Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: siluet   
Дата:   12-12-12 17:54

Българите в чужбина имаме САМО до КРАЯ на тази година да подадем документи за да бъдат премахнати задълженията ни за здравни осигуровки.

ВСЕКИ човек или дете с ЕГН (дори да не е живял в България!) по подразбиране е със задължение, датиращо от 2000 г. С натрупване, размера на задължението е около 1000-1500 лв.

За да се освободите:

1) Проверете статуса си на https://inetdec.nra.bg/freesrvinfo.html , линк “Справка за здравноосигурителен статус”, по ЕГН.

Ако резултата е РАЗЛИЧЕН от “Лицето е ИЗКЛЮЧЕНО от здравно осигуряване, СЧИТАНО ОТ …….., ПОРАДИ НАПУСКАНЕ НА СТРАНАТА”, то ДЪЛЖИТЕ здравноосигурителни вноски!

ЗАБЕЛЕЖКА: не се БЪРКАЙТЕ, че нямате задължение, ако видите резултати като "Лицето е със спрени здравноосигурителни права" или "Лицето е с прекъснати здравноосигурителни права".
Правата се спират след неплащане 3 месеца, така че тези резултати просто показват, че не сте плащали, а не че не дължите.

2) Ако статуса ви не е точно като посочения горе, попълнете и подпишете следните ДВА формуляра, посочени тук:
http://nap.bg/news?id=1496

УТОЧНЕНИЯ:

а) НЕПРЕМЕННО пишете ПЪЛНА ДАТА (ден, месец и година) на напускане на България, а не само месец/година (маме сведения че НАП формално отказват да приемат такива заявления). Ако не си спомняте точната дата, можете да напишете най-близката за която се сещате (на ваша отговорност).

б) в "Адрес за кореспонденция" най-добре да посочите постоянния си адрес, ако има хора там; ако няма, посочете друг адрес в БЪЛГАРИЯ, на който живеят хора за да приемат потвърждението на получаването.

3) Намерете адреса на МЕСТНИЯ офис на НАП (по постоянен адрес в България) от тази страница: http://www.nap.bg/page?id=24

4) Изпратете двата документа по ПОЩАТА

ВНИМАНИЕ: НАП изрично отговори вече, че НЕ приема изпратени по емейл документи!
Документите може също да бъдат внесени от изрочно упълномощено лице (с изрично пълномощно), или с електронен подпис (много малко хора го имат).

ПРЕПОРЪКИ за изпращането:

а) пратете като "препоръчано" или друг вид обратна разписка

б) заради наближаване крайния срок (31.12.2012) и предстоящите прзници, в които ще има забавяне на поща от света, най-добре е да сканираните подписаните от вас два документа и да ги пратите по емейл до приятел/роднина/познат в България, който да го разпечта и прати по пощата от там.


Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: kefalcho   
Дата:   12-12-12 18:06

БЛАГОДАРЯ [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: kefalcho   
Дата:   12-12-12 18:10

Да попитам . Жена ми е от 2010 юли извън Бъргария и излиза , че е с непрекъснати осигорителни права [smilie11] и не е подавала декларация . Някакви идеи ???

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: mladenov   
Дата:   12-12-12 18:11

ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА[smilie18] [smilie18]

И какво става сега!?!
Силно съм притеснен![beer] [smile] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: mladenov   
Дата:   12-12-12 18:16

До тук съм задлъжнял с 1660 лева + 1050 лева лихва, така като гледам![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: Neuromancer   
Дата:   12-12-12 18:20

Следва, че няма да те обслужват по здравната каса, като се върнеш в Бг. Ако се върнеш за постоянно, ще трябва да си платиш годините задължения + лихви най-вероятно. Иначе нищо не следва.
Възможно в бъдеще е да измислят някаква простотия от рода "щом дължиш пари, няма да ти издаваме паспорт или други документи", от милиционери всичко може да се очаква.

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: siluet   
Дата:   12-12-12 18:23

Ако имаш задължения може и да те спрат на излизане от БГ, незнам колко е достоверно, чул съм го...

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: Neuromancer   
Дата:   12-12-12 18:34

еми това за спирането го имаше, ама май го отмениха, щото противоречи на всичко, дето сме подписвали за правата на човека

ама все пак, като вземем предвид какви ни управляват, не се знае какво ще стане

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигоровки, последен срок!!!
Автор: mladenov   
Дата:   12-12-12 18:40

Аз винаги плащам когато ходя на доктор в България, така че не разчитам на Здравната каса. Дали ще ми подновят българските документи не ми е проблем, защото имам американски паспорт, а и не могат да ме спрат на границата поради същата причина.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: mladenov   
Дата:   12-12-12 18:42

Абе кой ще ме спира за някакви си 2000 лева! На жена ми брат и ни беше на гости с цялото си семейство преди месец и ги пуснаха при условие че той дължи стотици хиляди евро заеми към банки!

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: MarinY   
Дата:   12-12-12 19:00

Това с обявяването съм го направил преди 5-6-7 години. Лично в НАП. Оказва се, че продължавам да съм от тези с прекъснати права и големи задължения!
Тази държава няма да се оправи!

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: mladenov   
Дата:   12-12-12 19:40

MarinY, прав си, така е, няма оправия! Аз от 2002-ра имам официално писмо че не дължа никакви здравни осигуровки защото съм напуснал страната преди еди коя си дата, и въпреки това съм в графата "ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА"
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: kvakioh   
Дата:   12-12-12 19:45

Чист съм, напуснах преди месец страната пак. Този път отидох и обявих, защото предния за 4 поредни години ми бяха пуснали, че съм с прекъснати права, занесох им сертификат Е101 и се оправиха нещата. Този път предварително отидох, защото не искам да плащам на две места.

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: mildol   
Дата:   12-12-12 20:03

"ВСЕКИ човек или дете с ЕГН (дори да не е живял в България!) по подразбиране е със задължение"

И аз да попитам. Дъщеря ми от 2011г. /август/ е извън Бъргария и от проверката излиза , че е "с непрекъснати осигурителни права" на 16г. е ако има значение. Не е подавала декларация.Трябва ли да подаде сега или когато навърши 18г. Някакви идеи? Предварително ви благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: niavaah   
Дата:   12-12-12 20:06

хич нямам намерение нито да им плащам, нито да се освобождавам, нито пък да им се обяснявам откога съм навън и къде що съм била и вършила [smilie23]
Да ти таковам и здравната система и чудото [smilie18]
То от тия по-неинформирани няма. Хич даже не са наясно какви са им задълженията като националнА здравно осигурителна каса [smilie23]
Нито им искам услугите, нито и ще ги ползвам [smilie23]
Мерси за инфото все пак де [smile]



Публикацията е редактирана (12-12-12 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: feliz   
Дата:   12-12-12 20:10

Оф, ся като си дойда, първо там ще дотичкам.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: Neuromancer   
Дата:   12-12-12 20:13

"Дали ще ми подновят българските документи не ми е проблем, защото имам американски паспорт, а и не могат да ме спрат на границата поради същата причина." абе може да не е само това, ами евентуално някакви наследства, не дай си боже...

"Това с обявяването съм го направил преди 5-6-7 години. Лично в НАП. Оказва се, че продължавам да съм от тези с прекъснати права и големи задължения!
Тази държава няма да се оправи!"

И аз съм се отписал 2008, и изведнъж се оказва, че от 2012 съм почнал да дължа пари, не е ясно как... Въобще това е едно блато... помня когато почна тая работа, трябваше да издирвам документи че фирмата където работех ми е плащала, плюс че съм бил в казармата, щото тогава не беше регистрирано... то докато съм бил в казармата се предполага че държавата трябва да ми е плащала, ама не беше регистрирано нищо, имах задължения... Та сега пак трябва да се отписвам, нищо че вече съм се отписал преди сума време.



Публикацията е редактирана (12-12-12 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   12-12-12 20:14

зле са наистина, касата.... никога не съм ставал член на здравното осигуряване, нито съм избирал джипи, въпреки това са ми начислявали осигуровки... иначе съм изключен, погледнах, но май имам и задължения за 2001 и 2002 които не смятам да плащам защото никога не съм искал да ползвам услугите на касата.

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: siluet   
Дата:   12-12-12 20:18

Доколкото знам децата до пълнолетие са осигурени, ама трябва да се провери от каква възраст трябва да започнат се само осигуряват...

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: niavaah   
Дата:   12-12-12 20:20

Да, искат да си пълнят джобовете от каквото дойде. Ако можеше и от бездомните кучета да измъкнат някой лев за ЗАДЪЛЖИТЕЛНО здравно осигуряване, сигурно щяха да го направят[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: mildol   
Дата:   12-12-12 20:32

Това излиза на сайта на НЗОК.

"От 1 януари 2003 г. здравните вноски на децата до 18-годишна възраст се заплащат от републиканския бюджет. Това важи и за навършилите 18 години до завършване на средно образование (редовна форма), както и за студентите редовно обучение до навършване на 26-годишна възраст, вкл. за докторантите редовна форма на обучение по държавна поръчка, независимо от възрастта. "


Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: siluet   
Дата:   12-12-12 20:45

Ако наваършва 18 подавайте документите че се отказва за да ви чиста работата, мойте са малки още ама кой знае какво ще измислят пиявиците...

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-12-12 20:52

Тия пак правят каквото си искат.
Нали затова е Европейски съюз, че да плащаш здравни осигуровки там, където живееш? А не на две или три места?
С други думи не може някой да ти иска пари за осигуровки, при положение, че ти вече си ги платил на друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: feliz   
Дата:   12-12-12 20:56

мисля, че ако представиш документ, че си работил и плащал на другото място, няма да плащаш пак.
аз например не плащам в чужбина, така че ще плащам в БГ.

Отговори на това съобщение
 Re: Важно за тези в чужбина - Здравни осигуровки, последен срок!!!
Автор: OIM   
Дата:   12-12-12 21:46

Здравното осигуряване е хубаво нещо
Преди две години , като бях в Холандия ,имах проблем , лежах в болница 10 дни
Като ме изписваха , казаха че не трябва да плащам нищо - здравната осигуровка от България поемала всичко
Представям си иначе какви пари трябваше да платя


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.