Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:00

Накратко бих исках хората с опит в сватбената фотография да споделят някакви препоръки, тънкости или съвети.

Случаят е следния, познати ме поканиха да снимам сватбата им другата седмица и аз си казах все някога трябва да е сефтето, защо да не е сега още повече, че са ми познати.

Техниката която мисля да ползвам

50 1.8Г
12-24
и евентуално 30 1.4Г
+ външна светкавица 565EX (китайка)

Преди самата сватба ми казаха, че ще получа и програма за деня със събитията или нещо от този род.

Ще са ми полезни и линкове към стари теми.

Моля без мнения, които няма да са полза (спам).
 Re: поредната сватбена тема
Автор: GOSPODIN   
Дата:   31-10-12 11:12

Ако си се записъл за ФФФ в Кайлъка, можеш още утре да пиеш вода от извора.[shtrak] [beer]
 Re: поредната сватбена тема
Автор: ecobo   
Дата:   31-10-12 11:15

Ако искаш да направиш хубави снимки, светкавицата я забрави, или поне не я закачай на тялото.
Последната сватба, която снимах, я изкарах цялата без никакви светкици (макар да носех един багажник), с 50/1.4 и 35/2, само за няколко кадъра навън ползвах 70-200.
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:16

не съм се записал;

еcobo, демек да си взема и нещо дълго така ли



Публикацията е редактирана (31-10-12 11:17)
 Re: поредната сватбена тема
Автор: джъмбо   
Дата:   31-10-12 11:19

Ако искаш да направиш хубави снимки, светкавицата я забрави, или поне не я закачай на тялото.

това е много спорен въпрос...
ако знаеш как да ползваш светкавица, то нямаш никакви грижи

но мен лично ме учудва 12-24 какво общо има в цялата работа?!?!?!

ако е ДХ системата то миниму трябва един 16-85 а за сериозно снимане 17-55/2.8
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:22

Не разполагам с други варио обективи за жалост като изключим китака де, иии трябва все пак да имам един варио обектив, че затова той е в сметките [smilie2]
 Re: поредната сватбена тема
Автор: джъмбо   
Дата:   31-10-12 11:23

ами като нямаш нужната техника не се наемай да го правиш!!!

12-24 е абсолютно ненужен обектив за сватба
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:24

ясно, добре в такъв случай няма да снимам сватбата защото нямам варио
 Re: поредната сватбена тема
Автор: boni   
Дата:   31-10-12 11:24

Автор: GOSPODIN
Дата: 31-10-12 11:12

Ако си се записъл за ФФФ в Кайлъка, можеш още утре да пиеш вода от извора.


Здравко не позна... Ще пие бира, вино и ракия от извора.


С какво тяло си?
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:28

D5000 & 60D

имам и един служебен 5dMk2, но може би няма да го ползвам
 Re: поредната сватбена тема
Автор: chefo1979   
Дата:   31-10-12 11:32

5dMk2 + свестен 50/1.4 може да ти изкара цялата сватба ако си почитател на праймовете.
Какви канонски обективи имаш под ръка?
 Re: поредната сватбена тема
Автор: ecobo   
Дата:   31-10-12 11:32

Аз снимам само с твърди обективи - получавам добър и предсказуем резултат дори и на максимално отворена бленда. Вариото 70-200 го ползвам само защото ми единствен вариант за дължини над 85мм.
За светкавицата: основния проблем е в разликата в цветните температури на светката и наличното осветление при вътрешни снимки. Ако имаш праволния филтър за светката, може и да се получи, но напоследък почти навсякъде лампите са евтини енергоспестяващи, които имат много нисък CRI и в резултат се получват ужасни и неспасяеми цветове, за които единственото решение е черно-бяло.
12-24 може да ти върши работа за някои ефектни снимки от ниска или висока гледна точка, но за основен не става. Заложи на 30/1.4Г и няма да сбъркаш [smilie3]
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:42

Значи ще имам едно наум за светкавицата.

5д-то ми е служебен и го ползвам за автомобилни мероприятия, така че за сватбата трудно бих го взел.

За 60д имам праймове и разни стари ръчно-фокусни обективи.
 Re: поредната сватбена тема
Автор: джъмбо   
Дата:   31-10-12 11:52

за какво всъщност се хващате с работа дето не ви е работа?!?!?!!?

що ли някой фотограф не вади зъби в свободното си време ей така на ознати... все от някъде трябва да почне....
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 11:57

не разбрах сравнението ти джъмбо, с фотография и видеозаснемане се занимаваме вече 2-3 години


http://jdmworks.com/category/media/


ето и последната ни продукция

http://www.vbox7.com/play:4686aacb2b
 Re: поредната сватбена тема
Автор: ecobo   
Дата:   31-10-12 12:06

Джъмбо, щото младоженците са такива. За да спестят някой лев, си преебават снимките. Това е масово явление. Ама май не им пука, важно е ракия и кюфтета да има...

Последната сватба, която снимах, беше на американец от български произход и холандка. Няма такава интелигентна сватба! Имаше нает диджей, който да пуска музика за фон, в един момент той реши да прави някакви български номера и да "разигравал" гостите с някакви чалгии, но моментално му беше обяснено, че просто трябва да пуска музика за фон и толкова... А хората много държаха на снимките, явно за тях снимките са най-важното в една сватба. А може би наистина така трябва, щото поркането и пукането се забравят, но снимките остават. В този смисъл, работата на фотографа, и особено при подобни очаквания, е много отговорна.

Тааа, щом младите искат някой да се учи на тяхната сватба, това си е само и единствено техен проблем.
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 12:09

А принципно къде трябва да се 'учи' човек за сватбена фотография?
 Re: поредната сватбена тема
Автор: chefo1979   
Дата:   31-10-12 12:13

Най-добре да снимаш малко сватби на приятели, но като втори фотограф - без пари, за учебния процес.
Курсове също помагат.

П.П. За мен лично най-голямото предизвикателство е планирането и осъществяването на фотосесията. Там имаш време за мислене, но не толкова, че да мъдриш нещата на място - трябва да имаш план и е хубаво да се разходиш до планираното място, да видиш по време на фотосесията как ще дойде светлината - ако е както обикновено около обяд или малко след това - помисли за модификатори на светлината, светкавици, отражатели...
Отделно когато ти си главният фотограф хората очакват от теб да ги насочваш, да режисираш - ако те видят, че се туткаш и си зациклил или пък снимаш безцелно - настроението им пада и това си личи. Особено булките ако се усетят, че нещо не е точно и не е перфектно в най-великия им ден - става ужас.
Имай идеи, потърси вдъхновение от други места, и стой настрана от кичовете.
Отделно имай план за действие - има си задължителни снимки, които трябва да направиш при булката, при младоженеца, при кумовете. Трябва да внимаваш за видеооператора, че много често имате сходна гледна точка поради естеството на събитията [smilie5]!
В ресторанта е лесно и весело - там търсиш емоции, които да запечаташ, а повярвай, това не е трудно.
Планирай си някой да ти направи експресното фото или поне за снимките да извади - и това е важно, да не говорим, че дохода от сватба се удвоява от експреса.

Абе ако сефте ще снимаш сватба - снимай като втори фотограф, това ми е идеята. Гледай какво прави основният и ако подходиш човешки към него, с любезност и уважение - много хубави и ценни съвети може да получиш от него.

Поздрави!



Публикацията е редактирана (31-10-12 12:26)
 Re: поредната сватбена тема
Автор: ecobo   
Дата:   31-10-12 12:14

Може да се учи по много начини - като снима портрети, репортажи, симулирани сватби и сватби на приятели, като гост-фотограф.
Ако не знаеш кои обективи да ползваш за сватба, предполага се, че не си съвсем подготвен.
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 12:20

портрети отскоро снимам, миналата година се оборудвах с праймове, на тази сватба мисля, че ще има и други фотографи, иначе за обективите ми е пределно ясно освен праймовете какво варио трябва да имам, но нямам финансовата възможност вмомента да си позволя други обективи.
 Re: поредната сватбена тема
Автор: Тед   
Дата:   31-10-12 12:31

Автор: dfxos
Дата: 31-10-12 12:09

А принципно къде трябва да се 'учи' човек за сватбена фотография?
-----------------------------------------------------------------

Дежурните "натискачи". Човекът търси помощ и съвет и "разбирачите" се натискат да обясняват колко тъпи и стипари са младоженците...

Или му дайте съвет или не му казвайте, че за нищо не става...да не излезе обратното и резилът да сте самите вие.

Ето един съвет от мен:
1/ Отиваш и проучваш ресторанта, църквата и ритуалния - ако не си ходил досега. Виж какво е дереджето. Направи тестови снимки.
Не ходи някъде където не си ходил, защото без опит времето ти е крайно ограничено. Нямаш време за експерименти.
Щракай и у вас, докато стане работата.

Използвай това, което имаш: 50 1.8Г; 12-24; 30 1.4Г
+ външна светкавица 565EX (китайка);

12-24 позлвай ако снимаш всички гости някъде отвън.
30 1.4 и 50 1.8 да са ти на апарата и др. в джоба. Сложи базово 1000 ИСО на бленда около 2 до 2.2 и виж какво става в тъмниците. Снимай в РОУ. Навън - нормално.

Използвай флаша като главата е нагоре, но сложи дифузер - обикновен бял. Не ги слушай, че светкавица не ти трябва...

Не слушай, че не ставаш, зелен си и нямаш опит.Това е начин някой да се опита да се почувства по-добър от теб и да задоволи собствените си проблеми.
Не се бави при натискането на спусъка и гледай интересните моменти. Поглжеждай хистограмата. Зареди си батериите, карти и др.
Облечи се подходящо и премервай кадрите - да не си картечница, но да не си и костенурка. Изненадай младоженците, наблегни на фотосесията. Измисли място, атрибути и прочие. Използвай всичко около теб. Не пропускай кадъра да мине покрай теб.

Успех. Сигурен съм, че ще се справиш!

В БГ на негативизма не му обръщай внимание...
 Re: поредната сватбена тема
Автор: dfxos   
Дата:   31-10-12 12:35

Такова мнение исках, благодаря за отделено време Тед, определено ще ми е от полза написаното. [smile]
 Re: поредната сватбена тема
Автор: джъмбо   
Дата:   31-10-12 12:44

тед колко сватби си заснел, че да имаш такова експертно мение кой ще стане за резил?

аз изхождам от собствен опит а той е добре покрит така, че недей да набутваш прословутият бг негативизъм!!!

по-скоро се опитвам да предпазя младоженците от липсата на читави спомени за в бъдеще

все едно да идеш на състезание и да питаш абе имам спойлер и нископрофилни на голфу дали ще мога да се състезавам с оригиналните спорни коли...
 Re: поредната сватбена тема
Автор: sprintgb   
Дата:   31-10-12 12:53

Тед просто се опита да помогне на човека!
А това кой става и кой не става за сватбен фотограф-си е друга работа. То по форумите всички са силни.
Сватба може да се снима със всякакъв вид обектив---всичко зависи от фотографа и младоженците! Ама ВИЕ разберате много аз кво да ВИ обяснявам!!![smilie23]
Ебати форума.....................
човек да не попита,и веднага го смачкват с изказвания.[smilie10] [smilie23]
 Re: поредната сватбена тема
Автор: джъмбо   
Дата:   31-10-12 12:56

май някой чете между редовете и което му е изгодно...

хубу да ходи да си троши главата... на мен ми е за младоженците
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.