Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   06-01-15 22:26

Здравейте, готвите ли се да снимате кометата? Чудя се в София къде ще е най-подходящо да се снима с минимално светлинно замърсяване. Общо взето след 10-ти ще има няколко подходящи дни според прогнозата и луната ще се скрие.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: митко   
Дата:   06-01-15 22:28

В кой край на небето да я търсим?

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   06-01-15 22:37

Малко вдясно от Орион. На Юг, на около 30-тина градуса над хоризонта вечер. В нета пише по-точно.

http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/observing-news/spot-comet-lovejoy-tonight-122920141/

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: batsali   
Дата:   06-01-15 22:40

За София най-добре на Витоша някъде над пушилката и светлините. Изчакайте още ден два да се измести луната по на изток и тогава снимайте.

Къде да гледаме:

Поглеждате на югоизток и намирате Орион. Теглите една черта през двете долни ярки звезди и мерите 12 градуса по чертата надясно от дясната звезда. Този знак [cool] при изпъната ръка ви дава около 10 градуса между показалеца и кутрето според зависи колко ви е голяма лапата.

http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/Lovejoy2-550px.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   06-01-15 22:43

То добре на Витоша, но е в Южната част на небето. Значи ще трябва да се застане на място с видимост натам. За Луната е ясно - аз още в началото съм писал кога ще се махне. Хубаво време се очертава на 13-ти и 14-ти и горе-долу на 11-ти по прогноза. Ако има още някой желаещ може да се организираме нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: batsali   
Дата:   06-01-15 22:46

Мене по това време сигурно няма да ме има, а и нямам нужната техника, но с удоволствие бих се присъединил [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: митко   
Дата:   06-01-15 22:50

Днес е облачно в Пловдив, ще видим утре как ще е

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   06-01-15 22:59

Каквото и да е, докато не се махне луната нищо няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: ggreg   
Дата:   07-01-15 15:42

Може би към Плана... преди обсерваторията точно, има хубави ливадки до пътя, където да разпънете триногите :) Светлината от София почти не пречи, а и ще ви е в гръб.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   07-01-15 16:47

Можеш ли да дадеш линк към Гугъл мапс? Ако някой друг иска да дойде да пише на лично.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: MauMyHa   
Дата:   07-01-15 17:21

200мм ще стигнат ли ако няма облаци, че и днеска се заформят[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: frenchev   
Дата:   07-01-15 17:22

Каква звездна величина се очаква да бъде или е?

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: deerstalker   
Дата:   07-01-15 17:34

batsali [smilie5] ти добре показваш къде е таз комета, ама да ми кажеш де е тоз Орион - ще да е по добре, че покрай него може да намеря това светило [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: apollo   
Дата:   07-01-15 17:53

Е то ако не знаеш де е Орион, защо ти е да я снимаш изобщо ?! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   07-01-15 17:55

Проблема не е в облаците днес, а в Луната. 200мм ще стигнат, но имаш ли водещ механизъм ? Аз имам един смотан статив, но мисля, че ще ми свърши работа.

Кометата би трябвало да е около 4-та звездна величина, но това е мъгляв обект и има и опашка, така че с просто око ще се вижда доста слабо, надявам се достатъчно за да насоча фотоапарата. За всеки случай ще си разпечатам картата на небето и ще е ориентирам по околните звезди.

Аз мисля да снимам с 22/2 максимално отворен, като ще направя няколко експозиции от по 30 секунди на 1600 ISO и съответните калибровъчни кадри. Ще направя и кадри на 1600 ISO

Другия обектив, който ще ползвам е 85 1.8 пак широко отворен и с експозиции от 5-6 секудни най-много, ИСО-то ще бъде или 1600 или 3200, а може да се извратя и да снимам и няколко на 6400.

Мисля да ползвам Deep Sky Stacker, като ще направя само тъмни с капачка и тъмни на 1/4000. Досега не съм работил с този софтуер.

Някакви съвети?

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: ggreg   
Дата:   07-01-15 18:19

axlastro Съжалявам, нещо гугле мапс не ми е най-познатата система... Виж на хартиена карта няма проблем да се ориентирам, ма тука нещо се замотах.
По пътя за Самоков, след Бистрица и Железница беше. На едно т-образно кръстовище е отклонението за Плана(наляво). Имаше и някаква автобусна спирка на отбивката мисля, но никакви табели. А после хванеш ли пътя, там не можеш да сбъркаш. Ходил съм там- след селото на най-високото, преди да почнеш да спускаш по тесния път надолу към огромните сателитки. Там на баирчето има и отбивка за колата да оставиш и отстрани да си разположиш такъмите. При всички положения трябва да се отиде там по светло, за да се ориентираш и да се разположиш между преспите. Вечер без луна е МНОГО тъмно!
... Но не мога да го видя на Гугъла...

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   07-01-15 18:31

Малко екстремно ми се струва, а и доброто време за снимане ще е чак към 23 часа, когато Луната е под хоризонта. Чудя се дали по пътя между Симеоново и Бистрица няма да имам добра видимост. Другото място е веднага след изхода на Бистрица - там има един черен път, по който с колата не мисля да се пробвам, но не не е много път пеша и би могло да стане и там. Иначе отбивката за Плана я знам - там сигурно също няма да е трудно да намеря подходящо място. Общо взето тръгвам посока Бистрица от Симеоново и където ми хареса.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: lorddemonic   
Дата:   07-01-15 18:43

От Железница в дясно има черен път който се качва на хижа Купените, но още след само 1 километър има огромна поляна в дясно (пътя за Купените завива на ляво) Там се снимаха няколко филма. Прекасна видимост от тази височина.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   08-01-15 14:29

Според вас ще има ли някакъв ефект ако използвам Deep Sky Stacker, защото по специализираните форуми за астрофотография твърдят, че при е ефективно да се използва само при снимане с телескоп. При 30 секундната експозиция, която широкия обектив позволява ще се наложи да снимам на доста високо ISO и пак не се знае дали ще успея да хвана опашката.

С дългия обектив нещата са още по-зле - там повече от 5 секунди няма да мога да направя.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: batsali   
Дата:   08-01-15 15:10

Абе за астрофотографи си трябва добро оборудване, иначе мъка. Аз нямам, ама и на тва ше му дойде реда. На първо време съм намислил да си изработя сам една моторизирана, компютъризирана монтировка. Поне за снимки с обективи ще върши работа. Като събера за телескоп - с телескоп.

За величината на кометата, четох че е към 5 в момента. Може да е станала по-ярка.

Този симулатор, ако не го знаете, инсталирайте веднага и го разучете.

http://www.stellarium.org/


Може да ви показва и сателити в реално време. Може да добавяте обекти, тая комета например я добавих допълнително.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: ggreg   
Дата:   08-01-15 17:37

Ха, тъкмо се чудех снощи дали имаше облаци. Но май си пропуснал сесията.
Сталкера преди няколко години си имаше определено ефект. Снимах с един турбосапунер ( Fuji S6000- и до днес се стряскам от приличните цветове и шум от това ник'во апаратче). Сега сигурно има по-нови версии, длъжна е да има ефект от нея. Беше доста тежичка за старите компютри (мелеше по цяла нощ компа). В този студ ще се изненадаш колко осезаемо по-нисък е шума от матрицата ти (и колко бързо свършват батериите- дръж резервните винаги във вътрешен джоб). 85-тицата ти пък не ми изглежда кой знае колко дълга. Що се плашиш толкоз? Не знам добра идея ли е да снимаш на много отворена бленда. По-скоро цъкай с леко притворена. И от време на време си проверявай да не избяга фокуса. А по 10- 15 секунди смятам, че не трябва да са ти проблем експозициите.
Основното ми притеснение е, че ако снимаш без подходящите филтри, ни опашка ще се види, ни дяволи... А таз опашка колко е дълга, че да не я хванеш дори и с 300 милиметровия???

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: deerstalker   
Дата:   08-01-15 18:02

batsali жив да си, преди години имах версия на този софтуер, който беше бъкан от вируси, изтрих го тогава. програмата е чиста и перфектна - ще имаш черпене с бира.

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: Savinelli   
Дата:   08-01-15 18:41

Луната много пречи. Снощи я гледах с 10х50 бинокъл и беше едно малко бледо петно до Орион.А условията бяха идеални: -14 и въздуха беше кристал. Та си мисля и 300мм, ама с уговорки....


Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: axlastro   
Дата:   08-01-15 19:33

Какви са тези филтри?

Предполагам някои доста скъпи...



Публикацията е редактирана (08-01-15 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Кометата Lovejoy - някой снима ли?
Автор: митко   
Дата:   08-01-15 23:16

Две вечери зъзна на терасата с 10х50 и не успях да я видя, то и бинокълът трепери с мен и звездите се размазват. Ще чакам някоя като Хейл-Боб да мине, та да се нагледам и наснимам

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »