Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как се прави такъв кадър?
Автор: Marten   
Дата:   12-09-13 13:20

Здравейте.

Както доста хора в този форум, така и аз не съм професионален фотограф и честно казано доста малко разбирам. От скоро се занимавам по-интензивно. Знам, че има сериозен шанс след като задам въпроса си да ме пратите да чета книги и затова ще споделя, че прочетох "На фокус" и в момента чета на National Geographic "Как се правят хубавите снимки". Стигнах до момента, в който успях да си отговоря на доста въпроси, научих какво е и как се ползват настройките (бленда, скорост, iso, white ballance) за постигане на желаните резултати. Но колкото повече чета и си отговарям на въпросите толкова повече въпроси изникват. Например днес видях един кадър , за който нямам идея как е направен.

Предполагам, че има някакъв светлинен източник зад момичето, който не знам какъв е. Обикновена лампа или светкавица?

Как снимката в ляво е толкова тъмна, а в дясната част е толкова светла? Първоначално си помислих за HDR, но тогава трябваше и лявата част да има по-светли детайли. След това реших, че със светкавица са осветени близките обекти (камъните в дясно са по-светли), но в EXIF-а пише, че няма светкавица. В такъв случай не разбирам как кожата на момичето е толкова светла при положение, че камъните в ляво са толкова тъмни.

Предварително благодаря на отзовалите се да дадът малко акъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-09-13 13:22

Мазано е на фотошоп яко.Ужас...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: nf1   
Дата:   12-09-13 13:32

Като Pd - има толкова обработка, че не е ясно кое е постигнато по време на снимане и кое след - иначе със сигурност има светлина върху тялото на модела и отзад и от пред - отзад се вижда някакво светлинно тяло, че е осветило арката, косата, ръката - дали е светкавица или не - не мога да кажа. Относно EXIF-a не е задължително да се отбележи светкавицата - особено в ръчен режим.
За осветяване на камъните и предната страна на модела - може да е използван голям рефлектор или обработка на кадъра. Трудно ще се постигне толкова равномерно осветление със светкавица - било то и с чадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: Gecata   
Дата:   12-09-13 13:32

Една светкавичка зад модела насочена на горе, един отражател пред модела за попълващо осветление. Залез, облаци, малко преди свечеряване, когато небето почервенее... , но можеш директно да питаш автора на снимката на лични съобщения.Не вярвам Дидо да откаже да ти сподели подробности :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: lion4e   
Дата:   12-09-13 13:43

производител:Canon
модел:Canon EOS 650D
бленда:F 2.8
скорост:1/80 sec.
фокусно разст.:17 mm
светкавица:Flash did not fire, compulsory flash mode
ISO:100
режим:Manual
метод измерване:Pattern


Автор: Pd
Дата: 12-09-13 13:22

Мазано е на фотошоп яко.Ужас...


Напълно те подкрепям [shtrak] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: kvakioh   
Дата:   12-09-13 13:44

Шарп, разни опити за ХДР, при условие, че в софтуера на Канон има толкова добри начини за обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: Marten   
Дата:   12-09-13 13:52

@Gecata
Добра идея, попитах го с ЛС. Предполагам, че скоро ще разбера как е направена снимката. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: niki777   
Дата:   12-09-13 19:06

стига хейт, бе "про-та" [smilie18]
кое му е толкова мазано, освен додж-а на моделката
ама не, треа се напрайм кви сме яки фотографери [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: S.Paskalev   
Дата:   12-09-13 21:13

http://www.youtube.com/watch?v=3vQ2yeYqr3I
[thankyou][shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: Божидар58   
Дата:   12-09-13 22:40

На мен ми е страшно интересно как kubeto постига това с осветлението за моделите си. За мен има доста неясни неща. Вярно, че той е един признат професионалист, но аз в мойто студио имам доста оборудване и ми се иска поне да се доближа до неговите снимки.Явно доста трябва да си поиграя със светлината, за да постигна нещо що годе прилично. От една страна ми се иска сам да стигна до резултата, от друта ако ми се помогне с някоя насока ще бъда щастлив.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: biso   
Дата:   12-09-13 23:39

пипано е грубо с голямата баданарка. според мен е затъмнявал всичко наляво от модела, ама не е стигал до края щото монитора му е кофти и не е виждал какво прави

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: Gecata   
Дата:   12-09-13 23:44

Не беше ли въпроса "Как се прави?", а не "Харесва ли ви?" [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: tonyboy79   
Дата:   13-09-13 09:25

Божидар58, Кубето организира семинари поне веднъж годишно. Запиши се и виж как се прави.
Има доста полезно инфо и из нета ако ти се занимава.
Може да погледнеш и на strobox.com

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: didko2003   
Дата:   14-09-13 08:27

[beer]



Публикацията е редактирана (20-09-13 07:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: swan_   
Дата:   14-09-13 12:32

Този пък е съвсем зле :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: Marten   
Дата:   24-09-13 09:44

Днес отново видях кадър, който не знам как се прави..


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1238731_234050776749997_769629758_n.jpg



Очевидно обекта се движи много бързо. Според мен скача в момента. Как е възможно да фокусираш и да снимаш толкова бързо (с толкова плитък ДОФ) и обекта да е на фокус?

Да, възможно е да фокусираш предварително в избрана точка, но в случая ми се вижда голям късмет да предвидиш как ще скочи катерицата и че ще мине през избраната точка за фокусиране и да уцелиш момента да снимаш точно тогава..

Някой има ли идея как е снимано това?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: peter_m   
Дата:   24-09-13 09:58

Ми и това е мазано [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: turntablism   
Дата:   24-09-13 10:14

май не вярваш в случайностите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: klez   
Дата:   24-09-13 10:21

Това с катерицата... евентуално с Trap Focus за да може да снима точно когато минава през фокусната точка... ама иначе си е до късмет да скочи точно към теб и т.н.. не знам сигурно има и няква друга техника дето ми е неизвестна:) иначе кадъра е интересен

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: e-mil   
Дата:   24-09-13 10:22

"... но в случая ми се вижда голям късмет да предвидиш как ще скочи катерицата и че ще мине през избраната точка за фокусиране и да уцелиш момента да снимаш точно тогава.."

А сигурно ли е, че е снимал само в точния момент и само един кадър? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: tzl   
Дата:   24-09-13 10:37

Похвално е, че младежът пита как се снима даден кадър, а не е тръгнал да си купува всякаква техника и после да се чуди защо с нея не може да снима определени неща, а трябвало друго.

Не е похвално, че му се обяснява с недомлъвки, което не е обяснение дори.

Има няколко начини за заснемане на това и първо трябва да имаш теле-обектив. Да кажем нещо над 150мм на бленда 5.6 или по-отворена.

1) Начин 1: Настройваш ръчно фокуса на мястото, където ще скочи катерицата и чакаш. Като скочи и мине през равнината на фокус, щракваш. Тук може да се настрои да се снима в серия, та при едно щракване и задържане на бутона да снима няколко кадъра. Как ще избереш равнината на фокус? Примерно вземаш листенце или клонче в тази равнина и фокусираш там с автоматичния фокус и го изключваш.

2) Начин 2: Използваш серво-режима със следящ фокус. Т.е. фокусираш на обекта и точно в момента на скачането изстрелваш няколко кадъра в серия и се надяваш софтуерът да се справя бързо с движението и да го е фокусирал правилно поне в 1 кадър от серията.

3) Начин 3: (тип Чък Норис) По време на скока фокусираш и щракваш 1 път. Тук зависи колко бърз ти е автофокусът. Чък Норис на младини ще да е фокусирал ръчно по време на движението на катерицата, но на стари години ползва бърз автофокус, какъвто имат по-скъпите фотоапарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: Marten   
Дата:   24-09-13 10:48

tzl благодаря за обясненията. Поздрави. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   01-10-13 19:28

Серво следещия режим... и не само за катерици, а и за всичко "бързо" движещo се ... Всякакви спортове , коли , животни и т.н ...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: alsash   
Дата:   01-10-13 20:36

Как се прави такъв кадър?.....този, а и подобни кадри се правят с пресмятане на осветлението според условията...просто е!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави такъв кадър?
Автор: DeDomus   
Дата:   02-10-13 07:37

За кадъра с момичето- според мен е сниман на два пъти и на две различни места.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: