Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на обектив
Автор: momche_29   
Дата:   07-08-13 14:28

Здравей, Начинаещ любител на фотографията съм от няколко месец имам Nikon D3100 и искам да сменя китовия обектив. Искам да ви питам кои са критерии при избор на обектив?@! Аз лично съм привлечен от портретната фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: slav4cho   
Дата:   07-08-13 14:47

Казваш бюджета и ще получиш адекватен отговор.
Класически обективи за портрет за 50мм и 85мм, според финансите и светлосилата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: IsoIv   
Дата:   07-08-13 14:48

Като за начало недей да сменяш китак-а.Поснимай поне половин година с него за да свикнеш и тогава ще разбереш сам с какво искаш да го сменищ.А за портрети си вземи един 50/1.8 или 85/1.8 според бюджета ти.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: tttodorov   
Дата:   07-08-13 14:57

Китака никога не го сменяй :D
Защото ще вземеш някой по сложен обектив и ще ти е трудно да снимаш с него и щеш нещеш китака ще сложиш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Gushev   
Дата:   07-08-13 15:26

Аз имам същия и бях пред същата дилема.Продадох китака и взех 18-105.Снимах година може би и след това си купих 50 мм 1.8g.Сега си търся само 35 мм и спирам. Твърдите светло силни обективи са с пъти по добри от другите.Заложи на 35 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: compur   
Дата:   07-08-13 15:47

ако купиш 35мм с Gushev може да си ги менкате. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   07-08-13 15:47

35/1.8G.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: momche_29   
Дата:   07-08-13 17:17

Благодаря за съветите но за сега ще се въздържам от твърди обективи понеже портретната фотография най-много ме привлича но най-малко успявам да "практикувам" Начинаещ като мен трудно намира модел. Какво друго ще ми препоръчате до 500 лева?@!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   07-08-13 17:22

85/1,8 с определен компромис 50/1,8.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: bluebird81   
Дата:   07-08-13 17:37

И двата - 35/1.8 и 50/1,8. 35-цата е по-универсален, става и за портрети в не много близък план. Аз откакто си го купих предимно с него снимам [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: pefoto01   
Дата:   07-08-13 17:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: momche_29   
Дата:   07-08-13 18:08

18-105 съм си го харесал отдавна, но се чудех дали 55-300 няма да е по-добър. За сега искам нещо """универсално""" започнали да изкарвам пари с апарата ще се ориентирам по-детайлно

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: BOZO   
Дата:   07-08-13 18:42

Значи по-универсално от това няма...
Дори е със стабилизация, прост и мек обектив, с много зуум, абе жесток е направо.



Публикацията е редактирана (07-08-13 18:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: realnoncho   
Дата:   07-08-13 19:37

55-300 не е лош за портрети навън, а и с него имаш телеобектив.
Но си е тъмен...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: IsoIv   
Дата:   07-08-13 19:46

Вземай един Тамрон 17-50/2.8,втора ръка ще се вмести в бюджета ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Gushev   
Дата:   07-08-13 21:36

И аз съм за Тамрон

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: momche_29   
Дата:   07-08-13 22:18

Сега дилемата е друга... да ли вися със 750 кинта без работа но с обектив, или без обектив и работа да вися със 200 лева.. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-08-13 23:28

Да не плануваш да обереш работодателя си и да си купиш обектив? [smilie5] Поне мен на такива мисли ме навежда последния ти текст ...Иначе и аз мисля, че Tamron 17-50/2.8 е чудесен обектив, само гледай да е варианта с вграден мотор, за да имаш автофокус на твоя Никон!



Публикацията е редактирана (07-08-13 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: tzl   
Дата:   07-08-13 23:39

Ако нямаш парите в брой и няма да се занимаваш по-сериозно (т.нар. "професионално"), остави това за в бъдеще.

Защо ти е нужен нов обектив? Какво смяташ, че ще стане като купиш нов? Можеш ли да покажеш най-добрите си 3 снимки, които са били на ръба да станат още по-добри ако имаше друг обектив?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: georgivelev   
Дата:   08-08-13 00:01

Не взимай 55-300. Това е шитовски обектив, много бавбо автофокусира, а оптическите му качеста са спорни. Моят съвет за портрети на кроп 50/1.8G

Критериите за избор на портретен обектив са:
1. Фокусно разстояние - поне 50мм, класическо портретно фокусно разстояние е 85мм
2. Светлосила - търсиш обектив с максимална бленда поне 1.8 за да можеш да постигнеш добро отделяне на модела от фона, и за по-естетично боке.
3. Всичко останало - скорост на атофокуса, марка, материал на корпуса и т. Н.

Важно е да се отбележи, че тъй като d3100 няма автофокусен мотор в тялото, ако се спреш на никор, задължително трябва да е G обектив, това е т. 0. G Обективите имат вграден атофокусен мотор.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: momche_29   
Дата:   08-08-13 00:33

Благодаря ви много, ще се вслушам в съветите ви. Но главната идея на "питането ми" бе какви са главните критерии за избор на обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: emo1   
Дата:   08-08-13 01:49

текст momche_29, послушай съвета на tzl и имай предвид че във този форум има хора, които могат да направят перфектен портрет със Д3100 и 18-55 защото знаят как да го заснемат.
Препоръчвам ти да наблегнеш във теорията, интернет ти дава неограничени възможности за това и във началната страница на форума ще видиш доста полезни статии, като и тук , тук също , пак , и пак , и много други, стига да имаш желание да се научиш.
Не забравяй че най-важното на добрия кадър е идеята и правилното заснемане, това ще ти спести по-малка обработка на заснетия файл, обектива е само инструмент към определена визия и избора е доста субективен, няма как да получиш добър съвет ако сам не знаеш какво искаш да постигнеш.
Препоръчвам ти да разглеждаш много снимки и когато ти хареса определена визия, просто виж от EXIF информацията със какъв обектив е заснето, какво е фокусното разстояние и бленда, като придобиеш необходимите знания няма да пускаш подобна тема, защото ще си наясно какво ти липсва, иначе рискуваш това .
Ако мислиш да изкарваш пари, работата става по-дебела и ще наложи да посетиш курсове, семинари и практика при фотограф и ако имаш необходимата доза талант може и да успееш.
Не приемай сериозно мнението ми, аз съм само един любител, като теб и бих ти препоръчал бюджетния 55-200 от базара, поне ще свикнеш на фокусните разстояния!



Публикацията е редактирана (08-08-13 02:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: nsirakov   
Дата:   08-08-13 07:18

momche_29 написа:

> Благодаря ви много, ще се вслушам в
> съветите ви. Но главната идея на
> "питането ми" бе какви са главните
> критерии за избор на обектив


Основния критерий за избор на обектив са
-какво ще снимам (пейзаж, портрет,макро, пилета, цици)
-с какъв бюджет разполагам
-за какво ще снимам (кеф, НГ, агенция)

в зависимост от полето ти на дейност ще ти трябва широк дълъг, макро или теле обектив,
в зависимост от бюджета ще избираш между по-евтини или по-скъпи стъкла
в зависимост от това дали ще снимаш за кеф или не ще си прецениш до къде можеш да се разпростреш с бюджета... ако ще вадиш пари - инвестирай... ако е за кеф... ти си знаеш дереджето най-добре...


никой не може да ти отговори на тези критерии освен ти самия... всеки коментира от неговата камбанария, а тя не е като твоята...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: tzl   
Дата:   08-08-13 10:57

momche_29 написа:

> Благодаря ви много, ще се вслушам в
> съветите ви. Но главната идея на
> "питането ми" бе какви са главните
> критерии за избор на обектив

Това означава, че действаш неразумно и си тръгнал да купуваш нов обектив, защото не знаеш защо снимките със стария не ти харесват. Това означава, че ако сега вземеш нов, ще бъдеш също толкова недоволен, колкото със стария.

Трябва да разбираш каква е визията на различните фокусни разстояния. Няма такова нещо като обектив/фокусно разстояние за портрети. Няма и няма. Забрави ако някой ти дава съвети за обектив за "портрети", за "пейзажи". Няма такива неща. Това е същото като да ти кажат "телефон за говорене с майка ти", "телефон за говорене със съпругата", "телефон за говорене с клиенти".

Обектив се взема заради оптичното изкривяване (на първо място) и след това като съотношение между цена и възможен по-малък брой оптични дефекти (аберации и т.н.). Повечето хора идея си нямат от оптичното изкривяване, когато купуват обектив. Някой им казал, че това е "за пейзажи", а другото - "за портрети" и купуват. Може би 70% от портретите, които снимам са с широк обектив. Снимам много малка част с дълъг обектив (с "голямо боке", дето викат).

Всяко фокусно разстояние, независимо дали идва от евтин или скъп обектив, си има определена визия. Това какво осветление е ползвано в кадъра е съвсем различно нещо. Тук говорим за обективи. Ключовата дума е оптично изкривяване. Това, което имаш като обектив ти дава широк спектър от оптични изкривявания и трябва да станеш наясно кое какво прави. Това не е просто "зуумване", както мнозина мислят. Визията на 18мм е една, а визията на 35мм е доста различна. А на 55мм е още по-различна. Това са коренно различни картинки с 1 евтин обектив. Защо е евтин? Защото блендата му не е постоянна и стъклата не са качеството на тези от високия клас, но това не променя факта, че ако си вземеш висок клас обектив със същия диапазон фокусни разстояния, ще имаш нещо по-различно. Просто като видиш на 100% снимките на високия клас, ще видиш по-малко дефекти. Има такива, които са с много набито око и виждат дефектите и на монитора си, но това е друг въпрос. Дефектите при обективите се проявяват само при определени светлинни условия, каквито ако не уцелиш, няма и да се видят.

Проблемът на почти всички любители, които снимат е, че снимат във всякакви условия и се надяват да излезе хубава снимка, защото имат черен фотоапарат и (примерно) нов скъп обектив. Обаче не става. Светлината се подбира или се създава.

Това е фото-графията, да се рисува със светлина и да се запомни нарисуваната картинка през обектив и някакъв сензор. Обективът и сензорът не рисуват светлина. Те просто "гледат и помнят".



Публикацията е редактирана (08-08-13 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: Gushev   
Дата:   08-08-13 12:43

Браво много точно казано от tzl

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив
Автор: momche_29   
Дата:   08-08-13 22:50

Няма как да не ви е признателен човек... Благодаря ви много, взимам поука и започвам да се мъча със сухата информация която е много достъпна но както вече казах ми е суха... а аз се скарах с ученето още в 6-ти клас и от тогава трудно възприемам...momche_29 написа:

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »