Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   30-05-14 23:08

Така се случи, че имах задача да направя няколко кадъра на десерти от висша класа ресторант. Както нормални (да се разбира общоприети кадри на храна), така и fine art (да се разбира с мои хрумвания и добавки към кадъра).
Задачата е свършена, готова, но...нямам идея как върви ценообразуването. Реших, че няма да е на час, няма да таксувам set up, щото ползвах наличната обстановка и дневна светлина в ресторанта, както и тази в градината.
Реших, че ще таксувам на кадър.
Осъзнах и, че файн арт кадрите ми отнеха много повече време и усилия, да не говорим и за идеите. Безплатни идеи няма.

И сега нямам никаква идея на идейните каква цена да им сложа?
Нито на нормалните?

Въпросът ми е към всички, но определено отговорите на колеги, запознати с цените в Западна Европа или Щатите ще са ми по-полезни.

Трябва да отбележа и още един детайл - кадрите, и двата вида ще се ползват само от поръчителя, най-много аз за кеф да пусна тук таме някой от идейните..

П.С. проверих и в нет-а, но ценообразуването което открих е по-тотално различен тертип, а аз вече съм обещал, че ще таксувам на кадър...

Мерси предварително ;)
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: niki777   
Дата:   30-05-14 23:18

най-големият ни страх - да не настинем и да не се минем! [smile]
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: deerstalker   
Дата:   30-05-14 23:22

Много интересно защо сравнявате цените на Западна Европа с тези в нашата китна родина. Всичко е преходно, затова е било добре предварително да си направите уговорките.
Има безброй случай в който се свършва дадена работа, иска се някаква цена, и се отказва да се плати, и ресторанта намира някой друг, който извършва същата работа за 30% от реалната цената. Хубаво е предварително всичко това да се оформи под формата на договор, като и двете страни знаят какво да очакват.
Иначе съм чувал, че примерно в една скандинавска страна - цената на кадър за ресторант може да достигне до 100-200 евро, а при нас къде 10/20/30 според зависи.
Успех и след това пишете какво сте постигнал, като резултат в заплащането.
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   30-05-14 23:36

Niki777

Първо, нямам какво да се минавам, просто нямам идея как вървят цените.
Второ, за да питам значи имам нужда.
Трето, човекът който ще ги купи ми е ценен и ще ги получи така или иначе с огромна отстъпка, по мое усмотрение.

Поръчката и реализацията й бяха изненадващи и плод на взаимоподпомагане.

Дали ще се минава някой, и какви са страховете на някой, са очевидно мисли които терзаят теб.

Мерси.

deerstalker абсолютно си прав. В случая обаче наистина няма нужда от договорености, не ми е в кръвта и любовта към фотографията този вид поръчка, но не можех и да откажа. Споменах по-горе, че поръчителя е един вид близък, ясно е, че ще има размяна на финикийски знаци ама колко да искам не знам :/
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: ecobo   
Дата:   30-05-14 23:39

Абе не че искам да давам акъл, ама тия неща с цените не се ли уреждат преди снимането?! [smilie8]
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: Lycan   
Дата:   30-05-14 23:40

Не е добре да се отмяташ, таксувай си ги както сте се пазарили.
Ако не ти платят, а снимките наистини си струват, бухай ги в стока. ще ти се изплатят в пъти по-добре.
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: niki777   
Дата:   30-05-14 23:45

не бре, авторе, аз просто съм си настинал по 'дифоут', пък и 'файн арт' на манджи не правя. скучна работа. [smilie25]

подари му ги на човека и не се заниамвай с 'булшитове'
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: deerstalker   
Дата:   30-05-14 23:46

Съгласен с ecobo и HTML
Ако ти е приятел или добър познат - там вече не се свеждат до реални пари, може би нещо в нормата, за да не си на минус за това, което си правил.



Публикацията е редактирана (30-05-14 23:47)
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   30-05-14 23:50

deerstalker, мхм, такъв е случая
За това и искам да знам от каква сума да правя отстъпката като за познат ;)
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: allyx   
Дата:   30-05-14 23:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   30-05-14 23:52

Не е в България. В Шотландия е...

"Въпросът ми е към всички, но определено отговорите на колеги, запознати с цените в Западна Европа или Щатите ще са ми по-полезни."
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: allyx   
Дата:   30-05-14 23:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: Wik   
Дата:   31-05-14 00:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   31-05-14 00:05

Няма как да не ми направи впечатление, че почти всеки си говори по негова си тема :) Кой прочел по диагонал, кой си изкарва яда от деня, кой му се спори дали е възможно да има файн арт на храна или е невъзможно.. :)
Забавно.
Wik, повярвай, има начин ;) Всъщност ако искаш вярвай. Аз го виждам [shtrak]
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: existencia   
Дата:   31-05-14 00:11

бе човека пита ..някой не знае ли ценообразуването за подобен тип снимки ????
Толкова е просто ,е..си !!!
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: deerstalker   
Дата:   31-05-14 00:13

Шотладния, вече нещата са по ясни.
Примерно наши цени само, че във евро и нещата са идват на място. За тях едва ли ще е проблем.
Ще ти споделя нещо, примерно преди месец мой познати правиха десет кадъра в студио, в Лондон - взели са им 400 паунда за десет снимки, и няма на къде - платили са ги.
До като бяха в България - не даваха и по десет лева на обработен кадър, и се циганиха и в крайна сметка плащаха къде пет, къде шест лева. И в крайна сметка думи им бяха следните:
"разлика в качеството на това, което се прави тук и там - няма, има само разлика в заплащането"
Успех [smilie3]



Публикацията е редактирана (31-05-14 00:17)
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   31-05-14 00:18

deerstalker, именно, именно. За това уточних, че за set up или студио няма да таксувам. Тук за студио директно се започва от над 100 паунда таксата. Отделно започват начислявания за кадър, ретуш, час/работа и бла бла.
Накрая по собствено усмотрение ше залепя 10-15 паунда на кадър и 20 паунда за арт такивата и това е :)
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: deerstalker   
Дата:   31-05-14 00:35

Чиста работа.
Ако наистина заведението е реномирано - това за тях не е никакъв проблем.
[smile]
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: ecobo   
Дата:   31-05-14 02:09

Чудни теми са подобните на тази...
Някой, който снима в Шотландия (ама не го казва), пита работещи в България колко да вземе за труда си. И аз се чудя дали наистина този човек пита нещо такова, или по-скоро иска да информира аудиторията, че нещо е снимал?!?!?!
Та, задава си човека някакъв въпрос с n на брой неизвестни, и когато аудиторията започва да му дава "грешни" отговори, започва да се нерви!
Със същия успех можеше да пита и в индийския фото-форум - да се чуди човек защо баш "нашия" форум е избрал. Даже в индийския щеше да получи далеч по-състоятелни отговори, щото в UK от индийци повече няма (това при условие, че локацията на файн-арт заснемането беше дефинирана още в началото на задачата).
Накрая, нищо че е питал, сам си дава отговор, който явно предварително си е намислил, и вече всичко е ОК...
А най-много са ми странни любителите на тотото, които така самоотвержено се метнаха да "помагат" в решението на тази пре-висша математика [cool]
Баси форума, баси чудото, баси про-фотографите!!! [smilie10]
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: cTpaHHo   
Дата:   31-05-14 03:16

ecobo, грешни отговори няма. Има такива които не са свързани със запитването. Не случайно съм посочил, че мненията на автори които са наясно с цените в Западна Европа или Щатите са по-меродавни. Това не го броя за n-брой неизвестни.
Ти с какво допринесе за разрешаването на казуса, та обвиняваш за самостоятелното вземане на решение. Опитах, видях, че нормален отговор няма да получа. Поне не в рамките на тази вечер. Единствено deerstalker помогна.

Хайде със здраве.
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: marto   
Дата:   31-05-14 08:01

Подари му снимките... или... продай му ги на символична цена (1 - 2 - 3 паунда)
Имате някакви отношения с поръчителя... Запазете ги [smilie3]

 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: chepkata   
Дата:   31-05-14 08:26

Не мога да дам съвет, но хората по-горе са прави за неизвестните.

Снимките са продукт, който може да е с всякакво качество.
Ти как си ги оценяваш?
На какво ниво са спрямо това, което си виждал да се продава?

Да беше пуснал пример, за да може някой поне да каже, колко би дал за подобен кадър...
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: Lycan   
Дата:   31-05-14 08:31

Сакън! [smile] Покажи половин снимка първо да видим.
слънчеви цени

 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: ecobo   
Дата:   31-05-14 09:32

cTpaHHo написа:

> ecobo, грешни отговори няма. Има
> такива които не са свързани със
> запитването. Не случайно съм
> посочил, че мненията на автори
> които са наясно с цените в Западна
> Европа или Щатите са по-меродавни.
> Това не го броя за n-брой
> неизвестни.
> Ти с какво допринесе за
> разрешаването на казуса, та
> обвиняваш за самостоятелното
> вземане на решение. Опитах, видях,
> че нормален отговор няма да
> получа. Поне не в рамките на тази
> вечер. Единствено deerstalker помогна.
>
> Хайде със здраве.


Ето че пак се нервиш, макар да не си прав.
Ти питаш "Колко струва една кола?" или "Колко струва една къща?". На такъв въпрос какъв отговор очакваш?
Аз се опитах да допринеса за разрешаване на казуса още в първия си пост, като ти казах, че цени се договарят предварително, даже това се прави с договор, особено в Шотландия. Ако това не е направено, колкото и да кажеш след снимането, все ще е много.
Ако пък наистина имате някакви особени отношения с клиента, темата е още по-излишна. Защото ние няма как да знаем от какво естество и с каква дълбочина са тези отношения.
Ако си решил да вземеш 10-15-20 паунда, вземай и не занимавай хилядите потребители на ФФ с решението си.
Изобщо, ти не знаеш колко да искаш, а очакваш другите да знаят. И като не знаят, което е повече от нормално, почваш да се нервираш.
Не го приемай твърде лично, просто ми идват в повече подобните теми напоследък: "Колко да взема за...". И ми идват ептен в повече, при положение че повече от половината са питания пост-фактум, в духа на "дали не се прецаках с това бачкане при тази цена". Дори и при теб да не е точно така, точно на такова изглежда на прима виста...



Публикацията е редактирана (31-05-14 09:40)
 Re: Цени за фотография на fine dining блюда
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   31-05-14 09:34

ecobo [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.