Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 15:13

Заигравам се със светкавици напоследък и имам следният въпрос. Имам светкавица Sigma 500 DG Super, която мога да паля с вградената светкавица като оптичен слейв. Паленето е ОК, но няма никаква разлика с нея или без нея. пробвах на различни режими на апарата, различна сила на вградената - няма разлика, сигмата светва видимо, но няма никаква разлика в експонацията. пробвах да сложа предмет, който да осветя с вградената, а фона - стената отзад - да осветя със сигмата. сигмата пали, но с нея и без нея снимката е абсолютно еднаква. къде бъркам? скоростта е от 1/60 до 1/200, оптитите са главно на режим М, като блендата съм я сложил на 8.
идеята ми е да постигна нещо подобно на ей този пример:


https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/vvvj8319.JPG


http://www.ephotozine.com/articles/Using-a-slave-flash-to-improve-your-photos-4815/images/guitarback


при мен не се получава абсолютно нищо, слейва пали, но до там, снимката става все едно няма слейв. ако намаля вгрдената до край резултата е само недоекспонирана снимка, фона не е осветен по никакъв начин.
кажете какво да напрая, четох на няколко места и правя всичко, каквото е написано там, но явно нещо комбинацията не сработва.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: binx   
Дата:   20-03-11 15:22

Това се получава, защото импулса на вградената светкавица е двоен, като пердето отваря на втория, а слейв клетката пали с първия. Разрешението е да настроиш слев приемника да пали при втория импулс, ако го позволява, или да накараш вградената светкавица да пали веднъж (това е възможно при някои апарати, когато са в ръчен режим).

Успех [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 15:41

понеже не съм снимал особено със светкавици, да питам един може би тъп въпрос - възможно ли е да е двоен импулса, но окото да го вижда като едно светване? защото от вградената светкавица виждам само едно светване и при него светва и слейва.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: kote   
Дата:   20-03-11 16:00

заставаш пред огледалото и святкаш
така ще видиш дали имаш префлаш

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: binx   
Дата:   20-03-11 16:18

Да, интервала между светванията е много малък, трудно се забелязва, че светванията са две, но в повечето случаи е така.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: didesignbg   
Дата:   20-03-11 16:50

Канона ти би трябвало да има опция за изключваен на префлаш. Същия ефект се получава, като натиснеш и бутона със звездичка, задейства се префлаша, светва и сигмата, изчакваш няколко секунди да се зареди и този път натискаш спусъка. Този номер беше единствения вариант с 350-то едно време.
Така като се замисля сигурно и слейва на сигмата е програмируем за префлаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: kreten   
Дата:   20-03-11 16:52

Ако изключиш TTL на вградената не би трябвало да имаш такъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: didesignbg   
Дата:   20-03-11 17:02

Абе * бутона му е майката при канон, изключването на префлаша на вградената май е опция запазена за никоните....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: thumper   
Дата:   20-03-11 17:16

Слагаш Mode S2 и готово [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 17:38

Пробвах до сега, префлаша не може да се изключи на вградената на Канон-а. Иначе се взирах във вградената, не мога да вида две светвания, ама явно едното е наистина много бързо.
проблема е обаче, че пробвах FE lock-а - на първото светване светва и слейва. през това време държа полу-спусък и чакам да презареди слейва. след това снимам и резултат пак няма - слейва светва, но на снимката не се отразява. пробвах да снимам и самия слейв - все едно съм снимал светкавицата само с вградената.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: binx   
Дата:   20-03-11 17:57

При 40д (ако това е твоя апарат) има префлаш, който не мисля, че може да се изключи. Номера със звездичката обаче работи. Даже може да закриеш вградената светкавица с ръка, за да не включи слейва. Не е нужно да държиш спусъка наполовина, щом си натиснал звездичката и импулса е пуснат, след това светкавицата светва веднъж.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: Sumuelll   
Дата:   20-03-11 18:33

350д+500Д Супер, а след 10000кадъра я смених с 530 Супер и двете палех с вградената. Съгласен съм за префлаша и се надявам да имаш успех, но определено след като си натиснал * и пак не светва Сигмата не знам какво да кажа. Пробвай да я запалиш с някоя външна 420 430 580 или каквото намериш от колеги.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 19:03

binx, 50д е, наскоро го смених.
иначе префлаша прилича ли на префлаша на сапунерка? Сега пробвах с една сапунерка пак Канон и при нея определено виждам префлаш, докато на 50д-то ми изглежда като единично светване. след * импулса е еднакъв - отново изглежда като единично светване. по-скоро по някакъв начин се губи синхронизацията, но не знам защо. възможно ли е светкавицата да светва точно преди да се отвори затвора и за това да "изпуска" слейва?
нямам в момента от къде да взема канон-ска светкавица да пробвам. мога да закача една стара със синхро кабел, в ръководството пише с кабел да не се пали светкавица с повече от 250V синхронно напрежение, тази май е 120, но ме е страх да не изпържа нещо.
иначе забравих да спомена, че със сапунерката е еднакъв резултата - снима самата светкавица все едно не е светвала, но там недоекспонира значително - ETTL-a отчита светването на слейва и намалява силата на реалният импулс.
иначе пробвах и на тъмно - там има префлаш, който отговаря и за фокусирането, който пали слейва. след това изчаквам слейва да презареди и снимам - пак същия резултат. или вкарва префлаш винаги преди снимане, или просто слейва пали една идея преди затвора и за това не се вижда.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 19:14

Май няма да стане каквото искам, ето от ръководството на светкавицата:

- If you are using a Canon brand flash unit with ETTL function on your camera, and the EF-500 Super flash unit as
a slave unit, please do not use ETTL function, as the monitor pre-flash may cause the slave to fire prematurely.

а ETTL на вградената не може да се изключи по никой начин:(

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: didesignbg   
Дата:   20-03-11 19:20

нищо не трябва да задържаш. Натискаш * и пускаш, пуца префлаша. Броиш до четири натискаш спусъка. За тестовете сложи сигмата на по-малка мощност 1/4 примерно, да си сигурен че се презарежда.
Като ти втръсне си купи 7д, е в краен случай може и радио синхрон.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 19:26

didesign, имам радио синхронизатори, но в случая търся начин да я паля и през вградената, за да мога да я ползвам за осветяване на основния обект. иначе сигмата като презареди си казва - почва да мига помощната лампа в червено.

иначе някаква идея това, дето го пише за 250V през синхро порта дали е вярно? ако да, имам малка светкавица 120V и кабел, както и скоба, може така да стане, поне да разбера дали префлаша ме бърка или е нещо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: satyno   
Дата:   20-03-11 20:07

d_ave,
"
Дата: 01-02-09 16:40
Натискаш бутона FEL(*) за предварително измерване на интензитета на вградената светкавица, насочвайки я в посока, така че да не задейства тригера и втората cветкавица. Ако си сложиш ръката пред светкавицата предполагам , че измерването ще е такова така че следващите светвания ще бъдат с максимална мощност. След това в продължение на забравих колко секунди ще можеш да снимаш нормално и вградената ще задейства втората светкавица. Преди това трябва да си махнал червените очи и светкавицата за асистиране на аутофокуса. Мисля че трябва да бъдеш на потребителска функция 4-0, т.е. да не използваш FEL бутона (*) за фокусиране, което е и настройката по подразбиране."
мисля, че бяха 16 секунди, писал съм го за 400Д


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: dpurple   
Дата:   20-03-11 20:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: ivelin99   
Дата:   20-03-11 20:23

Ако вградената светкавица е на автоматичен режим - не се чуди. Смени в друг - и ще проработи. Аз използвам максимално слаба светлина от вградената и системата работи перфектно. Другата светкавица също трябва да бъде в ръчен режим.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-11 20:37

dpurple, предметите нямат червени очи:) не ми трябва за снимане на хора, просто се опитвам да постигна нещо подобно на това, което съм показал - плоска светкавица централно и осветяване на фона. другото, което видях докато търсех информация и ще ми влезе в употреба за една снимка е да пъхна слейва в лампа, за да се получи ей това:


https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/enus6952.JPG


http://www.ephotozine.com/articles/Using-a-slave-flash-to-improve-your-photos-4815/images/lampexampl


satyno, didesignbg, благодаря, успяхте да ме насочите към грешката ми, която всъщност прочетох в един друг форум - фокусирах, задържах полу-спусък, натисках FEL (*), вградената и слейва светваха, след това продължавах да държа полу-спусък и изчаквах докато слейва презареди, след това снимах. при тая комбинация резултат нямаше.

сега първо натискам FEL (*), докато слейва презареди фокусирам, и след това като снимам вградената пали слейва без проблем. даже е хубаво, че слейва се включва при натискане на *, защото тогава ETTL-a може да настрои силата на градената, иначе както satyno каза, вградената бие с пълна сила и всичко изгаря.




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: satyno   
Дата:   20-03-11 22:10

Първи вариант:
1. Слагаш компенсация на светкавицата на -2, за да си изчисли да по-кратък импулс и да харчи по-малко ток при основното светване
2.Натискаш FEL (*), като насочваш апарата от близко разстояние към стена, под, като закриваш с тялото си отразената светлина, така че да не запалиш основната светкавица.
Така вградената ще се пали после на минимална мощност. Ако искаш да е на максимална, закриваш с ръка самата вградена при натискане на (*).
3. Имаш 16 секунди ( или колкото пише в упътването ) да фокусираш и да направиш няколко снимки, според това колко бързо ти зарежда основната светкавица
Втори вариант:
Намерих тази картинка:
/580 fires the slave 430, and the 430 triggers the Sunpak 383.

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/ueju1071.JPG


http://farm1.static.flickr.com/175/471040941_70cb9a05bd_z.jpg


В кутийката има оптичен тригер.
Ако затвориш тази кутийка с капачката след като си изрязал отвор по нейната дължина, така че да можеш да пъхнеш кутийката във вградената си светкавица имаш евтина мощна високоволтова светкавица, която можеш да отразяваш в тавана. Трябва ти и държач за светкавицата за да можеш да я закрепиш на апарата. Ама може и без него[smile]
Годишно тържество 2009 по втория начин с 400Д, ръчен 28мм обектив и Unomat B24TAC - първите ми снимки със светкавица. На око преценях разстоянието, натисках звездичката, в лявата ръка светкавицата към отражаваща повърхност, дебнех и снимах [smile]



Публикацията е редактирана (20-03-11 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: dpurple   
Дата:   20-03-11 22:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: binx   
Дата:   21-03-11 00:21

поредният дълбокомислен, загатващ изключителни познания, но все пак безполезен пост от страна на dpurple... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-11 00:43

dpurple, бе не знам, май се оказа, че Дядо Коледа съществува:) даже и подаръци раздава, под формата на плодотворни отговори.

вземи се скрии и понаучи и ти малко нещо, пък току-виж и ти някой път родиш някой полезен пост, а не само бял шум, който само безсмислено пълни темите на хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: dpurple   
Дата:   21-03-11 04:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: satyno   
Дата:   21-03-11 09:01

напълно съм съгласен с dpurple, че
"Радиосинхронизатори, М режим и забравяш за вградената това е правилния път независимо каква марка е система ти.".
Описаният от мен начин е безкрайно неудобен, но при липса на радиосинхронизатори работи. Само трябва да се отчете , че ако светкавицата е високоволтова, трябва да се изберат такива, които да поддържат високо напрежение - например Cactus V5.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-11 09:02

dpurple, бял шум си е от всякъде, последния ти пост включително. не ми е ясно как кадрите са свързани по който и да е начин с конкретния ми въпрос, но щом си ти харесват, гледай си ги, на мен не ми пречи. аз намерих отговор на въпроса си и съм доволен. ако беше казал нещо конкретно и смислено по темата, нямаше да го счета за бял шум. щом не си - за мен генерираш само спам. щом си толкова свтнат по въпроса, да беше светнал и нас не-светнатите - на въпроси като моя колкото и кадри да изгледаш, пак няма да намериш отговора.



Публикацията е редактирана (21-03-11 09:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: binx   
Дата:   21-03-11 09:10

[smilie18] dpurple, опасявам се, че факта, че можеш да снимаш добре не прави нещата, които пишеш тук по-стойностни.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: burningice   
Дата:   21-03-11 09:27

Я, с многото спам, зоната се е преместила у форума.
По въпроса: без значение каква е техниката, игнорирайки безплатните реклами, с натискането на (*) на канона, премахваш префлаша и можеш да задействаш отсрещната светкавица с вградената. По-добрия вариант е с безжични тригери ( не са толкова съпи вече ) и спокойно ще можеш да ги ползваш на открито.



Публикацията е редактирана (21-03-11 10:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: tonyboy79   
Дата:   21-03-11 09:38

[smilie5] На dpurple (Петър Тодорински) постовете винаги са... хмх... много духовити и предизвикват някои определени реакции, но човека си е прав. За добри резултати светкавиците на "М", фотоапарата на "М" и радио тригери за паленето.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-11 09:51

съгласен съм, че с радио тригери е по-добре, но понякога е хубаво да има възможност и за оптично палене от вградената, има случаи в които е полезно.

а dpurple повече не искам да го коментирам, като знае толкова много, да си пази знанията за себе си. в крайна сметка това е форум, а не е място за самоизтъкване и реклама, нали така? все пак има теми с конкретни въпроси, на които се търсят конкретни отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: yang   
Дата:   21-03-11 11:19

d_ave, аман от индивиди дето първо питат, после като някой им отговори започват да се дърлят и да се правят на ощипани.
Като толкова ти се занимава със стробизъм има много писания, клипчета и уъркшопове.

Бих ти препоръчал и на този лектор:
http://photosynthesis.bg/?konkurs=33



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: didesignbg   
Дата:   21-03-11 11:30

Човека пари взема, отиди на курса и ще ти отговори, тука във форума без паре не дава. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-11 11:41

yang, ти за един въпрос на курс ли ходиш? аман от индивиди, дето само си знаят "иди на курс". е, човек може и без курс да се оправи, както каза има достатъчно материали. търсих отговор, четох ръководства, четох други форуми и писания в нета - не намерих каквото ми трябва. питах и намерих решение. те хората за това казват, че с питане навсякъде се стига. в крайна сметка въпроса ми не е бил "как да се включа апарата", ако ти си се родил научен, аз не съм.

didesignbg, вярно си е, току-виж му спадне посещаемостта...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: binx   
Дата:   21-03-11 11:46

yang, има доста голяма разлика между това да отговориш на въпрос и това да се самоизтъкнеш без да кажеш нищо полезно, а в случая и по обиден за другите начин. Наистина ли виждаш писанията на пърпъла като полезни или просто му се подмазваш. Той е един чудесен пример за нашите форуми, както се описват в оня популярен напоследък виц. Авторът на темата не се дърля с никой от онези, които се опитват да помогнат.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: dpurple   
Дата:   21-03-11 13:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-11 13:58

dpurple, и как отговора ти пак допринася към въпроса ми? това, дето го повтаряш вече за н-ти път го знам, и радио синхронизатор имам и го ползвам по посочения от тебе начин. никой не ти иска да ми наливаш ум в главата, не съм писал кажете ми как да снимам, питал съм за конкретен проблем, с който съм се сблъскал. това, че ти не правиш разликата и за теб този начин на снимане не е правилен не е мой проблем. нито имам намерение да питам идиотизми като "защо като снимам лъскави предмети има такава ярка точка отпред на предмета", нито смятам да ползвам тая комбинация за такива предмети - някои хора снимат за удоволствие, не са тръгнали да снимат каталог след каталог.
в крайна сметка пак да кажа, понеже явно не си ме разбрал - въпроса ми беше конкретен и конкретно зададен, а именно "как да паля оптичен слейв и защо не се получава по ничина, по който пробвам". нито съм питал как да снимам еди кой си предмет, че да излезе еди как си, нито по какъвто и да е начин не е свързан с това как да си разположа светкавиците, как да им настроя интензитета и т.н. е, конкретен отговор от твоя страна не видях, видях само едно настояване, че тая комбинация не е читава и не струва и че трябва да снимам еди как си, което по никакъв начин не отговаря на въпроса ми а е само едно голословие с идеята да се покаже колко много разбираш от тая материя и как другите нямат даже право да питат разни незначителни от твоя гледна точка въпросчета. това, че се опитвам да трупам знания без да ходя по курсове и не се възползвам от това да ми наливат в главата акъл хора като тебе си е мой проблем. и да, някои хора обичат да им е трудно и да натрупат знания от собствения си опит, вместо да им ги сдъвчат и изплюят, като крайния резултат от тоя процес да е доста съмнителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стробистите за оптичен слейв
Автор: padma   
Дата:   21-03-11 14:09

Аз в тая тема само една маймуна виждам [smilie21]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »