Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос относно автоматичен избор на фокусни точки при канон 40д
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:21

Здравейте,
Понякога предоставям 40д-то си на съпругата си да снима с него. Понеже тя не разбира от настройките, оставям изборът на фокусни точки да става автоматично. Това, което забелязвам е, че много често на фокус са обекти, които въобще не са от интерес за композицията. Например, снимани са двама души, фокусът обаче е върху някакъв обект далеч зад или пред тях. Явно няма какво да се настрои в 40д-то ми , че да работи по-прецизно, но дали в 50/500д това е направено по-добре? Защо толкова неправилно се избира обектът на фокусиране? Единственият начин това да се избегне режимът face detect ли е, който го има в 50/500Д, но не и в 40д?
Благодаря:)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shmidt   
Дата:   14-10-09 17:30

Извини ме , че трябва да го споменавам , но проблема е в ЗАУ.

И още нещо ... защо трябва да си даваш убавото фото на жена си - купи и сапунер със смайл и файс детектори ииии .. незнам си какви още екстри.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:36

:)
Може и да купя сапунер, благодаря за съвета, но сега нямам пари за 'сапунера', който искам.
Обаче не съм съгласен, че проблемът е в ЗАУ. Канона САМ избира къде да фокусира в споментаия режим!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   14-10-09 17:36

alffastar, научи я бе. слагай централна и и кажи да прекомпозира след фокусиране и си готов:) моята хич не обича да снима с 40д-то, че е огромен с грипа, ама като и го давам и казвам на коя точка е и всичко е ОК.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   14-10-09 17:37

Слагай го на зеленото. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shmidt   
Дата:   14-10-09 17:39

alffastar

Ами , че разбира се ,че сам (фотоапаратът) избира - нали си му нагласил автоматичен избор.

А по повод на сапунера - да не ми се обидиш - просто споделих личен опит - аз купих един сапунер .. и сега тя е щастлива ... и аз също [smilie21]



Публикацията е редактирана (14-10-09 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:40

Ами точно на зеленото го слагам. Там само си избира фокусните точки...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:43

shmidt,
не се обиждам, разбира се. То и аз бих ползвал сапунера дето искам - panasonic lx3 - амазасега ще сме само с 40д-то. Просто искам да чуя мнения по този 'проблем' и дали реализацията на тази функция е по-добра в 50Д/500Д. И въобще изборът на фокусни точки ми изглежда все едно е в режим random, няма ли алгоритъм нещо, разпознаване на сцени, знам ли. Иначе за какво са го сложили този режим като си фокусира каквото си иска!?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   14-10-09 17:44

Тогава му дай само в центара да фокусира! Иначе подкрепям shmidt !!! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:45

d_ave, пробвал съм да слагам на централна, но тя забравя и пак някой снимки са опропастени.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:47

ами ако решението е централната точка, за какво го има този режим? В 50Д/500д подобрен ли е?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shmidt   
Дата:   14-10-09 17:49

alffastar

Пак ме извини , че не ти отговарям това, което търсиш, но ..
Аз има 500Д и той фокусира, където иска - а като го дам на жена ми - фокусира където си иска. [smilie21]

tosho_ot_selo [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:51

shmidt, ясно :) Значи това си е режим random :) Иначе супер бързо ги избира точките - ще речеш, че е много сигурен и бърз метод използва за да избере точките :)))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 17:57

Между другото - ползвал съм никон д90 и не съм имал проблеми в този режим - не си спомням да е фокусирал нещо, което не искам!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   14-10-09 18:01

В една и съща ситуация ли си ги ползвал? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shmidt   
Дата:   14-10-09 18:03

Ти сега недей обръща нещата на тема Канон срещу Никон , че ей сега ще дойдат големите разбирачи и сУвсем ще се омажИ работата.

И в допълнение - фокусирането при автоматичен режим не е съвсем random. Има си приоритет на централна точка , но и контраста и разстоянието до обекта също имат значение.

А и още нещо - страниците от упътването на канона не са толкова много и няма да отнеме време да я научиш на някои неща - ще стане бързо и няма да боли.



Публикацията е редактирана (14-10-09 18:03)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 18:06

Не в една и съща ситуация, просто нямам спомен да съм имал каквито и да е проблеми в този режим при никон д90. И въобще не ги сравнявам. Прсото споделям.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   14-10-09 18:09

Да беше и купил Никон, той проблеми с фокуса няма.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   14-10-09 18:11

Alffastar,

Апаратът, независимо какъв модел е, няма как да знае, къде точно искаш да фокусираш, затова, в режим на автоматичен избор, сам си избира, къде да фокусира и обикновено това става в точките, където има най-голям контраст. Ако такава точка има на обекта в близък или далечен план, направо забрави за фокус върху хората!!!

Именно поради тази причина, в апарата е предвиден режим на избор на фокусна точка. Просто натискш бутона горе вдясно, въртиш колелцето и си избираш фокусна точка, която да съвпада с мястото, което желаеш да ти е на фокус. После снимаш без притеснения.

Моята дъщеричка го научи този номер още на 5-годишна възраст и то само с едно единствено показване. Сега сама си избира желаната точка и фокусира безпогрешно, дори със светлосилни обективи, при които дълбочината на фокуса е много малка и правилното фокусиране е критично. Ако мислиш, че жена ти не може да се научи, значи просто много я подценяваш. Покажи и как става и нека пробва. Ако на става, значи просто не иска. Връчваш и мобилния телефон с вградената камера и и даваш да цъка на воля. Тогава всичко ще е на фокус!



Публикацията е редактирана (14-10-09 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 18:11

Абе ще купувам аз 1000 апарати. Не сикам да се измества натама разговора :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 18:12

Жена ми че може - може, ама аз исках да не я обремнявам. Плюс това - тя снима в автоматичен режим и там така се избира къде да фокусира. Ако трябва да си избира сама фокусната точка, няма да може да снима в авто режима и тогава обясненията ставта много!



Публикацията е редактирана (14-10-09 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shmidt   
Дата:   14-10-09 18:19

alffastar

Защо да става много
има си режим "Р"

А ти си един лош собственик на 40Д [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   14-10-09 18:21

P не е като напълно автоматично, ще ме извиняваш, плезльо такъв.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   14-10-09 18:24

Това време дето го отдели тука да ни четеш глупостите, по-добре да го беше отделил да покажеш на жена си как да кадрира и фокусира! [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shmidt   
Дата:   14-10-09 18:29

alffastar

И каква е разликата ? [smilie21] Нема се плезим повече

Да не би да става въпрос за светкавицата .. защото тя много трудно се пуска в Р режим



Публикацията е редактирана (14-10-09 18:35)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »