята се занимавах отдавна - до преди 15-тина години. Много е приятно.
Но, честно казано, вече ме мързи.

Поздравления! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: itilien   
Дата:   14-09-15 12:31

Ами понеже аз нямам скенер за филми и единствения начин да пренеса снимката на компютъра е да сканирам принта. Според мен проблемът обаче може би не е в динамичния обхват на хартията и скенера, а в отразяването на светлината от повърхността на хартията - съмнява ме, че това предизвиква загуба в крайните яркости.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: batsali   
Дата:   14-09-15 13:04

Е то хартията е отражателен носител. Както я виждаш, така и я сканираш. Ако отражението от повърхността на емулсията прави черното сиво, то ще е проблем и при гледане с око.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: itilien   
Дата:   14-09-15 14:01

Ами не знам дали е точно така - лампата на скенера май е доста ярка и това може да причинява разни отражения или по-скоро разсейвания, при което примерно светлина от съседни светли зони да намалява контраста в тъмните. Най-вероятно зависи и от типа на хартията. Май дори бях срещал някакво подобно мнение нейде по чуждите форуми. Както и да е де, просто ми е интересно дали класа на скенера оказва някакво влияние в тая посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: batsali   
Дата:   14-09-15 14:17

Няма значение колко е ярка, ако ъглите и процентът на отражение/пропускливост са същите. Всичко е закотвено в пропорции.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: turntablism   
Дата:   14-09-15 15:45

да се запиша при филмоползващите :) Копирам чат пат като е свободна масичката на лаборторията, че често се случва да е зартрупана с разглобена фототехника...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: quazimodo   
Дата:   14-09-15 16:35

itilien написа:

> ... дали класа
> на скенера оказва някакво влияние
> в тая посока.

Ами, представи си само, че когато изображението не е на фокус няма и контраст[beer]! Справка контрастната система за автофокус[smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: Антивик   
Дата:   14-09-15 17:34

batsali написа:

.........................................
>
> Относно цената - да не е особено евтино, но аз и не снимам особено много. Просто не виждам смисъл да хабя филм. Идва ми някаква идея, избирам си материалите, премислям
> и снимам........................................

Ами то... точно за това се пее навсякъде, че тренинга с лентите е отсяването на кадъра и снимането на точно определено събитие, а не като сегашното картечарство - дигаш, пускаш автоматиката и айде-е-е 10-20 кадъра наведнъж.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: Антивик   
Дата:   14-09-15 17:36

turntablism написа:

> да се запиша при филмоползващите :) Копирам чат пат като е свободна масичката на лаборторията, ...................

А при мен е кефа да си намокря ръките с проявител или фиксаж и да ми замирише малко на химия, инак някак си много стерилно....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: itilien   
Дата:   14-09-15 18:15

"че тренинга с лентите е отсяването на кадъра и снимането на точно определено събитие, а не като сегашното картечарство - дигаш, пускаш автоматиката и айде-е-е 10-20 кадъра наведнъж."

Проблемът идва, когато примерно снимаш пейзаж и светлинните условия се променят постоянно и не знаеш дали след 2 минути няма да има още по-добри условия или ще са по-зле :)
Примерно неотдавна снимах в една мъгла и очаквах слънцето да пробие точно, ама точно в определена степен. Да, ама реално не знаех дали това ще се случи и кога, мъглата си променяше постоянно гъстотата, така че беше неизбежно да направя много кадри. Ако беше на филм, най-вероятно щях да се огранича и може би да изгубя точния момент, или да похабя сума филм :)



Публикацията е редактирана (14-09-15 18:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой снима на фотолента?
Автор: hose   
Дата:   14-09-15 18:16

аз

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »