Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 
 Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   26-02-11 15:14

Не се занимавам с такъв вид снимане, но "колеги", дайте поне малко старание, вземете поне един 50/1.8, изкарайте ги тея деца навън за 10 мин. Няма нищо сложно!

Миналата седмица малкия ми син каза, че ще ги снимат в училище за картичка "Честит 8-ми март, мила мамо" . Дадохме му пари и след 2-3 дни донесе снимката.
Честно казано - пълен потрес. "Фотографът" ги изтипосал пред едно табло и фикус в стаята и ги нащракал набързо с някаква плоска светкавица (подозирам вградена). Не знам кой изобщо ги допуска тея хора, без елементарни фотографски познания, да снимат по училищата. Гадна светкавица, никаква композиция, бъркотия от детайли отзад и т.н. Снимка 9х13 сложена в сгънат лист с надпис за 8-ми март.[smilie23]

Ето го и творението:

http://belfo.photo-forum.net/8m/bobi.jpg



Ядосах се и на следващия ден отидох в училището и наснимах за 10 мин децата в двора. Сега ще им разпечатам снимките 13х18 и ще им ги подаря.

Ето как изглеждат :


http://belfo.photo-forum.net/8m/viki.jpg




http://belfo.photo-forum.net/8m/alia.jpg




http://belfo.photo-forum.net/8m/nikol.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: arakiss   
Дата:   26-02-11 15:18

[smilie24]

едно училищно настоятелство би се занимавало точно с тези неща - кой и защо бива допуснат при децата

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 15:19

Ти си ги убил с правата лопата направо бе, Бони [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: vladimir12   
Дата:   26-02-11 15:23

Не знам какво да кажа ха ха. Аз също съм любител, но за такава снимка, която видяп по-горе "най горната", и да се смятам за про...
Извода е че учителите си влачат разни техни некадърни протежета (роднини)и те душа носят ха ха. Докато има балъци, ще има и такива чиляци да ни цакат. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: muu   
Дата:   26-02-11 15:23

ами за убиване са си тези "колеги". те и домати на село няма да могат да посадят, от мързел и простотия.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: sauron69   
Дата:   26-02-11 15:24

Гледам, и не вярвам на ушите си [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 15:24

А, дам... онова отзад не е фикус [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: muu   
Дата:   26-02-11 15:26

и не е въпроса в училишното настоятелство, а в това че закона за браншовите сдружения не функционира. както и редица други закони. щото една действаща браншова камъра не би дала никъв кетап на пладнешкия обирджия с апаратчето от битака. а без кетап никой не би му плащал пари за "услугите", нито би го пуснал в училището...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: serjy   
Дата:   26-02-11 15:27

ха ха ха... бравос Бони!!! [smilie24] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 15:28

По колко пари на снимка е взел оня 'мискинин'?
[smilie5]

П.П.
Той не е виновен, че толкова може... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: serjy   
Дата:   26-02-11 15:34

Между другото, тази случка е като огледало на всичко случващо се в нашата страна. Лъсват причините, подбудите и резултата. За съжаление, България сега изглежда като снимката на "фотографа".


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: slavinai   
Дата:   26-02-11 15:36

то в градините е същото дередже ... че и по-зле. За някои сесии узнах, че са уредени от директорката с нейни хора.
Не ми е за парите ... ама да гледаш цяла година календар с ревящото гардже ... бабите ей таквъз дупка ми изпилиха на главата

пс. само да допълня че по този повод си поръчах календар от онлайн сайт с мои снимки. повече децата на тези градински сесии не ги пущам ... да ми ги маскарят мискините му с мискини [smilie19]



Публикацията е редактирана (26-02-11 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: KalinNA   
Дата:   26-02-11 15:37

Ама навсякъде е така, преди няколко месеца едни приятели, силно Флюбени, отиват в студио, с ТРАДИЦИИ, за да си направят снимка за спомен. Да не показвам кФи врати, кабеляци се виждат, а пък те горките все едно в Инфекциозна болница бяха, едни такива Жълтичкиии ...
Мдааа в БУЛГАРИСТАН няма да се оправим, докато движещата сила е ДАЛАВЕРКАТА и мисълта - "ЗА ТИЯ ПАРИ - ТОЛКОВА!!!"


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: h.svinaroff   
Дата:   26-02-11 15:38

[beer] бой по главите некадърни !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: J0R0   
Дата:   26-02-11 15:40

Еми...
Нали директорките на училищата и градините и те имат роднини.
Ако има племеник с фотоапарат, защо друг да снима децата.
[smilie18]
Оня ден и в яслата на Сияна са правили снимки за 8 март, още не съм ги виждал.
Предполагам че ще е същото качество.
Но си поръчах 4 бр. Не че ми трябват, но се надявам някаква част от тия дребни суми да се връщат към лелките, които наистина са героини и работят там за мизерни пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   26-02-11 15:42

Начи аз понеже подозирах какъв ще е резултата дадох 5лв на детето за снимка и значка(плаща се предварително). Не за друго, ами да не му е кофти, че другите имат пък той не. Обаче родителите масово са се изръсили по 20-30лв за снимки, значки, че и някакви с магнитчета за хладилник - по 2-3 от всяко, за баби, дядовци и т.н.
Ще се опитам да го разбера кой е тоя "колега"

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: ники1   
Дата:   26-02-11 15:44

[smilie24] [smilie24] за Бони !!!!
Уцели болна тема/поне за мен/.
Малкият ми син има такава снимка за 4лв- на която е с физиономия "мамо не ме бии много".

Направо съм издивявал от подобни идиотщини в българските училища.
Посоченият от теб проблем е идентичен 100% със още няколко такива:

-Озвучаване на училищни мероприятия/празници/ от хора без техника и усет за звук.
-Ученически униформи- пълна безвкусица за луди пари
- Ученически екскурзии- само разход....
образователен резултат =0.............

P.S. Твоите снимки ме заредиха с положително настроение за цял ден !!!![cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: mildol   
Дата:   26-02-11 15:44

Браво Бони [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 15:47

Да взема и аз да подаря такива фотографии на нашия клас ли... [smilie8]

На кой да поръчам снеговалеж за пондрелник [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: rorus   
Дата:   26-02-11 15:51

Аз за такива "мероприятия" пари не давам и съм го обяснил на децата си.

За това училището трябва да организира конкурс. За някои училища сумите общо могат да достигнат 5000 лв. и повече.

Препоръчвам среща с директора, защото иначе догодина пак ще е така... и после пак...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези които снимат по училищата
Автор: dpurple   
Дата:   26-02-11 15:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-02-11 15:55

[smilie18] dpurple [smilie24]

boni [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: asahi   
Дата:   26-02-11 15:55

Снима този, който снесе повече на директорката. От наддаването губеше фотографията. Затова напусна този бизнес преди десетина години - не може директорът да печели повече от фотографа.

Оттогава няколко пъти съм снимал класовете на сина ми безплатно - да се поддържа нивото в училището.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: tisho86   
Дата:   26-02-11 15:56

Евала на boni [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: geokar   
Дата:   26-02-11 15:58

Браво и от мен! [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: eewf   
Дата:   26-02-11 15:59

Бони, страшни снимки си направил! Утрепал си ги!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ffwd   
Дата:   26-02-11 16:01

От къде на къде в българското училище се провеждат инициативи, свързани с 8-ми март?! И първи май ли се отбелязва? Повръща ми се сега, а ако някой ден видя снимка на детето ми с надпис "честит 8-ми март", със сигурност ще последва съдебен иск. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 16:01

Безплатно [smilie24]

Особено за 8-ми март [smilie24]

Дали може тази идея да придобие масовост [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Славов   
Дата:   26-02-11 16:03

[smilie10] [smilie10] [smilie10] нямам думи ....

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: obicata   
Дата:   26-02-11 16:04

Това ме ядосва от доста време насам. Как може да има въобще амбулантни търговци в "Храма на образованието", какъвто си мислим, че е едно училище? Миналата седмица моето дете имаше ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ТЕАТЪР в извън учебно време за 4лв. Не става въпрос за сумата или нещо такова. Става въпрос, че се прави някакъв бизнес на гърба на децата и то без знанието или одобрението на родителите.
Браво Бони!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: steeens   
Дата:   26-02-11 16:05

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [smilie24]

Нашата снимка ще я видим след празника, надявам се да е добре. Днес точно научих че са ги снимали децата като изненада за майките, а и сумата е скромна в сравнение със споменатите до сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vaskoni   
Дата:   26-02-11 16:18

vladimir12 много си объркан, относно учителите!!! Той по надолу Асахи ти то е казал ама и аз да повторя...този който снесе най много на директора, независимо дали е про или най обикновен некадърник, той снима. Това е масова практика по училищата! И не само за снимки...за всичко се отнася. Дадоха огромна власт да директорите-феодали, сега в тях е всичко. Всичко това дойде от предния нарцис , министър на образованието Д.Вълчев за да накаже учителите за стачката. Бедна ви е фантазията каква корупция се вихри там но...недейте да обвинявате за всичко учителите, те имат най малката вина.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ники1   
Дата:   26-02-11 16:25

Автор: navy
Дата: 26-02-11 16:01

Безплатно

Особено за 8-ми март

Дали може тази идея да придобие масовост




1 училище- 400 кадъра- 1300 копия-х3лв- 4000лв
Кой директор би изпуснал 50-60% от 4000лв. ???

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: nova_reklama   
Дата:   26-02-11 16:32

Искате ли да Ви напиша имената на градините във Варна в които директорите не допускат да се снима, ако няма нещо на ръка за тях. Ние снимаме по градини и училища, но всички отстъпки остават за самата група или клас, не работим с такива директори които искат всичко да остава за тях!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: cicomanco   
Дата:   26-02-11 16:38

Оооо...човече...нищо ново! Опитах се да направя същото в градината на сина ми , но не пожелаха да ме пуснат да снимам децата въпреки че изрично им казах че снимки те ще са 13/18 и ще са подарък...
Поводът за моето недоволство беше събирането по 2 лв. от дете за снимки за шкафчетата! Бяха снимани с телефон , отпечатани на канцеларски принтер в/у обикновена принтерна хартия! Не се познаваше дете ли е , куче ли е!...



Публикацията е редактирана (26-02-11 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 16:40

Кой ще пита директора изобщо?
Аз ще го направя за класа, с даскалката ще говоря [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vaskoni   
Дата:   26-02-11 16:45

navi, ще го направиш друг път! Още на входа ще те спрат, охраната е инструктирана! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: viliss   
Дата:   26-02-11 16:46

малееее, луда работа[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: nova_reklama   
Дата:   26-02-11 16:47

Вярно е, че охраната е инструктирана.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vaskoni   
Дата:   26-02-11 16:47

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 16:48

Охраната е мой човек [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ники1   
Дата:   26-02-11 16:50

Автор: vaskoni
Дата: 26-02-11 16:45

navi, ще го направиш друг път! Още на входа ще те спрат, охраната е инструктирана!



navy може и да е прав !
Щото ако учителката е съгласна може децата да се снимат на двора ,както boni в тази тема !!!!
Охраната не може да го изгони от двора !

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: victory13   
Дата:   26-02-11 16:53

Автор: navy
Дата: 26-02-11 15:19

Ти си ги убил с правата лопата направо бе, Бони [smilie8]


[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vaskoni   
Дата:   26-02-11 16:54

може, стига да е правилно инструктирана! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: nova_reklama   
Дата:   26-02-11 16:55

Учителките са съгласни на всичко! Като им кажеш, че има отстъпка, защото нямат пари за да отидат до копи центъра да копират разни учебни материали, но винаги питат дали директора знае. Ако не знае отиваш да питаш и той отказва и нищо повече не може да се направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vaskoni   
Дата:   26-02-11 16:56

[smilie24] точно така е!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 16:59

Абе директора няма да узнае или ще узнае след свършен факт...
Ко може да ми направи? Нищу...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   26-02-11 17:02

Стига бе, какви директори, снимаш си ги навън и това е. Нали есента ги снимах в парка и им направих плакат 1х1м за класната стая
http://belfo.photo-forum.net/85-28/deca-esen.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 17:04

Никой нищо не може да ти каже ако решиш да ги снимаш в двора/парка и си един от родителите особено... псулютно нищо [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: yavorberov   
Дата:   26-02-11 17:10

6 за темата.
Колкото и да е странно започва да ми липсва това с "Художествения Съвет".
Трябва да има критерии за тази работа. От художествени до чисто технически и морални. Не може така да се изнудват родителите чрез децата им.
Години наред имах фондация, която водеше кръжоци за запълване свободното време на децата. От това милионер не станах, но никога дори и на крехката възраст от 20 години не съм си позволявал да се заигравам с чувствата на децата за принадлежност към групата. За дадено мероприятие, за което се е налагало заплащане от страна на родителите, тези които не са имали финансова възможност съм ги записвал за моя сметка само да не се делят и да не се чувстват непълноценни в своята среда. За това чувството ми за справедливост ме кара много да се дразня от дребни халтурки като тази от първия пост на Бони. Не знам, но така представени нещата ме карат да побеснявам понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: terminator   
Дата:   26-02-11 17:15

На сина ми в детската градина ме викат на празници да им щракна по някой друг кадър. Съгласявам се и ходя, не им искам пари, защото мисля че не съм чак толкова добър за печеля от това. Просто ми е кеф, че поне групата на сина ми има най-добрите снимки, част от които вадя на хартия и давам да си слагат по разни табла в детската градина. Остава да се преборя и с един местен "фотограф" който последно им прави снимки за коледни календари и да го убедя да инвестира някой лев в една външна светкавица и поне някакъв DSLR. Той може и да има, ама поне да не го домързява да си ги носи когато снима.

Та така де. Проблема има и друго решение - на следващото празненство давате един турбосапунер с празна карта и заредена батерия на детето си и му кавате: гледай сега тати/мама какво прави и ти прави същото.

Така направих аз и ето резултата от Коледа 2010. Първите 3 снимки ги е правил сина ми с Panasonic FZ50, от около 70-тина кадъра имаше поне 20 доста сполучливи, което като за първо хвашане на апарат никак не е зле. Останалите (от 4-та до 9-та) съм ги снимал аз, те са да се удостовери кой как снима :)

Линк към албума "Млад фотограф"

Айде със здраве и успехи в [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-02-11 17:15

yavorberov написа:

> 6 за темата.
> Колкото и да е странно започва да ми липсва това с
> "Художествения Съвет".

Добре де, аз не съм много наясно с тези неща, ама нали си има в момента някакви изисквания, конспекти, изпити за да можеш да работиш като фотограф - иначе няма как даже данъка да си платиш ... Та сегашните изпитни комисии за майсторски свидетелства не са ли нещо подобно? Нали не всеки може да тръгне да снима по училищата срещу пари? Или бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Marillion   
Дата:   26-02-11 17:26

Бъркаш... вервай ми. Всеки с фотоапарат в ръка вече е фотограф и вади пари от това.

Никой не го интересува дали оня знае какво е бленда, исо, да не говорим за композиция... важното е че ОНЗИ има ГОЛЯМ АПАРАТ С ГОЛЯМ ОБЕКТИВ...

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: sharky   
Дата:   26-02-11 17:28

HSGeorgiev ,
силно се съмнявам че някой които прави такива снимки плаща данък за тази си дейност. Както се спомена по-горе 99% от хората които снимат по училищата не са фотографи, ами познати на директора.

И тук не става въпрос за пари, ако родителите на целия клас един по един отидат да се разправят за с директорката 100% този пич няма да снима отново. Да ама не , за 5 лв. никой няма да си губи времето ... и така

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 17:28

Аз ще снимам с айфоня [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: sharky   
Дата:   26-02-11 17:31

http://www.youtube.com/watch?v=VodhwvJZfL0&feature=player_embedded#at=98

за navy [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: yavorberov   
Дата:   26-02-11 17:32

@HSGeorgiev

За жалост явно всеки с апарат над половин килограм може да се пише "Про". Не знам каква е схемата сега, но някога учителките намираха фотографи и аз съм снимал някои то класовете, с които съм работил, но децата са си плащали само копията на снимките + някоя стотинка за лентите. Даже ако много снимки се съберяха от студиото ми правиха отстъпка и от разликата съм вадел по-големи кадри за учителката и за таблото в класната стая.
Но наистина дали им искат, тапиите за да снимат не знам. Би било редно. В Щатите, за да влезнеш да снимаш в училище ще те разследват до девето коляно както се казва, най-малкото дали не си криминално проявен... При нас е пълна анархия, хеле ако има и някой лев под масата....

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: sharky   
Дата:   26-02-11 17:34

yavorberov не знам дали ще те разследват ама 1 $ нема да видиш преди всеки един родител да е харесал снимките

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Marillion   
Дата:   26-02-11 17:34

В суматохата забравих....

Бони

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Евалата....

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 17:37

Навремето съм снимал по училищата, но не при тези условия. Което дете или родител искат, и съвсем не за такива пари. Сега ако отида, ще бъде същото.
Това всички деца да се снимат и за 5 лева е организирано мероприятие, и не може да бъде организирано от друг освен от училищното ръководство, в лицето на директора и във взаимна полза с т.н фотограф.
Струва ми се, за тези неща би трябвало да узнаят училищните инспекторати.
А иначе снимките на Бони са чудесни, добър урок са. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: gordian   
Дата:   26-02-11 17:41

Бони, първата снимка ми прилича на стила на Martin Parr /е, с малки разлики в идейната част/ , провери ли, да не би той да ги е снимал .... :)))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Христо-73   
Дата:   26-02-11 18:16

Абе колеги,те вече и даскалите почнаха да ги снимат децата с телефони,и да им вземат парите,още малко и няма да можем,да стъпим,нито в детската градина,а да не говорим за училище,вече всичко стана с връзки,Бог да пази ФОТОГРАФИТЕ???[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vikitovikito   
Дата:   26-02-11 18:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Lito   
Дата:   26-02-11 18:38

страхотни снимки на Бони ! останалото хич не ми се коментира...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jingibi   
Дата:   26-02-11 18:46

Страхотни снимки!
Човекът заснел първата снимка е не само аматьор, а и безсъвестен полуидиот. Виждал съм аматьори, които снимат срещу заплащане с щракване на автоматичен режим, но най-малкото предлагат няколко версии на една и съща снимка, за да си избере човек най-подходящата.
В случая снимката е недопутимо окипазена и според мен на "фотографа" трябва да му се потърси отговорност както и на този, който му е позволил да снима ..

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Jaly   
Дата:   26-02-11 18:48

Мда, не искам да влизам в подробности къде се развива действието, но в градината на дъщеря ми например може да снима само определен форограф, който има фотостудио. На родителите се "препоръчва" изобщо да не носят апарати, така нямат избор и следва да си закупят снимките от тържествата, ако искат снимка на чедото.
Та това е положението, има 4-5 градини в града, всяка си е заплюта от определено фотостудио. Последния хит в една градина бяха наснимани деца с бални костюми, а дечицата нагласени като във филм, от онези дето ги дават след 12....
И не , Жоро парите не отиват при леличките, отиват право при фотаджията.


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Христо-73   
Дата:   26-02-11 19:08

Браво,БОНИ,,[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: nsirakov   
Дата:   26-02-11 19:17

за Коледа малкия е хвърлил в шах преподавателките и фотографа дошъл да ги снима с думите

"мен само Татко ме снима хубаво"

изобщо не се е трогнал, че нямало да има снимка ....

но е истина, че фотографа има уговорка с директорката... а колко и е дал може и сам да каже.. участва в този форум...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: tofo61   
Дата:   26-02-11 19:18

ДИРЕКТОРКИТЕ НА ГРАДИНИ ГУШАТ ПРОЦЕНТИ И ТО ДОСТА ОТ ЦЕНАТА НА СНИМКИТЕ...УЖ БИЛО ЗА ДЕЦАТА...ВСИЧКО Е МАФИЯ...!!! ВСЕ ПАК НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ЗАДЪЛЖИ РОДИТЕЛИТЕ ДА ДАВАТ ПАРИ ЗА СНИМКИ!!![shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: korff   
Дата:   26-02-11 19:21

Бони [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dessisslawa   
Дата:   26-02-11 19:35

Бони, много си прав.
Аз така бюх възмутена от снимките в детската градина на дъщеря ми. Ходих да говоря с директорката, но на другата година пак същата работа. Снимките бяха синьо-зелени.
Фотото, което правеше тези мизерлъци, мислех, че ще фалира, но уви - още съществува. Това е фотото на ул "Димитър Несторов" (новото й име е "Иван Гешов"). Никога не влизайте там.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 19:41

Бони [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: darksorrow   
Дата:   26-02-11 19:43

Бони, не съм чел темата нагоре, но човекът, който е правил снимката, обръщение "колега" не заслужава със сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 19:45

ДА цитирам Деуса:

Първата фотография ми създава много силно фотографско усещане[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Veronique   
Дата:   26-02-11 19:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: JeT   
Дата:   26-02-11 20:03

Доста перверзен начин за печелене на пари на гърба на децата - първата снимка е не просто нескопосана, а си е чиста подигравка.
Бони, съберете се всички недоволни родители и си искайте парите обратно, от този, който е агитирал децата да бъдат снимани и от "фотографа". Мисля, че имате доста напълно законни начини да откажете въпросния "фотограф" да снима в бъдеще в училището на децата ви, както и да откажете учителите "лобирали" в полза на фотографа от бъдещи подобни действия.

П.П. Между другото "фотографа"[smilie23] издал ли е някакъв документ за парите, получени от децата за направените "снимки"[smilie23] ?



Публикацията е редактирана (26-02-11 20:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: rising   
Дата:   26-02-11 20:14

[smilie10] Уау...разбираемо е да има някаква разлика ама тук е направо космическа-че и пари иска тоз "фотограф" [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: bdin20a   
Дата:   26-02-11 20:14

Грозно!?!?И знаете ли как се уреждат такива лумпени-дават лев на Директорката и......снимат,тоест-правят жалки опити!Не се ли представят мостри, и родителите сами да избират.......?Аз бих си поискал паричките и то не за няколкото лева, а да разбере "колегата", че не става за тази работа!СРАМОТА!!![smilie23] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: simbon4o   
Дата:   26-02-11 20:14

типична българска работа! (това на "колегата" де)
Уредена и по бързата процедура с идеална цел усвояване на средства! С всичко е така.
В интерес на истината примера е брутален дори понеже аз лично чак толкова некъдърно изпълнение не бях виждал!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   26-02-11 20:22

Искайте документ от директорката за парите които са платили децата ви. Не мислите ли, че е длъжна да ви го предостави, след като е барикадирала вратата само за един "фотограф" или по-правилно е търгаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: pachok   
Дата:   26-02-11 20:29

Познавам подобен фотограф. Снима от десетилетия по всички градски училища. В момента е с 350Д и 18-55 нестабилизиран. Не знае какво е скорост на затвора и апертура. Снимките му не съм разглеждал де, може и да стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Zdram   
Дата:   26-02-11 20:38

Христо-73
Дата: 26-02-11 18:16

Абе колеги,те вече и даскалите почнаха да ги снимат децата с телефони,и да им вземат парите,още малко и няма да можем,да стъпим,нито в детската градина,а да не говорим за училище,вече всичко стана с връзки,Бог да пази ФОТОГРАФИТЕ???[smilie24]

Доста грубо. Не поставяйте хората под общ знаменател. Познавам учители, които правят за децата много неща, включително и снимки за бележници и лични карти напълно безплатно.
Във всяко училище на видно място има запечатана кутия за подаване на сигнали за корупция и др. нарушения.
Инспекторат, медии, данъчни и КЗП също са варианти за реакции.


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: kosio2002   
Дата:   26-02-11 21:35

Малко не по темата, но има много общо...
Преди време започнах инициатива за създаване на фото клуб (повече приличаше на едновремешните кръжоци), към местното читалище. Много от вас ми помогнаха за това. Всичко беше безвъзмездно за децата и читалището. Инициативата работи успешно около месец, но... оказа се, че щом не съм искал никакво заплащане/хонорар нямало как да продължим сбирките и... край, до там. Направо бях изумен!
Миналата година разбрах каква е истината. Директора на местното училище и Председателя на читалището (Директорката на местната детска градина) стоят зад цялата интрига.
Като в крайна сметка, щом не съм искал хонорар, нямало как да оправдаят "някакви финансови средства", които са вземали за кръжока, понеже се "разчуло", че всичко е безплатно за децата (техника и материали - голяма част осигурена от вас), читалището нямало никакви разходи по фото клуба (освен може би за осветление в стаята [smile] )
Та явно навсякъде е така, не само в училищата.

И Бони, фотографиите ти са както винаги супер [smilie24]

П. П. Не съм професионален фотограф но подкрепям инициативата - безплатни снимки за празника и ще направя на всички желаещи в нашето село, според възможностите ми [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: harvester_vn   
Дата:   26-02-11 22:36

И аз го правих това упражнение преди седмица. Резултатите ми не са като на Бони, нямам дори претенции да се наричам фотограф, пък и снимах в стаята, но мисля че снимките ми са доста по-добри от онзи шедьовър най-горе. Утре ще покажа някоя че сега съм влязъл с телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   26-02-11 22:47

Между другото - подкрепям инициативата за безплатни и качествени снимки! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Ако не друго, поне ще образоваме родителите и догодина, когато пак му дйде времето, те сами ще търсят "оня фотограф дето направи хубавите снимки. [smilie24]

Но като цяло, съм против безплатната работа, в която и да е сфера... И все пак, нека натрием носа на бездарните щракачи, дето подбиват цени и авторитет... [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Ivo55   
Дата:   26-02-11 22:56

Boni![smilie24] И малко спам /според някой/. Докога ще празнуваме празника на Естер,спасителката на юдеите /V.век,в Персийската империя/, а не честваме християнския празник на жената и майката - БЛАГОВЕЩЕНИЕ!? На 25. март е този празник!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: bairi100   
Дата:   26-02-11 23:06

Абе бабите пак умират от кеф.Нали е тяхното пуйче[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: chukov   
Дата:   26-02-11 23:15

Тези, дето снимат в градините и училищата не са ни колеги.
Аз колеги безочливи нахални посредствени разбойници нямам.

В 99% от случаите са в играта с директора на учебното заведение.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   26-02-11 23:26

ИДЕЯТА НА БЕЗПЛАТНОТО снимане АЛ я е разбрал най-добре!

НЕКА да научим родителите какво качество да търсят и така след като получат нещо добро... след това ще си търсят качеството и правата...

И това с предплащането на 100% е незаконно!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ники1   
Дата:   26-02-11 23:42

Автор: navy
Дата: 26-02-11 23:26

ИДЕЯТА НА БЕЗПЛАТНОТО снимане АЛ я е разбрал най-добре!

НЕКА да научим родителите какво качество да търсят и така след като получат нещо добро... след това ще си търсят качеството и правата...
[smilie24] [smilie24] [smilie24] [cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jorro_z   
Дата:   27-02-11 00:22

Искам да Ви сподеял за една "инициатива", която един мой познат аматьор-фотограф предприе по повод снимането в училищата.

Понеже той се интересува живо от фотография и има доста добър усет, е разглеждал доста снимки на децата на приятели, направени в училището, където щеше да записва детето си. Естествено - ужасни. И понеже също беше прочел една-две по-стари теми тук (той ми сподели), решил и направил следното:

При постъпването на детето му в първи клас, на официалното тържество, наред със всичко друго, успял да поприказва с родителите около себе си, че е фотограф и няма нищо против да снима всяко мероприятие безплатно (родителите да си платят само копирането на снимките). Раздал и доста визитки.

После, на първата родителска среща - пак. Като дошъл момента за въпроси от страна на родителите, той на всеослушание на всички присъстващи родители пак подчертал дебело, че няма нищо против да снима безплатно. Показал и свои снимки този път.

Та, разчуло се между родителите (доста от тях се познават, и новината прескача извън рамките на класа, доста родители в цялото училище знаели). И когато започнали да събират пари за снимане (мисля, че беше миналата коледа), и като станало ясно, че ще събират по 5 лв. на дете за 1 снимка формат 10х15, доста родители му позвънили, и той им обяснил, че ще снима без заплащане за себе си, и че ще трябва да се плати само за копирането на снимките, което излиза около 1 лв. за 4 снимки 10х15.

След това, група от около 30-40 родители от различни класове нахлули при директорката и вдигнали скандал, откъде-накъде ще им искат по 5 лв за 1 снимка, като човека е съгласен да даде 4 снимки за 1 лв. На което шокираната и ошашавена директорка се опитала да шикалкави: "Ама той ще идва професионален фотограф, щото прави много по-хубави снимки и взима скъпо"... и показала от онези отратителности от предишни години. Съответно родителите едва не я набили, защото вече били виждали негови (на моя познат) снимки, които са на съвсем друго ниво.

Най-тъпото на цялата работа е, че директорката, която в крайна сметка се съгласила да бъде на тяхното (на родителите), се обадила на моя познат, и го извикала на среща. На срещата тя първо се опитала да му вдига гири - как така и откъде на къде ще снима безплатно (на което той отговорил съвсем простичко - Защото си искам! Нещо против?). След това се опитала да му обясни, че само тя имала право да решава кой и как може да снима там (И естествено моя познат й поискал документ - закон, наредба, правилник или друго - където ясно и категорично е написано че само човек, избран от директорката може да снима, и то срещу заплащане, а родител няма право да снима безплатно. Естествено нищо такова няма).

Накрая, силно киселата директорка го отпратила, но на излизане от стаята се сепнала, усмихнала се и тихо и заговорнически му казала: "Ааааа, знаеш ли какво се сетих. То всъщност, защо пък да не снимаш ти... Даже, знаеш ли, сега се сещам, мисля, че мога да уредя и ти да вземеш някакви пари за труда си... ще видим там - 20-30 лв, може и повече... нека да уредя нещата... ще съберем по някой лев от другите - естествено на твоето дете няма да му взимам пари..." При което моя прител вече не издържал и й обяснил в най-прав текст, точно какво мисли за нея (не ми се иска да цитирам, щото силно нецензурно), и си тръгнал.

Човека снима на Коледа, сега за 8 март май пак му се обаждаха доста родители, а директорката ни се чува, ни се вижда...

Така че, ако смятате, че е възможна и приложима тази методика при вашето училище, или детска градина - използвайте я! На някоя обща родителска среща кажете: "Аз ще снимам безплатно", така че да чуят повече родители, помолете ги да разкажат и на другите, или помолете децата да разкажат на другите деца, а те на родителите си, и така да се съберат доста родители, които ви подкрепят...

Няма директорка, която може да надвие група от 30-40 родители, които искат нещо безплатно за децата си...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-02-11 00:25

navy [smilie24] [beer]

ALBIREO [smilie24] [smilie18]

Някой трябва да образова хората и ако не сме тези, които можем да снимаме, кои? Тия дето пуцат по 5 за лев? Сакън! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 00:37

Аз отдавна снимам за училището на децата си /по-точно за класа на малката/ без пари, но и само, когато искам и имам възможност.

НЕ подкрепям подбиването на пазара на професионалистите.
Просто държа едно ниво, защото децата го заслужават [smilie24]

Ето, това е едно от доказателствата...

Може да разгледате:

http://zvezdici.net/


[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-02-11 00:47

Аз пък ще се радвам да се подбие тоя пазар, окупиран от неспособни "колеги", предлагащи "продукта си" на смешни цени (но все пак значително завишени на фона на това което предоставят). ПиснА ми на шнорхелО от такива професионалисти. Аман! [smilie18]

Ама трябва да се потърси отговорност на скапаните директори, дето въртят търговийка за сметка на родителите и децата. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 00:56

С идеята снимките да са безплатни не се постига нищо !!! [smilie23] [smilie23] [smilie23]
Какво излиза ??? Брилянтните снимки на Бони са БЕЗПЛАТНИ !!! И какъв е изводът - труда на истинските фотографи не струва нищо !?!?!
Родителите /и не само те, но такава е темата/ трябва да бъдат наъчени, че за хубави снимки трябва да се плаща !!!
Великото творение, което е получил Бони е 5 лева, а колко трябва да се плати за неговите???
Това е въпросът, а не как да се правим на интересни!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 01:00

Има една такава ТЪНКА разлика, която изпускаш...

Едно е да снимаш по свое желание, друго е да наемеш някой и за ИЗИСКВАШ качество, за което си ПЛАЩАШ!

Капиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   27-02-11 01:03

В никакъв случай не казвам, че този труд трябва да е безплатен. Просто съм възмутен от ниското качество и бих желал да покажа на родителите какво трябва да изискват.
Направих тези снимки и ще ги подаря на хората в знак на протест и с образователна цел.
През 1991-1993г снимах много по училищата, позната ми е цялата специфика на тая дейност.
Никога не съм си позволявал да подвеждам хората. Никога не съм вземал пари предварително.
Снимах с Практика МТЛ 5 50/1.8 и 135/2.8 и после с Минолта ХГ9 пак с 50/1.7 и 135/2.8 .

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 01:04

После мрънкате, че не ви плащали колкото заслужавате, нали?

ТЪНКАТА разлика е друго нещо, за нея не говорим в момента /или поне аз не говоря/.
Какво качество искаме за 5 лева??? Ама няма да изпадам в спорове ...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 01:06

Говориш емоционално, но не и логично...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-02-11 01:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-02-11 01:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-02-11 01:09

Безплатното в случая е оправдано, защото хората не знаят какво е качество. Как ще им го "наложиш"? Първо трябва да им го покажеш и да ги накараш сами да го търсят. Тази година безплатно - догодина с пари. Примерно! Иначе търгаши представящи се за фотографи, ще продължават да държат пазара в тази ниша и да набутват скапания си продукт за смешни пари, позволяващи им да снимат с "професионалнен Canon 350D и Canon 18-55 без стабилизация".

И затова - безплатно в електронен вариант, поне догодина да имат база за сравнение. И като те потърсят те - казваш си хонорара и не се обясняваш като първокласничка.[smile]

Ако го направим всички (ще се включа на драго сърце), ефектът ще е реален. Иначе 5-10 човека "пролет" няма да направим.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   27-02-11 01:10

Това "качество" въобще няма право да бъде предлагано за пари. Да не говорим, че 5лв е за една "снимка"
Никога не снимам по-лошо ако снимам за малко пари, за приятели или ако съм на загуба дори.
Всеки може да си позволи да прочете една елементарна книжка за фотография и да си купи един ДСЛР на старо с портретен обектив.

(Стъклото е Сони 70-200/2.8, но не е проблем да се направят и с евтиния 85/2.8)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: pepi34   
Дата:   27-02-11 01:11

Няма какво да спорите бе колеги, ясно е че труда трябва да се плаща.Но в училищата и градините снима този , който плати повече. Това е не ви ли е ясно, комисионната вече достигна до 40-50%. Аз затова и не снимам. Защото когато отидох при директорката в училището на моята дъщеря, направо ме пуснаха на пързалката. Понеже я беше срам да каже колко и плащат селяните , които снимат децата там, ми обясни да и пратя оферта по майла, щяла да я даде на учителките. Да ама не , да и вярват балъците, в училището има над 2000 деца, смятате ли какви пари взима тая жена? И си мислите, че ще позволи на някой да и изяде баницата!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 01:11

Бони, спорът ми не е с теб.
Има много хора, които снимат много добре в училищата и се стараят, както и ти си се старал.
Има и много смотаняци , спор няма, ама те са навсякъде /за съжаление/.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-02-11 01:11

Алтернатива - подаряваш им по кадър и им продаваш останалите на адекватна цена. Но първо заснемаш качествени кадри. [smilie24]
Дайте да избистрим стратегията и да ги погваме, тия "професионалисти". [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 01:14

И престанете да умувате на кой какъв му е апарата - и с 350Д някои правят снимки, а други, с маркове, се омазват до ушите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-02-11 01:14

пепи34 - именно, когато подариш кадрите ЛИЧНО на родителите, заобикаляш посредника в лицето на директора. Ако догодина родителите те потърсят лично, къде е директорът в схемата?
А те нека си правят далавери с "фотографи" за по 5 лева на дете. Като никой не ги дава тия пари, дреме ти на... каквото там ти дреме. [smilie18]

vladod - а някой такъв конкретен фотограф можеш ли да покажеш? Страница, снимки...? Не казвам, че няма, но ми е интересно да видя.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-02-11 01:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 01:22

ALBIREO , мога да покажа,но не е редно, без тяхно съгласие.
Освен това, АЗ си поръчвам допълнително снимки на моето дете от него, а мога да твърдя, че то си има достатъчно количество брилянтни кадри правени от мен, значи снимките са си му много добри.
Друго - колко от всички пишещи тук, за да се намират на работа, можете да отделите време да снимате 2000 деца и да докарате на всяко снимка, като представените от Бони??? Хайде идвайте в училищата!!! Децата са там и чакат, а всички родители се радват на безплатни и качествени продукти [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-02-11 01:23

Омазваме се, редовно и то на бленда 1.2. [smilie18]
Ах, как хубаво маже... [smilie18]

Аз снимам в други области и да ти кажа честно, нямам нищо против и там да се проведе подобна инициатива за образоване. Редовно се срещам с клиенти (щото реалните клиенти може да са малко в БГ, но потенциалните са МНОГО), които не правят разлика между сапунерска снимка и качествена фотография. Малцината които я правят тая разлика пък, хем знаят, че качествената фотография им продава продукта, хем се опитват да извиват ръце за цените. Абе шантава работа. Така че като човек изкарващ си парите САМО С ФОТОГРАФИЯ, нямам нищо против това да се образоват хората и да знаят какво да търсят. Лично аз не се страхувам от клиенти с високи претенции, а напротив - търся ги! За тези които ги избягват - съжалявам. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 01:27

Радвам се, че има такива, произвели шедьовъра, родил тази тема. Аз чакам 20-тина години хората да започнат да правят разлика в качеството и да са готови да платят за по-доброто. До тук съм доживял да виждат разликата, НО дано доживея и да искат да плащат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 01:42

Какъв е начина леваците, които правят подобни посредствени снимки ДА НЕ СИ ПОЛУЧАТ парите?
Какво трябва да се направи, за да не се плащат предварително за НЕЯСНИ резултати?
Аз мисля, че това е незаконно [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: firebird   
Дата:   27-02-11 03:36

Нямам думи за тази боза, но така е по училищата... И по детските градини... Който има сапунер, вече е фотограф, а турбосапунер дава "професионален" вид... и избора се прави според връзки с директорките...
Но картичка за 8 март с разревано 2 годишно отроче - това е класика... Имам си такава... още от преди цифровата ера... но с някакви цветя - монтажче....

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: simbon4o   
Дата:   27-02-11 09:27

за тези които имате деца войната е повече от актуална. За тези които нямаме е просто ужасна несправедливост на която ставаме свидетели. Като цяло проблема е изцяло в масата родители които или нямат време или са меганеграмотни и нямащи представа какво да искат. Та... бизнеса си е бизнес, аз съм ЗА безплатните изяви и трябва след изявата да има примери из училището, класни стаи и прочее за да може не само класа на вашето дете да види как се прави!

Проблема не е в училищата само, скапаната държава е на това дередже заради подобни схеми във всички сфери: дизайн, фотография, изкуство, ... каквото се сетите лош е материала който е останал тука явно.

Проблема може да се нарече "далаверката на всяка цена", това дето позволява на човек да живее спокойно със себе си въпреки че знае че е дал боклук а е получил пари.



Публикацията е редактирана (27-02-11 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vaskoni   
Дата:   27-02-11 09:55

След като няма правила в тази работа, след като отговорните за това люде не искат да ги въведат така ще е! В училищата, детските градини далаверата със снимането е най малкия проблем...ама общественоста не го знае. Лошото е че когато го узнае ще е много късно!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   27-02-11 09:57

Ако ти кажа че племенничката на директорката на една детска градина снима хлапетата в същата [smilie18] ,ще ми повярваш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   27-02-11 10:10

А снимките направо ме е срам да ги покажа [smilie2] .

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: belia   
Дата:   27-02-11 10:14

ко се чудите и маете? в една съседна тема фоторепортер се става за 3 дни без практика, а вие за детските градини сте се хванали...аре моля ви се [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: steeens   
Дата:   27-02-11 10:21

Покажи ги де, а и кажи колко струват. Да има база за сравнение. Този дето е снимал моя син все пак не е с 350Д, с 400Д е. [cool]
Естествено с китака, ама дали е стабилизиран не съм гледал. А може и да е ъпгрейднал, не съм го виждал скоро.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: netLady   
Дата:   27-02-11 11:17

re: Автор: vladod
Дата: 27-02-11 00:56

Брилянтните снимки на Бони са БЕЗПЛАТНИ !!! И изводът ne е, че труда на истинските фотографи не струва нищо, а че е направил нещо прекрасно за децата, съучениците на неговото дете.

btw - нито директор, нито учители имат право да събират каквито и да било пари за каквото и да е. Единствено училищното настоятелство и родителските активи по класове могат да рещават и да събират пари от другите родители за нещо си. Такава е и функцията им - да подпомагат, улесняват, разнообразяват живота на децата в училище. В много училища и доброволно се трудят, ремонтират, поправят. Това лошо ли е? Нали е за нашите чаветата [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: iordanko   
Дата:   27-02-11 11:20

Ето какво каза моя позната учителка по темата:

"Децата се снимат, плащат си, а се дава от фотографа комисионна на учителя за това,че са му 'намерили клиенти'.
Истината е,че това си е навсякъде- когато си направил реклама, да получиш комисионна за това.
Никога не сме поставяли условия, нито пък директорите
Аз забелязах обаче активността на колегите и по-късно разбрах за комисионната- от моя клас имаше дечица,които заявиха желание, аз събрах парите, а фотографката ме дръпна настрана и ми даде 'полагащото ми се'.
Вероятно някой фотограф,който не се е пласирал някъде е решил да 'натопи' пак мизерниците-даскалите-вечно гладни за пари (само те ли)?:
Интересно що тоя фотограф не се оплаче от това,че са взели от него процент агенти на някой фитнес или пицария?
Но имай предвид,че пак не е много законно,защото не е оформено като документация. Т.е. фотографът сам си решава каква комисионна да ми даде, аз научавам чак в деня на 'сделката':)))))"

"П.П. Видях снимката на 'фотографа'- наистина е много зле и не си заслужава да се плаща на такъв. При нас идват с мостри и ние избираме- тоя е бил просто някакъв случаен и си е намерил балами. А истна е,че за да угодят на децата в детската градина, госпожите пускат всякакви 'специалисти' И ние сме имали тъв случай в детската градина. После потърсих фотографа, но в студиото , откъдето бяха снимките ми казаха,че това не е техен, а имат клиенти, които идват само да разпечатът снимките при тях. Т.е. и аз мога да снимам по същата логика и да правя 'спомени ' от 8 ми март и т.н. разпечатАт."

(Винаги е полезно да се чуе и другата страна!)


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Alex-dan   
Дата:   27-02-11 11:29

Вероятно някой фотограф,който не се е пласирал някъде е решил да 'натопи' пак мизерниците-даскалите-вечно гладни за пари (само те ли)?:


Чета и си представям точно Бони [smilie18] [smilie18] [smilie18] Въобще страхотна правдоподобна гледна точка. Директорите на процент [smilie18] Така е, кой за каквото е учил, процент от фотографи, процент от ремонти, процент от това онова [smilie3] Трябва вече направо нов вид професия да вкарат, учител-агент, директор-агент [smilie3]



Публикацията е редактирана (27-02-11 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: iordanko   
Дата:   27-02-11 11:36

Alex-dan,
разбирам, че трябваше на поясня: просто попитах познатата ми дали знае директори на училища да си искат комисионни, за да позволят на фотограф да снима.
Не сме коментрали конкретния случай, нито boni, или който и да е друг.


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   27-02-11 11:36

Ако детската градина или училището са частни ,не виждам проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   27-02-11 11:38

Проблем може да има само между собственика на детската градина и директора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: IvoZafirov   
Дата:   27-02-11 11:43

Извинявам се много, но на подобни олигофрени предлагащи кадри като показания от Бони фотографи ли им казваме?
Такива хора не само не заслужават да си изкарват парите с тоя "занаят" ами и един пердах би им се отразил добре.

Браво на Бони за инициативата за да натрие муцуната на този некадърник и за това да покаже на родителите какво качество да търсят, както и на децата колко забавно може да е самото снимане.

Подкрепям Албирео напълно, че в такива случаи трябва да се иде и да се снима без пари и с много старание за назидание на некадърника.
Такива "фотографчета" силно ми напомнят на таксиджиите с копърки - некадърни, прости и нагли.

Аз въпреки, че съм скромен аматьор също съм готов да пощракам хлапетата.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 12:22

През 1991-95 снимах по училища и сватби, с Pentax P30T с китовия 28-80, по едно време и с 28-210.
Ако сега снимам, то бих дал на родителите 3 снимки 13 х 18, но с разходите по печатането и пътните в двете посоки, защото най близката машина ми е на 75 км, плюс полагаемата се печалба, щото трябва да се яде нали, една цена от 5 лева ми се вижда скромна. Като се има предвид че ще бъде без далавера с директорската особа и че не всяко дете ще се снима. Друг е въпроса, дали варианта без далавера е въобще възможен, при условие че си приходящ щракач а не родител.
А освен това и за да направиш приличен кадър, все пак се иска сериозно отношение и необходимото време.



Публикацията е редактирана (27-02-11 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 12:29

Колко му е да отделиш 15-20 минути да ги нащтракаш, после един екшън у фотошоп-а за оправяне, едни бързи надписи отгоре, сейв в джипег... макс 1 час работа.
После ъплоад на снимките ми . ком за по 14-15 стинки на бройка и ей ти го чудесния подарък за децата почти без пари [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: vladod   
Дата:   27-02-11 13:22

navy, за 15-20 минути точно ги "нащракваш"......ако ще ги СНИМАШ, все си мисля, че повечко временце трябва да отделиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 13:43

Абе ти не познаваш моите способности [cool]

П.П.
А и снимам с никон...

С тия канони докато фаните фокуса ехееее...



Публикацията е редактирана (27-02-11 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   27-02-11 13:54

По екзифа - първа снимка 9.24 сутринта, последна 9.39 сутринта. Надписът е еднакъв - само копи-пейст.

Ето още няколко от "сесията" [smile]


http://belfo.photo-forum.net/8m/radi.jpg





http://belfo.photo-forum.net/8m/slavi.jpg





http://belfo.photo-forum.net/8m/yuli.jpg





http://belfo.photo-forum.net/8m/ivana.jpg





http://belfo.photo-forum.net/8m/all.jpg




Да не останете с грешно впечатление - не снимам по училищата и нямам такова намерение. Направих снимките, само защото исках да покажа на родителите как горе-долу трябва да изглеждат подобни снимки и че не трябва да си дават парите за нискокачествени неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 13:56

Аз ко разправям, ама не ми вярват [smilie18]

П.П.
Бял аутър глоу на надписа "8 март"?
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   27-02-11 14:06

Колкото до обработката - тя е минимална, малко контраст в роу конвертора и горе-долу това е.

Ето придружаващия джепег директно от камерата

http://belfo.photo-forum.net/8m/DSC00065.JPG


Ето от РОУ, малко преоразмерен, така както ще им дам файловете на диск да си ги имат (по 3-4 снимки на всяко дете):

http://belfo.photo-forum.net/8m/DSC00065r.JPG

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 14:18

Е 12 деца бързо се снимат, много ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: serjy   
Дата:   27-02-11 14:26

я само да сравним, така как ви се виждат цветовете?

https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/mips2653.JPG


http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=498715




Публикацията е редактирана (27-02-11 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: yavorberov   
Дата:   27-02-11 14:49

Да опира ме и до второто звено в системата. Хем са потърпевши, хем им е все тая - все едно е някаква мъка, която трябва да свърши. Иде реч за родителите, много от тях не възприемат развитието на децата си в интелектуален план и духовното им израстване като нещо еднакво важно като таблицата за умножение. Много даже няма да погледнат псевдо снимките на децата си пък камо ли да ходят да се разправят, че са калпави. Болшинството нямат чувство за естетика и съответно не се стремят да изграждат такова в потомството си. Мнозинството се е вглъбило в това да подсигури материалното обезпечаване на детето си. И учебната програма е такава, че часовете за изкуство (музика и рисуване само) са колкото да се каже, че ги има - всичко е проформа. Няма кръжоци, няма достъпни курсове, особено за малките до 8 клас, които ако няма натрупвания до 11-12 годишна възраст като ги удари хормона са вече изпуснати. Това е единственото, заради което ме е яд, че прекратих дейността на фондацията си, която се занимаваше с това.

А псевдо професионалистите се възползват от Безхаберието на родителите и системата. Жалко[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 17:16

В нашето училище май няма такива родители... слава Богу [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Stoychev   
Дата:   27-02-11 18:14

Явор Беров много точно е напипал истината! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: eewf   
Дата:   27-02-11 19:51

Малко се отклонявам от темата, ама като сме започнали да плюем некадърни фотографи, които вадят пари с фотоапарат - ето още един пример

напишете тук линкаhttp://www.wedding-bg.net/index.html
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   27-02-11 19:56

Ей ся пич-а от град Лом ако чете темата... ще вземе една тайфа сигъни и ще дойде да ти начупи канчето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   27-02-11 20:14

Е, ня'а арть , ама има много смешни попадения , има неподправено настроение [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Stoychev   
Дата:   27-02-11 20:18

Благодаря за сайта!
Мечтая да снимам такава сватба: http://www.wedding-bg.net/index_video.html
(Мариета и Венци)!


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: serjy   
Дата:   27-02-11 20:33

aa якоо [cool] [cool] [cool] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: mitkomk   
Дата:   27-02-11 20:50

Бони много хубави снимки:)
Но като даваш снимките трябва да измислиш някак си да покажеш,че са безплатни от тебе.
Да не се окаже после ,че човека направил далаверата от предните сега ще си присвои пак славата :) т.с. незнам как но родителите трябва да разберат.
Защото иначе ако родителите получат и видят само снимките могат да "похвалят" отговорника за предните снимки,без да разберат цялата история.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: samy   
Дата:   27-02-11 22:13

Бони,снимките,които критикуваш много се доближават по качества на снимките предлагани за календари от теб.Ценовата политика,имам предвид твоята и на въпросните колеги е идиентична.Качеството също.Не се заяждам. Оставям тел. 0888352310 за връзка и съм съгласен на среща с образователна цел за млади,неопитни,но с високо самочувствие хора наричащи себе си фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   27-02-11 22:51

Samy, не разбрах какво искаш да кажеш. Не се сещам да съм предлагал снимки за календари до сега. Относно ценовата ми политика, не знам дали си в час с нея:)
Не съм видял твои снимки, не те знам кой си, но ако наистина си млад и неопитен, не виждам защо аз да ти се обаждам. Обади ми се ти ако имаш нещо да питаш.
0898416020

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: imitev   
Дата:   27-02-11 22:57


Бе тъкмо се чудя аз що младоженеца в клипчето е изписан преди булката - и ми стана ясно изведнъж [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ecobo   
Дата:   27-02-11 22:58

Айде, появи се поредния професор, дето раздава квалификации, а няма един кадър в профила си. Аман бе [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: caspin   
Дата:   27-02-11 23:01

Сватбения сайт на фотографа от Лом е много забавен.Има невероятни попадения[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   27-02-11 23:02

Аз пък си мисля, че човека изобщо не е разбрал за какво става дума в темата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: boni   
Дата:   27-02-11 23:06

Ecobo, cпоко, това е г-н Самуил Милев, той има сайт

http://www.fotolife-bg.com/


Ще се въздържа от коментар, особено за секция "еротика"[smilie3]


http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/MODEL-1/EROTIKA/normal_4.jpg



Изключително съм впечатлен също така от раздел "свине" в секция "животни"


http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/Gg-9/HORA%20I%20JIVOTNI/1043.jpg




Публикацията е редактирана (27-02-11 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Marillion   
Дата:   27-02-11 23:26

Бони, обади му се на човека, че да те понаучи на соц. техники. Гледай какви трудови хора е снимал:


http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/Gg-9/HORA%20I%20JIVOTNI/1040.jpg




http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/Gg-9/HORA%20I%20JIVOTNI/1053.jpg



А какви портрети е правил.... некъде от лЕво...


http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/G-34/normal_img387.jpg




http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/G-34/normal_img381.jpg



п.п. Снимките са със запазени авторски права.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   27-02-11 23:31

Това, което съм забелязал е, че тези, който снимат такива събития, не влагат голямо желание, цените са ниски, всичко е на бързо, а самите занаятчии в повечето случай, нямат пари за добър апарат. Гледна точка и споделяне от това, което виждам при нас. [smilie2]
Един снима с тяло от 2000 година, друг с турбо сапунер от 2005, трети с апарат на който обектива е вързан с тиксо за тялото, и само един използва външна светкавица.

https://photo-forum.net/joro/emoticons/forum_simp0129.gif

Дано да се познаят в сайта.



Публикацията е редактирана (27-02-11 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ogimag   
Дата:   27-02-11 23:41

[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-02-11 09:04

Техниката не е толкова решаваща. Който може да снима и с обектив залепен с тиксо за тялото ще направи читава снимка. А който не може и с марковете ще направи бозицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: harvester_vn   
Дата:   28-02-11 09:46

Ето част моите резултати на наличното осветление от прозорците. не съм ги "строявал" на определено място, обикалях по чиновете докато учителката си водеше урока. Признавам, че са малко статични и си посипвам главата с пепел за леко прешарпените мигли на децата, но мисля че са по-добре от масовите лайна които се предлагат срещу 3 до 5лв на снимка.


http://photo-zona.net/images/user41395/album26325/large/1298878777_hdyk8717_IMG_2960.jpg




http://photo-zona.net/images/user41395/album26325/large/1298878797_nxyu0378_IMG_2928.jpg




http://photo-zona.net/images/user41395/album26325/large/1298878785_kdnj4720_IMG_2872.jpg




http://photo-zona.net/images/user41395/album26325/large/1298878804_ygbf1367_IMG_2957.jpg




http://photo-zona.net/images/user41395/album26325/large/1298878792_kubd7133_IMG_2908.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: burnmaster   
Дата:   28-02-11 10:09

Хубава снимки но фокусаааааа.....

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   28-02-11 10:16

Що пречиш на урока, ааааа?

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: harvester_vn   
Дата:   28-02-11 10:29

Какво му е на фокуса? В "полеви" условия с 30Д на бленда 2- 2.5 и ИСО500 толкова [smilie5] Пък и разпечатките са за рамчици 9/13

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: ecobo   
Дата:   28-02-11 10:41

boni написа:

> Ecobo, cпоко, това е г-н Самуил Милев, той има сайт
>
> http://www.fotolife-bg.com/

>
> Ще се въздържа от коментар, особено за секция
> "еротика"[smilie3]
>
>
> http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/MODEL-1/EROTIKA/normal_4.jpg

>
>
> Изключително съм впечатлен също така от раздел "свине" в секция
> "животни"
>
>
> http://www.fotolife-bg.com/photo/albums/Gg-9/HORA%20I%20JIVOTNI/1043.jpg

>

>
> Публикацията е редактирана (27-02-11 23:21)


Ооо, знам го бай Самуил. "Запознахме" се с него на фестивала в Жеравна през 2009-та. Отидох най-приятелски при него да му кажа "здрасти" и да се запознаем, като го нарекох "колега" (понеже не му знаех името), а оня като почна:
"Какъв колега си ти? Имаш ли тапия от занаятчийската камара? Купил си скъп апарат и си мислиш, че можеш да снимаш ли? От такива като тебе истинските фотографи останаха без препитание..."
Останах като гръмнат... Не можах нищо да му отговоря, ама то и нямаше нужда. [smilie10]
Миналата година на въпросния фотографчия му отрязаха квитанциите и не му дадоха акредитация за фестивала, и оня е излял маса помия по колегите си - че го били прецакали, че са мошеници и т.н. А истината е, че Сами сам се е прецакал, като е решил, че тоя фестивал вече се прави едва ли не само заради него и той е човека, който ще каже кой ще кара влака - кой и как ще снима, с кого ще се довлече в Жеравна и т.н. [smilie18]
С една дума: [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: sprintgb   
Дата:   28-02-11 11:36

така,групата на дъщеря ми снимахме ние,но за професионализма на другите не ми се говори-има всякакви хора.Нещата трябва да се отсеят и да се види кой-кой е,защото иначе оправия няма!!!
[shtrak] Поздрави за хубавата идея на колегата!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: tonyboy79   
Дата:   28-02-11 12:30

Г-н Милев има и добри снимки, ама отношението му към колегите явно е кофти.

А относно темата:
1. Браво на Бони. Много добре се е справил и е показал как трябва да се прави. [beer]
2. За съжаление освен при снимките на деца за разни празници родителите са "сурвакани" по повод завършването на децата им - абитуриентските балове. При разговор с моя позната, която е завършила едно от елитните училища в Стара Загора през 2009г. научих, че:
- училището има сключен договор със заведение, в което да се провеждат баловете за не знам си колко години. [smilie11]
- дават по 50лв. за DJ (випуска е бил над 100 човека). Имам братовчед DJ и се допитах до него колко струва едно такова мероприятие. Пътни, нощувка, храна, наемане на техника и хонорар са максимум 2000лв. 2000 евро им е струвало наемането на известен хаус DJ в заведението, в което работи.
- за снимки по 50лв. на човек - не е задължително (допълнителни снимки от студио се заплащали по цени 5-10лв. според размера. Не си спомням точно какво каза за записване на CD ама цената била демотивираща т.е. ако си загубиш, изгориш или смачкаш снимката цакаш 5-10 кинта да си имаш пак).
- за видео 1-2 DVD 60лв. на човек - не е задължително

Найс ааа? Мъчите се със сватби пари да изкарате. В баловете е истината. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: mugen   
Дата:   28-02-11 12:36

@ harvester_vn, добре си ги хванал в естесвената им среда, че даже и усмихнати [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   28-02-11 14:07

@tonyboy79
преди няколко месеца бях свидетел, как в софийска "елитна" гимназия
избират фотограф за випускниците;

Един колега предлага доста приятен албум на прилична цена

Друг "колега" предлага горе-долу същото, като горния, но на близо двойна цена!
Уловката - предлагаще 10% за училището (джоба на директора)

Отоно беше избран въпреки миналогодишните оплаквания на тема "колко са некадърно направени и заснети албумите"

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dedopop   
Дата:   28-02-11 14:14

При такива случаи има Регионален инспекторат по образованието. Не че ще се задвижат и там, обаче директорите ги е страх от всяко възможно оплакване.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: nickey71   
Дата:   28-02-11 14:20

Поздравления на Бони за хубавата тема[smilie24] Предлагам да я ъпваме по-често, та да стои най-отгоре, че да може да се види от такива "щракачи". А такива има бол, разчитайки на невежеството на "клиентите"си да пробутват всякаква бълвоч.Пресен пример от оня ден(събота)-Идва един,вика аз съм нещо като колега,фотограф.Да ми кажеш цена за количество щото ще снимам абитуриенти.Давам му цена.После ме застреля с репликата-"аве да имаш някакво готово албумче да видя как е направено,как се снима,щото не знам как"[smilie10] Идеше ми да го изритам през вратата,баси палячото[smilie23] А и на какви бози съм се нагледал от такива "колеги"не мога да опиша.Факт е че от тази "календарна кампания" по градините, много родители изпищяха с некадърно направени снимки и календари.Извода какъв е - не е луд тоя дето яде баницата ами тоя дето му я дава! Кой ги кара да се снимат? Не съм чул досега да е задължително?Ама щракача прибира кинтите и офейква,може и повече да не стъпи там!
Пък за "градинската" и "училищната" мафия спор няма че съществува[smilie23]



Публикацията е редактирана (28-02-11 14:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-02-11 14:30

Щракачи ще има, докато хората се научат да изискват качество, а за да се научат да го искат, първо трябва да разберат що е то. В осакатената ни постокомунистическа страна е трудна задача да превъзпитаваш поколения от към усет за красивото, за съжаление. Евала на хора, като Бони, че правят нещо в тази посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dd5   
Дата:   28-02-11 14:43

[smile]

Щракачи ще има, докато родителите не престанат да плащат за нещо което не им харесва, а не да се водят по течението - всички деца ще ги снимат, защо да го деля моето и да се чувства ощетено [smilie23]

И докато не се скръцне със зъби на учители и директори за избора на фотограф - нека да носят някаква отговорност все пак като опъват комисионните [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: aleksandr   
Дата:   28-02-11 14:46

Бони, не можем всички да подаряваме, но пък ползваме 55/1,7 без свркавица и малко поправки...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   28-02-11 14:46

Автор: harvester_vn
Дата: 28-02-11 09:46

Аз и за твоите снимки не бих платил [smile]?

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   28-02-11 14:51

но 90 на 100 от родителите биха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: lansky   
Дата:   28-02-11 15:03

Пропускате момента, че тези снимки радват майките, бабите и лелите, за които децата и с телефон да са снимани са си №1.

Съвсем не смятам, че снимката, която са пробутали на Бони изобщо е снимка, но пък се опитайте да погледнете през очите на бабата примерно.

Календара миналата година от детската градина на щерката - представляваше готов календар, на който СЕ ЗАЛЕПЯ снимка 13/18...продават ги почти във всяко фото. Снимката беше почти добре - ако се изключат "пропадналите" очи на детето и фона състоящ се от ъгъл на библиотечка с нахвърляни книги, саксия с фикус и тръбите на парното... но явно "профи" фотографа така е решил да сложи столчето, на което снима децата.

Не знам колко сме платили за екстрата, аз естествено се възмутих много, НО.... жената и бабите бяха доволни и щастливи... после установих, че и малки календарчета са си поръчали с тази снимка... и ако бях продължил да се възмущавам щеше да се получи обратният ефект - че се правя на многознайко...а то нашето си дете си е перфектно (има си хас)

Та истината винаги е някъде по средата - не гледайте на тези снимки само като фотографи... те носят и друг вид емоция за ползващите ги [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dd5   
Дата:   28-02-11 15:15

Лански ,

естествено, че нашту гардже най-хубаво[smile]

Но защо ако ти пробутат развалено месо в магазина ще се върнеш и го тряснеш на тезгяха, а за кофти снимки всеки си прави пас, карай кво толкова, нали се вижда там детето

Не визирам теб, говоря по принцип

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   28-02-11 15:16

[smilie5]
Десет процента са малко, дават се 30%, тогава - гаранция за снимащия, че ще снима[smilie3] . ))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: harvester_vn   
Дата:   28-02-11 18:15

jino написа:
Автор: harvester_vn
Дата: 28-02-11 09:46
Аз и за твоите снимки не бих платил [smile]?

Никой не ги е плащал.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: J0R0   
Дата:   28-02-11 18:33

Ето го и фотографския продукт в нашата ясла. Пляс, с вградената светкавица.
Ама поне е евтин :-)
(и на мен ми е любопитно кой колега го е снимал)


https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/btqf4822.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Alex-dan   
Дата:   28-02-11 18:37

То изражението на горкото си казва всичко :))

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   28-02-11 18:45

Преди 30 години, защо никой не се оплакваше от направените снимки? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: mugen   
Дата:   28-02-11 18:48

защото нямаше ФФ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dd5   
Дата:   28-02-11 18:52

Жоро,

то направо страшно изглежда [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: doofy   
Дата:   28-02-11 18:56

Убий го!!!!!Ако искаш ша дода да го държа да не шава много!!!![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Alex-dan   
Дата:   28-02-11 18:57

При таз динамика на живота, пазара, конкуренцията ако сега предлагаш качество, което е било горе-долу преди 20 години просто... Говорим естествено за занаятчийската страна на нещата... АртЪ е непреходен за времето [smilie7]



Публикацията е редактирана (28-02-11 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dd5   
Дата:   28-02-11 19:03

Ей това е чисто занаятчийско, без престараване, но не е в ясли или градини щото от комисионери не мога да хвана ред [smile]



https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/isgk0537.JPG


http://photo-zona.net/images/user52655/album25878/large/1298912415_lmoy8949_Karticka.jpg



студио е, но нищо не ми пречи да го направя и извън него [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: yavorberov   
Дата:   28-02-11 19:10

Да, това че бабите ще си гледат внучетата и ще ахката, ако ще и на тоалетна хартия да е напечатано - стига да се вижда, че е нашето. Но не е в това въпроса, аз такава снимка като първата в темата не само не бих продал, а ми не бих и подарил даже. Били за спомен, ми и аз имам мои детски снимки за спомен от преди близо 30 години правни със Смяна или Зенит, на лента Орво. Ми по снимката всичко "трепти" - фон, фокус, композиция. И всичките са правени или навън или в стая, а не в студио.
На няколко мои приятели подарих календари с децата им за Коледа. Ми поиграх си, разгледах им всичките снимки, които съм им правил през последната година, отпечатах ги на А2 календар, от който 2/5 е снимката, стилен, а не с Мики Маус, понеже е за възрастни хора, подарил съм ги, не са шедьоври, но не ме е срам да кажа, че съм ги правил аз. И то това е с наличния материал, ако специално ги бях снимал за целта и по-добре щеше да е.
Непростимо е да се възползваш от незнанието на хората, било то и за 5лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: mladenov   
Дата:   28-02-11 19:16

Браво Бони, наистина си постъпил страхотно! Снимките които си направил на тези деца ще им останат за спомен завинаги!
Моят син го снимат всяка година по два пъти, през пролета и през есента, откакто е започнал първи клас.Досега винаги сме били доволни от снимките.Не знам как точно е станало това, но тук във Финикс само една компания се занимава с този тип снимки.

http://www.lifetouch.com/schools


Имат си хората дати на които ходят по училищата и ние като родители сме известени предварително кога са тези дни.Предлагат се различни видове пакети от снимки, като ако не си доволен от снимките има определен ден за повторно заснемане.Ако пък въобще не ти харесат снимките, връщат ти парите и по живо-по здраво.
Всички снимки се правят вътре, като винаги има 3-4 варианта на фон и поза която детето да заеме които се избират предварително и когато то застане пред фотографа той само поглежда във попълнената форма и си прави необходимите настройки и размествания.Екипът е от 4-5 човека, хората са си донесли фонове, осветление, апаратура и всичко си тече гладко и спокойно.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/mdll4961.JPG


http://schoolportraits.lifetouch.com/uploadedImages/digitalCamera(1).jpg



Снимките не са наистина кой знае какво като идея,тези на Бони са много по-добри според мен, но са с идеално качество и дават страхотна възможност да проследиш развитието на отрочето си през годините.



http://schoolportraits.lifetouch.com/gallery/


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: navy   
Дата:   28-02-11 19:52

Голяма синтетика... качествена, но синтетика [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: serjy   
Дата:   28-02-11 20:03

еййй нема угодия ... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: didesignbg   
Дата:   28-02-11 21:10

хехе, хората си бичат с фуджи с3. Прави ми впечатление че е една от най-ползваните камери за такива снимки заедно със с5цата. Особено в комбинацията с баркод четец.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: Marillion   
Дата:   28-02-11 21:50

Аз пък да се похваля как изплагиатствах труда на Бони.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/nbjb1969.JPG


http://img84.imageshack.us/img84/3896/35165191.jpg





Публикацията е редактирана (28-02-11 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: didesignbg   
Дата:   28-02-11 21:56

всичкото хубаво, но монотайп корсива е супер кофти шрифт, почти като любимия на един съфорумец комик санс...

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: kufeiko   
Дата:   28-02-11 22:53

До сега не съм имал повод да се замисля, но реално всеки един родител се явява потребител на продукта на (псевдо)фотографа, който снима детето му. Добре, но явно не се знае кой предоставя услугата, което ... хич не е добре. Редно е, особено при такава ситуация, да се изиска информация за (псевдо)фотографа. Който съвсем НЕ между другото какъв точно приходен документ е издал срещу продажбата на всяка снимка? Мен няма да ми е кеф дори и най-кадърния фотограф да си прибира парите директно в джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: yang   
Дата:   28-02-11 23:31

Позволявам си да цитирам Колега Фотограф, който го е казал много точно в БЛОГ-а си:

"Работата трябва да се върши качествено , дискретно и чистоплътно!
Снимащият има достъп до VIP – ложи , до домовете и децата на клиентите си , гласува му се доверие за създаване на нужните изображения в условия и места където никога не биха го допуснали без фотоапарат!
Именно за това чистоплътността – както физическата , така и душевната са едно неотменимо качество , което всеки наричащ себе си Фотограф трябва да притежава!
Вярно е че фотографската работа си е работа като всяка друга и че от нея трябва да се печели , НО !!…
За съжаление , също така е вярно че има и особи възползващи се еднократно да „дръпнат“ суми от клиенти , спекулирайки с гласуваното доверие!"


[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: pefoto01   
Дата:   01-03-11 01:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   01-03-11 08:01

Качеството е обвързано с цената!

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   01-03-11 08:03

за съжаление понякога са обратно пропорционални.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: kiromn   
Дата:   01-03-11 08:11

В нашата детска градина за щастие идва истински фотограф. Снимките са с настроение и прилично осветление.
И аз се бях приготвил за репресивни действия, но ме изненада приятно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   01-03-11 08:26

Нормално е да има избор ,конкуренция.
За съжаление обаче моите наблюдения сочат че тук борбата не е в повишаване на качеството, а в смъкване на цените.
В повечето случаи при разлика от 50 стинки родителят избира по евтиното и по некачествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: jino   
Дата:   01-03-11 08:30

Това говори едно единствено нещо,тези снимки са натрапени и клиента няма нужда от тях ,поради тази причина той предпочита да плати колкото се може по малко само и само да се оттърве.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: nickey71   
Дата:   01-03-11 10:53

А някой кара ли го?Май повечето не са чували за правото си на отказ!Тия картички са пълна тъпотия останала от соц.времето.
Малко като в един скеч на Мистър Бийн,дето сам си надписваше коледните картички[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: rusinov   
Дата:   01-03-11 11:00

200

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: dd5   
Дата:   01-03-11 11:02

именно поради правото на клиента на избор и отказ практикувам така-ако ме поканят снимам, пари не искам
който родител мисли, има нужда от такива снимки/картички или както и да се наричат - да заповяда за поръчка в студиото, ще види и поръча колкото си иска, ще му издам касова бележка дори [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: donzezi   
Дата:   01-03-11 11:14

Абе, да обобщим извода от темата(както казваше дядо):
ДАСКАЛСКА МУ РАБОТА !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: yavorberov   
Дата:   01-03-11 11:23

@ pefoto01

За мен е безсмислица да се правят поздравителни картички,уж,за мама и баба,по случай 8ми март,"баба Марта" или за други измислени поводи.
Чисто изнудване на родителите под благовиден предлог!

[smilie24]

По тази логика ще трябва да има снимки и за:
3-ти март
Тодоров ден - деца на кончета
Цветница
Великден
1-ви Май
6-ти Май
24-ти Май
1-ви Юни
Деветоюнския Преврат
Деня на Бащата - него не знам кога се празнува
Джулая морнинг - ще се мине като края на учебната година за тези на които им липсва хипарско настроение
Съединението на България 6-ти септ.
За 9-ти септември (няма значение, че не са на училище и че е спорна дата)
15-ти септ. е задължителен.
Независимостта на България 22 септ.
Денят на Будителите
Никулден
Коледа
Нова година
Йорданов ден - богоявление 6 януари
Бабин ден - къде без родилната помощ
И февруари почивка, че на Св. Валентин има и друга работа за фотаджиите, А и Трифон Нарезан е тогаз - опасно е (автофокусът ще е в почивка) :)

Това горното е само по национални и църковно славянски празници, А по Рамазан нема да има спирка в някои райони... един месец щракане.
И все пак да не забравяме, че са ученици и трябва и помежду фотосесиите и да учат.

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: zed   
Дата:   01-03-11 13:04

Това са МНОГО ДОБРИ ИДЕИ!!![smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Към тези, които снимат по училищата
Автор: fotopaco   
Дата:   03-03-11 13:44

Не чакай да видиш резултата от труда на такъв колега и тогава да реагираш.По добре, щом си сигурен в своите способности отиди преди него наснимай децата и им ги подари[shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: