Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Осиновяването
Автор: тьма   
Дата:   25-01-10 06:51

Не обичам тази дума – звучи ми толкова сухо и студено, искам да открия онзи синоним, който най-точно да разкрие огромната отговорност, любов и топлина, които се крият в този толкова човешки акт.
Работата ми ме среща често с жени, които са взели дете от социален дом. Как звучи само взели - глагол, който може да доведе до антонимния му – върнали(((

Едни от тях съвсем делово и без да се замислят попълват декларацията – „в качеството си на осиновител…” Даа, тези всичко се премислили – трезво, ясно и спокойно, сложили са на кантара всички за и против – избирали са дълго, проучвали – хм, като че решавали кое е по-доброто – никон или канон…тъпо…

Другите се колебаят, поглеждат ми е питат – какво да напиша – казвам – разбира се, че ще напишете майка, та Вие сте именно това – майка, и се усмихвам окуражително – тези
не са пресмятали, но те на са уверени все още, че могат да носят тази отговорност.

И третите, които обиквам веднага – с един замах те пишат майка и се усмихват, целите греят, струва ти се, че всеки миг ще полетят – в този момент у мен възниква желанието да ги прегърна, да стисна тези топли, истински майчини ръце – те не са пресмятали, изхвърлили са всички кантари и везни, те просто са онова, което всяко дете желае да има – мама….

Дотук със сантиментите - какво е нужно, за да направиш тази стъпка - въпросът възникна още в темата за Хаити
И кой от вас е готов да стане родител на дете, което не е негово


https://photo-forum.net/static/forum/2010-01/uypf0723.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: sunnyshot   
Дата:   25-01-10 09:14

За Хаити не знам, ама знам българи в Канада, които чакат ли, чакат да осиновят едно от захвърлените по домовете български деца. А от другата, българска страна, се мъдри някоя другарка, която здраво задържа детето и чака ли, чака персонален подкуп... А през това време детето расте само, без родители, но може би не старее ???...[smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: lillia   
Дата:   25-01-10 09:23

Имам позната двойка, които осиновиха дете. Казвам осиновиха , защото това е думата в нашия език и не търся друга.
Втори брак и при двамата, имаха и двамата деца от първите бракове. Можеха и да си направят, но те избраха това. Тя беше бебе, когато я взеха. Малката сега е на 15 години. Една млада и щаслива госпожица, с прекрасни родители.
Познавам и много безплодни двойки, които опитват до безкрай всякакви скъпи лечения и инвитро оплождания, без успех. Въпреки това те на са осиновили дете. Нагласата е в хората. Не мога да осъждам техния избор. Всеки е прав за себе си.
Аз имам дете на 6 годинки. В момента не мисля за второ дете. Бих осиновила дете при добри възможности, които нямам.
Въпреки това при мъжете стои малко по сложно въпроса. За повечето от тези с които съм говорила е трудно да приемат , че биха могли да осиновят дете. Мъжка приророда.



Публикацията е редактирана (25-01-10 09:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: bogdanov   
Дата:   25-01-10 09:30

Много сложен казус и в трите случая, които цитираш. Няколко лета имам щастието да прекарвам с 15 деца от дом без родителски контрол. Мога да ти кажа от името на всички хора, чиито избор да направят крачка към тях е доброволен и без финансови облаги, че независимо от колебанията-те са готови да извлекат максимума от възможностите си, за да ги направят щастливи. Десетки са ситуациите, в които вината за повторното нещастие на тези деца е държавната институция- със закони и правила измислени сякаш да нараняват повече, отколкото да помагат.Безкрайно уважавам избора на хората, решили да осиновят дете. Тези малки, големи и още по-големи момичета и момчета, имат уникалната дарба да обичат всеки и всичко. Явно липсата на родители е принудила любовта им да влиза навсякъде, където думата "мама" може да намери смисъла си. А именно дървета, цветя, животни...хубава или не чак толкова хубава играчка.
По темата може и трябва да се говори дълго.
П.П.
Децата имат уникалното свойство да порастват.Дори и тези, чиито родители стоят до тях в този процес. А целта на всяко пораснало дете е да принадлежи на себе си. Колкото и да не ви се иска и родните след време няма да са ваши. Това го намирам за прекрасно.
А към гушкавите МАМИ имам въпрос. Готови ли сте да станете БАБИ?

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: sunnyshot   
Дата:   25-01-10 09:39

п.п. Какво значи "кой от вас е готов да стане родител на дете, което не е негово"? Всяко дете, което изгледаш е ТВОЕ!

Аз съм готова да осиновя още 3 -5 деца в допълнение към моите. Разлика няма да има!
И между тях с радост ще изгледам едно българско циганче, щото много ми е жал за тези деца!


Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: jekopj   
Дата:   25-01-10 10:19

Аз пък познавам две сестри,които от много избиране си останаха стари моми.Сега гледат няколко котки и хранят още доста квартални котки и кучета.На въпросът ми защо вместо да отглеждат котки не отгледат дете-мълчат,не могат да отговорят просто.А са образовани,не е като да не са.Не са и бедни...освен духом,може би.

В същото време друга позната /също стара мома/ си осинови дете и е щастлива,и си личи.И как няма,като е осмислила живота си.Тя също е образована,но това го споменавам само като паралел с предишния пример,че явно образованието не е водещо,материалното-също.Определена нагласа е нужна и особен тип хора според мен.Явно не всеки става за тази работа...един не иска,друг не може и т.н.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: cicomanco   
Дата:   25-01-10 10:23

Ако имам възможност да гледам още 1-2 деца - ще си осиновя!
При мен поне нещата опират само до финансови възможноста , не до желание!

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: мара   
Дата:   25-01-10 10:30

финансовите пречки не са пречки. нито за раждане на деца, нито за осиновяване. винаги другите пречки са по-важни - независимо кой как ги преценява.

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: MiTaka   
Дата:   25-01-10 10:31

sunnyshot: п.п. Какво значи "кой от вас е готов да стане родител на дете, което не е негово"? Всяко дете, което изгледаш е ТВОЕ!


Много си права,аз съм отгледал две МОИ деца на които не съм биологичен баща и се чувствам прекрасно![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: bogdanov   
Дата:   25-01-10 10:41

sunnyshot Социални работници дал Бог и жалостиви хора също. Бъркаш емоциите си в нуждите на децата. Вместо да ти е ЖАЛ за тях, можеш да ги зарадваш с нещо.Личноста на един индивид се оформя с времето, благодарение на ситуациите в живота му. С тази колекция, която възнамеряваш да направиш, като как си предтавяш да бъдеш Майка? Много се извинявам за прекаленото отношение по темата, но на мен колекционерите на деца, много ми приличат на онези, които и 5 пари не дават за тях.
И още нещо... Преди раждането и след смърта, не притежаваме нищо! Във времето когато сме живи, обаче ползваме известно количество ресурси.Не си втълпявайте, че децата са ваша собственост! Вашата собственост са холовата гарнитура, телевизора и алуминиевата дограма!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: cicomanco   
Дата:   25-01-10 10:50

Маре , предпочитам да отгледам 2 деца на които да не им липсва нищо отколкото 5 в мизерия.....
Точно това разсъждение , юе няма значение как ще се гледат децата - колкото и да са е в основата на почти всички проблеми свързани с бъдещето на децата!

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: lillia   
Дата:   25-01-10 11:00

Бе важно е социалното положение. То и ако нямаш такова, кой ще ти даде да осиновиш дете.
Пък недай си боже да си на квартира и да останеш без работа. С чеветата на улицата ли? Често срещани случаи. Трябва си стабилен гръб за да изгледаш две-три деца.

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: мара   
Дата:   25-01-10 11:01

ми цицоманчо, нещата са ужасно субективни...аз никога не съм била особено заможна, ма съм родила 3 деца. ако не бях - щях да съм осиновила поне 2-3 деца. приятели мои, дето и досега чакат да се "стабилизират" финансово, нито раждат, нито осиновяват. изобщо не мисля, че бедността е материално състояние(когато все пак си НАД минимума за биологично оцеляване!!!) мноо важно, че нямат телефони, че спят в една стая, че си износват дрехите и не летуват в хотел, че нямат 5 лева джобни, мноо важно, че се возят в кола от 85-та. важно е сърце да е широко.[smilie5]
и ако нещо ни спира да имаме още деца е, че вече нямаме нерви да им се отдаваме, а никое не бива да бъде по-ощетено и на по-задно място спрямо братята и сестрите си. иначе да, сигурна съм за СЕБЕ СИ, че отгледаното дете си е твое, никво значение няма дали биологично е твое.

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: Todd   
Дата:   25-01-10 11:18

В нашата държава всичко е сложно деба и семето ...

Голяма работа да изгледаш едно дете ....

Ако беше процедурата както в белият свят щях да взема поне две ... кво да правя иначе .

Кат не мога да си направя [smilie19]

Обаче ние не сме света - 50 години назад и 100 встрани !!!

В нашата държава винаги всичко е с проблеми [smilie23] - социални , правови , законови и всякакви които всеки чиновник може да съчини .....само и само да не се свърши работата .


Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: bogdanov   
Дата:   25-01-10 11:33

С риск да стана антипатичен на хората със засилено чувство на собственост, ще спомена, че има деца в неравностойно положение.Повечето нямат късмета да бъдат нечии. Тогава им се изяснява имено този въпрос. Чии са? ...Отговора според хората е : Ничии! Понеже отгледаните от нас са наши, от вас са ваши, от тях са техни. А питам аз ничии ли са повечето в домовете? Само като си помисля колко неща искаме да имаме.
По-нови коли, по-хубав стол, по-добър компютър, дори и по-мек хляб. Любовта не бива да се трансформира в собственичество. Защото неможем да притежаваме всички деца, а всички заслужават любов!!!
Винаги ще има домове и деца в тях.Защото всяка жена има детеродни органи, а не всяка заслужава да бъде майка. Ако някой спаси едно и го направи свое, там ще останат десетки чужди. Има решение и то е да се погрижим за всички Те са нашите деца, които търсят път до нас и когато са малки и като пораснат!

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: endlessdark   
Дата:   25-01-10 12:18

Автор: jekopj
Дата: 25-01-10 10:19

Аз пък познавам две сестри,които от много избиране си останаха стари моми.Сега гледат няколко котки и хранят още доста квартални котки и кучета.На въпросът ми защо вместо да отглеждат котки не отгледат дете-мълчат,не могат да отговорят просто.А са образовани,не е като да не са.Не са и бедни...освен духом,може би.

В същото време друга позната /също стара мома/ си осинови дете и е щастлива,и си личи.И как няма,като е осмислила живота си.Тя също е образована,но това го споменавам само като паралел с предишния пример,че явно образованието не е водещо,материалното-също.Определена нагласа е нужна и особен тип хора според мен.Явно не всеки става за тази работа...един не иска,друг не може и т.н.

И що ти хрумна ,че всеки иска да си осмисли живота чрез правенето на бебета(или тяхното отглеждане)?!!
Явно мангалите ще са най-смислената част от обществото ни тогава:)
Ако не мислиш че можеш да си позволиш да отгледаш дете,че неможеш да му отделиш нужното време,средства,любов,да му дадеш нужната среда и възпитание,образование...що да правиш или отглеждаш нещастници,не ми е ясно?!!

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: jekopj   
Дата:   25-01-10 12:36

ендлессдарк,не ми е хрумнало нито изведнъж,нито с течение на времето.Смисълът на биологичния индивид е да остави нещо след себе си.При животните е друго,там половия нагон е водещ.При хората го има и нагона,но и съзнанието да отгледаш това,което си създал не как да е /като мангалите примерно/,а като полезен човек и това е свързано и с радости и с мъки и ядове,но въпреки всичко хората се стремят да имат деца,да възпитават деца,а това,че осмислят живота отдавна са го казали много по-умни от мен.Не съм видял истински щастлив човек,който няма деца.


Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: asahi   
Дата:   25-01-10 12:44

Има некои стари моми, дето по-добре да не отглеждат деца. На граматика ще ги научат, но до там.

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: Gruyu   
Дата:   25-01-10 13:07

Много е важно, дали осиновените деца трябва да знаят, че са осиновени и ако да, кога да им се каже от родителите най-добре, за да не го научат от улицата примерно и да не знаят на кой свят са после. Израстнах в една стара къща,2 семейства собстеници, общ двор, всичко в ид.части, тяхното момче е осиновено, 2 години по-голяма от мен, беше ми като по-голям брат. Биологичните му родители са чичо му и леля му, и като им се ражда второ момче,баща му го дава на брат си на 2-3 дена буквално, на него не му казват нищо, нашите и комшиите също пазят тайната, както са им казали естествено, и в 4-ти клас едно съседче му казва истината, подслушало случайно разговор м-у майка му неговата. Така му се промени отношението и към осиновилите го и към биологичните му родители, намрази ги неистово всичките, свидетел съм бил на такива скандали, хвърчащи ютии даже,а приказки... срам ме е да ги напиша.



Публикацията е редактирана (25-01-10 13:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: мара   
Дата:   25-01-10 13:11

ми аз мисля, че темата изобщо не е за хора, решили да нямат деца. всеки си има негова истина и е съвсем правилно да си я отстоява. просто когато аз се изказвам, визирам хора, които теоретично мислят за деца. но толкова. имам достатъчно познати, които не искат да имат и нямат. техен избор. не са никак нещастни. човек може да оставя след себе си квото си ще. а може и нищо да не оставя. спокойно може да бъде щастлив по разнообразни начини и ако не пречи никому, кво от тва? ми нека си гледат жените котки, нека чичовците си правят макети на самолети...пречи ли някому?
проблем възниква тогава, когато някоя кукувица вземе едно дете просто от сантиманти некви и го направи луда калинка. но, пак да подчертая - това е частен случай, който не става за обобщение, но пък за детето, а и за кукувицата става трагедия. и съм го гледала тоя филм, та затва го разказвам[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: asahi   
Дата:   25-01-10 13:23

Кукавица [smilie21]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: Lalinda   
Дата:   25-01-10 20:55

sunnyshot, наистина ли си убедена, че някаква другарка, както казваш, чака подкуп от злощастните канадски българи?

Наясно ли си с процедурата за осиновяване от лица, които са чуждестранни граждани?

Не зная и дали ти е известно, че разрешението за осиновяване на деца, които са български граждани от чужденци, се дава от министъра на правосъдието?

И че от години насам се ограничава практиката деца, които са български граждани, да се осиновяват в чужбина?

Преди ставаше много набързо, но мнозина от чакащите тук протестираха.

Не зная и дали канадските ти българи знаят, че за да осиновят дете български гражданин, същото трябва да е получило поне ТРИ ОТКАЗА да бъде осиновено от българи?

Обикновено от чужденци се осиновяват деца със СЕРИОЗНИ ЗДРАВНИ УВРЕЖДАНИЯ, които българите така и така отказват да осиновят, най-вече поради балканските си предразсъдъци, но и поради невъзможност и неподготвеност да се грижат за недъгаво дете, което ще бъде подложено на многобройни интервенции и лечения.

Работила съм дълги години с агенции посредници при осиновявания, та мога да ти кажа и какви са недъзите на тези деца... Прочее, списъците им, със заболяванията, се качваха в интернет... Деца с малформации - без уши, без крайници, вкл. без анус, ако можеш да си го представиш, да не говорим за вътрешните увреждания... Освен това, често при международни осиновявания децата биват използвани нелегално за донори на органи и злоупотребите могат да са чудовищни...

Отделно пък тук за осиновяване от българи тук ПЪРВО се предлагат именно такива деца с увреждания, тъй като същите трябва да получат въпросните откази, та, представи си някое семейство, което иска да осинови дете, как ще се чувства след подписването още на първото предложение за отказ от осиновяване на такова дете...

У нас няма чак такива алтруисти... Сигурно и канадските ти българи желаят най-вече бяло и русо дете, по възможност бебе?

Само че при международни осиновявания осиновителите трябва да го възпитават и в духа на страната на произход...

Често чужди осиновители осиновяват по две или дори три деца наведнъж, по възможност братя и сестри дори... Не всеки българин има такива финансови възможности.

Пък и осиновителите трябва да отговарят на доста условия, за които на биологическите родители изобщо не им пука...

***

Като му гледам на асахи, пък и не само, граматиката, ми става ясно, че не е отгледан в семейство, в които им е било еня и за граматиката му.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

***

Иначе, от дете помня думите на френски поет:

АМИ АКО ДЕЦАТА СА ВИ ДАДЕНИ НАЗАЕМ?

В такъв смисъл, няма как да са само ваши, и слава Богу...

***

Общо взето, като се има предвид, че повечето хора наоколо не са отгледани от осиновители, май няма за какво да им завидите - нито за граматиката, нито за изискаността на изказа, нито за талантите...

Казват, че глупостта НАЙ-МНОГО бързала да се размножи...
[smilie7]

***

Днес имах разговор с работниците на сметосъбиращите машини...

Та, близо до нас има шест кофи, една от които, подредена като втора от едната страна, е почти без задна стена и кучетата издърпват торбите със смет от нея и я разнасят наоколо. Та казах на тия хора, които ежедневно събират тая гнус ОКОЛО кофите, да подредят въпросния контейнер като среден, тъй като средните два контейнера остават празни, поради мързела на съкварталците ми, за които най-лесно е да метнат торбата си в първия, а ако вече е пълен, да я оставят на земята.

И тогава циганите като му дръпнаха една тирада срещу ПРОСТИЯ БЪЛГАРИН! Нямало такова нещо на света! Простият българин не искал капаците да се затварят, защото щял да се зарази от бактерии! Постоянно из кофите ровели клошари, кучета, а те всеки ден метат около всички кофи, в продължение на часове!

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: mladenov   
Дата:   25-01-10 21:11

asahi

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]


...може и на чужд език да ги научи!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: Мартин_Илиев   
Дата:   25-01-10 21:12

Мен по-ме кефи да си ги правя :)

Отговори на това съобщение
 Re: Осиновяването
Автор: sasi   
Дата:   25-01-10 22:02

Много хубава и трудна тема. Моето мнение е, че се гледа по странен начин на осиновяването в България, едва ли не, че това е нещо порочно.

Познавам 2 семейства, едното семейство осинови момиченце на 2 месеца, а другото - едно току що родено момченце. И двете семейства избраха да не казват на децата, че са осиновени, но този им избор не беше уважен от останалите.
Момиченцето разбра, че е осиновено в училище, другите деца му се подигравали защото е осиновена, а на момченцето му каза 50 годишната съседка на семейството.

Друга моя позната пък осинови момченце на 4 години след като се разведе с мъжа си. Много смела жена, която едва ли не мина през ада за да осинови. Детето е невероятно хубаво и умно, истински ангел, но беше подложено на ужасен тормоз в детската градина защото е осиновен и защото няма татко.

Липсва толерантноста, липсва разбирането и подкрепата на останалите. Много от семействата/хората които искат да осиновят се страхуват точно защото знаят, че целия път е невероятно труден.

В западна Европа на осиновяването се гледа по съвсем друг начин. Никой не се бърка в решенията на осиновителите, на това се гледа като на съвсем нормално нещо, държавата също подпомага родителя/ите.

Това ми мнение е базирано на доста стари впечатления, просто защото нямам нови такива. Искрено се надявам нащата да са се променили но се съмнявам[smilie2]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.