Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: J0R0   
Дата:   27-06-08 12:02

Разбира се, на пръв поглед въпросът е излишен - знаем, не е измислена по-добра форма на управление и т.н.

Най-общо казано демокрацията е да се изпълнява волята на мнозинството, което пък не пречи на малцнството да се развива и превръща в мнозинство.

Обаче - ето ти проблем - мнозинството (по целия свят) е консуматорски настроено. Иска да си кара колите и изобщо да ползва всички екстри на съвременното общество, без да го е еня много-много че изчерпва ресурсите на планетата, разрушава я и залага сериозни проблеми пред бъдещите поколения.

Та ми е любопитно, какъв е механизмът за налагане на някакви ограничения над обществото? Ако властта е демократична (все едно държавна или общинска или някаква друга) и тя вземе непопулярни, но необходими решения за ограничения над хората - тя ще бъде съборена по съвсем демократичен път. Да се разчита на ограмотяване на същите тия хора е бавен, труден и почти обречен процес (особено в някои части на света).

Бат Бойко, примерно, не ще да се справи с лудницата в центъра на града, като го затвори за автомобили, както е в други градове (изключение - тия на бърза помощ и пожарната и само нощем на колите, зарещащи магазините) - защото ще си навлече общественото недоволство и повече няма да го изберат. Излиза че за да си на власт трябва да се харесваш - сиреч да вземаш възможно най-популистките решения, а не стратегически добрите.

Еми кой тогава може да наложи непопулярни решения, освен някой на който не му пука каква ще е обществената реакция - сиреч - диктатор. Обаче пък като не му пука каква е обществената реакция - това (както е показала историята) е най-бързия път към израждането на властта и обществото - и ето ти омагьосан кръг.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Amigo   
Дата:   27-06-08 12:09

Мдаааа, вчера си мислех по тези въпроси, провокиран от писанията на Coincidentia за демокрацията, ама кат не ми стига времето да се изкажа... [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Todd   
Дата:   27-06-08 12:14

Е , за да няма такива дилеми - да се ограничат екстрите !!!

Каране на кола - 3 дена в месеца !!!
Задължително 500км в седмицата на колело !!!
Хвърляш си буклука де не трябва - 1 година на сметището измикяр !!!

Само тоягата оправя нещата ....тълпата по нищо не се отличава от стадо овце.
Звуците са други само .

[smilie5]


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Amigo   
Дата:   27-06-08 12:19

Демокрацията изисква осъзнатите личности да преобладават [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Bobib   
Дата:   27-06-08 12:21


"Най-общо казано демокрацията е да се изпълнява волята на мнозинството..."
Е да ама не се изпълнява. Няма демокрация.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: tofo   
Дата:   27-06-08 12:26

Такова нещо като демокрация на практика май няма. Избраните от народа представители да защитават интересите му, на практика защитават финансовите интереси на трети лица. На същите лица, които от друга страна пък са манипулирали по един или друг начин вота на самите избиратели. Било с кебапчета, било с богато финансирана кампания. Случаят в който интересите и на тия и на ония съвпадат не е изключение от правилото. Но театрото, който нашите управници очевидно не желаят да разиграват, е че успоредно с интересите си, те не трябва да пропускат да подхвърлят полагаемите се кокалчета на избирателите. Защото поносимостта към лъжи е правопропорционална на запълнеността на тумбака.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Lalinda   
Дата:   27-06-08 12:28

Как, мислиш, се справя Бертран Деланое, който е кмет на Париж от 2001 г. насам?
Защо ли парижани го избират?

Защото организира летни плажове по Сена за тези, които остават в града, или за безплатните велосипеди? Едва ли.

При това е роден от смесен брак (баща тунизиец и майка французойка), социалист, че и потенциален кандидат за президент на Френската Република през 2012 г.

Ах, да, и гей, както не биха пропуснали да отбележат някои... (казвам го заради обсъжданите теми за особено опасните родни гейове, които, видиш ли, ще развратят тригодишните деца на балканджията, ако ги заведе на гей-парад?)

Наръган с нож по време на Нощта на музеите през 2002 г. от Азедин Беркан, обяснил в полицията, че мразел "политиците, Социалистическата парти и хомосексуалистите"...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   27-06-08 12:31

Lalinda, те и Буш го избират някои [smilie3] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Bobib   
Дата:   27-06-08 12:51


Lalinda, какво искаш да кажеш всъщност?
Ама ако може по кратко и по същество. Или просто имаш нужда от внимание на мъжката половина от форума, по така, леко хард?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-06-08 12:54

Демокрацията не е най-естествената форма на управление.
В цялата човешка история тя е нещо направо мимолетно.
Опитите да бъде наложена още от древността минават през много проблеми и компромиси, като най-сериозният от тях е липсата на представителност на ВСИЧКИ индивиди. Имало е робство, чак през 20-ти век жените получават право да участват пълноценно в процеса...

От друга страна демокрацията е единствената система, която позволява на един основен стремеж на индивида да има шанс за изява – стремежът към свобода.
Както в началото бе словото, така и в началото на демокрацията винаги е свободата на словото…

Най-сериозния конфликт при демокрацията е друга естествена необходимост на човека – необходимостта от сигурност.
Комбинирането на двете – свобода и сигурност – определя и успешността на демокрацията.

Не съм съгласен обаче, че проблемите с природните ресурси, със замърсяването и т.н. са пряко свързани с формата на управление.
Те са свързани изцяло с икономическия растеж.
А за да има такъв не е напълно задължително да има разцъфтяваща демокрация.
Достатъчно е да се даде пример с Китай, който постепенно се превръща в основен потребител на ресурси и замърсител.
Тези проблеми са заложени още с индустриалната революция.

И сега личното ми оптимистично виждане – както в цялата човешка история сме се справяли с далече по-страшни кризи (да кажем чумата, която заличава половината население на Европа), така и енергийната криза все някога ще си намери разрешението.
Вече има не малко посоки, които са обещаващи.
И интересното в случая е, че точно демокрациите са тези, които са най-способни да намерят начини за разрешаване на проблемите.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: djogata   
Дата:   27-06-08 12:54

Лалинда, и какво му е хубавото на Париж, освен туристическата стойност - с какво точно са късметлии жителите на 10-милионен град, тъпкан с боклук, половината са емигранти, а в много от кварталите те е страх да замръкнеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Bobib   
Дата:   27-06-08 13:04


"...така и енергийната криза все някога ще си намери разрешението."
То разрешение има, ама "демократите" не искат да го реализират. Дори и след като се "преодолее" тази криза, какви ни чакат, бедна ни е фантазията. Генномудифицирани храни, клониране, мутации, природни катаклизми...абе все изродщини и ужасии(холивуд леееко подсказват), затова да идва 2012г., да се свършва и кой от къде е.[smilie5][smilie5] Да, ама не...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: J0R0   
Дата:   27-06-08 13:13

Чумата отнесла половин Европа, колкото и да е страшна криза е локална криза. Тя не е застрашила човешкия род като цяло, нито е поставила под въпрос оцеляването на другите растителни и животински видове.

Днешната екологична криза е глобална. Не е свързана с отделен континент или животински вид. Изпомпването на ресурсите на Земята и превръщането им в енергия и боклук, застрашава целия живот върху планетата в еднаква степен.

Да, тия неща не са пряко свързани с формата на управление, но управлението може донякъде да влияе върху процесите, евентуално да ги спира или поне забавя.

----

Абе омагьосания кръг е факт - имаше един филм "Корпорацията" - и в него интервю с един от президентите на Shell. Питат го - що така компанията... и той казва, ами и аз като човек съм против тая бясна надпревара за горива и изпомпването на нефтените ресурси, против замърсяването на околната среда... ОБАЧЕ, аз съм сложен начело на тая компания за да увеличавам приходите и. В момента в който не си върша тая работа съветът на акционерите ще ме освободи и ще назначи друг, който ще увеличава приходите на компанията в по-голяма степен.
Сиреч - системата е такава, че дори този който е на върха, не може да направи нищо.
Той има само един показател който го държи на върха - и това е икономическкия просперитет на компанията.

Същото е и с общините и с държавите...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-06-08 13:21

Има един основен принцип в Мърфологията - преди да се подобрят, нещата ще се влошат [smilie5]

А когато алтернативните методи за добиване на енергия бъдат усъвършенствани до такава степен, че да могат да бъдат прилагани на практика и по икономически изгоден начин, не се съмнявайте - пак Шел ще бъдат в челото.
Предполагам все пак знаете, че не си клатят краката, а и те търсят как да стане цялата тази фатка...

Наскоро превеждах един български проект, който кандидатства за субсидии от ЕС и, както може да се очаква, той е точно в тази посока, в която повечето експерти твърдят, че е бъдещето - БИОГОРИВА.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: _alice_   
Дата:   27-06-08 13:24

[smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Danhill   
Дата:   27-06-08 13:26

истината е в това да се развива обществото тоест по-трудното

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: lumix   
Дата:   27-06-08 14:10

"Такова нещо като демокрация на практика май няма. Избраните от народа представители да защитават интересите му, на практика защитават финансовите интереси на трети лица."




tofo го е казал много добре[smilie24]


Не знам кой го беше казал: "Ако нещо се променяше с избори, бъдете сигурни че ще ги забранят"
(изключение донякъде има само в Щвейцария ...)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Amigo   
Дата:   27-06-08 16:52

ам туй демокрация ли е?

50% от новините в Румъния трябвало да бъдат "добри"?
27.06.2008

Румънските телевизии и радиа скоро могат да бъдат задължени 50% от излъчваната от тях информация да бъде "положителна". Това предвижда приет с единодушие от парламентаристите в страната закон.

"Информационните програми на медиите трябва да съдържат в равна степен както положителна, така и негативна информация", предвижда проектозаконът, който бе изпратен на президента Траян Бъсеску за обнародване.

Според авторите му неговата цел е да "подобри общия климат и да предложи на обществото шанс за уравновесен поглед към всекидневния живот, физически и емоционално".

Организацията "Репортери без граници" се противопостави на законопроекта. "Законопроектът просто е неприемлив за страна членка на Европейския съюз. Само държави като Китай или Северна Корея все още имат такъв тип ретроградно и анахронично законодателство, напълно субективно и лишено от смисъл", заявява организацията в съобщение.


[cool] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   27-06-08 16:55

"Лалинда, и какво му е хубавото на Париж, освен туристическата стойност - с какво точно са късметлии жителите на 10-милионен град, тъпкан с боклук, половината са емигранти, а в много от кварталите те е страх да замръкнеш?"
[smilie10]
Джога, що за глупост каза? [smilie10]

Всеки голям град е тъпкан с боклук. Копенхаген, който е далеч по-малък от Париж и няма нищо общо също е тъпкан с боклук? Париж е колкото цяла България, на площ само и отстъпва, всъщност по население е по-голям.
Та айде сега сметни бюрократите на Париж с Бюрократите на България по число!? И кой какво върши [smilie10]

Токио не е по различен, нито Ню Йорк, Лондон и т.н.

И още един факт, не знам бъкел френски, в Париж съм карал веднъж кола, направи ми впечатлението, че трафикът е страхотен, но се справих. В София, която познавам 100 пъти по добре от Париж преди една година псувах като последния каруцар...

Жоро, не са ти верни изводите, достатъчно е да обърнеш внимание на промените направени при червено-зелените в Германия, всъщност направиха промени (за добро на Германия) които би трябвало да дойдат от центриски и десни партии. Естествено не ги избраха после, но това не е от значение. Ако си спомня някой Шрьодер каза - Добре, нека има предсрочни избори, след като не задоволяване очакванията на народа. Каза и направих избори, демек Шрьодер сам се декласира...


Та зависи кой упралява, Жан Виденов или Шрьодер [smilie10]



Публикацията е редактирана (27-06-08 16:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Matheya   
Дата:   27-06-08 17:41

Да КЛОНИРАМЕ ШРЬОДЕР !! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: tupan   
Дата:   27-06-08 17:46

А ний си имаме клонинг-Гоцето,ама нещо са объркари чорбата при варенето.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   27-06-08 17:53

Пък аз си мисля какво ще стане със демокрацията и цивилизацията след още около 5 милиарда години, когато Слънцето ще се превърне в червен гигант, ще погълне Земята и ще разкаже играта на келепира от далаверата... [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-06-08 17:55

Самата идея държавата да се меси в свободата на словото е абсурдна за една демокрация и не случайно юнаците от "Репортери без граници" са си казали мнението по този начин за смахнатите опити да се "позитивизира" народонаселението.

За чистотата по градовете все пак предполагам, че имат значение и други нещица, освен степента на демократичност.
Сещате се - разни манталитетни особености.

Но демокрацията в никакъв случай не значи неспазване на законите, точно обратното.
И това важи както за изхвърлянето на боклук по улиците, така и за некопуването на избори.
Важното е всички власти да си изпълняват задълженията, а за целта трябва и ВОЛЯ, и достатъчно демократичен ОПИТ.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-06-08 17:57

slivenski, ти Междузвездни войни не си ли гледал бре [smilie18]

След някое и друго хилядолетие все пак ще можем да започнем да заселваме и други планети, в крайна сметка цялата Вселена нас ни чака [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво мислите за демокрацията (не българската)
Автор: ejko   
Дата:   27-06-08 17:59

БИОГОРИВА-та са много вредни...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.