Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
въпросът е следния:
Искам да снимам startrails, но в същото време да имам правилно експониран преден план.Предварително правя един кадър (да речем на iso6400 или повече) в режим A, на най-отворена бленда, на... да речем 30 секунди.След това минаваме на bulb, на бленда 11(примерно) и iso100.Как да определя времето за което затвора трябва да остане отворен, за получа резултата от първите настройки.
Търси се калкулатор, който да може да се инсталира на телефон с Windows mobile или някаква не много сложна формула.
може и ръчно
за всяко намаляване на исото наполовина увеличаваш времето двойно
съответно всяко затваряне на блендата с един стоп пак ти увеличава времето двойно
а програмка не знам, но сигурно има
Като допълнение към предния ми пост: ето едно видео, в което стоповете са обяснени по много достъпен начин: клик! Само малко английски трябва да се знае
Калкулатора от линка на dimidumi върши работа,но само ако съм в къщи.Например в планината нямам компютър и интернет.
Знам как вървят стоповете с намаляване на Исо-то и затваряне на блендата.Но тук говорим не за секунди, а за часове, което е адски трудно и изнервящо за смятане.
io_bs ти научил ли си си стоповете?Опитай да сметнеш скоростта по зададения от мен пример без калкулатор да видим дали няма да откачиш преди това :)
Задачата я правиш да изглежда сложна, а тя не е чак толкова. Става въпрос за експозиционна стойност или EV, както е известна на английски.
Снимаш при скорост 1 минута, диафрагма 2,8, исо 6400.
Интересува те каква скорост да зададеш за да имаш същата експонация при диафрагма 8 и исо 100.
Разликата в диафрагмата е 3 EV стъпки, в исото 6 EV стъпки. Лесно се смятат на пръсти като почнеш да ги редиш. Това значи, че трябва да компенсираш със скоростта 9EV стъпки. Или скоростта ти трябва да е 1 минута умножена по 2 повдигнато на 9 степен. Ще кажеш, че е сложно, ами не е. Отново се смята много лесно на пръсти. Първият пръст е 2, вторият 4, третият 8, четвъртият 16, петият 32, шестият 64, седмият 128, осмият 256, деветият 512. Абсолютно по този начин се смятат и исото в EV, а и диафрагмата.
Ако ти е прекалено сложно да ги мислиш, не пречи да си направиш една подобна табличка и да си я подлепиш от две страни и да я ламинираш. http://di-sign.org/temp/ev.jpg
По първата чрез скорост и диафрагма определяш експозиционната стойност. В нашият случай е 3. По втората таблица коригираш със стойността на исо, 3 коригирано за исо 6400 ти дава -3EV.
Качваш се обратно в горната табличка и щом ще снимаш при исо 100 и диафрагма 8 гледаш къде ще имаш -3 при тази диафрагма. 512 минути.
Това е математическото решение, но да експонираш 512 минути с дслр е безмислено. Много по-удачно е да се комбинират множество кадри с по-кратка експонация за звездите, а фона да се направи на отделен кадър преди звездите, точно след залеза. Всичко това се събира впоследствие в софтуер.
muncho_ написа:
> io_bs ти научил ли си си
> стоповете?Опитай да сметнеш
> скоростта по зададения от мен
> пример без калкулатор да видим
> дали няма да откачиш преди това :)
Да, научил съм ги, и често се случва да правя такива досадни пресмятания, когато снимам нощем дълги експозиции
Значи, на първата снимка си снимал на бленда f/4 например (не си казал коя ти е максималната), 30 sec, ISO 6400. Като приравним ISO-то до 100, се получават 64 x 30 = 1920 секунди. Между f/4 и f/11 са 3 стопа, така че 6 x 1920 = 11 520 секунди = 192 минути = 3,2 часа (3 часа и 12 минути).
софтуерен калкулатор е по-сложно и бавно от табличка. А и с табличка човек започва да ги запомня. Принтираш една табличка в удобен за теб размер и я ламинираш и готово.