Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: shalis   
Дата:   07-06-14 14:02

Сега последно мога ли да снимам с 18-55 IS II инфраред и хот спота е една по светла точка в кадъра

Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: shalis   
Дата:   07-06-14 19:23

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: terminator   
Дата:   08-06-14 19:53

Няма значение как се нарича (low- или hi-pass) самия филтър пред CCD матрицата на всички цифрови апарати, ролята му е да НЕ пропуска (т.е. да ги "реже") лъчи с дължина на вълната над 780нм.
От друга страна след като се отстрани този филтър на негово място трябва да се сложи (обикновено се навива отпред на обектива) друг филтър с обратно десйствие на премахнатия. Точно това прави R72 филтъра - той пък НЕ пропуска нищо с дължина на вълната под 720нм, т.е. видимият спектър. Това обаче не превръща такъв модифициран апарат в уред за нощно виждане или термо-камера. В резултат на кадъра се регистрират само ОТРАЗЕНИТЕ (не ИЗЛЪЧЕНИТЕ) от предметите и обектите лъчи в т.нар. NearIR диапазон (720-1500нм). На масовите DSLR-и като им се премахне този филтър те вече завинаги си остават фотоапарати само за IR снимки. На няколко модела на Sony - 707, 717 и 828 това "премахване" на филтъра пред CCD матрицата е реализирано като отделен режим на апарата. В този режим филтъра механично се отмества настрани когато се снима в IR. Е, за сметка на това в това време в апарата се включват една камара софтуерни обработки на крайния кадър, който се записва като файл и върху които потребителя няма почти никакъв контрол. Затова от Sony 717 IR снимките "излизат" черно/бели, въпреки че са си цветни. И затова може да се снима най-добре на мах отворена бленда и на 1/30 до 1/60 време.
При преработените DSLR-и могат да се ползват пълноценно всички режими на апарата и това дава много повече свобода на снимащия. И там IR кадрите не са черно/бели а са с т.нар. fasle IR цветове, след това човек може да си ги дообработва колкото си иска.
Ами с няколко изречения - това е основното, оттам насетне всеки си преценява кое как да си направи/купи и ползва за IR снимки :)

A, ето накрая един сайт където са изброени доста обективи според кои имат и кои нямат "hot spot" когато се ползват за IR.


Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: mihalo   
Дата:   08-06-14 21:13

Ето какво писах на един колега че не ми се пише пак:


Въпрос: Здрасти,
може ли да ми кажеш при кой си направи апарата да снима инфраред?

mihalo Здрасти! Снимката в профила ми е с един Sony DSC-F717, който си правих сам. Ако искаш мога да опиша как. По-лесният вариант е да си намериш някое от тези Сонита които имат режим "nightshot": DSC-V1, DSC-V3, DSC-F707, DSC-F717, DSC-F828 и не съм сигурен за DSC-H9. Някои от тях са доста евтини, но внимавай с DSC-V1 и DSC-F717 може да имат вроден дефект на матрицата. На 3та стр. на темата "Дефект - ефект" съм качил една снимка с дефектна матрица. Имай предвид, че експозиционният режим при "nightshot" е силно ограничен - само 1/30 - 1/60 сек. и само напълно отворена диафрагма. Трябва да използваш от онези неутрално сиви филтри с променлив коефициент за да нагласиш ръчно експозицията. Моето Сони го преработих само за да избягна тези ограничения. За DSC-V1, DSC-V3 е необходим допълнителен тубус за да завиещ филтъра. Има и други подробности. Питай.

Въпрос: А къде мога да намеря евтин филтър - той струва повече от апарата !!! Досега това гледах...

mihalo Вярно е. Има китайски варианти които с малко късмет могат да свършат работа. И втора ръка, ще спестиш минимум ДДСто. Този филтър представлява два поляризационни филтъра един върху друг, като външния може да се върти спрямо вътрешния. Ако имаш вече един поляризационен, може да излезе по-евтино да добавиш още един, но при всички положения е по-неудобно. Не знаеш дали няма да завъртиш и двата заедно.

Въпрос: http://www.instructables.com/id/Floppy-Disk-IR-Camera-Hack/
това дали би свършило работа?!?

mihalo Ей, това го бях забравил. Използват магнитния диск на дискетата като много плътен, почти непрозрачен за видимата светлина филтър, който обаче пропуска порядъчно количество инфрачервена. Заменят Low-pass филтъра (този който спира инфрачервената светлина за да не пречи) пред матрицата. Можеш да опиташ да залепиш парченце пред обектива на сапунерката, ако и е слабичък Low-pass филтъра може да стане нещо без да модифицираш, но при всички случаи прекалено дълго време за експозиция. Т. е. трябва статив.
За DSC-V1 тубусът е за филтри 52мм, За DSC-F707, DSC-F717 не е необходим тубус,резбата е 58мм.

mihalo Не съм опитвал този начин. 4 сек. може и да стигнат при слънчев ден. Ръчни едва ли ти трябват, вероятно има корекция на експозицията, ако се наложи. Всичко зависи от това колко е ефективен филтъра на апаратчето. Евтиното апаратче може да е предимство. Там обикновено не харчат пари за ефективни филтри.

Повечко мои IR снимки в +Гугъл

А това пък е от една моя нова модификация.

http://prikachi.com/images/582/7383582X.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: shalis   
Дата:   09-06-14 08:21

Много благодаря на всички за разясненията !!!
И с 2-ве думи ако искаш да снимаш ИР трябва да си прецакаш тялото !

Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: anjsan   
Дата:   09-06-14 09:19

Просто трябва да почете малко човек , да реши какво тяло да си намери и колко при да вложи . Опити трябва да се правят , докато сам си установи какво е нужно ....

Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: mihalo   
Дата:   11-06-14 01:17

За да си прецакаш качествено тялото ще ти трябват над 600 usd.
В секция "базар" има едно Сони F717.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на инфрачервен филтър
Автор: Neuromancer   
Дата:   11-06-14 03:39

"И с 2-ве думи ако искаш да снимаш ИР трябва да си прецакаш тялото !"

Може и на филм - слагаш ИЧ филм, снимаш ИЧ, слагаш друг филм - снимаш друго. А и с цифрово, зависи от тялото, при някои този филтър не е толкова ограничаващ и може да се снима ИЧ.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »