Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 18:47

Благодаря на Данчо за идеята

Един полезен съвет.
Светкавицата 580EXII има режим External Flash Metering чрез който светкавицата мери с външния си сензор отражението от обекта

Тази функция работи и с 5Д марк2
Резултатът е положителен

Опитайте да застанете в полутъмна стая в единия край
Поставете близо до вас бял лист така, че да попадне в долния край на кадъра. Фокусирайте върху предмет в срещуположния край на стаята, но кадрирайте така, че да попадне и белия лист в кадъра

Когато светкавицата е в режим ETTL тя експонира така, че да не прегори белия лист, който мярва в кадъра, но за сметка на това, обектът, върху който сте фокусирали остава тъмен

Когато включите външното мерене, обектът, върху който фокусирате, се експонира правилно, независимо какво се случва с белия лист.

Режимът се включва като се задържи бутонът C.Fn за няколко секунди, от скролера се избира функция номер5 потвърждава се с бутончето в центъра на скролера и от изведените стойности се избира 2

Тоест C.Fn-05-2

Разликата е очевидна в полза на правилното експониране

Успех

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: GenaDP   
Дата:   16-06-09 18:53

Че като ще е така, да си беше взел за 30-тина лева някоя с тиристорно мерене от базара... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: джъмбо   
Дата:   16-06-09 18:54

канонски неволи.... прибягват до класическия А режим [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: asahi   
Дата:   16-06-09 18:58

Друго си е да имаш избор от методи за мерене.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: джъмбо   
Дата:   16-06-09 19:20

че кой няма??!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 19:22

Гена, каквото и да приказваме, неправилното експониране е факт

Лично аз смятам, че никонската система светкавица-апарат работи много по-добре, но така или иначе много хора са затворили пари в определени конкретни решения и такова инфо може само да е от полза според мен

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   16-06-09 19:36

Добре е да се дефинира "неправилното" и "правилното" експониране в контекста на темата, все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 19:47

Ами в ситуацията, която съм описал в първия пост обектът остава силно недоекспониран

Друг пример
Снимаш в стая някакъв купон (сватба, събиране, каквото и да било)
Вдига в левия край на кадъра някой наздраве с бяла риза с къс ръкав и ела да видиш какво става

ЕТТЛ-премерва отражението от бялото и за да не го прегори разрежда светкавицата толкова, колкото да стане добре бялото, останалото потъва в мрак

Много сериозен е проблема в ресторанти с висок таван или дървена ламперия на тавана примерно, тоест не можеш да се възползваш от отразената от белия таван или стени светлина

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: jrr   
Дата:   16-06-09 19:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 19:55

Не разбира се
Просто в ръководството на светкавицата пише, че тази функция работи с 1Д марк 3

Но понеже моето ръководство е печатано преди да излезе 5Д марк 2 и беше любопитно да се види дали работи с новата петица

Работи
Пробвах го

Не знам с другите тела, които не са от серията 1 дали сработва

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: cicomanco   
Дата:   16-06-09 20:09

Да...така става с директно насочена светкавица.Пробвай да я отразиш и ще видиш че резултата е далеч по-приемлив - дори според канонските разбирания!

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 21:07

Чичоманчо
говорим точно за случаите, когато няма къде да отразиш

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: джъмбо   
Дата:   16-06-09 21:20

как да няма.... нма ли това

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dxrq2778.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gvti4842.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ygpo3998.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/sogq2758.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/bkde9491.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/eyyf8225.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/aziy2424.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/yeqc1496.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/lbvq9632.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/wzts9861.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2009-06/fyoo4382.JPG


http://www.pdngearguide.com/gearguide/photos/stylus/36385-SB900_SW13H.jpg



или вграден отражател?

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: JeT   
Дата:   16-06-09 21:21

chukov, батенце като гледам какво си писал и чак мъчно ми става[smilie5] за тебе :

" ... Друг пример
Снимаш в стая някакъв купон (сватба, събиране, каквото и да било)
Вдига в левия край на кадъра някой наздраве с бяла риза с къс ръкав и ела да видиш какво става

ЕТТЛ-премерва отражението от бялото и за да не го прегори разрежда светкавицата толкова, колкото да стане добре бялото, останалото потъва в мрак

Много сериозен е проблема в ресторанти с висок таван или дървена ламперия на тавана примерно, тоест не можеш да се възползваш от отразената от белия таван или стени светлина ... "

От доста години снимам сватби, използвайки различни модели на Канон (10Д,20Д,400Д,1ДМк3,450Д,5Дмк2) и трябва "с прискърбие" да ти кажа, че доста имаш да "наваксваш" в теоретичната подготовка (напр.: Как работят режими Е-ТТЛ и Е-ТТЛ 2? ; Как снимаме със светкавица когато тавана е висок и/или оцветен?, и т.н., и т.н.).

Честно казано досега аз т.нар."сериозни проблеми" не съм имал.

Тази година на две от сватбите приятели на младоженците снимаха с Никон Д700/Д3 (то е*а си вече всеки е със "про Д-СЛР"[smilie7]) и "по случайност" си направих пряко сравнение.
Накратко - пак доказахме, че и с Канон-ите могат да се правят вярно експонирани снимки[smilie19] .

[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-06-09 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 21:31

Виж джет
Аз много добре знам каква е разликата между ETTL и ETTL2

Въпросът е как работи това на практика
Аз също съм си решил проблема за конфликтните ситуации не съм останал на сухо
не се бой

Само че и най-ефтината никонска светкавица, сложена на най-ефтиното никонско тяло насочена директно експонира много по-добре от коя да е канонска, забодена на кое да е канонско тяло

Ако мислиш че бъркам дай да проверим

Да, може и с канона естествено да се правят вярно експонирани снимки, ама с хиляди мъки

Точно ти, дето си снимал толкова би трябвало да си го признаеш, че вечно търсиш как да излъжеш ситуацията с канонската комбинация

И ние не падаме от марс

Ти си първия канонаджия, дето смята, че всичко работи без проблем

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: pmartinov   
Дата:   16-06-09 21:35

Само че и най-ефтината никонска светкавица, сложена на най-ефтиното никонско тяло насочена директно експонира много по-добре от коя да е канонска, забодена на кое да е канонско тяло



[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: pmartinov   
Дата:   16-06-09 21:38

Последното заключение напълно изчерпа темата ...


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 21:40

Мартинов
много сме се дървили в тоя форум, но на черното бяло не мога да кажа.

А и на дървени философи като джет ще кажа

Който смята, че това, което съм казал му е от полза - нека го ползва

Тези, които са снимали с всички канони и правят перфектни снимки в всякакви ситуации и в кучи гъз включително просто да подминат с пренебрежение темата и толкоз

Какво чак ти се доплаквало за мен
Не плачи за мен
Аз съм добре
сядам на ракия със салата и представи си о чудо
намерил съм и аз в неволята решение в повечето ситуации

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: джъмбо   
Дата:   16-06-09 21:41

бой бой бой [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] но поне се забавляваме

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: pmartinov   
Дата:   16-06-09 21:49

Бях станал магьосник с канонската 540ЕZ
[smilie5]
Като влезех в фотото в което копирах снимките на персонала му причерняваше като знаеше какви мъки го очакват за отговорни кадри[smilie2]

Във всяка една сцена знаех каква компенсция да и сложа [smilie18]

И като пробвах SB28 се почувствах доста смешно в собствените си очи...[smilie8]


Тя сама можела всичко и то много по-точно [smilie10]

Усещането е незабравимо [smilie24]


[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: asahi   
Дата:   16-06-09 21:53

Аз пък като влезех във фотото ме питаха "Колко снимки имаш?" и " За кога ти трябват?"

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: JeT   
Дата:   16-06-09 21:54

" ... Ти си първия канонаджия, дето смята, че всичко работи без проблем ... " - това е защото съм снимал и с Никон и знам, че и там има от т.нар. "проблеми" [smilie5].
При съвременното ниво на техниката считам за необясними "оправдания" от типа на: " ... Снимам с К**** или А*** или П****** или О***** (и т.н.) и едвам си "оправям" експозицията. Само се сещам навремето как беше със Зенит-а и Практика-та - ей тогава имаше реални проблеми (и си мечтаехме за фотоапарат дето да синхронизира със светкавица поне на 1/125с.[smilie5]).

" ... Точно ти, дето си снимал толкова би трябвало да си го признаеш, че вечно търсиш как да излъжеш ситуацията с канонската комбинация ... " - ако наистина знаеш как работи техниката няма да имаш нужда да я "лъжеш". Продължавам да смятам, че при всички марки има нужда от корекции на експозицията от време на време.

Е те тука вече се престара: " ...
Само че и най-ефтината никонска светкавица, сложена на най-ефтиното никонско тяло насочена директно експонира много по-добре от коя да е канонска, забодена на кое да е канонско тяло ..." явно работиш по информация от Интернет.

В кръга на шегата[smilie5]: Преди години лично Mr.Jumbo ме снима с едно Д70с + светкавица по времето на един от последните истински "Опто-фото" салони - и четирите кадъра, които ми направи бяха пре-експонирани и "студени" /с леко моаренце във финия детайл/ - бях му казал да не прави никакви корекции.

П.П. Със сигурност не съм аз "най-великия фотограф" ама от подобни теми само ми се вдига самочувствието.



Публикацията е редактирана (16-06-09 21:57)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: chukov   
Дата:   16-06-09 22:01

Ами да ти кажа не е от интернет а от проба наживо конкретно можеш да опиташ с Д40 и Speedlight SB-400 +

Комбинацията апарат+светкавица няма и 1000 лева

Забоди на едно 5Д 580EXII и опитай

Аз лично съм пробвал с 350Д, с 20Д, 30Д, с 40Д, 5Д, 5дМарк2

Казвам това от опит, а не прочетено от интернет
естествено, че има нужда от компенсация винаги защото няма как

Но тук говорим за коренно различно поведение като цяло

просто е факт и това е

този проблем сме го дискутирали с много хора, които са се сблъсквали



Публикацията е редактирана (16-06-09 22:02)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: Тед   
Дата:   16-06-09 22:09

Аз пък все си мисля, че който се оплаква от Флашовете на Канон, въобще не може да работи с флашове. И проблемът си е изцяло в ЗАУ.
Съвсем сериозно Ви говоря.

Ако някой шаран си мисли, че праска флаша на ЕТТЛ и мята главата на 45 градуса и почва да прави снимки за галерии...жестоко се е излъгал.

С други думи на кривата ракета, Космосът и бил крив....

/Не знам за Никонската флаш с-ма, но не смятам, че ще се държи по-различно или по-добре. Единствено сме снимали в едно и също помещение с poоr light с Канон с-ма 430 ЕХ и Никон сма с флаш - СБ 800.
Не искам да повдигам духовете какъв бе крайния резултат/.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: tantris   
Дата:   16-06-09 22:10

Блях, блях, блях. Правилно експонираната канонска снимка ме кефи повече от правилно експонираната никонска. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »