Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: itilien   
Дата:   22-04-08 10:14

Някой запознат ли е с принципите на калибрация на механични филмови фотокамери ?
Интересуват ме две неща. Първо - как се настройва безкрайността на обектива спрямо тялото. Предполагам, че с промяна на хода на обектива (не говорим за вариота), но как се засича дали имаме фокус или не ?
И другото - при случай на фронтфокус или бекфокус, как се коригират те. С промяна на ъгъла на огледалото, или промяна на височината на матовото стъкло. И отново - как се засича точния фокус.
Ако за тия цели има някаква апаратура - какво точно представлява тя и какви са и принципите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: mrge.org   
Дата:   22-04-08 10:35

Прегледай това:
Camera Repair by Yakovlev (Downloadable)

и други:
http://www.ussrphoto.com/Wiki/default.asp?WikiCatID=39&ParentID=4&Sort=Recent


А за по-точен отговор може би трябва да кажеш за какъв апарат става въпрос...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: Canon   
Дата:   22-04-08 10:44

при механичните огледални се калибрира равнината на матовото стъкло спрямо равнината на филма - да са равноотдалечени спрямо оптичния център на обектива.
Принципно се калибрира фокусиращата система спрямо равнината на фоторегистриращата медия

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: itilien   
Дата:   22-04-08 10:51

mrge.org мерси много, мисля че тия книги ще ми дадат нужните отговори :)
А за апарата - броника SQ-Ai, мисля че имам около 6 см бекфокус със 150мм обектив, при разстояние до тестовата цел около 3 метра. Довечера като проявя и другия тестов филм ще видя дали има и бекфокус със 250мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: mrge.org   
Дата:   22-04-08 11:08

Доколкото мога да съдя за Брониката от опита си с Киев 6 - загледай дали е сменяно матовото стъкло. Дали има тънки хартиени подложки по края му, където се опира или винтчета за регулиране. Може би ако има начин да сложиш матово стъкло на мястото на негатива да успееш да проверяваш фокуса в реално време. Ако не, се обади да ти дам ч/б филми за проверката на фокуса [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: itilien   
Дата:   22-04-08 11:15

Вече го пробвах тоя номер да слагам стъклото отпред и отзад, но не е особено точен май. Доста е трудно да се държи стъклото плътно допряно до водачите на касетата, и едновременно да се гледа с лупата фокуса. Но трябва да взема пак да пробвам. Иначе хартии и такива неща няма подлагани. То е направено да се сваля елементарно, а под него има едни дебели пластини, на които лежи, които са завити с по два винта към тялото. Само че пластините на освобождаващия механизъм са така разположени над тях, че винтовете е много трудно, ако не и невъзможно да бъдат развити с отверка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: Canon   
Дата:   22-04-08 11:16

На Киев 88 се регулира като на Киев 6,, с винтчета под мат. стъкло. С матово стъкло на мястото на негатива и за контрол на фокуса използвай и лупа 10х за преглед на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: itilien   
Дата:   22-04-08 11:22

Но при тая регулировка на матовото стъкло май трябва да си сигурен че имаш точен фокус на безкрайност [smilie8]. А ъгъла на огледалото не влияе ли на точността на фокуса ?
Иначе за лупата, не знам откъде да изнамеря силна и добра лупа. Имам една от окуляр на любителски микроскоп, но тя е много мъничка, и май лупата от шахтата е по-добра за целта.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се калибрира фокуса на механична фотокамера ?
Автор: asahi   
Дата:   22-04-08 13:05

Използвай лупа Хама за разглеждане на диапозитиви - от тези със собствен корпус.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »