Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: DaFFyDuck   
Дата:   12-05-21 16:20

Здравейте,

Нов съм във форума и съм аматьор във фотографията.

Имам от 3 години Nikon D5600, като го ползвам за хоби, пътуване, семейни събития.

Първо го ползвах в комплект с 18-140mm 3.5-56G обектив, като малко след това взех и 50mm/1.8.

Изключително съм доволен от остротата и осветеноста на 50-ката.

Недостатъка на 50мм е, че при кроп има доста ограничен ъгъл и започнах да се замислям за 35mm/1.8G DX който е на доста добра цена, но дали ще има голяма разлика чисто практически.

Може ли да ме посъветвате дали има смисъл да вземам 35мм при условие, че имам 50mm, както и варио обектив? Разликата в зрителния ъгъл между 35мм и 50мм не е много голяма, но пък 50мм е въобще неизползваем в някои случаи.

Гледах доста снимки правени с 35мм, но не мога да си представя удобен ли е впредвид характеристиките или ще трябва пак да се отдалечавам прекалено много за да хвана по-широк ъгъл при снимане.

Благодаря предварително за съветите.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: demiman   
Дата:   12-05-21 16:26

Предвид DX матрицата ти реално имаш не 50 а 75мм. ... като вземеш 35ца ще имаш истинска 50ка [shtrak] А дали ще ти потрябва е един съвсем друг въпрос [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: asahi   
Дата:   12-05-21 16:30

Горното мнение би било истинно ако се говори единствено и само за зрителен ъгъл.
По основния въпрос - има смисъл. Смисълът на 50mm обектив в кроп система е съмнителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: DaFFyDuck   
Дата:   12-05-21 16:36

demiman, наясно съм, че при DX матрицата, фокуснуто разстояние при обективите е различно спрямо full-frame.

Питам чисто практически ако имате опит със сходни обективи дали би имало съществена разлика която да си струва да нося още един обектив в чантата си или при евентуална малка разлика ще започна постепенно да нося единия от двата като другия ще стане почти излишен[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: VladHD   
Дата:   12-05-21 16:40

Снимаш ли с 18-55? Ако да, то виж коя дължина ползваш най-много и ще си отговориш на въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: demiman   
Дата:   12-05-21 16:44

Разбира се, че има смисъл. Според мен даже ще го ползваш повече от 50ката си.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: iasen2   
Дата:   12-05-21 16:50

Разкарай вариото и снимай само с твърди обективи. Има смисъл от всеки обектив, щом знаеш какво да снимаш с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: Yog   
Дата:   12-05-21 17:21

Аз лично не бих си купил 35-та ако имам 50-ка. Разлика има, но за мен не е достатъчно голяма. Бих си купил по-щирок от 35. Ако имаш пари за 20-та, препоръчвам ти я. Ще дойде 30мм еквивалент на твоята камера, което е много широко приложимо. Иначе без да ангажирам никого - аз предпочитам твърдите обективи "х2" или близо до това. В смисъл, за сегашната ми камера имам 18, 35 и 75 и идеално се допълват.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   12-05-21 17:26

Имаш варио обектив. Пробвай с него да снимаш на двете дължини. Примерно снимаш модела на 50мм. После снимаш на 35мм, но запазваш същото кадриране, т.е. приближаваш се към модела, но само толкова, колкото да запълва кадъра в същата степен. При това преместване, ще имаш промяна в перспективата. При снимане на 50мм задният фон ще е по-компресиран, отколкото при снимане на 35мм. По такъв начин можеш да прецениш кой резултат ти допада повече. Вярно е, че с вариото на f/1.8 не можеш да снимаш, но ще можеш да сравниш на коя дължина колко хващаш.



Публикацията е редактирана (12-05-21 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: asahi   
Дата:   12-05-21 18:20

Моделът 1.50 ли е висок или 1,80?
Лицето ли ще снима, до гърдите, до кръста, до коленете, цял ръст, по-дребно?
Докато не се изяснят тези променливи експериментът няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   12-05-21 19:19

До предпочитания е.
На кроп не харесвах 35 и ползвах основно 50мм.
На фулфрейм - стана обратното. 50 1.4събираше прах,а 35-цата не я свалям.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: uri64   
Дата:   13-05-21 02:21

Да, има смисъл от 35-цата ДХ....но не пречи човек да си остави и 50-цата....

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: rtopalov1   
Дата:   13-05-21 08:49

Предвид качеството на снимките и цената, която има, това е може би най-добрия обектив за кроп сензор на Никон. Снимал съм с него на D7200 и бях изключително доволен, като в същото време имах и 50 мм, но него го ползвах по-рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от DX Nikkor 35mm f/1.8G при наличнен 50mm
Автор: DaFFyDuck   
Дата:   25-05-21 13:02

Окуражихте ме и взех въпросния обектив. След няколко дни проби се оказа, че зрителния ъгъл ми е доста удобен и макар да не изглежда голяма разликата (чисто теоретично) между 35mm и 50mm, като поснимах се оказа в действителност доста различен и подходящ за повечето случаи. Благодаря ви за насоките :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »