Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 
 Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:02

Добре де,аз да питам,понеже тука разбирате....Идеята е следната...снимам с Никон 7000Д в РОУ формат,тоест НЕФ. Дотук добре.Когато ги преглеждам през фотоапарата са ок,но когато ги импортирам в Фотошопа са много безцветни,не са така остри...Защо е така? Второ,когато преглеждам Нефовете с ACDSee са перфектни,но когато вляза да ги обработвам през същата тази програма,отново стават безцветни и с липсваща острота. Защо става това? Имам чувството че със стария Канон 600Д не беше така. Снимам на AdobeRGB.Ако някои има идея ще съм благодарен да сподели.Питал съм един двама фотографи във Варна и отговора е че
1. Много съм се задълбавал,да съм снимал в JPEG
2. Много нова версия на Фотошоп съм ползвал,със старите нямало такива проблеми
Версията на ФС е CS6 Ehtended,но не вярвам да е от това и тези отговори не ме задоволяват

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:06

И как става така че като ги преглеждам през ACDSee са перфектни,а като вляза да ги обработвам кадъра буквално издиша????

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: kvakioh   
Дата:   04-09-13 17:08

Не е толкова задълбаване да се снима в NEF. И може би трябва със Никонския софтуер да поработите първо, Фотошоп доста хора разправят, че го разбират, а всъщност цъкат наляво-надясно из основните познати неща. Според мен малко повечко идват- Фотошопи, ACDSee, и т.н.
При Канон според мен най-добре си е софтуера към камерата, и по-добре действа. Особено при чистене на сензорен прах при снимки в последствие. И за елементарните обработки е по-добре.
А може и монитора да не е добре калибриран или да гледате на лаптоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: uri64   
Дата:   04-09-13 17:12

Ако ще обработваш кадрите във фотошоп това че снимаш в адобе ргб е ок...снимай си спокойно в роу и си конвертирай неф-овете или с никон кепчър или с адобе камера роу конвертора на фотошоп и бридж или с лайтрум...нормално на екрана на апарата виждаш вградения в роу фаила джипег за превю - нормално е да е изглежда различно...плюс че екрана на апарата и монитора на компа ти са съвсем различни като обхват и резолюция

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: compur   
Дата:   04-09-13 17:14

накратко нещата стоят така:

1. RAW е така наречения "суров формат" и е "приблизително" точно копие на това какво е видял твоя апарат през обектива
2. Това, което виждаш на екранчето на троя фотоапарат е JPEG, който е бил предварително обработен от апарата ти, според настройките които си направил
3. CameraRAW, или така наречения Роу конвертор на Адоби, "знае" 80% от това което е заснел твоя апарат. 20% са догадка!
4. Ако използваш безплатния View NX2, с текуща версия 2.8.0, която можеш да си свалиш от nikon.bg, ще виждаш това, което си видял на екранчето
5. Ако се стремиш към качество на снимките си, а не гониш производителност, трябва всеки един RAW файл да го обработваш отделно, което е доста трудоемка задача...

та така! [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: vgramatikov   
Дата:   04-09-13 17:22

Нефа си е жива компресия. [smilie18]

Майтап да става ся не се шашкайте.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:23

Да,преглеждам ги на лаптоп,но обработкато която правя ми изисква Фотошоп. Не твърдя че го разбирам на 100 процента ,самоук съм,както и с фотографията...обаче ако проблема беше в матрицата на лаптопа (която е IPS) то тогава винаги щяха да се виждат гадно...А при начален преглед през ACDSee всичко е точно,но после издиша

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:24

Да,аз точно и това правя,всеки кадър се обработва...По около 200 на ден...това ми е прага които мога да достигна[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: kvakioh   
Дата:   04-09-13 17:26

Ми според както казах, ползвайте си стандартната програма от Никон. Според мен всяко друго вмешателство от шоп, сии, гимп, т.н. си променя нещата. След като ги вадите от VIEW NX, тогава обработвайте с програмите.
Лаптопа почти съм сигурен, че вади неточно цветове и т.н. Ако ще да е за 3000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: gbdesign   
Дата:   04-09-13 17:26

Фотошоп има цветови профили, които ползва за визуализиране на изображения. Отделно видеокартата ползва друг цветови профил, който обикновено се инсталира сам, като драйвер за монитора и служи за визуализация, на всичко под Уиндоус. Та от там се получава голяма буза и едно и също изображение, дори и да е обикновен jpg, отворен с различна програма, се визуализира крайно различно.
В няои случаи помага, просто изтриване на цветовият профил на монитора или зареждане на един и същ, с този във Фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:34

[cool] именно и на мене тия цветови профили са ми в главата...

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: sirteo   
Дата:   04-09-13 17:35

Снимай си в JPEG и си свиркай [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:38

То така ще стане накрая,ама това ме мъчи..па и понякога искам да си пооправя дефектите

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 17:59

[smile]



Публикацията е редактирана (04-09-13 18:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: rdo   
Дата:   04-09-13 18:05

Привет,
Картинката, която виждате на екранчето в апарата и в ACDSee е jpg thumbnail, който е ембеднат във NEF файла. Затова има разлика, когато отворите файла за редактиране. В АCDSEE трябва да има някъде опция по настройките, дали да използва thumbnailа. За апарата мисля, че не може да се указва (може би за по-високите класове тела да може и да се указва, но ме съмнява).


Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: RHCP   
Дата:   04-09-13 18:11

compur и rdo са го обяснили много добре. суровият файл не бива прокаран през алгоритмите на фотоапарата(освен тези за прочитане на матрицата) за разлика от малката картинка, която ти виждаш на екрана на фотоапарата -> тя минава през софтуера и затова изглежда толкова по-"сготвена"/обработена

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: Божидар58   
Дата:   04-09-13 18:13

Аз снимам с д200 и ми направи впечатление, че на Adobe RGB цветовете са бледи и восъчни. Питах един колега с д7000 и той каза, че и при него е така. Той ме посъветва да снимам на s RGB. Така и правя. При мен на sRGB цветовете са добри и дори в JPEG почти няма нужда от доработка. Не съм професионалист. Снимам за удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: bOzo   
Дата:   04-09-13 19:06

За oбработка и конверт на NEF - Capture NX 2.
Всичко останало е компромис.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 19:21

Да,обаче англииските съфорумници много се оплакват от Кепчъра

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: kvakioh   
Дата:   04-09-13 19:24

И аз се оплаквах, че трудно се намираше из интернет читава версия, но е по-добре от шоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: gbdesign   
Дата:   04-09-13 19:30

Какво му е по-доброто на "Кепчъра", освен че разпознава допълнителните настройки за острота, контраст и подобни, които принципно са настройки върху NEF файла и нямат отношение към сканираното от матрицата. От тук на там са само недостатъци... бавен, тромав, лагав, препълва паметта и т.н. ACR има много повече настройки, с които изображението може да се подобри драстично.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 19:52

Такааааааа,сега установих че ACDSee дава добро превю защото в настроиките на програмата е заложено при Raw да извлича нещо като jpeg,като цъкнах да показва оригинала и положението стана пак мазало...
Понеже от година снимам на РОУ и сам забравил вече ЖПГа май ще трябва да направя сравнение между 2та формата
Нещо ме наляга мисълта че РОУ ще излезе голяма боза....

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 19:56

И за да не кажете тоя хем го боли,хем го сърби,идеята ми беше като си цъкам в РОУ да ми излизат така хубави както на превюто в ACDSee...без да ми се налага да ги обработвам много за да достигна до нещо което компа ми показва...

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: kvakioh   
Дата:   04-09-13 20:03

RAW+L и така ще си имате два файла, да си ги цъкате с която програма искате, да си ги развихряте.
Явно е, че някаква измислена и недомислена програма като ACDSee идва присърце, значи това е решението. Лично за мен по-пръчкава програма трудно се намира, дори Paint на Уиндоус е по-добре...Без остатъчно негативно мнение спрямо автора на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 20:04

Благодаря на отзовалите се,лека вечер и безаварийни кадри
[beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: deandim   
Дата:   04-09-13 20:22

" Много нова версия на Фотошоп съм ползвал,със старите нямало такива проблеми"

ако ползваш по-стара версия ,няма да ти се отварят роу файловете на Д7000

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: rdo   
Дата:   04-09-13 21:01

Привет,

Мисля, че ViewNX ще ти свърши работа, защото по подразбиране прилага същите обработки, които виждаш в jpg-а.

Цитирай:

И за да не кажете тоя хем го боли,хем го сърби,идеята ми беше като си цъкам в РОУ да ми излизат така хубави както на превюто в ACDSee...без да ми се налага да ги обработвам много за да достигна до нещо което компа ми показва...

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 21:16

[smile] [smile] [smile] [smile] [smile] [smile]
Не е в програмата проблема,нито държа на нея...просто понякога работя с голям обем от снимки и като ги видях така напомпени през тази програма започнаха да ми се въртят едни въпроси...дали си заслужава времето което губя пред компа,защото понякога е по 2 седмици.
Поздрави!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: iavorianev   
Дата:   04-09-13 21:22

Май си реших проблема....с Кепчъра си правя конверт и после ако има нещо с Фотошопа...Просто досега не бях работил с нея,много добре се справя за целите за които ми трябва....
Още веднъж огромни благодарности за търпението да ми обясните нещата
[thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: ixus   
Дата:   05-09-13 11:06

Да използвам темата да питам : Отскоро съм с Вин 7 64 бит. и не ми се виждат тъмбовете на НЕФ овете. Преди с ХР се виждаха ,след като инсталирах АЦД сее.Какво да направя ?

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: imitev   
Дата:   05-09-13 11:48

SAGE Thumbs

Отговори на това съобщение
 Re: Разяснения за NEF формата
Автор: ixus   
Дата:   05-09-13 12:05

Мерси ,сега ще го пробвам.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: