Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 
 Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 11:13

Добър ден,имам един малък проблем. В един от обективите ми има малки бели гадинки, които се разкарват най-безцеремонно под предният елемент.
Има ли начин да ги отстраня от обектива, или той се е превърнал в техен дом?
[smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: sonda   
Дата:   19-02-13 11:19

Дай го да го разглобят и почистят,ако го напръскаш с Раид може да останат някакви петна!Наско от Дондуков сигурно ще се справи.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: GenaDP   
Дата:   19-02-13 11:24

Накисни го във формалин - гарантирано всичко ще изпука.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 11:33

Обектива е Sigma AF 24-70mm f/2.8 EX DG HSM (DX).
Едва ли ще го кисна с , каквото и да било.За съжаление съм извън България, на един малък остров, където сервиза на фото техника е под всякаква критика.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: sonda   
Дата:   19-02-13 11:43

Загрей го да речем до 70 градуса,няма да се повреди,а гадовете трябва да изпукат.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: ZENON   
Дата:   19-02-13 11:48

аз бих махнал челния еламент. щом се ракарват, начи си хапват, след това някъде си сер*т на спокойствие и се рамножават.
отваряш стъклото и ги махаш от там.
това в случай, че не те е шубе и не си вързан в ръцете естествено...[smilie7]
друго не бих пробвал...

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 12:03

Не съм с вързани ръце, но честно казано ме е шубе. Финна техника е все пак а и струва доста пари, ако го скапя после ще си блъскам главата.
Но и това е изход.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: marchello   
Дата:   19-02-13 12:19

[smilie18] едно време, като бях пуснал тема "Имам буби в обектива" много ми се смяха

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: daniil-k   
Дата:   19-02-13 12:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: turntablism   
Дата:   19-02-13 13:10

В твоя случай да остазвиш бубите е по-големия риск от колкото да си демонтираш челната леща.. Опитай! Ако полазят по теб не пускай обектива на земята от паника или сложи мек дюшек на земята... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: ZENON   
Дата:   19-02-13 13:31

Cyclon,
мисля, че погледнато отпред около челното стъкло има един кант, който е черен и гледък. Ако това е така, то това е лепенка, която трябва да отстрниш внимателно. Под нея са винтовете.
Не съм уврен за това, което казвам, но на 17-70 сигма е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 13:44

marchello, то си е за смях, но на тези от нас, които имат този проблем им се плаче.

turntablism, надявам се да не са толкова агресивни, че да пускам обектива на земята.[beer]
ZENON, ще го погледна, като се пребера , дано да е нещо лесно разглобяемо.[smile]

daniil-k, ще взема прадпазни мерки. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 13:49

marchello, я кажи, какво стана с бубите, справи ли се стях?

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 13:59

Изчетох няколко страни предложения(опити) за справяне с проблема.
Някой от тях звучаха леко плашещо, едното е да го опаковам в прозрачното фолио и да госложа във фризера,после да гоизвадяи на стайнатемпература да го оставя да се размръзи.
Много ме съмнява обаче, че ще събере голямо количество конденз и ще прецака електрониката вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: sonda   
Дата:   19-02-13 14:36

Без майтап използвай Раид!Не да напръскаш обектива,а само го изложи на въздействие!Гадовете умират от веществото в газообразно състояние.Напръскай в нещо като кутия/съд някакъв/ и поднеси обектива отгоре за известно време-минута,две.Ще пукнат гадините!



Публикацията е редактирана (19-02-13 14:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: marchello   
Дата:   19-02-13 15:16

моите буби бяха в апарата май.
помня че ме посъветваха да го оставя без обектив, наклонен надолу при светната лампа под апарата. след това изчезнаха

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   19-02-13 15:40

sonda,виж товаможе да пробвам, ако не стане ще пробвам опитана marchello или обратното.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: mcnicko   
Дата:   19-02-13 15:47

С челната леща към слънцето и алуминиево фолио отдолу(да не направи някоя беля) няма ли да измрат от температурата?[smilie8]

П.С. Просто предполагам. Иначе ми е интересно какви са гадовете мръсни...

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: JohnyWalker   
Дата:   19-02-13 15:59

Не съм експерт, но в твоята ситуация, бих пробвал един от двата варианта с нагряване или охлаждане.
1. Нагряване до 70* не виждам това как може да бъде постигнато лесно и най-вече прецизно контролирано. Така че остава
2. Охлаждане, не мисля че ще имаш проблем с конденз понеже обектива ще бъде поставен в найлонов (зип-лок) плик, аз дори бих изкарал максимално въздуха от него. Замразяваш го до -18* и повече, след което го оставяш в плика на стайна темп докато се аклиматизира. Едва тогава го вадиш от плика. Конденз се получава от рязка темп разлика, каквато ти няма да имаш. Дори да има конденза ще остане по стените на плика. В идеалния случай може да бутнеш и малко силикагел в плика и да го оставиш 24ч да издърпа влагата преди замразяване.
Поне аз така бих постъпил. Но да оставиш гадинките живи значи да се прехвърлят в тялото и после в другите обективи. Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: qpalzm   
Дата:   19-02-13 16:03

Хаха вие наред ли сте да му препоръчвате да замрази обектива??!!Дзеровете ще се замразят и след това като се извади обектива ще почнат да се размножават няколко пъти по-бързо!

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: sonda   
Дата:   19-02-13 17:11

Дамм...могат да изпаднат в хибернация и после да се съживят...давай с Райд,вземи Рапид,че е по-як!Изтрепах така мравешко нашествие преди време..без директен контакт,само чрез пръскане във въздуха,а обектива не е херметичен и ще стане![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: fotorafi   
Дата:   19-02-13 17:52

Щом си на остров, висока влажност,паразити.Нямаш сервиз под ръка...Сложи го в найлонов плик, максимално го херметизирай и го сложи в хладилник или фризер..само няколко часа
късмет

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Zeno   
Дата:   19-02-13 18:40

Няма нужда, нито да го замразяваш, нито да го загряваш, а пък това с райда изобщо не ти препоръчвам.
Намери изопропилов алкохол /изопропанол/, това е базова съставка на всички препарати за почистване на оптика и не само, наред със слабата си агресивност тя е и слаб инсектицид, но достатъчен в случая.
Затвори обектива в плик с цип или обикновен, но го херметизирай след това, напръскай с почистваш препат или изопропанол, каквото имаш под ръка, херметизирай плика и изчакай един ден и виж резултата, щом като бубите са намерили пролука и спирта ще намери, ако са измрели ползвай и като си дойдеш ги махни.
Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: JohnyWalker   
Дата:   19-02-13 19:21

Мисля че трябва да пробваш всички съвети които получи, след това да споделиш кой е най-добрия метод, а като си дойдеш в БГ да си купиш нов обeктив [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: ilcoin   
Дата:   21-02-13 09:29

Най-разумно найстина ми се вижда да го затвориш в кутия и да напръскаш вътре с инсектицид (върху една салфетка примерно, да може да се изпарява). Всичко друго или е опасно за обектива, или няма да ги изтрепе.

как мислите оцеляват насекомите зимата - като изпадат в хибернация. Някой видове паразити могат в това състояние да преживеят години. Та, лично аз не мисля че фризера е идеалното решение

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Tantris   
Дата:   21-02-13 09:44

Инсектицидите разграждат някои гумени покрития. Възможно е после обективът да лепне. Не се знае и как ще се отрази на лещата конденз от подобно вещество. Според мен най-добре излагане на слънчева светлина и отзаде фолио, както бе предложено по-горе.



Публикацията е редактирана (21-02-13 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: sonda   
Дата:   21-02-13 17:58

А бре не да се пръска с инсектицида...само да се създаде условие за 'обгазяването' му!

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Tantris   
Дата:   21-02-13 18:11

Същото е.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: asahi   
Дата:   21-02-13 19:03

Отиваш в гаража или в необитаема постройка. Взимаш голяма тенджера. Слагаш на дъното обърната паница. отстрани наръсваш с отрова от островната агроаптека, Поставяш обектива в/у паницата, слагаш капака отгоре. Чакаш 2 дни. После броиш труповете.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: ilcoin   
Дата:   21-02-13 20:37

Теоретично погледнато, Тантрис е прав.

Практически погледнато, едва ли концентрацията ще стане толкова голяма, че да окапят гумите на обектива.

Нека все пак собственика да си решава, а и с фолиото май ми се вижда по-мъчително за гадините вътре. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: sonda   
Дата:   21-02-13 22:51

Просто животинките трябва да бъдат подложени на последната инхалация в живота им[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: nsirakov   
Дата:   22-02-13 00:28

буболечосадисти.... тъкмо са си намерили удобен хабитат, а искате да им вземете къщата.... и то без тъщата :)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: Cyclon   
Дата:   22-02-13 11:58

Благодаря ви за съветите.
Ще опитам теорията на sonda, но ще е с много малко количество пръснато върху салфетка, че да не працакаме нещо.
Tantris, прав си, но си мисля, че ако е с малко количество няма да навреди.
asahi, хубаво , но нямам гараж а да оставя обектива някъде....,не мисля, че ще го намеря после.
[beer]

nsirakov, ще видя да запазя няколко от тези дзверове живи и ще ти ги дам да си ги развъждаш в твоите обективи.[beer] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: stoyan_5   
Дата:   23-02-13 08:33

С насочена топлина от силна лампа също може да се изтребят гадините./луничка/
Ще останат отвътре и ще се разпрашат с времето.



Публикацията е редактирана (23-02-13 08:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: falcon   
Дата:   23-02-13 09:13

Ще изчезнат с времето сами, имал съм същият проблем. Биоразнообразието трябва да се храни, рано или късно, това което са ползвали като трофична база в обектива ти ще се изчерпа и ще измрат. Освен ако не са някакви мутации дъвчещи пластмаси или кварц от лещите[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: stoyan_5   
Дата:   23-02-13 11:03

Май се хранят с плесента по просветлението. Дали пък не са полезни в такъв случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: mun4o   
Дата:   23-02-13 13:14

Този проблем може да бъде решен само и единствено от Бойко Борисов. И без това няма други ангажименти тия дни.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Разни гадинки в обектива.
Автор: falcon   
Дата:   23-02-13 13:32

Автор: stoyan_5
Дата: 23-02-13 11:03

Май се хранят с плесента по просветлението. Дали пък не са полезни в такъв случай?


Може и да са полезни...ама ако биомасата надмине стойности от 0.001мкг/мм вече няма да говорим за обектив, а за ферма за буби....последното е възможно разбира се, но само в случай, че има някакво обилие на храна...кой е този остров, явно доста плесени се въдят там[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: