Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 15:23

Така, дълго време се чудех дали да я подхвана тази тема и все пак след много чудене реших да го напиша така - внимавайте с потребител lamerko, когато (ако) стане да купувате фото-техника втора ръка от него. Темата умишлено я кръстих потенциално некоректен потребител, тъй като в случая вината си е изцяло моя и не мога да докажа абсолютно нищо - единственото, което знам е, че аз съм си прав за себе си и нека това да е просто като е една сигнална лампа към вас като купувате втора ръка техника било то от него или други.

Историята започна с това, че се увлякох по нощната фотография и бидейки човек, който снима с кроп тяло на канон (без перспектива за смяна...поне не тази година) започнах да се оглеждам за подходящо стъкло, което на приемлива цена да ми повиши качеството на снимките. В крайна сметка до сега бъхтих само с китака и с една сигма 18/1.8 на един приятел, но тя струва 1600 лева и ми беше извън бюджета. Имайки предварително определен бюджет и след сериозно проучване отговора дойде лесно - ще бъде Токина 11-16/2.8, втората серия. Това беше добър компромис от допълнителна светлосила в обектива и по-голямо зрително поле, което можех да обхвана. Има си известни недостатъци, някои се отстраняват във фотошоп, с други просто се примиряваш, но за цена от 450 долара в Амазон звучеше като сделката на века.

Проблемът - пренасянето на подобен вид техника чрез пощенските им услуги носи риск от повреда, гаранция, която не важи в България, а качествена доставка и митници биха го оскъпили до цени като в България. Решението - видях въпросния колега lamerko да продава неговия обектив, точно този, който си бях харесал. В една група във фейса ми беше направил впечатление като добър човек и реших да рискувам. Историята, която той ми предостави и на която вярвам е че е сменил тялото от кроп на ФФ и този обектив вече не предлага същото качество на снимки (което си е точно така и според всички ревюта които съм гледал). Той определи обектива като нов, на 100 кадъра, в идеално техническо състояние с комплект китайски градиенти за 750 (след пазарлъка). Стиснахме си ръцете, изпрати ми обектива, направих тестови снимки на светло - всичко ток и жица (или поне така ми се струваше). Видимо обектива нямаше следи от злонамерени действия и си изглеждаше като нов, с кутия и книжки...абе както трябва да си е. Беше такова време от месеца, че луната пречеше за нощните ми снимки, изгряваше през деня, беше силно осветена, залязваше късно вечер, а и в крайна сметка аз съм любител - снимам като имам време. Дочаках да намалее до една четвърт след 2 седмици и отидох на яз. Пчелина с нетърпение да снимам старата църква на фона на езерото и да видя на какво е способен новият ми обектив. Сложих фотото на статив, изцяло ръчен режим, завъртях на безкрайност, заключих огледалото, нямаше вятър, активирах таймера и зачаках. Първа тестова снимка - мек фокус. Включих лайв вю и се фиксирах върху една от светлините на отсрещния бряг. Започнах да се опитам да я докарам на фокус, но не би - проклетия обектив отказваше да сътрудничи. Смених тялото с това на приятеля ми (също кропка) и пак не става. Викам си може нещо да изтървам, да не би да има стабилизация някаква, нещо движещо се вътре, което да дава отражение на дълга експозиция - вадя телефона и почвам да чета в нета - нищо подобно. Смених обективите със сигмата 18/1.8 на приятеля ми и минавам по същата процедура - ръчен фокус през лайв вю по светлината - фокуса е ясен и чист...Разочарован след още няколко опита го прибрах в раницата. На др ден се чух с lamerko, който ме увери, че има снимки които доказват, че снима перфектно през нощта и се опита да ме убеди как нищо не разбирам от нощна фотография ако отварям блендата на макс на 2.8 и затова се получавало това с фокуса. Ама аз да не снимам за пръв път - и на 1.8 съм снимал и знам че не е това ако на ръчен фокус е настроен както трябва.

След като нищо друго не можех да му кажа реших че ще го занеса на проверка в сервиз. От там момчето ми се обади да ми каже че по обектива има следи от предишно отваряне, че по винтчетата има следи от отвертка и т.н. и според него спрямо какво е видял като го е отворил става въпрос за изпускане, макар да не може да го твърди на 100%. Бесен се обадих отново на продавача за да потърся отговори, като ми беше казано, че той не е правил нищо по фотоапарата и че е купен чисто нов (изрично питах дали не е бил refurbished). Неговия довод е че той знае какво е продал и че има снимки с exif информация да го докаже. Ами то това е така ама аз имам 40к снимки с китака, ако утре го изтърва ще имам доказателствен материал да залея нета, но това не означава че той ще работи както е работил преди. И въпреки всичко остава моята дума срещу неговата, тъй като аз самия не мога да докажа че аз не съм му направил нещо. Аз обаче си знам, че нищо не съм му правил и отново искам да кажа - вината тука си е изцяло моя, аз ще си науча урока - повече втора ръка от непознат никога. Подведе ме факта, че разчитах че фотографската общност сме колегиални едни към други. Да, бях нетърпелив - не исках да изчакам 1 месец един колега да го пратят за 1 седмица в щатите и да ми го донесе той за 450 долара. Да исках да спестя малко пари - признавам, затова се и пазарих, НО исках и да направя услуга на колега, който имаше привидно неизползваема техника като му я купя на почти същите пари (защото и неговата беше внос от щатите за 450-500 долара взета), за да не е толкова на минус...един вид да е уин-уин положение, но не би. Фотоапарата в дневни условия прави добри снимки (поне за моите разбирания), но за нощна фотография е пълен капут.

Сега чакам да видя какво ще успеят да направят в сервиза след като стана ясно че такъв стенд на който може да се калибрират прецизно лещите няма в България за Токина, а и струва неоправдано много. Може и да се стигне до продажба и там ще му кажа всичките косури и ще мислим евентуално за пари спрямо това което може да прави обектива.

Ако някой е остискал да стигне до края, благодаря ти за отделеното време, не искам полемики, кой крив, кой прав - ясно е - аз съм виновен, но Ти си вземи поука, защото никоя общност не е защитена от мишкари и жалкари. Както му казах и на него - пари се изкарват, но достойнство - не, а за това кой крив, кой прав аз вярвам че има нещо по-висше от нас, което да отсъди и макар понякога да отлага то не забравя.

Бъдете здрави и на фокус приятели![shtrak]

 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: fraction   
Дата:   17-02-15 15:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: sherbit   
Дата:   17-02-15 15:41

10-18 не e ли читав обектив?



Публикацията е редактирана (17-02-15 15:55)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 15:46

@sherbit

За целите на нощната фотография 10-18мм на канон е тъмен обектив. Така, че за моите нужди не е читав :) Иначе ако е за снимане на пейзажи през светлата част на деня сигурно превъзхожда Токината, но пак няма как да знам, тъй като не съм чел достатъчно. 10-18мм като търсих обектив не стигнах до ревюто му изобщо като видях че е f/4.5-5.6
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: stalker   
Дата:   17-02-15 15:53

Дай един cr2 от Токината.С най-добрия фокус който си направил.
Имал съм такъв обектив и за канон и за никон.Всъщност може да дадеш два файла.И дневен и нощен...
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 15:55

Довечера ще кача, щом имаш интерес, че сега съм на работа.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: realnoncho   
Дата:   17-02-15 15:57

Не съм чувал за Сигма 18 1.8. За другите неща трудно може да се каже със сигурност.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: sohk   
Дата:   17-02-15 16:00

Вероятно става дума за 18-35/1.8 ... щото той е толкоз пари :)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: stalker   
Дата:   17-02-15 16:01

Най-вероятно човека говори за сигма 18-35/1,8
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 16:01

@realnoncho - добра забележка :) Сигмата е 18-35 на 1.8

За другите неща не искам и да съдите, а по-скоро вие да си направите извода от моите грешки ако можете, защото определено няма да ви хареса да ги повтаряте ;)

@stalker - тъй като за пръв път ползвам форумната секция можеш ли да ме ориентираш за довечера от къде да кача raw-вете, че не намирам опцията.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: stalker   
Дата:   17-02-15 16:05

сървъри за свободно качване на файлове..много са.После дай линкове за download
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: fraction   
Дата:   17-02-15 16:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: stalker   
Дата:   17-02-15 16:54

sohk
Извини ме !
... докато си напиша поста и свърша това-онова и ти си писал за същото.

 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: deerstalker   
Дата:   17-02-15 17:07





Публикацията е редактирана (17-02-15 17:42)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: stalker   
Дата:   17-02-15 17:11

Пише , че е минал на FF.И аз направих същото с токината в този случай
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-15 17:23

Понеже става въпос за мен - ще пусна отговор.

Първо за обявата - можете да я видите тук - както знаете, текста не може да се променя (поне аз не знам как). Преди нея пуснах друга - можете да я видите тук . Затворих първата обява, понеже ми беше първата въобще и я пооплесках, а възможности за редакция няма. От нея обаче се вижда, че пускам за първи път КОМПЛЕКТ - тяло 70D + въпросната Токина и разни дреболии. Още в същия ден имах доста запитвания за продажба САМО на тялото и в последствия пуснах Токината и тялото поотделно. Тялото замина на първия ден, обектива остана без особен интерес към месец и половина.

Горното го казвам във връзка с ФАКТА, че преминавайки към ФФ и продавайки старото си кропнато тяло, аз не можех повече да ползвам обектива. Както съм го снимал за обявата - така си и остана в кутията и повече не е ваден.

Както съм писал в обявата, обектива е купуван от B&H, USA на нормалната му цена - $525.00 на 22.08.2014. В момента там обектива е на по-ниска цена, но по времето на продажба - цената все още си беше 525. На 24.01.2015 ми се обади една жена и пита за обектива, а по-късно поиска да го пратя, което направих. На 26-ти обектива е пристигнал с опция ПРЕГЛЕД И ТЕСТ - взет е и получих СМС, че всичко е наред - обектива им е харесал. На 14.02.2015 (20 дена по-късно) получавам обаждане - обектива имал голям бекфокус в условия на пълна тъмнина, а не за градски условия. Питах го дали е имал поне малко светлина, при която да е можел да направи фокус - така и не разбрах как точно е фокусирал в пълна тъмница. Едиственото, което разбрах, е че снима на максимално отворена бленда. Посъветвах го да свие блендата поне до 5.6, където обектива е най-остър и да напарави няколко опита. След 2-3 дена пак имам обаждане - тоя път с други обвинения:
1. Обектива бил refurbished;
2. Обектива бил изтърван;
3. Обектива бил отварян;

Да съм си бил признал и т.н. С чиста съвест заявявам, че обектива не е refurbished, не е изтърван преди продажбата и не е отварян (преди продажбата). На едната снимка от обявата се вижда задната част с болтовете (снимките бяха по-големи, но сайта ги намалява - ако на някой му трябват в по-голям рамер - ще му ги пратя :) ).

Както и да е - бях обявен като лъжец, некоректен и че съм бил зачеркнал целия жанр "нощна фотография", понеже не съм бил снимал на най-отворена бленда. Въпросния купувач признава, че през деня и при градски светлини обектива работи коректно и няма бекфокус и там подобни щуротии. Аз нямам какво повече да кажа!
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: deerstalker   
Дата:   17-02-15 17:35

[smile]



Публикацията е редактирана (17-02-15 17:37)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: peter73   
Дата:   17-02-15 17:56

От двете обяснения на ситуацията оставам с впечатление, че обективът фокусира нормално на светло, но не не може да фокусира нощем с Live View дори и ръчно. В това нямам никаква логика - ако оптиката на обектива е разцентрована, той няма да може да фокусира и през деня.

Иначе, ако проблемът е, че апаратът не може да фокусира автоматично на тъмно с неоригинален обектив и при това на Live View (т.е. с Сontrast Detect), това изобщо не е индикация, че има проблем с обектива и изобщо не е нещо извънредно.

И последно - някой спомена бекфокус - това също може да се дължи на непълна съвместимост между конкретното тяло и конкретния обектив, което също не е рядкост, дори и при тяло и обектив на един и същи производител.

Мисля, че информацията е доста противоречива, за да могат да се правят категорични изводи.



Публикацията е редактирана (17-02-15 18:04)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   17-02-15 18:04

Изключително любопитно ми е как на светло работи, а на тъмно не [smilie10]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 18:15

Значи гледай сега Павеле - пак ще ти го кажа щото не разбираш...даже не, няма да ти го кажа, ами ще ти поставя задачка закачка, а тя е следната - намери снимка на Млечния път (хубава снимка) снимана на f/5.6 - за всяка такава аз ще ти давам по 100 снимани на f<5.6 Тези обективи неслучайно се наричат светлосилни и тези f-числа значат нещо. Да, обктива може да е най-остър на 5.6, но той е използваем и достатъчно остър и на 2.8. Жената, която ти се обади за тест е моя приятелка, тъй като мразя да се пазаря и те пита само склонен ли си да коментираш цената и до колко - нищо повече. Мисля, че и ясно съм написал, че при теста не съм установил проблеми и довечера ще кача точно такива снимки - ясни, които ме подведоха да го взема. Аз ако знаех, че не струва за нощни снимки нямаше да го взимам на първо време. Нека под нощни снимки от сега да се уточним, че става въпрос за снимки извън града, в планината, на полето и т.н. Съфорумците, които практикуват този тип фотография знаят как се фокусира в условия на пълна тъмнина, а твоите ограничени познания в тази област не са моя грижа. Проблема с фокуса, за който говорихме в първото телефонно обаждане беше на база това, което снимах вечерта и моите наблюдения - същинските нападки от моя страна (тъй като до тогава приемах че може и аз нещо да не правя както трябва, все пак за първи път снимам с него) бяха след като получих становището на сервиза, че обектива е бил отварян. И те питах, в така създадената ситуация ако си на мое място как би реагирал ти - на кой би вярвал? Ти почна да ми говориш, че ще вярваш на себе си и подобни али бали които са странични за темата - ами познай какво - вярвам в себе си и аз и знам, че аз нищо не съм му направил. Тука казваш са компресирани и свити снимките - хайде качи такива някъде и дай линка тука в пълната им резолюция да ги видим и да преценят дали има нещо хората.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: sherbit   
Дата:   17-02-15 18:19

Не вярвайе на 100% на сервиза. Всеки един майстор има изречения, с които да те разкара и ти звучат достоверно.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 18:20

За да няма чуденки довечера ще кача снимки в RAW, на които се вижда фокус на средно и далечно разстояние на светло и такива на които няма през нощта. В сервиза обектива и тялото са оставени заедно тъй като и аз реших че може да има несъвместимост някаква, но това бяха думите на техниците - проблема е в обектива (може да са видели и проблем при дневните, за мене нямаше, но и вие довечера ще кажете като ги видите). Споменаваше се нужда от стенд за финна настройка на фокуса за Токина, какъвто в България нямало, а и струвало необосновано много предвид класа обектив.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: Lycan   
Дата:   17-02-15 18:22


Много прост въпрос.

Работи ли на светло?
(ДА / НЕ)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: peter73   
Дата:   17-02-15 18:24

extremalen, аз пак не разбрах - на светло обективът фокусира ли нормално?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 18:30

Довечера ще кача снимки сами да прецените дали фокусира...според мене да, пак казвам иначе нямаше да го взема - написах, че го тествах преди да го взема и не ми направи впечатление да има проблеми с фокуса - ест има леко размазване по ъглите, но това е нормално за този обектив когато е отворен на 11мм и не е нещо неочаквано. Нека да се прибера довечера у нас и да кача каквото имам, пък до тогава нека lamerko да качи тази снимка в пълен размер и някой който разбира повече от мене (тъй като аз не съм го видял ако има нещо за виждане по винтовете) да каже дали има следи от отваряне на обектива.

И друго защо да ме лъжат в сервиза? Прикриват некомпетентността си като не знаят какво му има с набедяването на Павел ли? Тъй като те не знаеха нищо от историята на обектива. Аз съм готов да го занеса, където предложите, но и ако там кажат, че проблема е в обектива какво правим? Кой ще плаща за диагностиките само като решение няма да има?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-15 18:35

Първо по телефона говореше за нощни ПЕЙЗАЖИ, а не за астрография. При астрографията е напълно нормално да не ти сработи автофокуса или да не можеш да го уцелиш в лайв вю на основата на директен светлоизточник.

Просто да ти напомня две неща. Ако обектива няма проблем през деня, то той няма да има проблеми (сам по себе си) и през нощта. И другото - физиката на ДОФ-а е валидна не само през деня, но и през нощта.

Некоригиран кадър на задната страна на обектива: (мога да приложа и RAW [smilie22] )


http://213.91.252.186/IMG_0134.JPG

 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: GNikolov   
Дата:   17-02-15 18:36

Какво е тялото?
Кой е сервиза?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: peter73   
Дата:   17-02-15 18:42

Extremalen, ако обективът фокусира и е остър на светло, проблемът не е в оптиката, а в тялото. И като казвам проблем, нямам предвид, че тялото ви е повредено, а че вероятно не работи добре с точно този обектив. Ако обективът не можа да фокусира и на светло, вкл. и ръчно, проблемът очевидно е в обектива.

По въпроса дали е отварян или не - вече никой нищо не може да каже, след като със сигулност е отварян най-малко в сервиза, където сте го занесъл. Аз съм си имал работа със сервизи и да ви кажа - by default не им вярвам, като ми кажат колко нещо е било прецакано преди да отиде при тях. Най-очевидния мотив за такива изазвания е да ви подготвят за вземане на повече пари (за "центровка", например). Иначе, ако нещо е в гаранция - всичко си му е наред, дори и валяк да е минал през него :-)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 18:43

Качи снимката моля те някъде другаде преди да съм ти пуснал един троянец в компа и да ти намажа всичко за "благодаря".

Ами аз продължавам нищо да не разбирам дори като гледам в голяма резолюция - единствено винтчето до червената точка ми прави впечатление, че има нещо, но нека и др да кажат.

https://photo-forum.net//i/1882395 - това астрофотография ли е приятелю?

Знам, че звучи противоречиво това за дневни и нощни, но хей имам проблем при който като пия алкохол от известно време ме заболява един зъб - хората си лекуват болката в зъбите със силни напитки, мене те ми ги предизвикват - истории всякакви.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 18:45

@peter73 - и тука идва противоречието - те казват, че е намазано и НЕ МОГАТ да го оправят тъй като нямат този стенд. В случая не става дума за доене - иначе съм съгласен с тебе че пишман майстори бол.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 18:54

@GNikolov - Canon 500D

Сервизът е Бушона.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: juslen   
Дата:   17-02-15 19:00

Ох точно в Бушона ли намери да го носиш, има къде къде по-читави сервизи особено за такава фина техника.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kvakioh   
Дата:   17-02-15 19:02

Аз прочетох и мисля, че трябва с няколко тела да се провери обектива.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: HP   
Дата:   17-02-15 19:03

My 11-16 II has a very noticeable back-focusing calibration set by the factory. The lens needs to be sent in for recalibration or used on a DSLR with the AFMA feature available. At longer focal lengths, this lens does not focus as consistently as I would like and, unfortunately, inconsistency cannot be AFMA'd away. My version I lens focused more accurately on my EOS 50D than my version II lens does on my EOS 60D.


http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Tokina-11-16mm-f-2.8-AT-X-Pro-DX-II-Lens.aspx


 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 19:04

Ами препоръча ми го приятел, на който два обектива му сервизираха там. Другото, което знаех е Зентекс, но нямах инфо от първа ръка. Не ми пречи и там да го занеса, но какво правим ако там кажат пак същото? Смисъл сещаш се, че не мога до безкрай да плащам диагностики ;)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-02-15 19:04

Много неприятна ситуация и за двете страни! lamerko е познат потребител, особено във форума. Според мен става въпрос за несъвместимост на тялото на купувача с Токината. Нито е първия, нито ще е последния такъв случай касаещ трети производители. В случай, че продавача е сигурен в твърденията, които е описал по-горе добър развой на събитията щеше да бъде да се съгласи да си вземе обектива обратно, преди той да бъде отварян от сервизни специалисти. В крайна с сметка това е фото техника и ако причината за проблема е несработване на тялото с обектива, то може би друг купувач с желание за снимане на дневни пейзажи да речем, може да няма никакви проблеми с обектива и всичко би било наред. Така би запазил чисто името си и доверието, което е изгизградил. Не пречи да качи снимки, поне да опровергае твърдението на сервиза, който казва, че обектива е отварян! Грешно е, че и двамата сте тръгнали с рогата напред, а можеше да не се стига до тук...

ПП: Не бях видял втора страница по темата, вече има и снимка (yes)



Публикацията е редактирана (17-02-15 19:08)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: HP   
Дата:   17-02-15 19:05

Имал съм и 11-16 и 12-24 на 40Д- и двете не впечатляваха с фокус, особено при малко светлина. Скоро забелязах че и със 7Д е подобна история
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kvakioh   
Дата:   17-02-15 19:06

Taзи тема открито и ясно показва колко трябва да недолюбваме телата от 500Д до 650Д включително. Вече не бих препоръчал или дори споменал такива тела на който и да е.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 19:06

@HP - бих се съгласил ако не беше толкова извратен кейса...дневни ок, нощни йок, но нека след два часа да кача снимки - може да видите и проблеми в дневните, които аз да не съм видял.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: falcon   
Дата:   17-02-15 19:07

Ей това потенциално е коварна дума, разликата между разпни го почерпка с бира. Когато се преборите с потенциалните стойности и те станат факти, тогава пишете теми, че малко детска градина избива[smilie3]



Публикацията е редактирана (17-02-15 19:09)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 19:09

@PhotoBo - ооо поисках си парите, но ми беше казано, че обектива работи и няма да си ги получа. Затова отидохме на сервиз. Както и да е.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 19:12

@falcon - в случая и Хорейшио не може да докаже кой крив, кой прав. Тука е думата на един мъж срещу думата на друг мъж. Аз казах, че вината си е моя и респективно ще си изсърбам попарата - както виждаш никъде тука не споменавам връщане на пари и али бали, НО ако искаш се поучи от това което съм сбъркал, ако ли не мини по същия път и ти да провериш как е без значение дали е за фото, обектив, статив, ютия, пералня, мокет и т.н. Принципен е въпроса вече.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-15 19:24

Едно търсене във форума за Бушона ще е достатъчно...
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-02-15 19:25

Моето беше препоръка към lamerko, аз поне така бих постъпил. Да чукна на дърво - всичко, което съм продавал е било читаво и сработващо с останалата техника на хората (предимно приятели), но при подобен проблем определено бих запазил достойнството си и бих върнал парите на човек (разбира се, ако всичко е в разумни срокове и обектива не е посещавал сервиз през това време). В противен случай биха ме обвинили, че умишлено съм прибягнал до измама.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: falcon   
Дата:   17-02-15 19:29

extremalen, на никой не би му било неприятно да има подобни проблеми. Но все пак е хубаво да се внимава и да се говори с ясни необорими факти. Що се отнася до дойстойнството и връщането на парите, никой не може да даде гаранция на продавача, че проблеми не са създадени от продавача. Винаги има риск с техника втора ръка, особенно ако се праща с куриери. Като ще дава човек толкова пари по-добре да си калкулира в цената и разходи по преглед на място. Иначе играх, но загубих..ако изобщо такъв е бил наистина случая.[smilie3]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: peter73   
Дата:   17-02-15 19:30

Extremalen, ако има принципен въпрос в ситуацията, той е дали някой може да бъде обвиняван публично преди фактите да са ясни и заключенията да са верни. От фактите, които самия вие представяте, аз не мога да заключа, че има проблем с обектива, а по-скоро със съвместимостта му с тялото ти. Добавянето на "потенциално" към "некоректен" не променя факта, че въпросният потребител може да има сериозни проблеми да продава занапред каквото и да било в базара без да има вина за това. Така че "попарата" не си я сърбате само вие.



Публикацията е редактирана (17-02-15 20:52)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 19:31

@didesignbg - съжалявам, но залагам на мнения първа ръка. А и мнениеята тука са от преди 4 години - съгласи се с мене, че е достатъчен период хората да започнат да работят както по-добре, така и по-зле :)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: satansho   
Дата:   17-02-15 19:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: fraction   
Дата:   17-02-15 19:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: zotto   
Дата:   17-02-15 19:38

След като прочетох темата, само ще напиша че този канон, имам същия и ме боли кагато се наложи да снимам само с него, е напълно нормално да има отколнения с фокуса, аз си купувам само сигми, защото могат да се калибрират, да не говорим че има отклонения и при канонски обективи, само една 100-тица с макро сработи бързо и качествено и то работи по-добре отколкото със 6д, явно производствената грешка на обектива и тялото се елиминират.Лошото е че като гледам опитите за такива снимки, които съм правила, май качеството не е по-различно от твоето : тук и тогава сигмата не беше калибрирана.Мисълта ми е, че е възможно продавача да няма вина, естествено ако обективът не е отварян и няма следи от изпускане.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: Pavlov   
Дата:   17-02-15 19:40

Tokina 11-16/2.8 е капризен обектив по отношение на автофокуса.
Имах такъв, купих го от човек, който го е ползвал на Canon 7D. При покупката той ме предупреди, че са възможни проблеми. За 2 години го ползвах последователно на 1000D, 40D, 1100D. Прекрасен като острота и обхват, но просто на моменти фокусираше буквално където си поиска. Накрая почнах да снимам с него на ръчен фокус. Продадох го единствено за да го сменя със същия, но на никонски байонет. Съответно предупредих новия собственик, дадох му възможност да го тества, както и да го върне в рамките на няколко дена, ако не му върши работа.
Сега с никонската бройка на D7100 нямам проблеми с фокуса, но тялото е с много сериозна автофокусна система.
Така че, extremalen, ако снимаш с Canon 500D - не се учудвай. Тествай обектива на дневна светлина, и ако тогава работи нормално, значи всичко му е наред.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-15 19:41

Вярно, че си поска парите... близо месец, след като взе обектива и СЛЕД като ме обвини, че бил изпускан и го бил отворил в сервиз. Теост на второто обаждане, накрая на разговора. Не мисля, че е коректно.

Лично аз винаги много си пазя техниката. Всичките ми обективи съм ги затапил с UV-та - дори наскоро тук във форума имаше дискусия за UV-тата, където се дискутираше за смисъла им (или неговата липса) - специално за Токината UV-то ми струваше 50-60 лв. Дори като пращах обектива свалих филтъра (него го пуснах в оригиналната му опаковка) за да се виждат добре предните лещи дали има прах и т.н. Не съм крил нищо...

През първите 20-на дена нямаше абсолютно никакъв вид комуникация - било по телефон или Фейсбук. Абсолютно никакви оплаквания и забележки. Изведнъж пред свършен факт (отворен обектив) - искане за парите...
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kvakioh   
Дата:   17-02-15 19:43

ДА се пробва на няколко тела, това е. 500Д, 40/50Д, 100Д, нещо дори по-ново.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: victory13   
Дата:   17-02-15 20:10

За какъв фокус се говори, при положение, че на безкрайност конкретния обектив изобщо няма фокус... И говорим за ръчно фокусиране.
Не знам и защо се намесват тела в темата...
Положението е както каза купувачът, дума срещу дума. Покупката втора ръка е като да си зъболекар в село, дето още важи "око за око, зъб за зъб"... все пак е по-добре, отколкото да си очен лекар.
И аз да съм продавачът, не бих приел рекламация след месец по никакъв повод и причина. Всяка продажба ми е с договорка, ако има претенция, да се изрази за 2-3 дни максимум. Лалето се вижда от 20-до 70км по Подбалканската, конкретен тест може да се направи по безброй начини... Просто е било необходимо да се направи, и ако е имало претенция, да се изрази навреме.
Въпроса с "падането" и "отварянето" е грозен по същество. Тук даже има и трета страна, като нищо да е "паднал" и "отворен" в Бушона [smilie5]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 20:24

Оооо Павеле още на първото позвъняване си поисках парите преди да е отварян, но ти ми заяви, че работи перфе и аз не мога да снимам с него. В нощната фотография автофокус не се ползва и се снима само с ръчен фокус. Както и да е тука не е въпрос за парите, а за морала. Ето снимки от първия ден от теста пред офиса на Еконт и от още едно място - http://dox.bg/files/dw?a=d986bf84b8 и http://dox.bg/files/dw?a=27c1bb31b4 и един от вечерната, който ми се види с най-много фокус - http://dox.bg/files/dw?a=c1ee634a8d
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 20:32

Павеле нещо важно което изтърваш обаче е, че всичките съобщения които съм ти пращал преди да ти позвъня оставаха нечути и неотговорени от тебе...сякаш очакваше да не ти пазя телефона или че ако не ми отговориш ще спра?

А иначе като не съм снимал за какво да ти се обаждам. Обясних в началото защо се получи такава дупка - хората които снимат през нощта и правят star trails ще разберат защо не съм излизал през това време. Можеш да видиш и лунния календар и какви бяха циклите през това време ако имаш някакви съмнения http://astrocalendar.50webs.com/mooncordrs.html



Публикацията е редактирана (17-02-15 20:51)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: peter73   
Дата:   17-02-15 21:01

@victory13, точно за това става въпрос - купувачът сам казва, че на сметло обективът фокусира нормално, което аз поне аз го разбирам като да включва и острота на безкрайност. Според енго обективът не може да фокусира само на тъмно.

@extremalen, може ли да качиш снимките някъде, където не е необходимо да имаме акаунт, за да ги видим.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 21:05

@peter73 - не ти трябва акаунт - въвеждаш цифрите от капчата, избираш файла с чекбокс и даваш свали ;) Не ми искаше акаунт да качвам, пробвах метода и не ми иска при сваляне ;) Дерзай ;)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   17-02-15 21:09

extremalen на автофокус ли ги снимащ нощните снимки ???
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 21:14

@LorDDemoniC - не, обяснил съм по-горе
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: peter73   
Дата:   17-02-15 21:16

да, вярно - бях копирал двата линка едновременно.

За мен обективът фокусира на безкрайност (то на това фокусно разстояние фокуса започва от малко пред апарата :-)). Едната снимка е на 2.8 и щеше да се види, ако има проблем с фокуса.

Обаче има доста сериозни аберации, но за толкова широкоъгълен обектив вероятно е нормално - да каже, който го е имал. Възможно ли е точно аберациите да създават проблем, когато трябва да се фокусира върху ярка точка на черен фон (астрофотография)?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: Pavlov   
Дата:   17-02-15 21:23

Прегледах снимките - не виждам нищо нередно?... [smilie11]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: marrio31   
Дата:   17-02-15 21:25

Ако имаш безкрайност през деня мисля ,че не трябва да обвиняваш продавача [cool]
Дано тия в Бушона да не са го повредили..



Публикацията е редактирана (17-02-15 21:27)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 21:26

Аберациите са му най-малкия проблем - чистят се с фотошоп с автоматичния филтър. Вие верно ли не виждате че дърветата и храстите до църквата отдясно са размазани и самата църква не прилча на нищо спрямо кръста на преден план дето е?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 21:34

@Марио31 - искаш да кажеш, че е нормално "безкрайност" да е една през деня и друга през нощта? Уау тук вече съм без думи :)

Как ще са го повредили в сервиза като аз преди това не можех да го вкарам във фокус през нощта...
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: marrio31   
Дата:   17-02-15 21:37

Не,точно обратното казвам,еднаква е безкрайността.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 21:39

Снимката щеше да наподобява нещо такова ако беше на фокус...http://dox.bg/files/dw?a=4539dfd0da
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-15 21:39

Коментар за снимки на исо3200 и 30 секунди е леко несериозно да се прави, но не виждам абсолютно нищо ненормално в тези кадри.
За Бушона, аз нищо няма да кажа, очевидно си чел достатъчно, твоя воля е да вярваш на когото искаш. Аз снимам само с Фуджи, Бушона са им оторизиран сервиз. Отварял съм и ремонтирал фуджита на приятели доколкото мога за да не ходят до там.
Съвета ми е да си вземеш обектива максимално бързо и да направиш тестове през деня на диафрагма 8, по желание можеш да отваряш и надолу до 2,8, но не е правилно да базираш преценката си само на нощни кадри на 2,8 / безкрайност / исо 3200 и 30 секунди. Това е комбинация с която много малко апарати / обективи ще се справят.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-02-15 21:40

Моето скромно мнение без да познавам купувача и продавача. По описаното и видяното до тук е най-добре да се прибере възможно най-бързо обектива от "майстора" от "Бушона". Сигурен съм, че няма проблем с фокуса на безкрайност, а просто варио на напълно отворена бленда и в единия край на фокусното разстояние е достатъчно мек и най-малкото отклонение от фокуса е фатално.
РАВ кадъра е нормален и фокуса на кръста е добър, та не виждам проблем. Не трябва да се правят експозиции по-дълги от 20-25 сек., защото звездите стават леко на тирета. Всичко това го казвам от опит с моя 16-35/2.8 , който няма да направи много по-различна снимка от показаната.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-02-15 21:45

" Снимката щеше да наподобява нещо такова ако беше на фокус...http://dox.bg/files/dw?a=4539dfd0da"

Тази е омазана здраво и НЕ е с този обектив...[smilie8]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: ронни   
Дата:   17-02-15 21:47

токината е железна !
неможе да сравняваш качеството на портрет 85мм и 18мм (образно казано)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kvakioh   
Дата:   17-02-15 21:56

В дадения последен кадър не е ясно къде точно авторът къде е искал да акцентира- на сградата, на кръста или на самото небе. "Тиретата" са гадна работа, освен ако няма stacking след това от няколко кадъра.
По неписани, но строго спазвани правила не само от мен, а поне 78-150 човека, занимаващи се про и аматьорски на безкрайност който и да е обектив леко, много леко се връща при снимане от крайната точка на фокусиране при безкрайност. А снимане посреднощ на дълги експозиции от 1сек и нагоре, а още повече от 10 и нагоре не знам как стават с автофокуса да е включен на който и да е обектив и да се цели обект или нещо си. Ако ще да е за 20000евро. LiveView може да е много точна идея и начин как да се снима, но доста повече време преди тази екстричка се снимаше през визьора и дори на системата "проба-грешка". Дистанционно- почти задължително.
Не е забавно да се виждат такива случки, сложен казус е. Според мен е до проба с няколко тела, и тогава да се види и реши. Така бих направил аз.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 21:58

Чисто информтивно питам някой направи ли си труда да направи 100% кроп на снимката и тогава да прегледа за размазване? Това първо, второ относно че тази дето дадох за пример не е с този обектив...ами как да е като с този не може да се постигне такава острота? Дадох чисто илюстративно втората и не знам на какво викаш омазана @GOSPODIN след като това е чист raw изкаран направо от камерата?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: Pavlov   
Дата:   17-02-15 22:02

Автор: extremalen
Дата: 17-02-15 21:58
Чисто информтивно питам някой направи ли си труда да направи 100% кроп на снимката и тогава да прегледа за размазване?

Да, аз го направих. Освен това отворих снимката в Lightroom, и приложих леко изостряне. Пак казвам, след хиляди снимки със същия модел обектив - не виждам проблем.



Публикацията е редактирана (17-02-15 23:14)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: victory13   
Дата:   17-02-15 22:02

Целия нощен кадър няма фокус... Въз основа на другите кадри мисля, че нещо се бърка при заснемането. Тялото и обектива са си добре [shtrak]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-02-15 22:07

Чисто илюстративно втората е много по-зле от първата с "разваления"обектив. Знам, че са в РАВ и необработени. Просто не виждам проблем в оптиката и апарата.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 22:09

@kvakioh - къде прочете моля те в пост от мене че съм снимал на авто фокус? Имам странното усещане че се пише колкото да се редят постове. И да по принцип си прав за една идея назад от безкрайността, но познай какво - тука една идея назад от безкрайност е по-зле...поради простата причина че това което е "безкрайност" не е безкрайност. Въртиш ръчния фокус надясно...виждаш как бокето постепенно намалява и намалява и в един момент осъзнаваш че си свършил с въртенето и си опрял на макс в крайно положение а бокето леко си личи като сияние около лампите. Ето такава снимка http://dox.bg/files/dw?a=61ab03670f която не е на ИСО 3200 и е в градски условия - http://prntscr.com/66edr8 - това е на 100% кроп, гледайте зоната в центъра между блока и трансформатора. Обърнете внимание и на лампата как изглежда размазана и сравнете с фокуса на колите на преден план...ако и това е нормално - аз искрено се извинявам на lamerko че го очерних.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: daniil-k   
Дата:   17-02-15 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 22:11

Щом сте рекли че няма проблем супер - някой иска ли ги - давам ги евтино :D
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 22:14

@daniil-k - може ли да питаш ламерко как иска извинението?



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:17)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: marrio31   
Дата:   17-02-15 22:19

Тая последната снимка с токината ли е? защото друго ми изписва в екзифа,а иначе на нея фокуса според мен не е на безкрайност.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kvakioh   
Дата:   17-02-15 22:23

Аз бих дошъл с 1-2 тела да пробваме, не казвам/изкарвам кой е прав или крив, както и да изказвам точно как да се снима.
Имах преди време "проблем" с един канонски светъл обектив, който снимаше различно на 100Д и 1д mark2N, като при второто тяло при едни и същи настройки в кадъра имаше размазана част, един вид нефокусирана. Нещо подобно, поне 50 кадъра тестове в различни условия. ЗАтова предлагам да се види и с друга техника.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: stoikovv666   
Дата:   17-02-15 22:24

Не е майтап робата с фокусирането нощем под звездите, дори и със добра техника.
Задължително фокусирам ръчно и за най сигурно отбелязвам по светло къде е хиперфокалното разстояние за безкрайност.



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:27)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 22:24

@mario31 - зависи коя последно визираш :) http://prntscr.com/66emko иначе тази е с Токината - не знам какво гледаш и къде.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 22:27

@kvakioh - осъзнаваш ли че си сравнявал кроп с фф тяло? И очакваш еднакви резултати? Уау вие наистина ме удивлявате.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: marrio31   
Дата:   17-02-15 22:27

Говоря за тази с блоковете и колите.И подкрепям daniil-k ,няма вариянт да имаш фокус на светло а на тъмно да нямаш,освен ако през нощта е имало мъгла..говоря за ръчен фокус.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: pmartinov   
Дата:   17-02-15 22:28

extremalen

Ивайло,според мен клатиш камерата по време на експонацията!

Дали го правиш несъзнантелно или връзката на тялото и обектива има луфт или статива е кекав не мога да преценя без да ги видя.

Според мен се приготви да се извиниш на момчето защото този обектив няма проблем.

Проблема е техниката на снимане.

Твърде многото емоции влагаш...

А те пречат!



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:29)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: rx   
Дата:   17-02-15 22:31

В кадър 2057 контрастната линия в центъра е около 3 пкс - толкова си може обектива. В ъглите има големи аберации.
В кадър 2075 контрастната линия е 2пкс и са обрани аберациите, защото си затворил блендата

Видното дотук е следното: Обективът оптически и функционално е ПЕРФЕКТЕН! Тоест - обявата на човека, че продава обектив в ПЕРФЕКТНО състояние е вярна.

Нека видим нататък
https://photo-forum.net//i/1882395 - снимката, която си показал тука трябва да е от въпросната сигма. Еми оплескал си фокуса ТИ! Защото тази сигма я знам доста добре и толкова омазан кадър няма да извади!!!
Кадър 2135 има контрастна линия точно 3 пиксела на кръста, което при това исо, с тази експозиция и апертура, е повече от добре! Причината звездите да не са ти точки са няколко* и се сумират в това, че нямаш хабер как се снима нощно небе.
Кадър 7630 казва две неща:
- Фокусирал си правилно звездите
- Статива ти е боклук, или си го бутнал, или е имало твърде силен вятър
Едит: няма как да си го бутнал без да искаш, защото през целите 30 секунди статива е клатен що-годе равномерно и във всички посоки

* Ако се извиниш за държанието си на всички засегнати страни и попиташ кротко и добронамерено защо не ти се получават нощните кадри, ще бъда първия, който ще ти отговори.

Пожелавам ти да ти върнат обектива от сервиза ПОНЕ в състоянието, в което е бил, за да можеш да се научиш как се използва. Като ти го върнат, излез на балкон в безветрена нощ, сложи го на една маса, неподвижно, стабилно, пусни таймера на 10 секунди, фокусирай РЪЧНО!!!!! на лайв вю със зуум някъде в блока на съседите, на някой светнат балкон така, че границата м/у светло и тъмно да бъде възможно най-контрастна, снимай дъъъълга експозиция на ИСО100 без дори да дишаш около апарата. После покажи тука един RAW файл и бъди готов да пратиш кутия бонбони или хубаво уиски на колегата дето ти го е продал за извинение.

П.П. Като чуя някой да "заплашва" как щял да пуска троянци, си представям 15 годишен пъпчив келеш от техникума по дървообработка. Не знам защо...



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:42)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kvakioh   
Дата:   17-02-15 22:36

Aз съм сравнявал две кропки, 1д марк2Н е 1.3 кроп, знам какво и как да пробвам, имаше си проблем при 1д-то ми. Сега не е времето да показвам. Важното е да се разбере къде е проблема тук, предлагам помощ, а не критика или нещо негативно.
Идвам с 2 тела, статив, нямам дистанционно за 500Д. Пробваме и ще се види.
Не съм купувал отдавна обектив оттук, но последно помня добре, че бях с 2 тела да тествам.



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:38)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: rx   
Дата:   17-02-15 22:37

Какво общо има тялото с това дали оптиката на обектива работи коректно в РЪЧЕН режим?! Дали ще е 500Д или 5д3 - все тая - оптиката или фокусира в/у равнината на матрицата, или не фокусира... нали уж говорим за снимане на нощно небе



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:39)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: imitev   
Дата:   17-02-15 22:39


Толкова ли не може да се снима някаква стена на светло за да се види дали остротата е еднаква в различните зони на кадъра, а гледам че се показват недоекспонирани кадри и такива на високо исо снимани безцелно и от ръка.

Отделно токината (лично мое мнение) е идеална за интериорни снимки, но навън аберира повече отколкото ми допада...
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: juslen   
Дата:   17-02-15 22:47

При ръчен фокус на светло при нормални настройки на апарата ще се види отлично дали всичко му е наред на обектива, тялото не играе роля в такъв случай. Тогава може да се види хубаво и нагледно дали обектива е наред или му има нещо.
Такива проблеми с фокуса може да има само ако обектива е изпускан и с разцентрована оптична система, въпреки че по първите две тестови снимки веднага след взимането от куриера на обектива не личи да има подобно нещо. Недоекспонирани са но изглеждат нормално. Не може веднага след получаване да е фокусирал ок, а след месец вече да не иска. На снимките изглежда като нов буквално.



Публикацията е редактирана (17-02-15 22:50)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-02-15 22:47

Екстремален, язък ти за мръзненето горе....
Вие верно ли не виждате че дърветата и храстите до църквата отдясно са размазани и самата църква не прилча на нищо спрямо кръста на преден план дето е?
Виждаме, как да не виждаме... Виждаме и бленда 2.8, при исо 3200 при 30 секундна експозиция... Ходи и го снимай на светло същото нещо, но сложи едно стъкло от електрожен, да видим дали резултатите, няма да бъдат същите. Даже може и без стъклото. Намали исото и скоростта, но си остави блендата на 2.8 и фокусирай в кръста отпред, да видим на какво ще приличат дърветата и манастирчето отзад.
По начина, по който некоректно започна темата със заяждане, аз мисля да я продължа или най-малкото да задам отново въпросите, които колегите зададоха.
Защо си сигурен, че в сервиза ти казват истината, след като си купил напълно здрав обектив, без драскотини и без видими следи от отваряне? В обявата пише че обективът има 3 години гаранция. След като имаш приятел в щатите, защо не го прати там да го видят, а си съсипа гаранцията (предполагам и обектива) чрез това отваряне в Бушона?
АЗ също съм и склонен да се съмнявам, че гореспоменатите "авторитети" въобще съществуват, а не са измислени за "по-голяма тежест", защото много взеха да стават увъртанията. Веднъж фокусирал на светло, след месец установяваш, че и на светло не фокусирал много добре...
Като гледам снимките ти
https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1419081783_Lakatnik-2.jpg

явно и сигмата 18-35 има някакви проблеми, но за нея не прибягвай до сервиз...
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: jingov   
Дата:   17-02-15 22:53

Бих желал да изкажа мнение по темата, която навлиза в един друг аспект.
Без да познавам някой от пишещите, без да се застъпвам към продавач или купувач.
При всяка покупко-продажба има съгласие от двете страни за нейното извършване. При покупката на такава техника в по голямата си част се иска преглед с тест. В случая това е извършено и не са намерени някакви сериозни проблеми. Платено . Нормално е да се изчакат няколко дни, аз лично чакам около 10-14 дни, след което смятам че "нещото" продадено от мен е вече влязло в употреба и новият му притежател е доволен.
В случая мога да кажа следното - за тези 20 дни биха могли да се случат прекалено много нещо и аз лично не бих повярвал на купувача , че въпросната ми стока /тествана и платена в надлежащ ред / е била със силно скрит дефект, така че той е бил заблуден при продажбата и. Не бих върнал пари и поради факта,че не знам как е съхранявано продаденото от мен нещо. Не е невероятно купувача да е проявил временна небрежност и/или поради недостатъчно разбиране не постига желаните от него качества на стоката, а в същото време би могъл и да я повреди.

п.п. Лично за мен, темата не води до нищо, освен плюене.
Също така, при подобен случай с мен първо бих проверил как стоят евентуално юридически нещата и дали бих могъл да разчитам на някакво годно техническо мнение на оторизиран сервиз.
Моля за извинение ако евентуално съм причинил някакви нелицеприятни емоции.
Другото са го написали хората , които вече са прегледали НЕФовете.

 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: pmartinov   
Дата:   17-02-15 22:56

Този сервиз е с много спорна репутация...

 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: marrio31   
Дата:   17-02-15 22:59

Аз бих върнал пари,само на човек който познавам лично и му имам все пак някакво доверие,че не той е повредил стоката,въпреки ,че ако съм сигурен че всичко е ок..не знам как бих постъпил и говоря за срок от 1-2 дена,не повече.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: juslen   
Дата:   17-02-15 23:01

За 1 месец всичко става, лошото е че не тестовите снимки се вижда, че всичко е ок, фокуса си е наред което навежда на мисълта че проблема май е в ЗАУ-то на автора.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 23:06

По ред на номерата:
@kvaikoh прав си, но не на цяло (по-важното е че аз не бях). Има разлика в размера на матриците и това също влияе.

@rx - за светлото никой не спори - ако беше прочел достатъчно добре, щеше да видиш на поне 10 места да се споменава че на светло работи перфе. Защо мериш контрастната линия близо пред обектива а не на бекграунда? Втория пример пред блока това илюстрирам отново но него си го подминал тактично...вземи си оправи ти високомерието пък после можем да говорим кой какво и как. Не ми пиши да фокусирам РЪЧНО ами намери къде съм казал (или отвори екзифа и виж) че съм фокусирал АВТОМАТИЧНО. Точно в един пост съм обяснил как на лайв вю на безкрайност и на малко зад безкрайност няма никой на разстояние 40-50м защото това не е шибаната безкрайност - дори китака ще изкара по-голяма безкрайност от това. Не знам защо всички реват покрай бушона без да имат досег (не и в последните години) но да не стане да се ухапе някой отзад ако утре ми го върнат и със същите настройки пред блока изкара по-добра острота...джъст сейинг.

Позна поне едно нещо - статива на колегата със снимка 7630 (нали не си помисли че за една вечер мога да изснимам 5к кадъра...оооо вярно кой ти гледа екзифи или чете постове) е боклук и трябва да го смени. До там, нито е имало вятър, нито сме го клатили нито нищо...Бтв сравни ли остротата на кръста на църквата отгоре на колегата с боклучливия клатен 30 секунди статив с "остротата" от моята снимка на кръста на ЦЪРКВАТА...или не можа да отделиш поглед от предния план да мериш пиксели? Просто си питам - не очаквам реален отговор.

П.п. Без да те знам кой си и какви снимки правиш вярвам, че познавам лично достатъчно по-добри фотографи в тази област и мога да им получа съвета по всяко време.

П.п.2. Ако искаш след като ми върнат тялото и ако не са напавили на пух и прах обектива можем да се каичм на Витоша - ти ще ми покажеш как се снима с моето тяло, аз ще попивам отстрани - ще е весело :)

П.п.3. Не знам наистина как си ме представяш, нито имам за цел да те оборвам, но когато някой ти отправи такава учтива заплаха от чиста куртоазия може да си ъпдейтнеш дефинициите на антивирусната ей така профилактично. Ти имаш ли сайт rx?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: marrio31   
Дата:   17-02-15 23:11

Хаха,човече,ти на колко години си? ако не е тайна разбира се,тия кибер заплахи...[smilie18]
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-15 23:13

написа:

> Чисто информтивно питам някой
> направи ли си труда да направи 100%
> кроп на снимката и тогава да
> прегледа за размазване? Това
> първо, второ относно че тази дето
> дадох за пример не е с този
> обектив...ами как да е като с този
> не може да се постигне такава
> острота? Дадох чисто илюстративно
> втората и не знам на какво викаш
> омазана @GOSPODIN след като това е чист
> raw изкаран направо от камерата?

Разбира се че гледаме това което си показал, просто имаме някакви реалистични очаквания за тези параметри на снимане.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: rx   
Дата:   17-02-15 23:15

Аз какво имам не се грижи, моето момче [smile] Иначе за предложението ти за Витоша - ами защо не, но към момента държанието ти не прилича на човек, който иска да научи - напротив - чудя се дали илюстрираш синдрома на букова или дъбова глава. По-горе съм ти дал дума - в момента в който се извиниш на всички засегнати страни за държанието си, ще ти обясня къде точно ти е грешката и защо фотографията на нощно небе не ти спори в случая. Пък и нали познаваш "много добри фотографи" - защо не са те научили? Па и дори в гугъл да напишеш как се фокусират звезди, ще ти излезе подробно обяснение защо не ти се получва.

Значи така - идваш тук, ръсиш клевети наред, обвиняваш и тропаш с краче, а после аз, задето ти обясних подробно и си изгубих 10 минути от живота да ти кажа какво не ти е наред, съм високомерен [smilie8] Браво. Аз ще имам ли троянец за награда? [smilie7]

Между другото - не, нямам сайт. Както е казал народът - обущяря е бос [smilie5]

100!



Публикацията е редактирана (17-02-15 23:22)
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: extremalen   
Дата:   17-02-15 23:24

Както се казва в учтива форма за*бете :) Купувайте си перфектните неща щом мислите, че в мене е проблема, така да бъде. След като минахме сто поста и аз съм кривия и клеветящия, така да бъде - ламерко да ме прощава, че в моите очи е бил некоректен. Относно гаранцията за щатите всеки който си е купувал от там знае колко важи и по колко се чака (в крайна сметка командировките са по седмица-две макс), хайде да не го играем дръж ми шапката. Та както и да е. ИЗВИНЯВАЙ ЛАМЕРКО че ти опетних светлото име. Ще хвърчат бонбони, рози и цветя посока Шумен. Слагаме край и дано докато е при тези майстори не се изпари наистина този обектив че ВЪХ тяхната кожа. Лека и мерси за хубавия разговор - в спора се раждала истината...тука бих допълнил понякога тъй като изключая rx и може би още един двама никой не ме убеди че иска да вникне в това което пиша.
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-02-15 23:26

Не знам защо всички реват покрай бушона без да имат досег (не и в последните години) но да не стане да се ухапе някой отзад ако утре ми го върнат и със същите настройки пред блока изкара по-добра острота...джъст сейинг.

Абе ревящия си ти в случая. Другото което е, един обектив, отварян веднъж от "специалист", не го хвали повече. Както написа в началото, сам ще си сърбаш попарата, но в случая продължаваш да си я дробиш.
На всички отговори нагледно, ама на мен не иска.
Защо след като има 3 години гаранция в USA, не го прати на твоя човек там, щом имаш съмнения че обектива е дефектен?
 Re: Потенциално некоректен потребител
Автор: kireto_a   
Дата:   18-02-15 00:01

камъните от пред на 2135 са прекалено много на фокус... за сметка на църквата и звездите.

и аз си мисля, че сервиза е било огромна грешка, не знам колко са кадърни но отварянето на обектив, не е като смяна на крушка в банята. един път си правих експеримент след 3 дни гледане на снимки, видео и четене на pdf-и как се прави и много внимаване и време никога не заработи след това като що требе, не че преди това работеше де.

според мен ако беше врътнал фокуса съвсем малко повече към безкрайност и беше ползвал истински статив(такъв дето би понесъл 30с експозиция, въпреки че той има малко вина тук) снимката щеше да си стане. също така фокусиране на liveview в тъмното си е зор и то голям - не мога да си представя какво се е виждало при положение, че снимка на исо3200 и 30с експозиция е тъмна - бой на афроафриканци в тъмна нощ и много много шум.

сигмата е по-добре поради ред причини най-важните от които са:

1. ф1.8 е с 1 и 1/3 стопа по светло от 2.8 - и liveview-то ще работи по добре, и статива няма да има такова значение, и звездите нямаше да се размажат толкова(10с експозиция), защото въртенето на земята(доста е бързо) и трептенето на атмосфрета няма да имат такова значение(ок последното си важи и в двата случая, но все пак)

2. минималното фокусно разтстоняние е 18мм, което си е значително повече от 11мм на токината - много ясно, че ще снима повече детайли по каквото и да е и в liveview "фокуса" ще се вижда по добре.

3. самия обектив си е по-добър и съответно по-скъп.

http://www.dofmaster.com/dofjs.html
казва, че ако беше турил фокуса на 2-та метра на скалата и беше направил няколко кадъра след това въртейки леко към безкрайност, щеше да купуваш бира на ламерко, щото ти е продал хубав обектив за без пари. да предните камънаци, нямаше да са съвсем на фокус, ама всичко след това, щеше да е - все пак 2.8 бленда си е 2.8 дори и на 11мм.
 

 Авторът е затворил собствената си тема.