Автор: Markishky
Дата: 16-09-24 03:52
Сега на 18 септември (сряда) сутринта от България ще може да се наблюдава частично лунно затъмнение. То ще е единственото от общо четири затъмнения тази година, което ще можем да видим от нашата страна. Затъмнението ще бъде с малка фаза – близо 0.09 диаметъра на лунния диск (да го закръглим на една десета от диаметъра) ще навлязат в земната сянка по време на максимума на явлението – в 05:44 ч. наше време.
Началото на затъмнението ще бъде видимо от Западна Азия и западната част на Индийския океан. Цялото явление ще може да се проследи от Централна и Западна Европа, Западна Африка, Атлантическия океан, о-в Гренландия, източната и централната част на Северна Америка, Южна Америка, част от Арктика и част от Антарктика. Краят на затъмнението ще се вижда от западните части на Северна Америка, както и от източната и централната част на Тихия океан.
По време на явлението Луната ще бъде в североизточната част на съзвездието Водолей – до границата му с Риби, а Слънцето – в западната част на Дева.
В началото на затъмнението от земната полусянка в 03:41 ч. (БГ време) Луната ще бъде видима в посока югозапад-запад. Тогава все още няма да се забелязва разлика от обичайния вид на пълната Луна.
Яркостта на горната дясна част на лунния диск ще започне да спада по-осезаемо с наближаването на първия контакт със земната сянка в 05:13 ч. Тогава за наблюдател от София Луната ще бъде на височина 20° над хоризонта, а за Варна – на 17°. Максималната фаза ще настъпи в 05:44 ч. Затъмнението от сянката ще завърши в 06:16 ч., а Луната ще залезе в 06:58 ч. за Варна и в 07:17 ч. за София. Това означава, че ще можем да проследим до край най-интересната част от явлението, макар че краят на затъмнението от сянката ще се наблюдава вече в сутрешния полумрак.
На 18 септември Слънцето ще изгрее в 06:51 ч. за Варна и в 07:10 ч. за София.
Пълнолунието на 18 септември е също и суперлуние, поради близкият по време лунен перигей за месец септември. По-точно пълнолунието ще бъде в 05:34 ч. и ще предхожда с 10 часа и 54 минути перигея, който ще настъпи в 16:28 ч. на същата дата.
--------------------------
На картите:
https://nao-rozhen.org/vremenna/Fig-1_Partial_Lunar_Eclipse_18-September-2024_RGB-colors.jpg
Преминаването на Луната през земната полусянка и сянка на 18 септември. Моментите P1 и P4 са на първия и на последния контакт на Луната с полусянката на Земята (penumbra). Моментите U1 и U4 са на първия и последния контакт на Луната със сянката (umbra). Затъмнението ще се случи преди преминаването на Луната през възходящия възел на нейната орбита.
https://nao-rozhen.org/vremenna/Fig-2_Simulaciq_of_Partial_Lunar_Eclipse_18-September-2024_RGB-color
Симулация на частично затъмненият лунен диск (в дясната му част) на 18 септември, по време на максималната фаза на затъмнението в 05:44 ч. Тогава Луната ще бъде почти на границата, разделяща съзвездията Водолей и Риби, на височина 15° над западния хоризонт за наблюдател от София и на 11.5° за наблюдател от Варна.
|
|