Автор: didesignbg
Дата: 20-07-12 15:00
Задачата я правиш да изглежда сложна, а тя не е чак толкова. Става въпрос за експозиционна стойност или EV, както е известна на английски.
Снимаш при скорост 1 минута, диафрагма 2,8, исо 6400.
Интересува те каква скорост да зададеш за да имаш същата експонация при диафрагма 8 и исо 100.
Разликата в диафрагмата е 3 EV стъпки, в исото 6 EV стъпки. Лесно се смятат на пръсти като почнеш да ги редиш. Това значи, че трябва да компенсираш със скоростта 9EV стъпки. Или скоростта ти трябва да е 1 минута умножена по 2 повдигнато на 9 степен. Ще кажеш, че е сложно, ами не е. Отново се смята много лесно на пръсти. Първият пръст е 2, вторият 4, третият 8, четвъртият 16, петият 32, шестият 64, седмият 128, осмият 256, деветият 512. Абсолютно по този начин се смятат и исото в EV, а и диафрагмата.
Ако ти е прекалено сложно да ги мислиш, не пречи да си направиш една подобна табличка и да си я подлепиш от две страни и да я ламинираш.
http://di-sign.org/temp/ev.jpg
По първата чрез скорост и диафрагма определяш експозиционната стойност. В нашият случай е 3. По втората таблица коригираш със стойността на исо, 3 коригирано за исо 6400 ти дава -3EV.
Качваш се обратно в горната табличка и щом ще снимаш при исо 100 и диафрагма 8 гледаш къде ще имаш -3 при тази диафрагма. 512 минути.
Това е математическото решение, но да експонираш 512 минути с дслр е безмислено. Много по-удачно е да се комбинират множество кадри с по-кратка експонация за звездите, а фона да се направи на отделен кадър преди звездите, точно след залеза. Всичко това се събира впоследствие в софтуер.
|
|