Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: тьма   
Дата:   09-06-10 06:04

Една по-различна гледна точка

ЕВГЕНИЯ ИВАНОВА, НБУ

"В началото на май заведох студенти на теренен практикум в Родопите - в Кърджалийско, Доспатско и Гоцеделчевско. Преди това в лекциите си им бях разказвала за преминалото през какви ли не изпитания традиционно разбирателство между българи и турци, между християни и мюсюлмани. Така се наричаше и изследването, което през 1996-2000 г. провеждах там: “Планината Родопи - модел за толерантност на Балканите”.

Занимавам се с изследване на междуетническите и междурелигиозните отношения от 20 г. Пътувала съм в тези региони дори в месеците, следващи възродителния процес. Тогава хората правеха разлика между комунисти и българи и не бяха настроени враждебно към нас, обикновените граждани - заради действията на властта.

Едва ли бих преувеличила, ако определя чувството, което сега преживях в любимите си Родопи, като шок - изследователски, но преди всичко човешки. Преживях шок не защото хората внезапно бяха станали агресивни или враждебни, не толкова защото се отнасяха към “чуждите” с ясно изразено подозрение, а защото усетих категоричния им отказ от общуване. Никога - дори по времето на комунизма и след “възродителния” процес - не съм виждала турците от Кърджалийско толкова капсулирани, категорично чертаещи разделителна линия между “нас” и “вас”, отчетливо индиферентни към “не-своите”.

Такова поведение имат изплашените хора. Или хората, на които им е писнало. Или и двата типа хора.

Вече 20 г. с тези хора се извършват експерименти. Всеки път, когато някой лидер бъде осенен от идеята да си повиши рейтинга, упражнява красноречието си по техен адрес. “Етническата карта” се размахва, за да плаши и “нас”, и “вас” и да дълбае разделителни линии.


През последните години нагнетяването на страх придобива все по-истеричен тон. “Атака”, ВМРО и Яне Янев (нерядко и ГЕРБ) плашат българите с “радикален ислям” без да разбират същността на понятието, а ДПС плаши турците с “Атака”, ВМРО, Яне Янев и Бойко Борисов. Резултатът е всеобща изплашеност.

А изплашените хора са опасни. Когато влязохме в Рибново и видяхме красивите руси момичета в традиционните им носии, студентите възкликнаха: “Това ли е радикалният ислям?” После посърнаха, защото почти никой не искаше да разговаря с тях. “Всички вие до един лъжете!” - каза жена, за която “вие” е станало синоним на православни българи.

Така се оказах в една и съща група с Волен Сидеров, Красимир Каракачанов и Яне Янев. Шокиращо, наистина.

Вероятно щях да си остана с шока и огорчението и нямаше да напиша този текст, ако не бях видяла във форума на с. Корница, Гоцеделчевско една анкета, разпространявана сред българите мюсюлмани от региона. Неин автор е неизвестна за мен изследователка от университета в Тилбург, Холандия. Предназначена е за родителите (само!) на момчета от 8-и до 12-и клас и започва така: “Скъпи родителю,

Със следните твърдения бихме искали да разберем повече за вашия син, какво му харесва и какво не му харесва. Моля, напишете неговото име тук... и мислете за него, когато отговаряте. Уверяваме ви, че вашите отговори ще бъдат третирани анонимно.”

Следват 78 твърдения за идентификацията на младите хора с една или друга общност, които всъщност се свеждат до три:

- Той се смята за българин.

- Той се чувства силно привързан към семейството си.

- Радва го фактът, че е член на своята религиозна общност. Всички останали твърдения са варианти на цитираните. Очевидно за изследователката е важно да измери степента на принадлежност на детето към “българщината”, към семейството (патриархалната среда) и към религията (ислям). И задава въпросите си с маниакална настойчивост, докато на родителя му писне. Или - докато се изплаши.

Попълнените “анонимни” анкети се предават на “учителя” (не е посочено кой). Ако не са съгласни да опишат сина си в зададените параметри, родителите трябва да съобщят това пак на “учителя”.

Един от участниците във форума на Корница допуска, че някой извършва преброяване на потенциални ислямски терористи. Възможно е, разбира се, да става дума и за най-обикновено невежество.

Питам се къде са блюстителите на националната сигурност, които преди 3 г. направиха международен скандал заради опита да се проведе една научна конференция. Къде са бдителните патриоти, изпратили ДАНС да арестува по бели гащи един кмет и един учител? Къде са ескадроните родолюбиви българи, които изпадат в екстаз, стане ли дума за паметник на ислямския воин и други оперетно-налудни инициативи на братя Юзеирови?

Няма ги. Не зная в колко села са изпратени тези анкети. Не зная дали са стигнали до Рибново, или до Кърджалийско. Зная обаче, че хората от Рибново и от Кърджалийско ми нямат доверие: заради натиска на “чуждите” и/или на “своите патриоти”, заради научната некадърност (не ми се иска да подозирам конспиративни сценарии зад напъните на колежката от Тилбург) и/или медийната безцеремонност - все едно. Резултатът е един и същ - страх и самозатваряне. Разделителни линии. Отказ от общуване.

Темата на онова, моето изследване - “Планината Родопи - модел за толерантност на Балканите” - започва да ми звучи все по-носталгично. И се чудя какво да говоря на студентите си през следващата учебна година…"


Между другото - в сайта на село Корница има доста интересни нещица

http://www.kornitsa.com/


Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: kaiser.soze   
Дата:   09-06-10 07:04

stay alert

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: h_bio   
Дата:   09-06-10 07:41

Много смели изводи си е направила изследователката....а далии и тя не се е променила в отношението през последните 20 годинив си, без да го осъзнава?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: hery   
Дата:   09-06-10 07:58

"Втората ми мисия е - да направя всичко възможно, за да може у помаците да се изгради турско самосъзнание. Аз съм длъжен да ги изуча на турски език и да ги приобщя към турската нация".

Това са думи на Ахмед Доган, казани на 12 юни 1990 г. пред турския дипломат Алев Калъч.


Дали ще и харесат тези думи на Евгения Иванова, а и фактът, че в Якоруда например, нямаше нито един турчин преди последното преброяване, а след това, изведнъж две трети от града се самоопределят като турци.

Ако не съществуваше ДПС, вероятно нямаше да съществуват и омразните на някои Сидеров, Каракачанов и т.н.


всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие


Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: chill   
Дата:   09-06-10 08:48

И мен да дойдат да ме зяпат като уникален екземпляр в зоологическа градина няма да съм много комуникативен. [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: vladod   
Дата:   09-06-10 08:51

На който не му изнася да е БЪЛГАРИН, да си хваща дърмите и да се маха!!! Тези, които искат да живеят тук и да ползват облагите от българското, да бъдат така добри и да не се правят на интересни пред баш българите!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: h_bio   
Дата:   09-06-10 10:38

Облагите??? Баш Българите???
Владо, стегни се!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: Frida   
Дата:   09-06-10 10:45

Не бъркайте понятията турци и мюсулмани. Има българи християни, мюсулмани, евреи ... аз съм българка будист например [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: IvoZafirov   
Дата:   09-06-10 10:51

Е да идеш веднъж в Родопите и да вадиш генерални изводи е меко казано лош вкус.

Като човек, който последните 3 години така изръшка родопите, че не е останало черно пътче и селце в което да не съм бил мога да заявя следното:

1. Има огромна разлика между Западни и Източни Родопи!

2. Има огромна разлика между турци и помаци!

3. Моите наблюдения са, че турците са доста по дружелюбни, контактни и отворени хора от колкото помаците (в Рибново са помаци, а не турци)

4. Това разделение на "вас" и "нас" аз вече не го забелязвам много и се чудя хората ли са се променили и аз самият понеже опознах живота в родопите не виждам подобни неща, които в повечето случаи са плод на медиино раздухване и на предубеденост.

5. Лично аз имам приятели сред местните хора и смятам, че това, което е написала госпожата е малко глупаво.

Та материалчето ми се струва малко недоклатено. какво очаква един преподавател като иде от големия град в затънтените краища и планини? Местните да организират приеми и виенски балове ли? Нормално е хора, които живеят изолирано да имат проблеми с общуването. Това се променя постепенно, а не отведнъж. С постоянни контакти и туризъм все някой ден хората ще се отворят донякъде към "външни" хора".
Всички ние, които ей така за туризъм и защото сме си надвили над масрафа си пътуваме по такива краища сме "чужди" малко или много за местните хора. Особенно в бедните райони, където хората трудно връзват двата края пък камо ли да си помислят ей така да се шляят като нас.
Точно в такива моменти се очаква от нас приходящите да проявяваме разбиране към местните хора и тяхната култура, а не да очакваме точно обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: Frida   
Дата:   09-06-10 10:55

Пък и да водиш студенти там?! Тва да не е зоолгичекс аградина, бе? ... Мен ме е срам да дигна апарата и да снимам, а тя водела студенти ... тва да се вреш така като любопитен турист в живота на хората ми е супер противно.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: IvoZafirov   
Дата:   09-06-10 11:01

Точно Родопите е модел за толерантност. Идете в Кърджалийско, поразходете се и просто наблюдавайте. Ще видите колко по-толерантни са местните хора там независимо от религия и етническа група. А след това елате в София за да видите нетолерантни диваци..

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: lipostok   
Дата:   09-06-10 11:16

Факт е че помаците се изживяват като турци, няма какво да се лъжем. За съжаление българската култура, (ако въобще такава съществува,) не може да ги задържи при себе си и интегрира. Аз лично не жаля за тях, нито за македонците, нито за българите, които напускат завинаги страната. 21 век сме все пак, всеки има правото на самоопределение. Това което ме шокира и което по никакъв начин не мога да изясня за себе си е, защо и как ислямът привлича и то не само в Б-я, а в световен мащаб. Това е загадъчното и необяснимото! Че можеш да предпочетеш една ограничена тесногръда религия пред западната култура.

ПП: И не само да я приемеш, ами да започнеш да опитваш да я наложиш агресивно на останалия свят!



Публикацията е редактирана (09-06-10 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: chill   
Дата:   09-06-10 11:33

Тя западната култура също е дълбоко свързана с ограничена тесногърда религия (излишни прилагателни).

Пък това за "агресивното налагане" говори само за незнание.



Публикацията е редактирана (09-06-10 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: Lalinda   
Дата:   09-06-10 11:34

Автор: chill
Дата: 09-06-10 08:48

И мен да дойдат да ме зяпат като уникален екземпляр в зоологическа градина няма да съм много комуникативен. [smilie19]

Автор: Frida
Дата: 09-06-10 10:55

Пък и да водиш студенти там?! Тва да не е зоолгичекс аградина, бе? ... Мен ме е срам да дигна апарата и да снимам, а тя водела студенти ... тва да се вреш така като любопитен турист в живота на хората ми е супер противно.



[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Някъде в късните седемдесет години на миналия век немски фотограф обучил група австралийски аборигени да снимат и ги довел в Германия, пратил ги в бюргерски семейства и ги накарал да снимат...

Резултатите бяха публикувани в някакво фотографско пътешественическо списание, не помня вече какво, и бяха доста любопитни.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Подходът на журналистите и "изследователите" не е този на обикновения турист в планината с фотоапарат.

Понеже в късните осемдесет и ранните деветдесет години на миналия век прошетах с приятелите си туристи буквално целите Родопи (в групата ни с фотоапарат сигурно съм била само аз, и още двама-трима със Смени, които се снимаха просто за спомен), и мога да кажа съвсем отговорно, разбира се, че отношенията ни с местните бяха съвсем приятелски... Често, минавайки покрай ливадите им, им помагахме да ги окосят или пък съберат сеното, често ни носеха, видят ли ни на палатки, мляко, и а често просто ИСКАХА ДА СЕ СНИМАТ С НАС. Из тия места рядко е стъпвал крак на странник и хората бяха така дружелюбно любопитни към нас, както и ние към тях, разбира се...
Случвало се е, по онези години нямаше буквално НИЩО за ядене, като слезем в някое село и попитаме за храна, да ни канят у дома си и да съберат картофи в двора и да ни сготвят, и ДОРИ ДА СПРАТ КАСЕТКИТЕ С МААНЕТА И ДА НИ ПУСНАТ РОДОПСКА МУЗИКА.
Завалеше ли дъжд, канеха ни да преспим у домовете им, помня, че единствено искаха от нас, пием ли ракия, да не в къщите им... Жените обикновено се снимаха за спомен с нас, стига на снимката да нямаше мъже, та нашите мъже доброволно излизаха от кадър...

Движехме се покрай кльона без никакви проблеми, а помня и че в селото, в което са Агушевите конаци, оставихме раниците си просто на площада, без да се налага някой да ги пази, докато кметът ни развеждаше из конаците...

Вечерно време седяха дълго в селските кръчми с нас, за да научат нещо и за нас...

Качвали сме се и по граничните върхове, въпреки че журналистите твърдяха по вестниците и медиите, че било невъзможно...

Всичко е въпрос на разбиране, общуване, равнопоставеност и чар...

***

Ще ви отказват, я, ако сте агресивни и вадите фотоапаратите. Като ги покажете тук, какво, ще цъфнете и вържете ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: Frida   
Дата:   09-06-10 11:43

Лалинда, когато се запознаеш с човека, поприказваш си, поседиш вечерта в кръчмата с него, да му отидете на гости ... това е изграждане на някакви човешки отношения и тогава да направиш снимка на човека или на вас за спомен - някак по-го чувствам нормално и човешко

Аз говоря, че ми е тъпо ей така да надничаш в нечий двор или живот като крадец. Само да надничаш ... да идеш да ги видиш като в зоологическа градина ... ся ше наскочат, че половината фотография е откраднат момент, ама какво да правя

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: Ирини   
Дата:   09-06-10 11:59

От дете всяка година ходя в Родопите, целите ми лета минават там, после заведох мъжаси, там проходиха децата ми и никога, в нито един момент никой не се е отдръпнал, обърнал гръб или нещо подобно. Нито в Рибново, нито в Сърница, нито където и да е другаде имам проблем с общуването. Децата ми играят с децата на турците /наричам ги така, защото уважавам правото им да се чувстват каквито се чувстват/, с децата на помаците /хубаво е да се прави разлика между нещата/, те ядата на нашата маса и ние на тяхната. За децата ми Ахмед, Реджеб, Кадрие, Иван и т.н. са просто имена,а не надпис на челото.
Границите ги очертават точно тези псевдо - учени, за които Родопите са "терен" и ми е доста притеснително на какво ще научат студентите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: chill   
Дата:   09-06-10 12:03

Тук не става въпрос за учене на студентите. Женатa е от НБУ. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: h_bio   
Дата:   09-06-10 12:28

Автор: lipostok
Дата: 09-06-10 11:16

Факт е че помаците се изживяват като турци, няма какво да се лъжем. За съжаление българската култура, (ако въобще такава съществува,) не може да ги задържи при себе си и интегрира. Аз лично не жаля за тях, нито за македонците, нито за българите, които напускат завинаги страната. 21 век сме все пак, всеки има правото на самоопределение. Това което ме шокира и което по никакъв начин не мога да изясня за себе си е, защо и как ислямът привлича и то не само в Б-я, а в световен мащаб. Това е загадъчното и необяснимото! Че можеш да предпочетеш една ограничена тесногръда религия пред западната култура.

ПП: И не само да я приемеш, ами да започнеш да опитваш да я наложиш агресивно на останалия свят!


-----------------------------------------

Не съм съгласенс "..факта..", че "..помаците се изживяват като турци". Познавам и имам за приятели доста помаци и никой от тях не се самоопределя като турчин.



Публикацията е редактирана (09-06-10 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: Frida   
Дата:   09-06-10 12:31

Защо толкова се набляга на факта дали някой се идентифицира като българин? Добре, аз се идентифицирам като българка, но това на кое място е по важност в живота ми? Определено не на първо. Нека всеки си отговори на този въпрос? Коя идентификация е най-важна за вас? Дали си мъж? Християнин? Българин или фотограф? Програмист може би? Или доктор? С коя дума се идентифицирате най-силно, коя ви описва най-добре ... дали е точно българин? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: hery   
Дата:   09-06-10 12:33

"За своето съществуване, за своята сила и постигнати успехи, ДПС е задължена на обстоятелството, че съществува Турция. От страх пред силата на Турция българите не посмяха да ни попречат да участваме в изборите. Страхуват се от нас, тъй като зад гърба ни е Турция".

Много интересно и отрезвяващо(за някои глави) четиво.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: h_bio   
Дата:   09-06-10 12:33

Интересен въпрос, Frida.

hery, една от основните грешки е да се споменават ДПС веднага щом се заговори за турци и помаци в България.



Публикацията е редактирана (09-06-10 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: HP   
Дата:   09-06-10 12:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: chill   
Дата:   09-06-10 12:38

Хахахахахахаха. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

TЕ не били лесни, ама виж ХъПъ ги разгадал, в промеждутъците между мечтите си за България на три морета. [smilie19]



Публикацията е редактирана (09-06-10 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: hery   
Дата:   09-06-10 12:40

hery, една от основните грешки е да се споменават ДПС веднага щом се заговори за турци и помаци в България.

А според мен е точно обратното. Огромна грешка ще е, ако си затваряме очите за дейността на ДПС.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо Рибново отказва да ни говори
Автор: h_bio   
Дата:   09-06-10 12:43

Когато постоянно слагаш етикети на нещата, нещата след време свикват с тях и ги приемат за даденост.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.