Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 14:53

Здравейте. Натъкнах се на следният проблем. При снимане, една част от снимките на картата памет не се прочитат, изписва че този файлов формат не се поддържа. Предполагам че причината е от картата памет, но въпроса ми е: има ли как да се отворят тези снимки с някакъв специален софтуер или пък фирми за възстановяване на информацията? Самите файлове ми изписва, че са с големина 13-15MB. Има ги както в JPG така и в RAW формат, но и двата не се отварят. Пробвах с различни програми.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: lamerko   
Дата:   21-08-24 15:07

пробвайте да копирате някой от файловете на компютър и го отворете с някакъв текстов редактор от рода на Notepad++. Ако виждате само нули или NULL - няма нищо за спасяване. Ако файла започва нормално като за съответния формат - може да се търси решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 15:31

Опитах и излязоха такива йероглифи : 稦親⢝鲔跪ᘋ�뛨위㱷閿⥉トꏖ扳勘梏c綱ꔔ埍�

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: nyamago   
Дата:   21-08-24 16:53

С какъв апарат е снимано? С едни и същи настройки (или какво е сменяно за някои снимки)? Сменяна ли е настройката за формат (JPEG, RAW, TIFF или друго)?

> "Една част от снимките не се прочитат" - а останалат част прочитат ли се? Нормално ли изглеждат? При отваряне като текст същите 'йероглифи' ли излизат?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 17:23

Снимано е с Никон Z6 Не са променяни никакви настройки. Проблема е че картата е някаква неизвестна марка и някак е отрязало снимките до определено време. след което всички снимки не се отварят

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Nikoneff   
Дата:   21-08-24 18:10

> " Проблема е че картата е някаква неизвестна марка и някак е отрязало снимките до определено време. след което всички снимки не се отварят"
Явно е, че вашата карта с памет отчита по-голям от реалния си капацитет. Проблемът с "фалшивите" SD карти е, че са с намален реален капацитет и когато потребителя надхвърли този капацитет, всички данни от този момент нататък ще бъдат повредени.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   21-08-24 18:58

Затова не пестете от карта и батерия.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 19:03

Това го разбрах, но въпросът ми беше друг. Да ми препоръчате някоя програма или фирма която може да помогне в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 19:09

При отваряне на снимка с текстовият редактор тези които са ок - излизат подобни йероглифи , но има и междине смислен текст - какъв апарат е снимано, бленда, време

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: leo34   
Дата:   21-08-24 19:17

Най-вероятно информацията изобщо я намя в картата, следователно няма какво да се възстанови, лично мнение. Пробвайте с различни програми все пак, но като имена не мога да кажа, че от години не ми се е налагало да възстановявам и не им помня имената.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: andiay   
Дата:   21-08-24 19:23

Някога, при проблем с една карта много подобен на твоя, използвах EaseUS Data Recovery и ми възстанови май всички снимки с изключение на една....
Нищо не пречи да пробваш...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 19:48

Благодаря, сега ще опитам.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 19:49

Възможно е, но тези файлове са доста големи като мегабайти

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 19:53

Тук съм качил 5 снимки от тези: https://drive.google.com/drive/folders/1G-q8apEC-n9QY3ufnwojG5EvqngibMTQ?usp=sharing

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: Dzimko   
Дата:   21-08-24 20:12

Пробвах EaseUS Data Recovery, но за съжаление не може да възстанови нищо

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-08-24 20:17

Аз бих прехвърлил читавите снимки от картата на някоя друго място и бих използвал следната програма - TestDisk и бих обърнал особено внимание на PhotoRec от пакета.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: compur   
Дата:   21-08-24 21:10

Пробвайте с Recuva.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: baron_barbaron   
Дата:   21-08-24 21:24

ЪЪЪъ аз ли нещо недоумявам или препоръчващите ? Тези софтуери са за изтрити файлове, не за повредени. Ако картата е менте, от тия с нереалните капацитети, нищо не може да помогне. Просто информацията е записана в несъществуваща памет, от къде ще възстановява ? Тези файлове съществуват само според файловата система и това което той вижда с този текстов редактор са случайни битове от паметта, които реално са част от други файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: baron_barbaron   
Дата:   21-08-24 21:30

Аз мога да препоръчам, да си направиш копие на всички файлове и да си тестваш картата с някое от тези чудеса на технологиите. Ако резултата е "фейк" пиеш една студена вода за файловете, купуваш си истинска карта, тестваш и нея и ако е ОК си снимаш с нея. А аз съм убеден, че ще излезе фейк и в този случай няма шанс да възстановиш нищо, просто тази информация не съществува, за да бъде увредена.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: kiten   
Дата:   21-08-24 22:30

Дали е менте или оригинал картата не е нужно да се пробва с програми. Те отчитат колко е бърза .
Като се съмнявате в автентичността и я сложете на компютъра я форматирате при трите файлови формата. При NTSF формат ментето не може да се форматира в целият си размер.
След като сложите картата в камера, фотоапарат, телефон, видеорегистратор и други джади, форматирайте картата в самото устройство и работете. Не търкайте нищо а след това като копирате папката на компютъра.
25 години нямам проблеми с карти памет а проблеми съм имал когато ти умре изведнъж батерията по време на запис на видео, но това не е по казуса на Dzimko.
[smilie24]



Публикацията е редактирана (21-08-24 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: baron_barbaron   
Дата:   22-08-24 00:04

kiten Напротив, точно обратното е. Дали вече не я е форматирал поне в апарата ? Как устройството познава колко е голяма картата поначало ? Въпросите са риторични. С форматиране не може да разбере дали е менте. Тези програми са разработени точно по тази причина, не защото на някой програмист му е било скучно. И няма значение с каква файлова система ще се форматира, тъй като идентификатора на устройството се чете много преди файловата система.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: nyamago   
Дата:   22-08-24 00:14

Наистина не се отварят с редакторите, които имам (а уж отварят всичко). НО - размерът на файловете не се връзва с обяснението за изчерпан капацитет на картата.

Може би може още малко да се порови, ако не за решение, поне за по-убедително обяснение?



Публикацията е редактирана (22-08-24 00:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: baron_barbaron   
Дата:   22-08-24 00:49

Защо да не се връзва, размерът на файловете ще е такъв какъвто се очаква, заради файловата система. Просто съдържанието им ще е сучайни битове, от други файлове...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: petervassilev   
Дата:   22-08-24 12:53

Имам една такава карта менте. Усъмних се и я ползвах само като флашка.

Поведението й е точно като описаното от Nikoneff. Когато сумарният размер на файловете надхвърли 16Гб (а картата е уж 64 Гб), файловете са като проблемните файлове в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да възстановим снимка с грешка
Автор: nyamago   
Дата:   22-08-24 13:25

baron_barbaron написа:

> Защо да не се връзва, размерът на файловете ще е такъв какъвто се
> очаква, заради файловата система. Просто съдържанието им ще е
> сучайни битове, от други файлове...

Е, да де - но тия случайни битове къде се записват при изчерпан капацитет? [smilie11]

(Признавам, не съм дълбоко запознат с четенето и писането по физически носители, но досега съм срещал само две поведения: или пълен отказ за писане - 'дискът ви е пълен' - или запис с име на файл и дата, но съдържание нула.) [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »