Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: Pavlov   
Дата:   21-03-14 08:17

Автор: T.Stoychev
Дата: 21-03-14 01:24
Очаквам предложения на тела Canon/Nicon 20mpix+; ISO 12000+ Цената може да надскочи първоначалната - за тяло до 1200 лева

Канонските тела в този бюджет масово са с 18MP матрица, така че отпадат.
Единствено мога да препоръчам Nikon D5200. Има добра матрица, въртящ се дисплей, ISO до 25600.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: imitev   
Дата:   21-03-14 08:41


За чий Х е исо 12500 [smilie11]

На тъмно ли ще ги снимаш тия фотограметрични снимки [smilie11] [smilie11]

Преподавателите ти с какви апарати и обективи снимат ?
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   21-03-14 12:30

ISO 12500 е за любителски снимки вечер, 90% от DSLR са с по високо ISO така че това не е голям проблем. А както казах заснимането ще е фотограметрични обекти ще е с 100 ISO по възможност.

единия е с Canon 5D-Mark II (ако не греша, макар че съм го виждал и с други фотоапарати - спрямо това какво заснима, Другия е с DSLR Canon за около 1500 лева (от преди 2 години, каза че цената вече е паднала доста), но не каза модел.Единствено ме насочи към Nikon като предпочитание и ограничи избора до Canon & Nicon.
В предвид че университета има "сапунерка за 300 лева" на практики сме снимали с фотоапаратите на 2-рия преподавател.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   22-03-14 11:46

Ограничих избора до 2 модела на Никон,
Обективите и на Canon & Nikon са подобни, поне тези от които се интерисувам, В предвид че при фасадна Фотограметрия се правят и обработват по големи изображения (за печат А0 примерно) и като разглеждах и професионалните модели смятам че Nikon са по-добре. За целта с която търся (Все пак ако взема друго тяло, с времето е наложително, не искам да сменям обективи и всичко - отива се на финансова загуба когато сменяш нещо подобно.
Nikon D3200
http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/nikon/d3200-body-vba330ae-p87869336/

Nikon D5200
http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/nikon/d5200-body-vba350ae-p128128691/

Разликата ценово между 2-те тела е сериозна ценово. D3300 е подобен на D3200 затова не го слагам за сравнение.
Ако може да ми кажете предимства на 2-та модела и недостатъци, за да мога да се ориентирам повече към 1 от 2-та ще е добре. Снимките качени и на 2-та модела са достатъчно добри, въпроса е вече и за практиката кой е по удобен и с какво.

и добре ли ще е да ги взема с китови обективи (18-55mm VR + 55-200mm VR) или директно 50мм твърд в началото.
Китовите обективи знам че правят снимки с по-лошо качество или поне така четох, но какви са им предимствата, когато разполагаш с 1-2 обектива максимум.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: kvakioh   
Дата:   22-03-14 12:18

Д5200+18-105 и 35/1.8, това бих препоръчал аз като комбинация.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: Pavlov   
Дата:   22-03-14 12:45

Аз също.
Само че - какво стана с "бюджет 500-900 лв"?... [smile]
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   22-03-14 13:06

Ограмотих се на тази тема малко повече и вдигнах бюджета. От началото на темата до сега изчетох "Тайните на Цифрова Фотография" 1-2 на Скот Келби, а сега си играя с уроци на Adobe Photoshop CS6 по официалния им курс, както и доста статии ревюта на тази тема в интернет.
Ако си взимам нещо поне да си струва. Дори и да го взема другия месец примерно.

//за по малко от 3 дена бих казал че е добре [smilie5]


// Преди малко четох една тема относно Канон или Никон, и че никой няма да си смени цялото оборудване. Скот Келби когато е писал книгите си е бил само и единствено на Никон, като говорим за доста обективи и 2 сериозни тела10 000$ някъде, а сега в сайта си е качил оборудване само на Canon, като е сменил всичко. Книгата е излязла 2013 година тоест за под година е направил тази промяна.



Публикацията е редактирана (22-03-14 13:22)
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: Boncho_Marinov   
Дата:   22-03-14 15:00

http://www.dailymotion.com/video/x1gxexg_double-exposure-canon-vs-nikon_webcam?start=105


 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: rx   
Дата:   22-03-14 15:09

T.Stoychev аз бих ти дал съвет да поседиш малко мирно, да почетеш малко повече, да поразгледаш малко снимки и да направиш малко по-информиран избор, защото в момента положението е зле. През живота си никога не съм попадал на кадър от кропка на по-високо ИСО от 6400 - т.е. кадър, който умишлено е направен така, да не говорим, че са единици фотографските(правени от фотограф, с фотографска стойност) кадри, които са правени на повече от 1600. На 12800 ИСО даже за фейсбук не става и подхода ти е грешен да се вкопчваш в тия числа. Вземи си някое що-годе прилично тяло - канонско или никонско, и събирай пари за тилт-шифт обектив щото там няма евтин вариант.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: iliyanb   
Дата:   22-03-14 15:42

написа:

> T.Stoychev аз бих ти дал съвет да
> поседиш малко мирно, да почетеш
> малко повече, да поразгледаш малко
> снимки и да направиш малко
> по-информиран избор, защото в
> момента положението е зле. През
> живота си никога не съм попадал на
> кадър от кропка на по-високо ИСО от
> 6400 - т.е. кадър, който умишлено е
> направен така, да не говорим, че са
> единици фотографските(правени от
> фотограф, с фотографска стойност)
> кадри, които са правени на повече
> от 1600. На 12800 ИСО даже за фейсбук не
> става и подхода ти е грешен да се
> вкопчваш в тия числа. Вземи си
> някое що-годе прилично тяло -
> канонско или никонско, и събирай
> пари за тилт-шифт обектив щото там
> няма евтин вариант.


[smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   22-03-14 15:53

RX Това търся, прилично тяло. И съм писал за мнение по 2 такива.
Nikon D3200
http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/nikon/d3200-body-vba330ae-p87869336/


Nikon D5200
http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/nikon/d5200-body-vba350ae-p128128691/

за ISO писах 12000+ просто защото това е минимума на апаратите в момента, тоест не е от значение. Най много обръщам внимание на матрицата и колко mpix е изображението, както казах 20 мнения нагоре ще снимам основно с 100(200) ISO по възможност. Както и всички автоматични функции на фотоапарата да могат да се изключват.


//Гледам и марката в предвид че всички обективи и 2ро тяло в бъдеще ще са на нея.



Публикацията е редактирана (22-03-14 16:04)
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: stefsan   
Дата:   22-03-14 16:06

Това, че поддържат ИСО 12к+ какво значение има като е неизползваемо? Единствено в най-високия клас снимки на тези тези стойности са що-годе прилични. Според мен си вземи някое тяло втора употреба от базара и обърни внимание повечко на обективите.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: rx   
Дата:   22-03-14 16:08

Какво означава минимум?! Именно затова обръщам внимание, защото интерпретираш информацията по грешен начин - 5Д може да снима до 1600, или 3200 extended - мислиш ли, че това го прави по-лош от някой умрял 1100D, който може до повече? :) Плюс това двата фотоапарата, които си посочил, снимат до 6400, като оттам нататък имат "extended" зона, която е на практика колкото да я напишат на опаковката - неизползваема.
Съвета ми горе ни най-малко цели заяждане, а да се насочиш към важните неща - понеже съм канонец, за никон не мога да говоря, но при канонските според мен ще ти върши работа нещо от сорта на 600д, който се вписва идеално в изискванията ти, а освен това може да се намери от базара за доста малко пари. Да не говорим ако се лишиш от въртящия дисплей и слезеш на 550д, който може да се намери за още по-малко. Всичко това базирам на твоето изискване за архитектурните цели, където най-евтиния ти вариант е на Самянг тилт-шифта, който мисля, че тука върви към 1500лв.

Малко вън от темата - горе някой спомена, че за целите на архитектурата, коригирането на геометричните изкривявания на обективите чрез софтуер е неприложимо. Защо е така? Какъв е проблемът с това ако правилно укажеш къде искаш да има прави линии, къде са вертикалите и т.н.?
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-03-14 16:23

T.Stoychev,
"Ограмотил" си се, но си още съвсем в началото! Бързаш да правиш заключения, а нямаш необходимите за целта знания.
Фотограметрията няма почти нищо общо с това, което искаш да правиш - "създаване и на 3D модели на сгради и паметници на културата". Независимо дали ще създаваш цифрови 3D модели или реални такива, фотографските снимки са само отправна точка в процеса. В този ред на мисли, много висока резолюция (20 МП +) не ти трябва.
Забрави за CCD сензорите - никаква полза не носят за твоите цели.
Всички обективи имат геометрични изкривявания - кои повече, кои доста по-малко. За цели, подобни на тоите, архитектура обикновено се снима с фокусни разстояния, близки до нормалните (прибл. 30 мм за APS-C и 45 мм за ФФ). Сградите и паметниците са неподвижни обекти, така че няма нужда да се използва високо ISO - по-ниски нива на шума ще постигнеш с при ISO 100-400 и по-дълги експозиции. Светлосилни обективи също не ти трябват.
Широкоъгълните обективи по правило кривят повече от нормалните. Използването на широкоъгълна оптика понякога е неизбежно, но съчленяването на няколко кадъра в повечето случаи върши по-добра работа.
При снимането на статични обекти, нямаш кой знае каква нужда от автофокус. Замисли се дали не е по-подходящо да се ориентираш към безогледална система - тя е много по-портативна и можеш да използваш всякакви обективи с помощта на преходници.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   22-03-14 16:44

За целите на архитектурата не мога да кажа дали е от съществено значение, за целите на Геодезията и Фотограметрията (имаме и архитектурна фотограметрия, за което ще използвам фото апарата)
Геометричното изкривяване не е точно когато се прави през Photoshop, повече е от гледна точка на това как изглежда даденото изображение. Точността когато се гони 1pixel не е реална.
Това което се използва в Фотограметрията е през наши програми и там се нанасят корекции, като се въвежда Фотоапарата, корекции които са от книжката на фотоапарата, и от тест който се прави с мрежа от кръстове (Заснима се даден лист/стена с тази мрежа, след това снимката се отваря на програмата и се обработва за да даде какви корекции се правят) Самата снимка не се променя!!!, корекциите се добавят допълнително в софтуера.

//Защо се търси такава точност, Снимките са с 2 координатни оси, Y&Z или X&Z при архитектурната фотограметрия, за да се отчете 3-тата координатна ос, в предвид че търсим точност до няколко милиметра (При инженерната фотограметрия се стига до микрони, за следене на деформации)по тази ос 1 pixel изкривяване е прекалено много.
Переспективата е необходимост да я има (да не се обърка някой с геометрично изкривяване) - спрямо нея и засечка между 2 и повече изображения се получава 3D модел на релефа(фасадата), в зоните на припокриване.
В допълнение се правят и измервания с тотална станция за увеличаване на точността по 4 точки в равнина или при по ниско качество (това май трябва да го спестя като метод) да се измери на бързо с рулетка дадено разстояние по височина/ширина за да се мащабират снимките по него - точността е много лоша, но за някои цели става. Не и за реставрации!
//като си го прочетох ме заболя главата, пропускам доста но материята е обширна и не става да се обясни на 2-3 реда. Надявам се да сте разбрали за какво става на въпрос.



Публикацията е редактирана (22-03-14 16:46)
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-03-14 16:59

T.Stoychev,
Инженерната фотограметрия изисква специализирана техника. С "обикновените" фотоапарати (дори и професионалните!) ще постигнеш само приблизителни резултати. По-добре не мисли за това!
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   22-03-14 17:15

Знам, казвам го единствено като информация за останалите, с полу професионални и професионални фотоапарати за Фотограметрия става само за Архитектурна и то Фасади и паметници на културата, затова и пиша само за тях.
Би ли ми препоръчал безогледална/и система/и, в предвид че нямам никаква информация за тях в момента.
Или мнение за 2та фотоапарата за които съм писал няколко поста по нагоре.
//CCD не гледам вече, за това се ориентирах.
В предвид на това че гледам APS-C основно какъв обектив би ми препоръчал за тях 30мм.
"ISO 100-400 и по-дълги експозиции" 400 бих казал че е доста даже но съм съгласен, както казах ISO не го гледам при фотоапаратите в момента, в началото не знаех точно за какво служи, както и как се движи по скалата нагоре.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: mmjm   
Дата:   22-03-14 17:30

Един лаишки въпрос за реставрациите - преди година, двадесет да не питам за 100, реставрации не са ли правени? Как са се справяли тогава строителните инженери, архитектите и археолозите с тази непосилна без съвременната техника задача?
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   22-03-14 17:36

Правили са се, С фотограметрията е просто по лесно и с по малко полева работа.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: mmjm   
Дата:   22-03-14 19:09

[smilie24]
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: imitev   
Дата:   23-03-14 00:40

Много мегапиксели изискват качествена оптика и яка машина за онработката.

Иначе си губят смисъла...

Дали ще са 16-18 или 20 мпикс и апарата има исо 256000 едва ли има голямо значение от гледна точка на фотограметрията. Още повече че корекциите на изкривяванията си ги прави софтуера за обработка на изображенията.

Вземай който и да е дслр и давай газ...
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   24-03-14 02:53

Ако може да си изкажете мнението и за 2 модела на Сони:
А58
http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a58/sony-a58A.HTM
А6000
- До 2-3 седмици ще е в България.
Определено ревюто на 1вия ме впечатли особено за цената си.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: localhost   
Дата:   24-03-14 03:04

Пак залиташ в грешната посока. Провери първо с какви обективи ще го ползваш това тяло. А ти все - тялото, та тялото.

Всеки един последен модел апарат ще ти върши работа, но не всеки обектив.
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: rx   
Дата:   24-03-14 03:42

След последния пост съм почти убеден, че някои от натрапващите четирибуквената марка във всяка тема, си прави гаргара с форума...
 Re: Покупка на фотоапарат.
Автор: T.Stoychev   
Дата:   24-03-14 19:04

Обективите ги има и за 3те основни марки - Canon, Nikon, Sony - Вкл и тилт-шивт, твърд, Леща за макро която става за всички обективи и марки макар че е на Канон (За макро, обективите само за това са прекалено скъпи) може и някой 55-200 в бъдеще но по голям не, тези ги има и за 3-те марки.

Това което ме притеснява е че загубата на светлина изисква по дълга експонация. Днес минах през Техноцентър
- разгледах 2 от 4 от моделите
Д3200 и А58(к) ги разгледах но за там гледах да ги видя на живо и да видя как ми стоят в ръката.
Д5200 го имаха на табела но се оказа че го няма
А6000 - нямаше и смисъл да питам
Човека общо взето се изсмя за избора ми за Сони че под светлина от лампа или дневна няма да мога да снимам. А Сони бяха изложени най-отпред, и извън ветрините.
Относно дисплеите: Подобни на Д5200 ми се струват най удобни. Д3200 не е с въртящ което си е недостатък, Сони имат много странно изваждане на дисплея - достраша ме да не го счупя, но ако се свикне може и да не е такъв проблем.[shtrak]
Ще изчакам 1 месец - да имам финансовата възможност за по скъпите модели (A6000 & D5200 + Обективи) до тогава ще се надявам да ми се избистри главата за избора, че в момента ми дойде в повече.
Колкото повече мнения толкова по добре де :)
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.