Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   24-05-13 22:18

Въпросът ми е по-скоро към тези, които са минали през такава процедура, но ако има специалисти по въпросите на калибрирането, също са добре дошли с мнението си.
Та на въпроса - купих нов обектив (Сигма), но фокусът не е там където трябва. Притеснява ме това, че няма ясно изразена тенденция на грешката, а всеки път фокусира на съвсем различно място от точката в която фокусирам. Не знам дали се изразявам разбираемо - искам да кажа че понякога греши с малко, понякога с много, а понякога е точен. Също имам чувството, че когато трябва да направи малка корекция на фокусното разстояние, автофокусът въобще не се задейства(това наистина е само чувство и не съм сигурен дали е така).
Интересува ме при колегите, които са правили успешно калибриране, дали проблемите са били подобни (т.е. грешката е била супер разнородна) или по-скоро са имали ясно изразена тенденция към що годе еднакъв фронт или бек фокус. Също се чудя дали моят проблем въобще е лечим. Благодаря!
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: jekopj   
Дата:   24-05-13 22:25

Без да съм специалист да попитам при една и съща бленда ли имаш този проблем?Така обяснено ми се струва,че нямаш проблем с обектива,калибрирането си е друга работа.

 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: luboar   
Дата:   24-05-13 22:28

върни фабричните настройки на тялото и пробвай пак.
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   24-05-13 22:28

Не, не при една и съща, но на по-отворени бленди грешката е по ясно видима.
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   24-05-13 22:30

Тялото ми няма такива настройки, доколкото знам(Fuji S5)
Извинявам се, сега вдянах за какво говориш. Ще пробвам. Благодаря.



Публикацията е редактирана (24-05-13 22:38)
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   24-05-13 22:31

На това тяло ползвам и други обективи без никакъв проблем.
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: victory13   
Дата:   24-05-13 22:35

здрасти,

преди всякакви други процедури почистете малкото огледало и фокусните сензори [smilie24]

за справка имаше тема на бони тук, и също в нета [cool]
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: demiman   
Дата:   24-05-13 22:50

От другите ползвани обективи да има сигма? [smilie21]
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   24-05-13 22:53

Да - 85 1.4 - резачка и винаги точен.
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   24-05-13 23:03

Говорихме чрез магазина със сервиза на Сигма, но от там отговориха, че конкретно за този модел, понеже е твърде нов(35f1.4), все още очакват някакъв софтуер или нещо подобно. Очаквам да се обадят другата или по-другата седмица и ще им го пратя. Но докато чакам (сЪрце не трае), реших да попроуча тук.
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-05-13 03:53

От една страна, Fuji S5 е доста старо тяло и не е ясно как точно се държи със супер светлосилни обективи като Sigma 35/1.4. Възможно е АФ системата да не се спрявя добре на бленди по-широки от 2.8, както и да дава едни резултати при къси предметни разстояния, а съвсем други при дълги предметни разстояния.
От друга страна, в Интернет има доста оплаквания от работата на АФ на Sigma 35/1.4 в комбинация с различни тела, между които NIkon D600 и D800. Изглежда първите производствени партиди от този обектив имат по-често АФ проблеми, отколкото следващи партиди. Ето линк лъм най-смислената дискусия, която успях да открия (ако разбирате английски):
http://photo.net/nikon-camera-forum/00bRoM

Някои колеги споменават, че АФ на Sigma 35/1.4 работи добре с централната АФ точка, но не е толкова надежден със страничните. Според някои причините са както в обектива, така и в тялото.
За тази нова линия обективи Sigma ще пуснат в най-скоро време специален USB dock + soft, които позволяват както ъпдейти на фърмуера, така и калибриране на АФ. Някъде четох, че вече са раздадени pre-release екземпляри за тестване.
Както казват руснаците, поживем - увидим! [beer]
 Re: Въпрос за калибриране на обектив
Автор: abrazio   
Дата:   25-05-13 09:59

Да, поживем-увидим. Само ме притеснява че докато чакам ще изпусна всякакви срокове за рекламация и евентуално връщане.[beer]
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.