Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   14-10-09 15:30

Бил е философ твоя даскал! [smile]

П.П Хареса ми тая мисъл![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 15:32

За учителите по литература [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко техническа тема че..
Автор: asahi   
Дата:   14-10-09 15:56

Това за меренето на време за достъп софтуерно клетка по клетка малко ме съмнява да стане.
Разните програмки за бенчмарк ползват разни хитринки за тази цел.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 15:58

Предлагам само логиката, а изпълнението вероятно ще бъде по-различно, в смисъл директен достъп до паметта, без ползване услугите на ОС... но това са подробности..

Въпроса е дали въобще съществува тестващ софтуер..

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко техническа тема че..
Автор: danbi   
Дата:   14-10-09 17:43

d256h т.н. карти памет имат доста вариации, но най-общо могат да се сведат до следните:

флаш паметта е общо взето 3 типа:
- XOR - където може да адресираш и презаписваш всеки байт. Записа е много бавен, но всяка клетка може да се пише до 1 милион пъти.
- NAND SLC - паметта е организирана на блокове. може да адресираш, съответно четеш/пишеш само цели блокове. ако искаш да презапишеш байт в блока, презаписваш целия. този тип памети са най-бързи и имат най-много цикли на презапис, поне 100,000. капацитета им на единица обем е среден. ползват се за най-скъпите флаш памети SSD дискове и т.н.
- NAND MLC - паметта е организирана на блокове, подобно на SLC, но във всяка 'клетка' се пазят по няколко стойности (не само 0 или 1). Поради това, живота е по-кратък, около 10,000 презаписвания на блок. Скоростта на запис типично е по-малка но като компенсация плътността е най-голяма и с тези чипове се правят масовите евтини флаш памети.

по отношение на контролера, вариациите са много в зависимост от интерфейса към 'хоста'. най-масовия формат е CompactFlash където контролера поддържа два метода за достъп -- директно адресиране на блоковете от паметта (като RAM) и IDE интерфейс (като PC дисков контролер).

По отношение на ремапването, по-старите генерации флаш карти имат съвсем примитивни контролери, които мапват 1:1 адресируемите блокове и физическите блокове флаш памет. При тях, като презапишеш един блок повече пъти от колкото му е живота... бай-бай на цялата карта. (теоретически може да се ползва, като маркираш блоковете като 'лоши' във FAT таблицата, но малко фотоапарати правят или съблюдават това).

По-новите генерации карти си имат вътрешна таблица с това, колко пъти е презаписан всеки блок. Също така имат допълнително количество блокове за 'ремапване' и таблица с ремапванията. Тъй като всичко това е памет с директен достъп, няма проблем с бързодействието :)
Също така се стараят, един и същ блок да не го презаписват повече от средния брой за цялата карта. Обаче, и тук има кусури (в друг пост за тях).

Още по-новите генерации карти, особено тези с високи скорости на запис имат примерно два пъти повече памет от обявената. Тъй като изтриването е най-бавната операция, когато пишеш при тях, не се трие блока и след това да го презапишеш, а просто се пише на друг блок от празното място и така скоростта се вдига поне два пъти. А 'стария' блок се трие асинхронно.

Сега на въпроса ти [smilie5]

Ако изобщо има такъв софтуер, достъпен за простосмъртните, то той няма да е използваем за първия вариант.
За втория и третия вариант ще ти даде директна статистика колко пъти е писан всеки блок а ти сам може да си сметнеш колко живот му остава (10,000 за MLC, 100,000 за SLC).

Изобщо.. при падащите цени на тези неща, бих ти препоръчал просто да си купуваш НОВИ (най-вече като модел) карти.
питай патило [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: