Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: n1x0n   
Дата:   31-03-10 12:16

прави визуална проверка на резултата движейки главата си надолу и нагоре, гледайки лцд-то от много различни ъгли

Ако се налага това - значи не работиш на монитор пригоден за обработка на фотография.

От горните 2 неща, зау е твърдо убеден, че види ли даден детайл на лцд-то, ще го види и на рапечатаната снимка.

Сравняваш монитор, който излъчва светлина и има резолюция 90-100ppi с хартия, която отразява светлина и ти дава 200-300ppi... не са много близки нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: compur   
Дата:   31-03-10 14:35

Автор: asahi
Дата: 31-03-10 01:16

ЗАУ-то да си калибрира монитора, да не си върти много главата и да подготви правилно снимките за печат.

Абсолютно подкрепям горното мнение на Асахи!

и също - sRGB не е цветно пространство за печат! за печат нещата са други!

никъде не е споменат софтуера с който са правени корекциите - Corel, GIMP, Adobe или...

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: svi25   
Дата:   31-03-10 15:42

аз мисля, че за печат в минилабове sRGB цветно пространство е силно препоръчително


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: peshovec   
Дата:   31-03-10 16:53

asahi: търсачката на форума най-много да ме препрати до разни теми, обобщената информация от които ще е:
запознавам се с печатара, пием бири с него, напасвам си разработката към неговия стил на работа (и машина). и печатам само при него.

HSGeorgiev: да зау си въобразява, че така наречената "фотографска ширина" на разпечатките е по-голяма от "фотографската ширина" на lcd дисплея на зау-то.

да подчертая че зау (за момента) въобще няма претенции и неосъществени очаквания към цветовете (зау си има идея какво трябва да има и какво трябва да направи за постигане на определена точност при цветовете).

зау-то има неосъществени очаквания от детайлите които не вижда на снимките.

в тази връзка един въпрос (на който знам отговора:) ):
при две изображения с еднакви физически размери (10см на 15см)
едното на 72-100 dpi
другото на 200-300 dpi

В кое ще си личат повече детайлите (ако се налага ползваме и лупа) ?


п.с. n1x0n като сравнявам хартията с монитора, го правя на еднакъв физически размер, не се зверя на 100% в монитора.

п.п.с. цялата "дандания" е да се "приуча" какво да правя със снимките, преди да ги печатам. Досега си набелязах една идея, да "свивам" хистограмата, за да няма много тъмни и много светли участъци, така че да не се получат като едноцветни петна (бели или черни) на хартията. Но ще изчакам да взема резултати и от друго фото

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: Davidoff   
Дата:   31-03-10 17:00

Няма какво да свиваш, калибрираш монитора, правиш софт пруф (ако имаш профил) и тогава ако са криви разпечатките е от фотото. Не очаквай да видиш същото на хартия каквото и на монитора (да не говорим, че и за сравнението си има специална методика и ред условия, които трябва да се изпълнят). Обаче при твоите разпечатки разликите са драстични - или монитора ти е много накриво или фотото. Без да си калибрирал, нищо неможе да се каже (макар че съм склонен да мисля, че в конкретния случай проблема е по-скоро във фотото).

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-03-10 17:07

peshovec написа:

HSGeorgiev: да зау си въобразява, че така наречената "фотографска ширина" на разпечатките е по-голяма от "фотографската ширина" на lcd дисплея на зау-то.


peshovec

ЗАУ-то греши като разсъждава по този начин.
Файлът с така определени нива, че да го виждаш добре на твоя си монитор с определен профил също между другото, може да излезе по точно показания от теб начин при печат. Защото има определени разлики в двете медии.
Обикновено хората не го забелязват това, защото копистите или софтуерът компенсират.

През цялото време говорим за липсата на разработка в тъмните места на показаните от теб разпечатки в сравнение с добрата разработка на оригиналните кадри долу.

Ако имаш предвид нещо друго - наистина загуба на детайл - вземи сканирай една снимка, от това горе не си личи.
В такъв случай също има много варианти - първо на първо шарпене за екран и шарпене за печат са коренно различни неща, повярвай ми. Второ - може и да е въпрос до качество на отпечатването.

Пак ти казвам - направи проби на конкретната машина, другото е съчинения по картинка в момента [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: MarinY   
Дата:   31-03-10 17:35

Във връзка със стандартните изисквания за 300 точки ...
Греша ли, че от опит, повечето разпечатки с файл, подготвен на 200 точки, ми се струва "по-кристален"?

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: peshovec   
Дата:   31-03-10 17:53

така, зауто отскочи до близкото фото и взе новите samples:)

зау-то е доволно от резултата
ще видим жената дали ще одобри цветовете (ама аз за тях си знам и съм я предупредил и нея:) )

едни и същи файлове, един и същи размер, и двата пъти без операторска обработка и двата пъти мат.

прилагам една кофти снимка (с телефона:) е51)
вляво и в средата са отрязъци от снимките, а вдясно е бял лист (ама телефона не разбра че е бял:) )


http://photo-zona.net/images/user39021/album3061/large/1270046580_emxo6406_E51-080.jpg




въпреки качесттото разликите са очевидни (поне за мене, щото мога да гледам и самите снимки:)


със другите samples, положението е същото, току що взетите отговарят на очакванията ми.


п.с. за протокола, понеже като взимах преди малко снимките, изрично попитах за обработка. Човека леко очуден потвърди че не са правили. Аз пък се почуствах леко неудобно и му обясних защо питам:). Неговото мнение беше че предните снимки за обработвани. (предните хартиени samples си ги нося:) )

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: peshovec   
Дата:   31-03-10 18:00

davidoff: благодаря

hsgeorgiev: сканирането не ми е невъзможно, но с него мога да се вкарам във филми (от типа, ма той скенера кой знае какъв, скенера толкоз си може). Иначе за протокола съм сканирал една снимка 20/30 с идеална цел размножаване и се получи отлично, даже много добре:) (ама това беше отдавна, как не ме домързя тогава да отворя скенера и да почистя прашинките вътре....)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-03-10 18:09

peshovec,

Сканиране казах, защото от първите кадри със нимките беше трудно да се вади заключение и в един момент дори си помислих, че съм те разбрал погрешно.

Това с GSM-чето което си пуснал е според мен достатъчно [smilie24]

Лично според мен излиза, че съм те разбрал правилно от първия път [smile] Не става въпрос в случая за загуба на детайл, мисля си аз, а прегорели участъци в десния отрязък. На първите примери, които беше пуснал пък спрямо самите файлове според мен проблемът беше липсата на разработка в тъмните части.

На теб ти се струва странно, че две машини печатат един и същ файл по два различни начина - там ти е грешката. Това си е така и няма как да не е така, за съжаление. Затова именно когато се подготвя файл за печат се подготвя не по принцип, а за конкретен печат - там където ще се печата реално.
Предполагам, че копистът от първото фото би могъл да докара сходен резултат като този от второто - просто ще направи нужните корекции за своята машина [smile]
Това е според мен - просто свиквай [smile] Няма как да се надяваш, че един и същ файл на различни лабове/принтери/печатни машини и т.н. да излезе по еднакъв начин, пък дори и да са от един вид. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: peshovec   
Дата:   31-03-10 18:24

не ми се струва странно:)

Нека да поясня по-подробно каква ми е гледната точка...

Аз като непрофесионалист нямам достъп (а не съм сигурен и дали имам желание да имам) до профилите на печатарските машини.

Затова си работя (с компромиси, които преживявам) в sRGB.

Моето разбиране за нещата които се случват след като дам файловете за печат е следното:

Понеже съм отказал операторска обработка, файловете се подават на цифровия минилаб, минилаб-а конвертира sRGB-то което получава във необходимото му цветно пространство (според мастила, хартия или там каквито са му консумативите). Моето разбиране е че този процес на конвертиране, трябва да води до повторяеми резултати.
Съгласен съм че поради ред причини (захабяване, разкалибриране, разстройване, технологични допуски) са възможни (и се случват) разминавания в цветове и гама.

Също така съм съгласен че два различни минилаб-а ще дадат различни резултати.

Не съм съгласен с бруталните отклонения.

А разликите ми се струват брутални, вече се чудя дали по подобие на фотозона-та, снимките които качвам, вместо бинарно копиране, не претърпяват метаморфози (тип resize + recompress)? ще питам изрично и за това първото фото.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: svilen66   
Дата:   31-03-10 18:58

Говорите за профили и калибриране на монитори,а най-важното пропускате-като си носиш снимките във фотото знаеш ли на какво ше ги копират-аналогова машина с цифрова рамка не е дигитален
минилаб-Коника и Агфа не са Фронтиер или Норитсу.И дори супер минилаб,ако не е калибриран пак не става,а калибрацията се прави всякя сутрин.В повечето ателиета не работи собственика а персонал на който не му дреме кво излиза от машината.Моя съвет е -пускайте си по една черно бяла снимка за проба-където ви излезе наистина черно бяла там копирайте.Още малко пояснения:минилаба не работи с мастило,денситонетър Барбиери за калибрация на минилабове струва около 3500 евра.Поне аз не познавам собственик на минилаб който да има профили за всички хартии които ползва.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: MarinY   
Дата:   31-03-10 19:58

Споделих едно наблюдение -
Дата: 31-03-10 17:35

Май е субективно, защото никой не взе отношение?

Имам си някакво обяснение, но не смея да го изкажа, защото ... ще се излее бърз поток ...
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: asahi   
Дата:   31-03-10 22:01

peshovec, като те пратих към търсачката не съм имал предвид да пиеш бири с кописта. На няколко пъти съм писал обстойно по тази тема и в твоя чест няма да се повтарям и потретвам. Други хора също са писали полезни неща. Ако желаеш можеш да се терзаеш и по твоя си начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за вадене на снимки и зау-то
Автор: peshovec   
Дата:   01-04-10 15:25

1. цветния бъг е по вина на зау-то

по точка 1. (цветния бъг) зау-то нямаше претенции

2. при повторно вадене на качените в темата снимки (минах преди това през още 3 фотота, за да съм сигурен че няма драми с файловете които давам) в същото фото (пак без корекции), детайла се появи.

3. зауто е доволно от фотото (и от отношението на служителите в него)

4. зау-то така и така ходи до фотото, се възползва от информацията в (не)цитираните теми от асахи (които зау е чел междудругото:) и след разговора със служителите във фотото му се изясниха доста неща от кухната на "minilab-a" (печатарската/копирна машина или там както се казва)

Заради натрупаните знания и направените изводи (произтичащи от точка 4), зау засега черпи asahi с такава бира https://photo-forum.net/forum/smileys/smiley20.gif
, като си запазва правото при удобен случай да почерпи и с по-студени (и реални)


Зау благодари ( и иска да почерпи със студени бири, в удобен случай) и на:
(следва НЕизчерпателен списък)
HSGeorgiev
Davidoff
canonio

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: