Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: victory13   
Дата:   24-03-10 09:25

Здравейте,

Първо да кажа, че потърсих такава тема, и не открих, но се извинявам, ако повтарям някого и нещо.

Както знаете, като Фуджи потребители страдаме от 2 неща: време и място. И ако за времето практикуването на будизма помага, за мястото помощ от никъде не идва.
Понатрупаха се доста Raw-файлове и сериозно възникна проблема със съхранението им. Първата препоръка беше да се превърнат в DNG файлове, като се твърди из нета, че абсолютно запазват качествата си.
Втората препоръка беше просто да се компресират Raw файловете. Тук има 2 пътя:
1. Компресиране с WinZip, 7-Zip, и подобни. Нивото на компресия е около 50%. Ако решите да обработвате е необходимо да декомпресирате. Това е единствения начин, ако сте фен на RawTherapee примерно.
2. Оказа се, че HS-V3 има вграден exe файл за компресиране на RAW файлове. Той се намира на : C:\Program Files\HyperUtility\HELPERS, и се нарича RAFCOMP. Изваждате си шорткът на програмката на десктопа, или където желаете, и си я ползвате със здраве. Тя е интуитивна, и няма нужда от обяснения. Просто drag/drop на избраните RAW файлове в лявото поле, натискате compress, и готово, имате папка COMPRESS_1 с компресирани отново около 50% файлове.
Характерното тук е, че така компресираните файлове могат да се отварят директно с HS-V3, ACR, Lightroom, но не и с RawTherapee примерно.
Не го пускам само в S5 Pro темата, защото предполагам другите фирмени конвертори имат също функция за компресиране, и това ще представлява някакъв интерес за някои потребители.

ПоЗдрави, и лек ден !

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: mitakabus   
Дата:   24-03-10 09:33

Уф, проблема с големината ан РОУ вече много ме притеснява. Писна ми да драскам ДВД-та, Блурей и те са още много скъпи та незнам..[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: джъмбо   
Дата:   24-03-10 09:38

ами намалете плявата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: mike74   
Дата:   24-03-10 10:00

Определено няма нужда да пазиш всичките си файлове в РОУ.
Оставяш си само такива които евентуално ще искаш да обработваш или печатиш на голям размер, всичко друго в джипег.
Аз си снимам в РОУ, но после дето вика Джъмбо - намалям плявата [smilie5] ако нещо искам да пипна по някой кадър бял баланс, сенки и т.н. и коверт в джипег всичко. И РОУ ги трия, ако нещо много ми харесал някой кадър си го оставям в РОУ но са единици. А след някой месец като ги разгледам пак, трия и половината от джипезите [smilie18] [smilie18]
И се спестява място [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: victory13   
Дата:   24-03-10 10:11

принципно не пазя всички роу файлове, а и не вярвам някой да го прави... но големината при фуджи е 24,5 мб, така че компресирането до 13-14 мб е блазнеща възможност...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: didesignbg   
Дата:   24-03-10 10:18

[smilie24] за темата
Против компресирането със фуджи компресора. Правиш един непопулярен формат като раф, още по-специфичен. Ако имаш нерви за компресиране и разкомпресиране, зип е ок.

Малко да отворим темата, не само с компресиране, а въобще как да пазим файловете. Особено със формати от типа на фуджи, който дават назад и не е ясно докога роу формата ще се поддържа.
Адоуб предлагат известна алтернатива в лицето на днг. Който забележи е със зип компресия (може да не е точно зип, но е без загуба на дани)[smile] Това е единия начин, но пък пак опираме до един леко нестандартен формат.
За да усложним нещата днг идва в два аромата роу и линеен. Роу днг-то са си роу даните от сензора (вече компресирани), с попълнени всички полета по сегашната днг спецификация. Съответно всеки софтуер придържащ се плътно към днг спецификацията ще се справи. За съжаление такива са май само продуктите на адоуб.
Линейния днг се поддържа от повече производители, но има следната специфика, при него роу даните вече са конвертирани до линейно, триканално изображение. Нещо което много прилича на роу файл от скенер. Минусът на този подход е, че даните се интерполират до триканално изображение. Губи се възможността да се възползваш от бъдещи подобрения в алгоритъма за интерполация (резолюция, шумоподтискане, артефакти).
Линейния днг е сравним (той всъщност е), тиф файл без приложена гама крива, или каквито и да било други корекции. Аналогично е на dcraw -r 1 1 1 1 -T -4.
Та така погледнато излиза, че този линеен тиф е един от най-сигурните и даващи възможност за бъдеща обработка формати. За съжаление го разглеждам не като алтернатива на роу файла на производителя, а по-скоро като един много солиден резерв. Не питай обаче какво се случва със свободното място, да не говорим че със SR сензора получаваш два комплекта от линейни файлове изместени през 3,6 EV[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: victory13   
Дата:   24-03-10 10:36

прав си, има го момента, че компресирано с фуджи софтуера май не се декомпресира, и се затваряш в HS-V3, ACR, Lightroom... с нормалните зип програмки не е така, имаш си свободата на избор на конвертор [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: plamendoc   
Дата:   24-03-10 10:46

Както винаги Димитър е супер полезен и изчерпателен[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: tziko   
Дата:   24-03-10 11:22

От друга страна, хардовете са на добри цени вече[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: shiki   
Дата:   24-03-10 11:58

Хубав външен един терабайт-200 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: compur   
Дата:   24-03-10 12:15

за харда! [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: mitakabus   
Дата:   24-03-10 12:35

Това с харда звучи добре , обаче аз вече съвсем не разчитам само на един ..[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: IDA   
Дата:   24-03-10 12:58

Пробвах да архивирам канонски RAW-файл с WinZip. Компресията е едва 2-3%. Няма смисъл. И аз се оглеждам за външен хард.

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: didesignbg   
Дата:   24-03-10 13:03

IDA, канон ползват компресия без загуба на дани. Спестяват ти във всеки файл нуличките от 14/12 до 16 бита. Фуджи понеже са пичове и смятат че и нулите им са ценни. Никон понеже са още по-големи пък имат компресия със загуба на данни (може да се изключва).

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: jokevcv   
Дата:   24-03-10 13:24

Никон понеже са пичове имат три опции ако трябва да съм точен.
RAW (некомпресиран)
RAW (компресия без загуба на качеството)
RAW (копресиран със загуба на качество)



Публикацията е редактирана (24-03-10 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: tziko   
Дата:   24-03-10 14:05

Автор: mitakabus
Дата: 24-03-10 12:35

Това с харда звучи добре , обаче аз вече съвсем не разчитам само на един ..

Ами правилно, колкото повече - толкова по-съгурна е работата, аз от както имам комп съм с няколко, сега са 4 и като му дойде времето подменям най-малкия с нов. Но пък аз не пазя никви роуве така че може и да не съм за пример [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: Kanonir   
Дата:   24-03-10 15:12

Нещо което много прилича на роу файл от скенер. Минусът на този подход е, че даните се интерполират до триканално изображение. Губи се възможността да се възползваш от бъдещи подобрения в алгоритъма за интерполация (резолюция, шумоподтискане, артефакти).
Линейния днг е сравним (той всъщност е), тиф файл без приложена гама крива, или каквито и да било други корекции. Аналогично е на dcraw -r 1 1 1 1 -T -4.
Та така погледнато излиза, че този линеен тиф е един от най-сигурните и даващи възможност за бъдеща обработка формати. За съжаление го разглеждам не като алтернатива на роу файла на производителя, а по-скоро като един много солиден резерв.


[smilie24] [smilie24] [smilie24]
абсолютно! Както беше написал някой - май Андрю Родни - "пастата за зъби вече е вън от тубата"[smilie5]

за по сериозни обработки във фотошоп си експортвам от лайтруума ДНГ-та с включен в него оригиналния роу файл - просто - още един начин за бекъп[smile]

Канонските роу-файлове както вече беше писано няма смисъл да се зип-ват/рар-ват ако целта е да се пести място, но виж големите тиф-ове от скенер се смачкват успешно както от ДНГ формата така и от РАР...

....но човек и здраво да "шкартира", накрая пак си взема още хард дискове[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: Kanonir   
Дата:   24-03-10 15:25

П.С. за външните хардове - аз поне не виждам смисъл от външните хардове, ако ще е само за бекъп - съотношението цена/Гб е по-лошо (до 1.5 пъти) от кой да е диск за монтиране в кутия. Вярно удобно е - прегледно е, но ако ще е нещо постоянно включено направо един вътрешен диск - с УСБ 2 или гигабитовия лан е доста по бавно (кат стане популярно УСБ3 - може и да се променят нещатата) . Ако ще е нещо дет ще се включва от време на време и ще стои на рафта по-добре обикновен "интърнъл" хард с усб-адаптер или който не държи на прегледността за сметка на скоростта (кат мен) си вади чифт сата кабели (данни и захранване) върху бюрото [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: tziko   
Дата:   24-03-10 15:58

ОФф топик: И до ден днешен не виждам смисъл от външен хард[smilie11]
Сори за спама!

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: IDA   
Дата:   24-03-10 18:20

Канонир,

Вътрешният хард се върти и товари постоянно и след 2 години, вероятността да сдаде и да си загубиш целия архив нараства значително! Външният го ползваш само когато се наложи. Така вероятността да сдаде е минимална. Да търбушиш компютъра и да вадиш кабелажи навън, никак не ми се вижда сериозно и удачно решение.

Аз ползвам външни УСБ-хардове от 5 години и направо се родих с тях! До този момент не съм имал проблем с тях, докато с вътрешни съм имал. Външните ги ползвам и с новите компютри, които замениха старите. Особено харесвам 2,5-инчовите, защото са малки, леки, влизат в джоба на ризата ми и не искат външно захранване. Пък и цените им падат непрекъснато. За около 160-170 лв. вече може да се намери 500 Гб-тов външен с доста елегантен дизайн. Продават и отделно кутийки с USB-интерфейс за 15-20 лв. Така можеш да си купиш евтино дискче за лаптоп и с въпросната кутийка да го направиш външен хард.

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: Kanonir   
Дата:   24-03-10 18:58

ИДА или не си ме прочел както трябва или не си разбрал, за какво говоря, нейсе, както и да е....

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: IDA   
Дата:   24-03-10 19:02

Прочетох много внимателно горния ти пост - дума по дума. Какво по-точно не съм разбрал?

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: dpurple   
Дата:   24-03-10 19:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: solar_sea   
Дата:   24-03-10 19:47

nas малко хора могат да си позволят.

Аз лично също с фуджито снимам изключително рядко в raw. Пазя само ако ми трябва.

И също така - нали знаете, че тоя апарат може да снима и на 100% [smilie25] [smilie25] [smilie25] - тогава raw-а е 12мб, а не 25.

Просто има случаи, когато не ми трябват 2-ра кадъра от него :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компресиране на RAW файлове /практика/
Автор: holden   
Дата:   24-03-10 22:51

НАС е истината. Аз съм си завързал едно файлово сървърче с 8 диска по един Терабайт в РАИД 6, т.е. използваеми 6 Терабайта и може да се загубят които и да е два диска без загуба на информация. Връзката през ЛАН е достатъчно бърза за долинеен достъп.

Цялата работа струва $400 за РАИД контролера и $100 за някаква кучешка дънна платка и бавен процесор, с половин гиг РАМ.

Машината седи без глава в един шкаф и на два месеца почиствам праха. На всеки две седмици контролера прави проверка байт по байт да види дали съхранената информация съответства с контролните байтове.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »