Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 10:03

Здравейте,

Калибрирах си дисплея на лаптопа преди време и както можете да си представите разликата беше осезаема. Онзи ден си калибрирах и монитора на домашния компютър. Обработих някоя друга снимка на него и реших да проверя на лаптопа аджеба какво съм свършил. И се оказа, че е една голяма тъмнина. По-логично е проблемът да е в лаптопа, затова днес мисля да го занеса вкъщи и да направя малко кръстосани тестове, току виж съм открил кое не е наред.

Ако някой има опит и идея къде може да бъркам... ами ще се радвам после да го почерпя биричка :)

За инфо: прочетох упътването на калибратора (спайдър 3 про - взет назаем от приятел), четох в интернет, четох упътването на монитора - настройвах разни неща по време на калибрацията (за каквото ме пита) - всичко е в нормите.

И за да не е напълно голословно ето няколко снимки, които изглеждат коренно различно на лаптопа и на десктопа.


https://photo-forum.net/static/site_pics/192/a_1310540101__DSC3590.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/108/l_1310540132__DSC3335.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: Alex-dan   
Дата:   13-07-11 10:33

И на мен ми изглеждат различно [smilie18] Майтапя се, но наистина са тъмнички, особено втората. Затова има хистограма, там си личи доста каква е реалността...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 10:47

Да де, на контражур няма как да е супер светъл кадърът. Ама след обработката на втората снимка на десктоп компа имаше детайли - вижда се пътчето, зелената полянка и т.н., а всъщност тука си е една пълна тъмница. Снимките са конвертирани от НЕФ с Кепчър НХ2 с базисни промени - експозиция, левели, криви, сатурация...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-07-11 11:00

И на моя некалибиран лаптопски екран втората снимка е тъмничка.
Съвет извън калибровката - при пейзажи ползвай градиентен филтър и няма да има проблем с разработката и на небето и на земята.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 11:03

Господин, благодаря за съвета. За момента нямам градиентен филтър, пък и не знам кога ще имам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: vixren   
Дата:   13-07-11 11:03

а как става калибрирането на монитор на лаптоп? въпроса може да ви се стори тъп, но до сега си мислех, че лаптоповите екрани не подлежат на калибрация.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: n1x0n   
Дата:   13-07-11 11:12

Най-вероятно си /или да си бил в момента на калибриране/ в някакъв power saving режим и монитора да е бил с различна яркост от тази в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: d_ave   
Дата:   13-07-11 11:13

всички подлежат на калибрация:) иначе и при мен втората е много тъмна, първата донякъде бива. да не си го калибрирал с някакво странно или силно осветление - спайдер 3 нали уж внася и компенсация за околкото осветление?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 11:26

n1xon, ако говориш за лаптопа - възможно е, ще го прекалибрирам довечера. Ако говориш за монитора - нямам пауър сейвинг мод там, а и снощи калибрирах 3 пъти, като и трите пъти получавам един и същ резултат. За да е по-ясно, ето и един тайм лайн:

1. Преди 2-3 седмици калибрирам лаптоп
2. В понеделник калибрирам десктоп монитор
3. В понеделник обработвам снимки
4. Във вторник през деня на лаптопа виждам, че снимките са зле. Изпитвам съмнения [smilie11]
5. Във вторник вечерта прекалибрирам десктоп монитора 3 пъти. Обработените в понеделник снимки продължават да си изглеждат както аз искам, тоест проблемът може да е в лаптопа.
6. В сряда (днес) качвам снимки тук за справка с други колеги и се оказва, че проблем има и с десктоп монитора - каквото ми изглежда нормално на него, всъщност изглежда по-тъмно за всички останали.

Ето още една снимка от същата серия:


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/270293_1787614543997_1648585388_1431751_1465532_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: дидибаев   
Дата:   13-07-11 11:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 11:34

d_ave, калибрирал съм вечер, навън тъмно, в стаята има една жълта крушка, тоест доста мижава светлина. Спайдъра като мери околната светлина ми препоръчва 5800 К, вместо 6500 К. Пробвах да приема препоръката - промяна в картинките няма. Преди всяка калибрация ресетвам монитора, щото така пише в упътването на спайдъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 11:38

дидибаев, благодаря, x y z са ми едно цяло. Което би трябвало да означава, че лаптопа ще трябва да се прекалибрира довечера...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: Myth   
Дата:   13-07-11 11:49

Тъмни са, особено втората е доста тъмна.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: Roland909   
Дата:   13-07-11 11:55

Квадратчета и таблици може да гледаш и тук:
http://www.lagom.nl/lcd-test/

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: n1x0n   
Дата:   13-07-11 12:06

За лаптопа говоря - повечето влизат в разни режими на яркост когато си поискат...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 12:14

Дам, не се бях замислял, ама пък спайдъра си казва ако яркостта на дисплея се промени по време на калибрацията и накрая не ти позволява да завършиш процеса. Както и да е, лаптопа ще го прекалибрирам довечера така или иначе.

Възможно ли е да съм се справил с калибрацията на десктоп монитора, а снимките да ми изглеждат тъмни, щото хем лаптопа не е добре, хем примерно очите ми не са привикнали на новите цветове/осветеност, а и точно тези снимки, които съм показал са на кантар малко... Тази с момичето според вас добре ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: petkova70   
Дата:   13-07-11 12:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 12:23

petkova70, благодаря за коментара. За съжаление това нищо не ми говори, довечера ще трябва да потърся литература по темата. Разбира се всякакви разяснения тук са добре дошли [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: n1x0n   
Дата:   13-07-11 12:31

Тази с момичето според вас добре ли е?

Ползвай за референция различните тестови скали, а не картинки... и не питай други хора, защото не знаеш на какъв монитор гледат, нито какви са им вкусовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 14:10

n1x0n, прав си, благодаря.

В момента съм у нас, калибрирах отново и сега гледам скалите, дето ги пусна Роланд99 - вичко е ясно различимо едно от друго и от фона. Е само първото синьо е малко трудно забележимо, но все пак забележимо. Монитора за 250лв явно толкоз може :) Довечера ще калибрирам и лаптопа.

Благодаря на всички за помощта. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ecobo   
Дата:   13-07-11 15:12

И тук има един тест за монитори [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivomorskiya   
Дата:   13-07-11 19:49

Колега, монитори за обработка на фотографски изображения на цена 250 лева няма! Почват от някъде към хилядо лева. И не случайно. Изискват се качества на матрицата и управлението, което няма как да стане в твоя случай. Поне докарай цветовете да са добре и не се кахъри. Увеличи яркостта на лаптопа и си го остави така. Колкото й да го "калибрираш" (предполагам, че е евтин - 1000-1500 лева) няма да стане като на професионалните лаптопи за по 2500-7000 долЯра. Така че споко...
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: Sa6370   
Дата:   13-07-11 19:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   13-07-11 20:11

malakar


няма да пиша щото това е поредната тема за един и същи проблем голям при фотографите



malakar ти къде живееш в момента?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   13-07-11 20:39

Sa6370

отиваш в гуглето цъкваш това: хардуерно калибриране на монитор

скролваш надолу и кликваш на предпоследния линк момчето е младо но ще ти направи да виждаш и 10 -те квадратчета

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: Sa6370   
Дата:   13-07-11 21:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 21:26

erotila, живея в София. Наясно съм, че с монитор за 250лв няма да стане, но с това разполагам в момента. В крайна сметка съм любител. Мониторът в момента докарва цветовете, което ме устройва перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: Sa6370   
Дата:   13-07-11 21:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   13-07-11 21:35

malakar

последвай съвета ми дето дадох на Sa6370 ще се обадиш само кажи на човека че ти си пуснал темата казах му да ти го направи безплатно

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   13-07-11 21:41

malakar: Наясно ли си какво всъщност представлява калибрирането? Калибрирането НЕ Е настройване по принцип на монитора като настройване на телевизор по скица изобщо да показва "хубава" картина. Калибрирането създава профил, който може да бъде "разчетен" и "използван" от програми, които поддържат управление на цветовете, за да изкарват правилни цветове съобразно зададен цветови стандарт.

Ти на какво ги гледаш снимките, опитвайки се да ги сравняваш? В унидоуския вюър, или в коя програма?

Отделно темата доколко екран на лаптоп се калибрира като хората, ма това има по-спецове от мен да кажат.



Публикацията е редактирана (09-08-11 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: milen   
Дата:   13-07-11 23:40

калибрирането НЕ създава просто профил. калибрирането ти прави корекции върху видеокартата, така че да предава цветовете коректно и въз основа на тези корекции, се генерира цветен профил, който описва цветопредаването на твоя монитор. този цветен профил операционната система използва за коректно цветопредаване. калибраторите станаха широкодостпен инструмент и много хора смело се хвърлиха и решиха че могат да се оправят с колор мениджмънта. практиката ми показва, че макар и сериозни фотографи, решавайки да спестят от калибриране си купуват калибратори и решават че ще се справят сами..

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   13-07-11 23:49

Ами то в крайна сметка не е мозъчна хирургия или пък ракетостроене. Трябва да поровиш, да помислиш и да не си напълно скаран с техниката. Конкретно в моя случай: проблемът не е хардуерен или технически. Според тестовете из нета (тук се пуснаха 2-3 също) мониторът ми вече предава цветовете правилно и с дневния и с нощния профил. На мен лично това ми е достатъчно. Ако си бях купил монитор за 1000лв, вместо за 250 сигурно щеше да се справя по-добре, ако пък беше за 2000... Проблемът (както обикновено) е със ЗАУ-то (в случая ЗКУ - задклавиатурното устройство).

Благодаря на всички за полезните съвети [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: milen   
Дата:   13-07-11 23:58

дневен и нощен профил!?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   14-07-11 00:22

казваш да не си скаран с техниката:
като си "калибрира" каква ти беше цветната температура на:
- помещението
- на монитора
- на видеокартата
- на системата ти РС-монитор
- на калибратора

на какви стойности ти бяха:
осветеността и контраста като започна да калибрираш
нивата ти на яркост /CD/м^2/ на бялото на какви стойности са били при РС и при лаптопа


[smilie8]



Публикацията е редактирана (14-07-11 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: n1x0n   
Дата:   14-07-11 00:48

Калибрирането единствено създава профил...
не..

калибрирането ти прави корекции върху видеокартата
... и не...

Самият ход на процеса на калибрация би трябвало да ви подскаже защо е това "не".

Мислете за "калибрацията" на монитор като за "калибрация+профилиране".

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: didesignbg   
Дата:   14-07-11 08:18

като президента [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: factor.bg   
Дата:   15-07-11 01:04

По вероятно е да постигнете по-добри резултати със стационарния монитор, а не с лаптопа, най-вече заради възможността на лаптопа да има няколко програми, контролиращи монитора, в зависимост от ниво на батерия, околно осветление и пр. глупости.

По моя опит, най-добрите резултати се постигат с уредите за калибриране и профилиране (обикновено колориметри и спектрофотометри) X-Rite i1 (Display, Pro и т.н.).

Добре е уредът Ви да може да измерва околното осветление, както като цвят, така и като интензитет. С тези параметри е по-сигурно, че няма да нагласите монитора Ви да е много тъмен или, по-вероятно, много светъл.
Дори и правилно калибриран и профилиран монитор, при целева осветеност 100 кандела би изглеждал много светъл, ако работите в тъмна стая.
Така ще виждате "разработки" в тъмните участъци, които няма да излизат при отпечатване и Вие ще се сърдите на студиото за печат.

Обикновено софтуерите за калибрация и последващо профилиране са интуитивни, с подробни указания. Но без уред НЕ СТАВА!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: DREAM_THEATERa   
Дата:   15-07-11 16:36

Почнах да пиша доста грубо преди малко и просто го изтрих. Все пак всеки е свободен да прави с техниката си каквото иска и също така всеки е свободен да дава мнението си такова каквото го разбира. Мили хора, много моля да не бъркате термина "НАСТРОЙВАМ" с "КАЛИБРИРАМ" !!! Дори и монитор за 800-900 лв. е трудно да се калибрира и то не е миродавно, па камо ли монитор на лаптоп или десктоп монитор за 250 лв. Човека писал, че "все пак е любите", еми обяснете като на любител, че си взима някакви принципни настройки, дето на 4-5 монитора ше изглеждат сходни и си забранява да пипа видео карта и настройки за цвят и яркост докато държи да знае какво ще вижда. А за Калибрирането, то е една дъъълга и сложна тема, която при всички обстоятелства е свързана с професионална работа на този компютър и монитор. Калибрирането в никой случай не се извършва на око, защото простичко казано, 2 чифта очи ше виждат едно и също нещо по два различни начина - прави го сонда на която са зададени стандартни стойности, тя си записва профил на компа и това е, от тук нататък, до следващата инсталация на нови драйвъри, смяна на хардуер или претърпян ремонт на монитора, това ще е цветовия профил на тази работна станция. Всичко друга е ала-бала да си чешат "разбирачите" езиците, как ше калибрират монитор ГЛЕДАЙКИ го. :о)

Без лоши чувства, просто се подразних за прекалено многото постове в неправилна посока.

Айде наздраве с по една петъчна бира [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: malakar   
Дата:   15-07-11 16:48

Благодаря на всички за коментарите.

Аре ще оставя темата отключена, че е петък [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: n1x0n   
Дата:   15-07-11 22:35

Тя наистина придоби малко петъчен привкус... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 09:12

milen: 13-07-11 23:40

...този цветен профил операционната система използва за коректно цветопредаване


Не бих казал, поне не за операционната система Уиндоус, която използвам, не знам как е с други ОС. Профилът се използва от програми, поддържащи управление на цветовете, например Фотошопа. И при мен неведнъж съм наблюдавал разлика в това, как изглежда дадена моя снимка, отворена в Шопа, и същата, отворена да речем като тапет на десктопа.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (09-08-11 09:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 09:20

да така е и фотошоп има нужда от настройки а не да се работи с него по дефолт за това са ти разликите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: chipsy   
Дата:   09-08-11 09:36

Автора на темата с какви настройки калибрира? Гама, цветна температура, яркост ? След калибрирането не трябва нищо да пипаш, навярно го знаеш това, аз да си кажа... И аз съм със Спайдър 3 и на 4 монитора нещата изглеждат по един и същи начин, като и трите се настройват на еднакви настройки с близка яркост. Според мен автора има проблем с гамата на някой от мониторите, по скоро на десктоп-а, защото втората снимка е много тъмна.
Във Windows не би трябвало да има разлика в цветовете на различни програми, особено с Фотошоп, освен ако не се гони прууфинг и предпечатни истории.
На Мак-а калибрирам с ColorEyes display Pro, много добра програмка, поддържа Спайдер-а [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 09:53

erotila: Настройките си ги има, не затова са разликите, а именно от това, че Уин, включително и ИЕ не поддържат на практика управление на цветовете, давал съм тука един пример, пак ще го дам как изглежда различно една и съща снимка в ИЕ и в браузър с колор манагемент (виж оттенъка на небето, например):



https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/nqeb4392.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/111/o_1271494504_icm-browsers.jpg


Разбира се, има къде-къде по-драстични примери.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (09-08-11 10:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: langel   
Дата:   09-08-11 10:05

Win7 и IE9 не поддържат ли управление на цветовете?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 10:09

а колориметрите защо ги дават с софтуер [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 10:21

langel: Абе за деветката май се твърди, че трябва да поддържа, ма не съм сигурен, не съм тествал. Предишната версия със сигурност не поддържаше.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (09-08-11 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 10:28

това с картинките е като:
защо през твоите прозорци се вижда витоша а през моя комшийката където си пощи веждите на терасата, различни програми за различни нужди с различни свойства.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: borkond   
Дата:   09-08-11 10:29

"Колега, монитори за обработка на фотографски изображения на цена 250 лева няма! Почват от някъде към хилядо лева. И не случайно. Изискват се качества на матрицата и управлението, което няма как да стане в твоя случай. Поне докарай цветовете да са добре и не се кахъри. Увеличи яркостта на лаптопа и си го остави така. Колкото й да го "калибрираш" (предполагам, че е евтин - 1000-1500 лева) няма да стане като на професионалните лаптопи за по 2500-7000 долЯра. Така че споко..."

Хахаха...Може и да важи за нови, но аз наскоро си взех за 240 с S-IPS матрица втора ръка HP 22 инча и го калибрирах, а и един мак си взех с чудесни показатели за 800 лв и нищо , че не е с IPS матрица, но е със същите цветове като калибрирания монитор. А имаше и чисто нов монитор HP 24 инча за около 450 лв ако се не лъжа с IPS матрица в Ретро рс мания, от където си взех и втората употреба!



Публикацията е редактирана (09-08-11 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 10:35

erotila: Е, има някакви стандарти, все пак. Факт е, че експлорърът не поддържаше колор манагемент, някой тука си беше направил майтап преди време, едно червено квадртаче, дето на експлоръра изглеждаше зелено, или обратното, не помня, ма беше забавно и много показателно.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 10:37

Е тук добре е дадено и всеки може да си тества неговия любим браузър как се справя:


http://ie.microsoft.com/testdrive/graphics/colorprofiles/default.html

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 10:41

на браузъра какъв е цветовия профил който се "зарежда"

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 10:45

erotila: Какво точно питаш? Ако браузърът поддържа въпросното управление, веднъж ще отчете профила от профилирането, което се обсъжда по-горе, ако е направено такова, и второ, ще прочете вградения в снимката профил, ако има такъв. И ще изкара "правилни" според стандарта цветове.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 12:09

а като и трите са различни кое според Браузъра ще е "Правилното" ... щото фотошоп ще ти го покаже по начина по който си го настроил да показва цветовия спектър. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 13:44

Нещо май не те разбирам съвсем. Във Фотошоп можеш да избереш едно или друго цветно пространство като работно. В различните цветни прстранства един и същи цвят има различни координати, ама червеното на Кока-Кола е все едно, с определена дължина на вълната, не може да е различно като перцепция за потребителя, иначе какъв е смисълът. Нали това е идеята на цветовото управление, програмата като види какво цветно пространство е прикрепено на снимката, да знае при каква тройка координати какво да покаже. И за нещо определено, стандартно, идеята е да излиза поне приблизително едно и също, независимо в какво пространство е работено, това крайния потребител изобщо не го интересува всъщност. Браузерът е пасивно средство за възпроизводство, не за обработка, значи трябва да "знае" дадени цветови координати как да ги интрепретира в зависимост от закачената към снимката информация за това, в какви условия е работена.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (09-08-11 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 13:58

Какво има да ме разбираш. Аз питам не обяснявам. Изобщо не са ми познати тези неща за профилите и калибрирането а не ми се дават 250лв за фотографски курс, може и да емного нагло но тук се научават толкова много неща абсолютно без пари. Така че просто питам нещо окето ти обясни но не ми е ясно как браузъра сам ще прецени кое да е вярно в цвето предаването като ти каза че:
Ако браузърът поддържа въпросното управление, веднъж ще отчете профила от профилирането, което се обсъжда по-горе, ако е направено такова, и второ, ще прочете вградения в снимката профил, ако има такъв. И ще изкара "правилни" според стандарта цветове.

Не ми стана ясно:
а като и трите са различни кое според Браузъра ще е "Правилното"

ако няма отговор ще дам тея 250лв на първия който прави курсове по фотография щото съм сигурен че там първо учат основите [smilie18] после дават да се щрака и снима с едно око отворено и другото затворено.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 14:04

Кои са тия три неща, дето са различни, дай оттам да почнем, айде.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 14:08

1. профила от профилирането
2. прочете вградения в снимката профил
3. няма профил [smilie18] три станаха

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: imitev   
Дата:   09-08-11 14:12

1. Чете профила, ако няма - смята че е sRGB.
2. Конвертира изображението към профила на монитора. Ако няма - смята се че той е sRGB.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 14:12

Тъй, и кое те притеснява? Тези профили са просто набор от инструкции, към които изобщо дадена програма се обръща, ако е достатъчно "интелигентна" да ги чете и използва. Ако не е, или няма такива профили, кара без тях, по дефолт, както е казал колегата по-горе. И на моменти става манджа с грозде.
Тези профили не си противоречат и не се конкурират, а се допълват, един вид.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (09-08-11 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 14:48

мен да ме притеснява!? нее нищо не ме прит!!

Но отговора на питането ти е във въпроса който задаваш:
"Автор: ivodam
Дата: 09-08-11 09:53

erotila: Настройките си ги има, не затова са разликите, а именно от това, че Уин, включително и ИЕ не поддържат на практика управление на цветовете, давал съм тука един пример... "

за снимката дету си показал.
Показваш и се чудиш после незнайно как даваш и отговор... после Еротила се притеснявал. [smilie18] вече съм с 250лв напред.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 15:00

Имаше едно време един тест за комсомолци:
Кой часовник е най точен!?

пп
Ако си инсталирам ХР и си инсталирам Фотошоп и отворя интернет сайт който има цвят червено /99000/ във фотошоп и във уеб браузъра един и същи цвят ли ще се вижда или ще е очеполъгващо при калибриран монитор... а ако потребител Х е с некалибриран монитор в пейката пред жабешкото езеро в борисовата и стиска 1200 евро и държи да е както той го вижда кое ще е"правилното" цветопредаване, при положение че той ми е дал 700евро и иска той да вижда това което аз няма как да видя... а аз си искам останалите пари за сайта.

не ми отговаряй просто питам не казвам че е така макар практиката да е точно тази.
Не трябва ли в началото на форума да има една тема за:
-какъв монитор да си взема за 150лв и да е като професионалните
-какъв фотоапарат професионален да си взема и да е за 350лв
-калибрирах си монитора ама не съм
-за два дена имам програмата ама на око го калибрирах вярвам на очите си
колко пари струва една снимка
ами две...

научих се да обичам и то точно заради този сайт свързан с фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 15:11

erotila: Не съм задавал никакъв въпрос, на мен ми е ясно за какво иде реч, и снимката я пуснах като илюстрация, недоумявам откъде си останал с впечатление, че задавам въпрос!?


[smilie8]

Прочее - на ТВОЯ ВЪПРОС, който си задал по-горе - Ако си инсталирам ХР и си инсталирам Фотошоп и отворя интернет сайт който има цвят червено /99000/ във фотошоп и във уеб браузъра един и същи цвят ли ще се вижда или ще е очеполъгващо при калибриран монитор... - отговорът е - зависи от браузъра, чадо, с който отваряш сайта.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (09-08-11 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 15:28

благодаря господи [smilie18]

сега разбрах като заредя профила на монитора във фотошоп ще виждам във фотошоп също толкова 99000 колкото и като ползвам браузър със зареден профила на монитора [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: didesignbg   
Дата:   09-08-11 15:32

За първи път чувам за червено 99000 [smilie2]
Някой ще ми обясни ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 15:40

в 99000 има също толкова червено колкото и във 990000 само че единия цвят поглъща повече от този и отразената или излъчващата светлина я виждаме такава каквато е разликата м/у червеното и зеленото доколкото червеното е червено и зеленото зелено... [smilie18]

пп
асахи много липсва днес [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: imitev   
Дата:   09-08-11 15:44


Сложете си вин7...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: erotila   
Дата:   09-08-11 15:52

studio-ubuntu по добре

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: ivodam   
Дата:   09-08-11 15:53

еротила: Какво имаш предвид под "профил на монитора" - профила, получен при профилирането с цветомер ли? Той по принцип не е предназначен да се зарежда във Фотошопа, в Шопа си задаваш работното пространство, което ти е нужно, сРГБ примерно, или АдобРГБ, или некъв ЦМИК, а профилът на монитора е достатъчно, че е зададен като такъв в системата. Същото важи и за браузъра, всъщност, честно казано, не ми е много ясно какво имаш предвид под зареждане на профил на монитор в браузър... Въпросът е браузерът ти направен ли е от създателите си да разбира какво е ICC, или да го игнорира. Един и същи цвят в определено цветно пространство изглежда различно, отворен в различни браузъри (некой не се ли сеща къде беше онуй квадратче, да му покажем на човека за какво иде реч).

[smilie8]

ПП: Виждам сега, като препрочитам, че явно идва известно объркване от използването на думата "профил" доста често. А става въпрос за различни неща, ако и да са все "профили". Профилът, предназначен за видеокартата и монитора, т.е. резултатът от операцията калибриране+профилиране, е едно, казва на системата как да се съобрази с конкретната хардуерна конфигурация, на която се работи, а профилът, който се закача към дадена снимка, например ICC Profile: sRGB ver. еди каква си, дава информация в какво цветно пространство е създадена/работена снимката. Все профили, ама всеки си има конкретно предназначение. Програмата, умееща да управлява цветове, използва информацията и от двата профила.



Публикацията е редактирана (09-08-11 21:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриран лаптоп и калибриран десктоп - отркий разликите
Автор: asahi   
Дата:   09-08-11 15:54

Сори, имам работа, а и като гледам ще трабва да се обяснява от А и Б. Правили сме го няколко пъти и губя интерес.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »