Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Кадриране 3:2
Автор: harvester_vn   
Дата:   28-02-13 18:14

Andinov написа:

> Защо да трябва да се придържаме към 3:2 ?
Аз винаги си кадрирам 4:3 или 5:6

В профила ти не е баш така, ама щом казваш... [smilie21] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: hotsnail   
Дата:   28-02-13 18:27

Ами то май пропорциите, в които има геометрична хармония, не са нито 4:3 нито 3:2 нито 16:9 и подобни глупости.

3:2 е близко до няколко пропорции, които се ползват в живописта, архитектурата.

Има едни правоъгълници - корен от 2, 3, 4, 5 и phi. Там има разни сечения вкл. златното.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_rectangle


Тя тука работата опира до геометрия и хармонично предаване на дадена сцена, използване на диагонали и подобни щуротии. Снимки дето заслужават токова мислене няма много във фото форума, та не си хабете главите със сложни неща.



Публикацията е редактирана (28-02-13 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: fotorafi   
Дата:   28-02-13 18:29

По въпроса с кадрирането Canon-IXUS-APS филм са решили конструктивно да се сменят форматите.Снимаш панорама няколко кадъра,превключваш на класически, после на третия:
-Н 30,2 мм х 16,7 мм максимален
-С 25,1 мм х 16,7 мм класически
-Р 30,2 мм х 9,5 мм панорама

Не е лошо замислено, само дето е шибан филма и касетите за ползване.. APS[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: mcnicko   
Дата:   28-02-13 19:01

hotsnail интересно наблюдение с динамичните квадрати.

Какво имаш предвид под геометрична хармония? Аз го разбирам като геометрични елементи които се допълват. Такава може да се търси във всяко едно кадриране без значение съотношението на страните му.


Геометричните повторения и допълвания сами по себе си рядко пораждат интересен кадър ако няма подходящ обект. По-скоро могат да се използват за подсилване на изображението, подчертаване на обекта, концентриране на вниманието и т.н. В този ред на мисли, в квадратно кадриране примерно по-лесно някак ми се струва се работи с триъгълници, когато е подходяща симетрията и баланса или центрирането.

П.С. Сгрешил съм преди малко, други квадрати съм гледал. И сечението спада към тези :)



Публикацията е редактирана (28-02-13 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: ZED   
Дата:   28-02-13 19:39

Мен квадрата много ме кефи, много повече от 3:2 или друго правоъгълно съотношение. Освен всичко казано до тук, фотоателиетата могат да копират във всякакви пропорции без никакво затруднение.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: sirkhann   
Дата:   28-02-13 20:28

Срещу 50% надценка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: ZED   
Дата:   01-03-13 15:37

Никакви 50%. Цената е спрямо площа на снимката. Няма надценка, защото няма допълнителен труд. Проверено :)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: stix   
Дата:   01-03-13 22:19

Аз давам още един глас за кръглите сензори :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: serjy   
Дата:   01-03-13 22:47

мене по ме кефи 4:3 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: asahi   
Дата:   01-03-13 22:48

Аз съм бил ангажиран професионално във всички етапи по производството на изображението - заснемане, обработка, дизайн и предпечат на страницата, печат, даже и продажба. От тази позиция съвсем отговорно мога да заявя, че фотографът в 99% от случаите не знае с какви пропорции ще достигне фотографията му до зрителя. Изключенията са в случаите, когато фотографът сам публикува снимката си в интернет или на изложба. Понеже и в двете няма кой-знае какъв комерсиализъм то може да се заключи, че горното допускане няма икономическо значение.

По-трагично е когато фотографът си казва "това ще изглежда страхотно в 3:2, пет за 4 или 20:3 (Иван Иванов, известен като ИИ) и после види, че шедьовърът му е аранжиран на страница, постер или екран по неподходящ за предварително "закования" формат начин.

И ако горното ви се струва сложно или неразбрано поне запомнете, че фотографията живее свой живот и след като сте натиснали спусъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: hotsnail   
Дата:   01-03-13 23:41

@mcnicko това дето си писал имам в предвид. Сигурно и по-добре ги рабзираш от мен тия неща. Аз сега гледам разни курсове за живопис и се образовам бявно.

Ама в живописта дори доста обикновенни сцени стават интересни когатоима силно заиграване с геометрията - диагоналли, хоризонтали, вертикали от една страна после разни криви които минават по контурите на обектите.

Та силната композиция на обектите когато е сложена в правилната рамка, допълнително подсилва ефекта.

А хармония имам предвид повторения, ритъм някакъв. По-лесно е да имаш такъв когато пропорциите на рамката са някакво смислено математичско отношение. 4:3 и 3:2 са малко по-сложни зз вписване и за намиране на подобни правоъгълници и т.н..

Дори А4 е по-хармоничен от 3:2 - като го сгънеш в средата получаваш подобен правоъгълник. И после може да го сгънеш пак т.е. лесно е да вкараш ритъм някакъв в кадъра.

Това с амой рамзисли. Трябва ми доста време- аз бавно виждам сцените и да направя хубава изчистена снимка, ми е много трудно. Обикновенно са ми претрупани и пълни с боклуци снимките.

Ето маллко излюстрации на това дето писах


http://www.moma.org/collection_images/resized/642/w500h420/CRI_207642.jpg




http://www.moma.org/collection_images/resized/040/w500h420/CRI_71040.jpg





Публикацията е редактирана (01-03-13 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: mcnicko   
Дата:   01-03-13 23:55

Аз питах по-скоро от математическа гледна точка. Линии и форми обожавам и обичам да кадрирам с тях, образованието ми е виновно за това предполагам. Винаги ми са интересни такива фигури с по-специални свойства. [smilie5]

Питах по-специално дали под хармония имаш предвид допълване или ритъм. Аз лично трудно им намирам границата на моменти, заради това беше въпроса. И двете са интересни като похвати. Иначе има логика в това което казваш. С линии и фигури построени от тях в неквадрано кадриране по-лесно се работи и от моя гледна точка.

Друго интересно което май не се е коментирало в темата е факта, че в правоъгълник окото се води по-лесно и има първичен инсинкт в каква посока трябва да започне да гледа кадъра. Малко помощ от фотографа с кадрирането и обекта сякаш по-лесно се позиционира в снимката. Това пак си е лично мое предположение и размисъл над нещата, но намирам поне за себе си някаква истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: metodiev_martin   
Дата:   02-03-13 01:17

Радвайте се на 6х6


Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: asahi   
Дата:   02-03-13 01:27

Математически погледнато 3:2 е близко до златното сечение, грубо 66 срещу 62 процента.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: swan_   
Дата:   02-03-13 01:36

J0R0, аз едно мога да кажа. Преди години бях на курса за напреднали на ФФ. Водеше го уважавания от вас доц. Абаджиев. Та той ми направи забележка, че кадрите ми били в странни съотношения. Изводите оставям на вас :)

П.П. За съжаления от тогава леко ме увреди и 95% от снимките ми са с "правилното" съотношение. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: hotsnail   
Дата:   02-03-13 02:42

Защо пък 3:2 а не точно 1.61.... Златното сечение позволява някои неща дето в 3:2 просто не стават, то за туй се ползва. Във фото предполагам златно сечение може да има само с кроп така или инак. Ама ако ще е гарга, поне да е рошава, а не менте. Тия спирали, диагонали, квадрати от златно сечение в 3:2 просто не се вписват

То 3:2 си има заигравки също ама доста по-слаба работа от корен втори от две или златно сечение



Публикацията е редактирана (02-03-13 02:43)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »