Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: nikolav   
Дата:   21-06-18 23:52

Абе боря се с фината настройка на автофокуса на Никон D7000. Проблемът е, че каквото и да задам като +/- реално автофокусната точка не се променя изобщо. Правя теста с една А4 отпечатана скала, апаратът е с около 30 градуса наклон и постоянно си имам малък фронт фокус независимо от обектива. Пробвам го с две Сигми - 30/1,4 и 17-70/2.8-4, както и Никор 35/1.8. Абсолютно никаква разлика. Просто не мърда и това си.
Правя всичко както е описано тук:
AF Fine-Tune
Идеи някакви?

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: Славчо1989   
Дата:   22-06-18 01:02

Мисля, че трябва и да се запемети?

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: quazimodo   
Дата:   22-06-18 06:13

Като начало, от менюто с гаечния ключ, трябва да включиш самата функция.

П.П. Процесът е описан на стр. 246 от ръководството на апарата. Година и половина снимах с такова тяло и не съм имал проблем с работата на тази настройка.
П.П.П. Не искам да обиждам марката, но когато започнах да снимам с Никон и производните му (Фуджи и Кодак), разбрах за съществуването на фронт и бекфокус. Същия кошмар е и при ДСЛР-ите на Олимпус[smilie18]. Като започнах да си играя с безогледалките на Олимпус, разбрах какъв кеф е да не мислиш за такива изцепки на автофокуса. Естествено това важи за всички безогледалки, сега да не се засегнат ултрасите на Оная Марка[smilie19].



Публикацията е редактирана (22-06-18 06:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: nikolav   
Дата:   22-06-18 07:35

Запаметявам и самата функция е "он". :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: rossen76   
Дата:   22-06-18 07:48

отидете в сервиза на сигма да ви ги направят
Там имат софтуер с които без да местят тази функция за фин настроика по няколко точки ще ви го настроят



Публикацията е редактирана (22-06-18 07:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: iasen2   
Дата:   22-06-18 08:10

текст
Може да прочетеш тази моя статия и условията за правилно калибриране. Успех!
5-ти пост и никой от Сони не се е включил - явно са на Кавала и се пекат



Публикацията е редактирана (22-06-18 08:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: nikolav   
Дата:   23-06-18 04:17

@rossen76. Не съм сигурен дали е от обективите. Имам фронт фокус и с Никор обектив. Опасявам се да не е от тялото.

@iasen2. Ще пробвам и този метод. До сега правих тест на възможно най-отворена бленда. Ще пробвам и с нещо по средата, както съветваш. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: ombre   
Дата:   23-06-18 10:08

Имал съм 7000,и за съжаление в редки случаи,съм снимал безпроблемно,в повечето ситуации имах страхотен б/ф фокус.Положението беше отчайващо,даже и аджъсмента не се справяше.В сервиза бяха тотални безхаберници и нищо не направиха.В последтсвие научих,че е до бройка.Може да имаш почти безкомпромисен точен фокус,или яко драми.Не знам дали е вярно,но съм го чул от хора дето се занимават с такъв вид техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: iasen2   
Дата:   23-06-18 10:15

nikolav , имам предвид, че трябва да фокусираш върху нещо, което е на фокусната равнина, а само скалата да е под наклон. Не знам как го правиш точно, но може от това да е проблема. Имай в предвид, че се правят корекции от по няколко сантиметра и всичко трябва да е много прецизно и точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: quazimodo   
Дата:   23-06-18 10:55

Един път да съм съгласен с Ясен[smilie5]. Ако вложиш само 10 минути време и малко материал, ще си сътвориш по-приемлива мишена за проверка на фокуса. Ето в тази статия има линк за сваляне и разпечатване - http://www.takefoto.ru/articles/raznoe/852_kak_proverit_u_obyektiva_bek-fokus_i_front-fokus


А тук един уважаван колега описва по-добре от Ясен процеса - http://photocafe.bg/af-adjustment/



Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: GYPSY   
Дата:   23-06-18 11:07

Имах същото тяло и същите проблеми. В сервиза на Сигма нищо няма да направят.Зная го от опит- 3 пъти връщам апарата със сигма обектив. В сервиза на Профайл- също. Ще ти кажат, че няма проблем и т.н. Избрал си грешния модел и марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: quazimodo   
Дата:   23-06-18 11:17

Май, най-точно казано, е попаднал на нефелна бройка. Вярно е, че има доста оплаквания от Д7000, но моята бройка фокусираше добре, а там, където се налагаше, микронастройката успяваше да компенсира нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: ce_christov   
Дата:   23-06-18 11:52

Преди да се изпълни процедурата по AF Fine Tune е добре да се почисти малкото огледалце под основното и сензорите на автофокуса (на дъното на бокса). Разбира се с много голямо внимание, когато се повдига наполовина огледалото, за да стигнете до малкото огледалце, отклоняващо част от изображението надолу към AF системата.
Също съм с Д7000 и съм си правил калибровката на обективите по разпечатана мишена - перпендикулярна на оста на обектива, а не под ъгъл. Резултатите са добри.
Задължително (според мен) е тази калибровка да се извършва на естествена светлина (аз я правя на терасата), а не вечер на изкуствено осветление. Разликите в моите тестове за калибровка на дневна и изкуствена светлина са с няколко единици.


Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   23-06-18 13:07

Aз на моя D7200 направих следното: Обеkтивът е Nikkor 85mm f/1.8G. Използвах 5 АА батерии, поставени вертикално по диагонал. Разстоянието между апарата и батериите беше малко над 2 метра.

Първо направих еталонен кадър в Live View, като използвах малката фокусна зона с която фокусирах върху надписа на 3-тата батерия (средната). Надписът върху 1-вата и 5-тата батерия не беше на фокус; на 2-рата и 4-тата батерия също, само че по-малко.
Превключих на визьор, режим на фокусиране AF-S, на централна точка. Oтново фокусирах върху надписа на централната батерия. В този случай на кадъра, който получих забелязах, че в сравнение с кадъра получен в режим Live View, надписът на централната батерия е леко извън фокус, a надписът на 4-тата батерия, която се намираше по-близо до апарата, е станал малко по-ясен от преди. Фокусът попадаше някъде между 3-тата и 4-тата батерия, т.е. имаше наличие на фронт фокус.

Започнах да променям стойностите за микронастройка. Направих кадри със стойности от +1 до +10, които след това сравних с еталонния кадър в Live View, дотогава докато достигнах до кадър с идентичен фокус и запаметих настройката.

Тестът го проведох на хубава дневна светлина, F/1.8. Поне при мен, не забелязах никакви аберации на най-отворена бленда, затова реших да не я притварям.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: Svsvet   
Дата:   24-06-18 22:26

Колеги, при голям фронт/бек фокус настройката при Никон се прави хардуерно с шестограми. Никакви „меки“ настройки не вършат работа. При сътресение или по-твърдо падане и възможно да се размести леко фокусният сензор и оттам идват проблемите. Оправя се елементарно, но си иска опит.
Разбира се, на сервизите не им се занимава с това и не го правят. Има вариант и да се пипне с шестограм вътрешното болтче до затвора, което блокира малкото огледало, но то не позволява настройка „ляво-дясно“ поле и „долу-горе“.



Публикацията е редактирана (24-06-18 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-06-18 22:58

Колеги, при голям фронт/бек фокус настройката при Никон се прави хардуерно с шестограми. Никакви „меки“ настройки не вършат работа. При сътресение или по-твърдо падане и възможно да се размести леко фокусният сензор и оттам идват проблемите. Оправя се елементарно, но си иска опит. Напълно подкрепям, правил съм го с друга марка апарат - Пентакс, резултата е 100%, но изисква известна сръчност и усет.

Отговори на това съобщение
 Re: Фина настройка автофокус при Nikon D7000
Автор: nikolav   
Дата:   25-06-18 02:51

Така... Благодаря за разнобразните идеи! Оказа се обаче май в задапаратното проблемът.
Смених режима от AF-A на AF-S. Също така, тъй като снимам с деистанционен спусък ми се струва, че след промяна на фините настойки при натискане на спусъка (дистанционния) апаратът директно снима без да се опита да фокусира пак?
Та този път след всяка фина настойка първо ръчно разфокусирах (натискане на полуспусък, докато чуя че нещо си фокусира) и след това снимам. Всичко си работи вече.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »