Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се работи с Юпитер-11 4/135?
Автор: midtone   
Дата:   17-06-18 20:07


https://abload.de/img/jupiter1184joj.jpg


Този обектив има 3 въртелки - дебелият обръч по средата е за фокусиране. Предполагам, че най-външният обръч е за блендата, защото има съответните цифри, но не съм убеден, че разбирам как се работи с него.
Въпроса ми е за какво е третия обръч, този който е между обръча за фокусиране и най-външния обръч?


Отговори на това съобщение
 Re: Как се работи с Юпитер-11 4/135?
Автор: blr   
Дата:   17-06-18 20:10

За затваряне на блендата до избраната стойност и съответно пълно отваряне. Отваряш напълно, фокусираш и затваряш. Тази гимнастика се налага защото обективът няма автоматична (скачаща) бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се работи с Юпитер-11 4/135?
Автор: midtone   
Дата:   17-06-18 22:50

@blr
Разбрах, благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се работи с Юпитер-11 4/135?
Автор: quazimodo   
Дата:   18-06-18 07:16

Ако не си сменил фокусния екран с такъв с клинове, по-добре си потърси адаптер с глухарче. С обикновен адаптер и оригинален екран си е приключение фокусирането с дълги обективи. Ползвам един Пентакон 200/4 със същата бленда с предварително задаване и то изключително на Канон - 350Д, 450Д, 40Д и 5Д, та имам поглед върху нещата.


Отговори на това съобщение
 Re: Как се работи с Юпитер-11 4/135?
Автор: midtone   
Дата:   23-06-18 01:54

@quazimodo
Напълно си прав за фокусирането, от ръка досега нямам успех. Тия дни ще пробвам със статив, който и без това ще ми трябва, защото искам да пробвам Brenizer портрети.
Не съм сигурен, че има фокусен екран с клин за canon 40D. Моят фокусен екран е матиран, и за него има опция в менюто, за да компенсира експозицията. За фокусен екран с клин такава опция май няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се работи с Юпитер-11 4/135?
Автор: quazimodo   
Дата:   23-06-18 06:41

Е, от статив може да пробваш и през лайфвюто да фокусираш. Ако се помещаваш в София, мога да ти дам за проба адаптер с глухарче. Ако ти хареса резултата ще решиш дали ти трябва такъв или не.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »