Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Как фокусирате за пейзаж?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 22:27

dashikov
Лесните рецепти (каквато ти търсиш) винаги са трудни за изпълнение.
Подобен по дълбочина въпрос задали на Микеланджело:
- Как се прави шедьовър?
- Махаш от камъка всичко излишно.

Да те посетя ли какъв е следващия въпрос на питащия?


Ще се радвам и аз да прочета верен отговор на твоите въпроси - но просто НЯМА такъв отговор.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 22:27

Канонио, не се хващай за думата, а помисли.
Или сега, като си пиеш ракията, хвани апарата и обърни внимание на това, за което говорим.



Публикацията е редактирана (13-10-09 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   13-10-09 22:30

http://www.broadhurst-family.co.uk/FrameStacking/index.html



http://www.broadhurst-family.co.uk/lefteye/MainPages/combinez.htm



http://www.broadhurst-family.co.uk/lefteye/MainPages/albums.htm

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   14-10-09 02:42

krist написа:"абе тая техника с два-три различни кадъра с различен фокус нещо при мен малко крива.. кадрите излизат леко зумнати един спрямо друг..."

Обективите имат (освен един куп други аберации) аберация позната като focus breathing - ефекта се изразява в това че обективите, говорим и за "твърдите" и за зум такива, си променят съвсем леко фокусното растояние когато се фокусира с гривната за фокус или АФ системата на фотоапарата. От това се получава ефекта за зумване който си забелязал. На единият от обективите ми - Carl Zeiss Planar T* 1.4/85mm ZF - въпреки цената си от 1800 лв, много ясно забелязвам леко 'зумване' на образа когато фокусирам през обхвата му. От Цайс с удоволствие предлагат решение но то е с тегло 4-5 килограма и цена от около 9000-10000 хиляди Евро на обектив.

Фотографските обективи не са проектирани да нямат този ефект поради това че не се използват за видео, за разлика от скъпите кино обективи, понеже в киното или видеото зрителят вижда ефекта на промяна на фокусното растояние на обектива когато се префокусира в дадена сцена - например следяш фокус върху актьор който се движи.
Евтините видео обективи за новинарски видео камери съшо не се корегират за тази аберация.
Наличието на мехови голямо форматни камери, например Зинар или Линхоф, ти ползволява да правиш пейзажи с разкост в кадъра от камъчето на 1 метър пред теб до планината в друга държава на хоризонта. Затова и инвестицията в корекцията на обективите за лайка формат не е предвидена специално за фотографи които снимат с 2-3 или повече кадъра с различен фокус и после наслагват изображенията.

Друг приблем на зум обективите - изгубването на фокус след зумиране - също не се корегира във фотографските обективи и се корегира в кино обективите пак поради това което заснема обектива - в киното при зум и работеща камера просто няма да има фокус след като се зумира в кадъра.
Затова в упътванията на фотографските обективи пише първо да се зумира, и после да се фокусира. Корегирането на този проблем би бил толкова скъп в един фотографски обектив че цената му ще е огромна а оттам обектива непродаваем.

Мисля си че навлизането на видео опция във фотоапаратите или ще доведе до частична корекция на focus breathing аберацията и загубата на фокус след зумиране при някои избрани скъпи модели на фотографски обективи от някои производители, или снимането на видео с фотоапарат ще има своите проблеми с качеството на образа в някои ситуации - например зумиране и смяна на фокус в кадрите на видеото.



Публикацията е редактирана (14-10-09 03:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fff   
Дата:   14-10-09 07:25

Това не е ли избегнато от IF тъй като нямам обектив, който фокусира "вътрешно" само с един джам или група, за да проверя. Тези които си променят леко милиметрите движат всичко напред назад спрямо фокусната равнина.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   14-10-09 08:39

35mm, точно и ясно!
Благодаря, не го знаех.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-09 08:53

Точно при IF е най-ярко изразено. Никон 70-200/2,8 губи на близко разстояние над 30 милиметра в дългия край. Според ТТ данните на новия 70-200/2,8 нещата още са се влошили.
Милиметрите на обективите се дават фокусиран на безкрайност, факт който производителите спестяват.

Отговори на това съобщение
 Re: Как фокусирате за пейзаж?
Автор: apollo   
Дата:   14-10-09 10:42

Вчера духаше такъв вятър че не вярвах на очите си но стативът ми подскачаше и с трите крака във въздуха а аз бях направил напад от 45гр. за да противостоя на стихиите[smilie18] [smilie10] [smilie18]

Та изводът е какъвто и да е статива мислете какво да закачите на куката под него[smilie3]

Иначе по темата за пейзажа от същия ден имам 50% омазани кадри щото бива бива ама някои дни искат направо укрепления[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   14-10-09 11:38

35mm, благодаря за изчерпателния отговор!

apollo, в неделя до обяд във Видин[smilie3] беше доста тихо и стативът ми беше доста стабилно сложен, но въпреки това, пак се получи споменатия проблем със шифта на фокусното разстояние при префокусиране.. Чудя се между другото Хеликон Фокуса дали отчита тая особеност, тъй като съм го пускал само веднъж до сега и май не се получи добре, та да знам дали да продължавам да се мъча с него..?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   14-10-09 18:04

Целиш се в обект (на авто), който се намира на малко по-близко разстояние от средата на кадъра [smilie24] ф8 или ф11. Статив. Ако имаш филтър гледай да е качествен, защото евтините прецакват работата, използвай предварително вдигане на огледалото и/или дистанционен спусък(може и закъснителната опция за 5сек). Това да ти е проблема...



Публикацията е редактирана (14-10-09 18:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Как фокусирате за пейзаж?
Автор: landstar   
Дата:   14-10-09 19:20

интересна тема. За целта се придържам към най-острата бленда за съответния обектив, има ги във фотозоне.де и от там вече фокуса по-наблизичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Как фокусирате за пейзаж?
Автор: gam3ra   
Дата:   14-10-09 19:57

landstar - викаш важното е тревичката пред краката ти да е остра, а замазаният хълм във фона мишки го яли

Отговори на това съобщение
 Re: Как фокусирате за пейзаж?
Автор: apollo   
Дата:   14-10-09 20:23

krist[smilie3] бях се качил на венеца отстрани на ТВ-кулата в Белоградчик и не можах да направя нито една свястна снимка... просто беше нещо неописуемо[smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »