Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 C-POL "Auto" или "Preset" Бял баланс
Автор: jivkojj   
Дата:   13-04-08 01:29

Здравейте,
Днеска си купих поляризационен филтър и за фотоапарата. Времето беше облачно и не можах да го изтествам добре, но пред мен възникна следния въпрос: как е по-добре да бъде настройката за бял баланс - Автоматичен или някакъв определен, например за слънчево.
На видеокамерата навън снимам почти винаги с пол. филтър и на Ауто, но не бях си задавал въпроса досега.
Значи за отблясъците - ясно, те така или иначе не пристстват, но ако е ауто, няма ли апарата да пробва да компенсира синьото небе и зеленото и да се изгуби ефекта. Червеното съм забелязал, че като че ли не се влияе толкова, което ме навежда на мисълта че един вид се нарушава в известна степен баланса.

Вие с какъв баланс снимате и защо?

Друг въпрос е, като навиете филтъра променяте ли степента на Exposure, и ако да с колко?

Отговори на това съобщение
 Re: C-POL "Auto" или "Preset" Бял баланс
Автор: ibk   
Дата:   13-04-08 01:53

Така, отзад напред - ДА, всички пола филтри свалят скоростта. С колко? - 1-2 стопа - зависи от модела. В някои случаи спокойно можеш и да го ползваш само като ND филтър.

А относно белия баланс - мисля, че не влияе. Поне аз като съм снимал никога не съм имал проблеми.


Отговори на това съобщение
 Re: C-POL "Auto" или "Preset" Бял баланс
Автор: j_mironski   
Дата:   13-04-08 07:53

Първо прочети какво представлява светлинта, какво точно прави поляризационния филтър и тогава разъждавай на кой цвят как влияе

п.п. ще пусна линк като намеря

Отговори на това съобщение
 Re: C-POL "Auto" или "Preset" Бял баланс
Автор: jivkojj   
Дата:   13-04-08 13:29

j_mironski : поста ти не носи никаква информация, освен заяждането. Ако няма какво да кажеш, недей.
Факт е че при снимка в която участва и небе с и без пол-филтър се променя сатурацията на заснетото изображение и то в най-висока степен при синия цвят.
Въпроса не съм си го изсмукал от пръстите, а е по спомен от друг форум, но неможах да намеря темата и подробностите. Там именно се препоръчваше да не се ползва Ауто бял баланс за да не се компенсира ефекта, но все пак исках да чуя обосновано мение от имащите опит.

Отговори на това съобщение
 Re: C-POL "Auto" или "Preset" Бял баланс
Автор: zaiko   
Дата:   13-04-08 23:53

Ефекта не се компенсира с ауто бял баланс, защото поляризационният филтър не влияе върху "сатурацията" на синия цвят. Точно затова поста на Миронски не е спам, защото някои неща е хубаво да се прочетат. При използване на поляризационен филтър небето излиза по-тъмно и по-ясно, а не по-синьо (нищо че изглежда точно така). А относно експонацията - ако си на автоматичен режим (Av, Tv, P) апарата сам разбира, че има нещо отпред, което му намалява светлосилата и си компенсира, т.е. ти нищо не трябва да компенсираш.

А защо и как точно така действа филтъра върху небето - по-добре някой друг да напише научното обяснение за дължини на вълните и поляризация, че може да изръся някоя глупост [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: C-POL "Auto" или "Preset" Бял баланс
Автор: asahi   
Дата:   14-04-08 18:24

Най-хубавото нещо на автоматичния бял баланс е, че може да се изключва.

Научно обяснение мога да напиша, но ме съмнява дали повече от 1% от четящите имат представа за вълновия характер на светлината.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »